|
Бөлім: |
Архимед заңын зерделеу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
№6-зертханалық жұмыс. "Архимед заңын зерделеу"; |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.11 –
кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің
көлеміне тәуелділігін зерттеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Өтілген тақырыпты қайталау
|
Сәлемдеседі Сұрақтарға жауап береді |
Мұғалімнің кері байланысы |
LED экран |
|
30 минут |
Зертханалық жұмысты орындау №6-зертханалық жұмыс. "Архимед заңын зерделеу”;
|
Зертханалық жұмыстың барысы бойынша орындайды Берілген шамалардың бөлік құнын анықтайды кестеге жазады |
Дескриптор
|
Оқулық Қосымша №1 суы бар ыдыс, массасы әртүрлі жүктер, динамометр, мензурка, жіп, мектеп таразысы (табақшаларсыз), әрқайсысының массасы 100 г болатын көлемдері әртүрлі екі дене, суы бар екі ыдыс, массалары мен көлемдері бірдей екі жүк, суы бар және судан басқа кез келген сұйық. |
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Кері байланыс ҚҚҚ кестесі арқылы Үй тапсырмасы: қайталау |
Ауызша кері байланыс береді |
|
Оқулық |
Ресурстар
Қосымша №1
№6 зертханалық жұмыс. “Архимед заңын зерделеу”;
1 - тапсырма. Су ішінде массасы 100 г денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті анықтау.
Құрал-жабдықтар: суы бар ыдыс, массасы әртүрлі жүктер, динамометр, мензурка, жіп.
Жұмыстың барысы:
-
Мензурка көмегімен жүктің (дененің) Vд, көлемін анықтаңдар.
-
Дененің өлшенген Vд, көлемі мен судың тығыздығы бойынша дене ығыстырып шығарған судың салмағын табындар.
-
Денені жіпке байлап, динамометр ілгегіне іліңдер және оған әрекет ететін ауырлық күшінің (дененің ауадағы салмағының) мәнін табыңдар.
-
Динамометр ілгегіне ілінген жүкті түгелімен суға батырып, оның су ішіндегі салмағын анықтаңдар және ығыстырушы күштің мәнін есептеңдер.
-
Ығыстырушы күш ығыстырылған су салмағына тең бе? Тексеріңдер.
-
Тәжірибені басқа денемен жасаңдар.
-
Тәжірибе нәтижелерін кестеге жазындар:
|
Тәжірибе реті |
Дененің көлемі, Vд, м3 |
Дене ығыстырған сұйық салмағы, P0, H |
Дененің аудағы салмағы, Р1, Н |
Дененің судағы салмағы, Р2, Н |
Ығыстырушы күш, Fы, Н |
|
|
|
|
|
|
|
-
Бұл тәжірибеде Архимед заңы қандай дәлдікпен орындалатынын бағалаңдар.
2 - тапсырма. Сұйыққа батырылган денеге әрекет ететін Fы ығыстырушы (кері итеруші) күштің дене көлеміне байланысты екенін тексеру.
Құрал-жабдықтар: мектеп таразысы (табақшаларсыз), әрқайсысының массасы 100 г болатын көлемдері әртүрлі екі дене, суы бар екі ыдыс.
Ж
ұмыстың
барысы:
-
Жүктерді таразы иіндеріне бекітіп, таразыны тепе-
теңдік қалпына келтіріндер (сурет 4.48).
-
Егер екі денені де суы бар ыдыстардың ішіне
батырсақ, таразының тепе-теңдігі бұзыла ма? Сұ-
раққа жауап беріндер.
-
Жауаптарынды тәжірибеде тексеріңдер.
Сурет 4.48
3-тапсырма. Fы ығыстырушы күштің
сұйық
тығыздығына байланысты екенін тексеру.
Құрал-жабдықтар: мектеп таразысы (табақшаларсыз), массалары мен көлемдері бірдей екі жүк, суы бар және судан басқа кез келген сұйық құйылған ыдыстар.
Жұмыстың барысы:
-
Жүктерді таразы иіндеріне бекітіп, таразыны тепе-теңдік қалпына келтіріңдер.
-
Егер бір жүкті суы бар ыдысқа, екіншісін басқа сұйық құйылған ыдысқа біруақытта батырса, таразының тепе-теңдігі бұзыла ма? Сұраққа жауап беріндер.
