Қысқа мерзімді жоспар
Математика 133-сабақ
|
Мектеп |
«Қайнар орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||
|
Бөлім |
Су – тіршілік көзі |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Мұхаметжанова Күлдар Әңгібайқызы |
||||
|
Күні: |
3.04.2024ж |
||||
|
Сынып:3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№133 102 *3, 306 : 3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.2.13 бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық мүдде. Елінің тарихын құрметтейді |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Қатар-қатар тізіліп, Оқушыға лайық. Қолымызды жіберіп, Түп-түзу боп тұрайық. Жақсы болып сабақта, Әдеп сақтау сәніміз. Отыруға нақпа-нақ, Дайындалдық бәріміз. I - қатар – жай отыр, II- қатар – тез отыр, III – қатар – сен де отыр, Сабақ бастар кез боп тұр! Өткенде қандай тақырып өттік? - Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру: 7-беттегі 2,3-тапсырма. Математикалық диктант 230 бен 2 сандарының көбейтіндісінен 200- ді азайт Қай сан 5-ке бөлгенде бөліндінің мәні 6- ға, ал қалдық 2-ге тең болады? 170 пен 30 сандарының қосындысын 5 есе арттыр. 32 мен 20 сандарының көбейтіндісінен 200-ді азайт |
Үй тапсырма-сын тексертеді. Сұраққа жауап береді. -Тақырыпты ашады. |
Бағалау: «Бағалау доғасы»
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 1,2,3- тапсырма ОДД: білу, түсіну, қолдау Ұжымдық жұмыс Гүлдерді топтап жина. Бірінші гүлшоққа 7 жүздігі бар сан жазылған гүлдерді топтастыр. Екіншісіне 43 ондығы бар сан жазылған гүлдерді жина. №2 Көбейтудің баған түрінде орындалуына қара.
Бөлудің баған түрінде орындалуына қара.
104*2=208 302*3=906 203*3=609 101*5=505 609:3=203 707:7=101 |
Сан жазылған гүлдерді тиесінше топтастырады -Тапсырма орындайды Ж: 1) 708,780,700. 2)430,483,438
|
Дескриптор - Сан жазылған гүлдерді тиесінше топтастырады-1балл. - Баған түрінде жазады, мәнін есептейді, дұрыстығын тексереді-2бал |
|
|
|
5 мин |
ФС 4- тапсырма ОДД: білу, түсіну, қолдан Топтық жұмыс «Мен білемін!» әдісі 1 топ Есептерді шығар. 1 кг күріш өсіру үшін 7 т су жұмсалады. 100кг күріш өсіру үшін неше тонна су қажет? Ш:100*7=700 Ж:700т су қажет. 2 топ 100 г бидай өсіру үшін 120 л су жұмсалады. 5 есе артық бидай өсіру үшін неше литр су қажет? Ш:120*5=600 Ж:600л су қажет. 3 топ 3кг картоп өсіру үшін 900 л су жұмсалады. 1кг картоп өсіру үшін неше литр су қажет? Ш:900:3=300 Ж:300л су қажет. |
Есептегі қажет мәліметті пайдаланып, шешуін, жауабын табады |
Дескриптор: Есептегі қажет мәліметті пайдаланып, шешуін, жауабын табады-2 балл |
|
|
|
2 мин |
Сергіту сәті. |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
10 мин |
ФС 5,6- тапсырма ОДД: білу, түсіну, қолдану Жұптық жұмыс 1 жұп Суретте жер телімінің планы берілген. Қожайын оның боялған бөлігіне орамжапырақ отырғызбақ болды. Бір орамжапырақты өсіру үшін орташа 101 литр су жұмсалады. Егер 1 м2 жерге екі орамжапырақтан отырғызатын болса, онда жер телімінің боялған бөлігіне неше литр су қажет? Ш: 7м-5м=2м 6м-4м=2м S=2м*2м=4м2 4*2*101=808 Ж: 808 литр су қажет. 2 жұп Берілген шеңбердің радиусын өлше. Дәптеріңе радиусы осы шеңбердің радиусынан 2 есе, 3 есе ұзын болатын шеңберлерді центрі бір нүктеде болатындай етіп сал. Бұл шеңберлерді қалай атайды? Есіңе түсір ЕБҚО ойлау төмен оқушыға тапсырма Есептердің шартын құрады