-
Жауаптарыңды тәжірибеде тексеріңдер.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.Физикадан 7 сынып.№6-зертханалық жұмыс. "Архимед заңын зерделеу" тақырыбында
ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.Физикадан 7 сынып.№6-зертханалық жұмыс. "Архимед заңын зерделеу" тақырыбында
|
Бөлім: |
Архимед заңын зерделеу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
№6-зертханалық жұмыс. "Архимед заңын зерделеу"; |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.11 –
кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің
көлеміне тәуелділігін зерттеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Өтілген тақырыпты қайталау
|
Сәлемдеседі Сұрақтарға жауап береді |
Мұғалімнің кері байланысы |
LED экран |
|
30 минут |
Зертханалық жұмысты орындау №6-зертханалық жұмыс. "Архимед заңын зерделеу”;
|
Зертханалық жұмыстың барысы бойынша орындайды Берілген шамалардың бөлік құнын анықтайды кестеге жазады |
Дескриптор
|
Оқулық Қосымша №1 суы бар ыдыс, массасы әртүрлі жүктер, динамометр, мензурка, жіп, мектеп таразысы (табақшаларсыз), әрқайсысының массасы 100 г болатын көлемдері әртүрлі екі дене, суы бар екі ыдыс, массалары мен көлемдері бірдей екі жүк, суы бар және судан басқа кез келген сұйық. |
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Кері байланыс ҚҚҚ кестесі арқылы Үй тапсырмасы: қайталау |
Ауызша кері байланыс береді |
|
Оқулық |
Ресурстар
Қосымша №1
№6 зертханалық жұмыс. “Архимед заңын зерделеу”;
1 - тапсырма. Су ішінде массасы 100 г денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті анықтау.
Құрал-жабдықтар: суы бар ыдыс, массасы әртүрлі жүктер, динамометр, мензурка, жіп.
Жұмыстың барысы:
-
Мензурка көмегімен жүктің (дененің) Vд, көлемін анықтаңдар.
-
Дененің өлшенген Vд, көлемі мен судың тығыздығы бойынша дене ығыстырып шығарған судың салмағын табындар.
-
Денені жіпке байлап, динамометр ілгегіне іліңдер және оған әрекет ететін ауырлық күшінің (дененің ауадағы салмағының) мәнін табыңдар.
-
Динамометр ілгегіне ілінген жүкті түгелімен суға батырып, оның су ішіндегі салмағын анықтаңдар және ығыстырушы күштің мәнін есептеңдер.
-
Ығыстырушы күш ығыстырылған су салмағына тең бе? Тексеріңдер.
-
Тәжірибені басқа денемен жасаңдар.
-
Тәжірибе нәтижелерін кестеге жазындар:
|
Тәжірибе реті |
Дененің көлемі, Vд, м3 |
Дене ығыстырған сұйық салмағы, P0, H |
Дененің аудағы салмағы, Р1, Н |
Дененің судағы салмағы, Р2, Н |
Ығыстырушы күш, Fы, Н |
|
|
|
|
|
|
|
-
Бұл тәжірибеде Архимед заңы қандай дәлдікпен орындалатынын бағалаңдар.
2 - тапсырма. Сұйыққа батырылган денеге әрекет ететін Fы ығыстырушы (кері итеруші) күштің дене көлеміне байланысты екенін тексеру.
Құрал-жабдықтар: мектеп таразысы (табақшаларсыз), әрқайсысының массасы 100 г болатын көлемдері әртүрлі екі дене, суы бар екі ыдыс.
Ж
ұмыстың
барысы:
-
Жүктерді таразы иіндеріне бекітіп, таразыны тепе-
теңдік қалпына келтіріндер (сурет 4.48).
-
Егер екі денені де суы бар ыдыстардың ішіне
батырсақ, таразының тепе-теңдігі бұзыла ма? Сұ-
раққа жауап беріндер.
-
Жауаптарынды тәжірибеде тексеріңдер.
Сурет 4.48
3-тапсырма. Fы ығыстырушы күштің
сұйық
тығыздығына байланысты екенін тексеру.
Құрал-жабдықтар: мектеп таразысы (табақшаларсыз), массалары мен көлемдері бірдей екі жүк, суы бар және судан басқа кез келген сұйық құйылған ыдыстар.
Жұмыстың барысы:
-
Жүктерді таразы иіндеріне бекітіп, таразыны тепе-теңдік қалпына келтіріңдер.
-
Егер бір жүкті суы бар ыдысқа, екіншісін басқа сұйық құйылған ыдысқа біруақытта батырса, таразының тепе-теңдігі бұзыла ма? Сұраққа жауап беріндер.
-
Жауаптарыңды тәжірибеде тексеріңдер.
шағым қалдыра аласыз