|
Есептегі қажет мәліметті пайдаланып, шешуін, жауабын табады- |
Бағалау критерийі Екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданады Дескриптор Есептегі қажет мәліметті пайдаланып, шешуін, жауабын табады-2 балл |
|
|
|
10 мин |
ФС 7,8- тапсырма ОДД: білу, түсіну, қолдан Топтық жұмыс Есепті шығару үшін саған мәліметтердің қайсысы қажет болатынын анықта. Оларды шығар. 1 топ Бақта 20 түп шырша, 102 түп жай бөртегүл және одан 2 есе артық парсы бөртегүлінің бұталары өсіп тұр. Бақта барлығы неше түп бөртегүл өсіп тұр? Ш: 102+102*2=306 Ж: барлығы 306 түп бөртегүл өсіп тұр. 2 топ Аптаның басында 50 түп ақгүл, 202 түп бөртегүл гүлдеді. Ал аптаның соңында одан 2 есе кем түп бөртегүл гүлдеді. Бақта барлығы неше түп бөртегүл гүлдеді? Ш: 202+202:2=303 Ж: барлығы 303 түп бөртегүл гүлдеді. 3 топ Әлия мен Сырым өрнектердің мәнін тапты. Әлия өрнектердің мәні 974 және 644-ке тең болатынын анықтады. Сырым өрнектердің мәні 976 және 642-ге тең болатынын анықтады. Кім қай өрнекті дұрыс есептеді? 303*3+65=909+65=974-Сырым дұрыс есептеді. 843-804:4=843-201=642-Әлия дұрыс есептеді |
Есептегі қажет мәліметті пайдаланып, шешуін, жауабын табады |
Дескриптор: -Есептегі қажет мәліметті пайдаланып, шешуін, жауабын табады-2балл. Әлия мен Сырым есептеген өрнектердің ішінен мәні 974, 642 –ге тең болғандары дұрыс екенін анықтайды- 1 балл. |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Керуен»
Үйге 9,10 мысал |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ №133 102 *3, 306 : 3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу
ҚМЖ №133 102 *3, 306 : 3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 133-сабақ
|
Мектеп |
«Қайнар орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||
|
Бөлім |
Су – тіршілік көзі |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Мұхаметжанова Күлдар Әңгібайқызы |
||||
|
Күні: |
3.04.2024ж |
||||
|
Сынып:3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№133 102 *3, 306 : 3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.2.13 бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық мүдде. Елінің тарихын құрметтейді |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Қатар-қатар тізіліп, Оқушыға лайық. Қолымызды жіберіп, Түп-түзу боп тұрайық. Жақсы болып сабақта, Әдеп сақтау сәніміз. Отыруға нақпа-нақ, Дайындалдық бәріміз. I - қатар – жай отыр, II- қатар – тез отыр, III – қатар – сен де отыр, Сабақ бастар кез боп тұр! Өткенде қандай тақырып өттік? - Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру: 7-беттегі 2,3-тапсырма. Математикалық диктант 230 бен 2 сандарының көбейтіндісінен 200- ді азайт Қай сан 5-ке бөлгенде бөліндінің мәні 6- ға, ал қалдық 2-ге тең болады? 170 пен 30 сандарының қосындысын 5 есе арттыр. 32 мен 20 сандарының көбейтіндісінен 200-ді азайт |
Үй тапсырма-сын тексертеді. Сұраққа жауап береді. -Тақырыпты ашады. |
Бағалау: «Бағалау доғасы»
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 1,2,3- тапсырма ОДД: білу, түсіну, қолдау Ұжымдық жұмыс Гүлдерді топтап жина. Бірінші гүлшоққа 7 жүздігі бар сан жазылған гүлдерді топтастыр. Екіншісіне 43 ондығы бар сан жазылған гүлдерді жина. №2 Көбейтудің баған түрінде орындалуына қара.
Бөлудің баған түрінде орындалуына қара.
104*2=208 302*3=906 203*3=609 101*5=505 609:3=203 707:7=101 |
Сан жазылған гүлдерді тиесінше топтастырады -Тапсырма орындайды Ж: 1) 708,780,700. 2)430,483,438
|
Дескриптор - Сан жазылған гүлдерді тиесінше топтастырады-1балл. - Баған түрінде жазады, мәнін есептейді, дұрыстығын тексереді-2бал |
|
|
|
5 мин |
ФС 4- тапсырма ОДД: білу, түсіну, қолдан Топтық жұмыс «Мен білемін!» әдісі 1 топ Есептерді шығар. 1 кг күріш өсіру үшін 7 т су жұмсалады. 100кг күріш өсіру үшін неше тонна су қажет? Ш:100*7=700 Ж:700т су қажет. 2 топ 100 г бидай өсіру үшін 120 л су жұмсалады. 5 есе артық бидай өсіру үшін неше литр су қажет? Ш:120*5=600 Ж:600л су қажет. 3 топ 3кг картоп өсіру үшін 900 л су жұмсалады. 1кг картоп өсіру үшін неше литр су қажет? Ш:900:3=300 Ж:300л су қажет. |
Есептегі қажет мәліметті пайдаланып, шешуін, жауабын табады |
Дескриптор: Есептегі қажет мәліметті пайдаланып, шешуін, жауабын табады-2 балл |
|
|
|
2 мин |
Сергіту сәті. |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
10 мин |
ФС 5,6- тапсырма ОДД: білу, түсіну, қолдану Жұптық жұмыс 1 жұп Суретте жер телімінің планы берілген. Қожайын оның боялған бөлігіне орамжапырақ отырғызбақ болды. Бір орамжапырақты өсіру үшін орташа 101 литр су жұмсалады. Егер 1 м2 жерге екі орамжапырақтан отырғызатын болса, онда жер телімінің боялған бөлігіне неше литр су қажет? Ш: 7м-5м=2м 6м-4м=2м S=2м*2м=4м2 4*2*101=808 Ж: 808 литр су қажет. 2 жұп Берілген шеңбердің радиусын өлше. Дәптеріңе радиусы осы шеңбердің радиусынан 2 есе, 3 есе ұзын болатын шеңберлерді центрі бір нүктеде болатындай етіп сал. Бұл шеңберлерді қалай атайды? Есіңе түсір ЕБҚО ойлау төмен оқушыға тапсырма Есептердің шартын құрады
|
Есептегі қажет мәліметті пайдаланып, шешуін, жауабын табады- |
Бағалау критерийі Екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданады Дескриптор Есептегі қажет мәліметті пайдаланып, шешуін, жауабын табады-2 балл |
|
|
|
10 мин |
ФС 7,8- тапсырма ОДД: білу, түсіну, қолдан Топтық жұмыс Есепті шығару үшін саған мәліметтердің қайсысы қажет болатынын анықта. Оларды шығар. 1 топ Бақта 20 түп шырша, 102 түп жай бөртегүл және одан 2 есе артық парсы бөртегүлінің бұталары өсіп тұр. Бақта барлығы неше түп бөртегүл өсіп тұр? Ш: 102+102*2=306 Ж: барлығы 306 түп бөртегүл өсіп тұр. 2 топ Аптаның басында 50 түп ақгүл, 202 түп бөртегүл гүлдеді. Ал аптаның соңында одан 2 есе кем түп бөртегүл гүлдеді. Бақта барлығы неше түп бөртегүл гүлдеді? Ш: 202+202:2=303 Ж: барлығы 303 түп бөртегүл гүлдеді. 3 топ Әлия мен Сырым өрнектердің мәнін тапты. Әлия өрнектердің мәні 974 және 644-ке тең болатынын анықтады. Сырым өрнектердің мәні 976 және 642-ге тең болатынын анықтады. Кім қай өрнекті дұрыс есептеді? 303*3+65=909+65=974-Сырым дұрыс есептеді. 843-804:4=843-201=642-Әлия дұрыс есептеді |
Есептегі қажет мәліметті пайдаланып, шешуін, жауабын табады |
Дескриптор: -Есептегі қажет мәліметті пайдаланып, шешуін, жауабын табады-2балл. Әлия мен Сырым есептеген өрнектердің ішінен мәні 974, 642 –ге тең болғандары дұрыс екенін анықтайды- 1 балл. |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Керуен»
Үйге 9,10 мысал |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз

















