|
Пәні:Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Денсаулық пен қауіпсіздік» Ортақ тақырып: «Тағам және сусын» Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: Өскемен қаласы әкімдігінің «№ 46 орта мектебі»КММ Мұғалімнің аты-жөні: Амантаева Жадыра Қайсақызы Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Дәмді әрі пайдалы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.4.2. Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіреді. Көптеген оқушылар:Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігіне мысалдар келтіреді. Кейбір оқушылар:Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігіндәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: тамақтану режимін сақтаудың ережелерін айта алады, жазады. Пәнге тән лексика мен терминология: күн тәртібі, дәмдіәрі пайдалы және зиянды тағамдар. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы білім алуға құндылығын басшыллыққа ала отырып тазалыққа, денсаулықты сақтауға, салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сауат ашу, көркем еңбек |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнежазба, слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар пайдалы және зиянды тағамдарды біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 минут |
Психологиялық ахуал Көтереңкі көңіл-күй сыныпта орнату үшін шеңберге тұрамыз. -Кел, жаныма тұр, сыныптас, Өз алақаныңды маған аш. Міне, менің қолым бос, Жылуыма жылу қос.
Дөп-дөңгелек сары Ішінде бар дәні Қызығасың көріп Оның аты-...(өрік) Сырты қатты, іші қызыл, өзі тәтті.(Қарбыз) Топқа бөлу «Себеттегі суреттер» әдісі арқылы оқушылар себеттегі суреттерді алып 3 топқа бөлінеді: 1 топ «Жемістер» 2 топ «Көкөністер» 3 топ «Сусындар»
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут
10 минут
10 минут Сабақтың соңы Кері байланыс 8 минут |
(Ө) 1-тапсырма. «Анықта, сипатта, тап» әдісі арқылы жүзеге асырылады. 1 оқушы ортаға шығады. Оның көзін мұғалім байлайды. Көзі байлаулы күйде қораптан тағамды алып көрсетеді, қалған оқушылар сол затты сипаттайды. Көзі байлаулы оқушы достарының сипаттауы бойынша сол тағамның атын табады. Дескриптор:
ҚБ: «Банандар» әдісі арқылы жүзеге асырылады. Үш банан–тағамның атын анықтап, сипаттаса. Екі банан– тағамның атын анықтап, сипаттауда қате жіберсе. Бір банан– тағамды анықтауда, сипаттауда көмек қажет етсе. Саралаудың:«Дереккөздер»тәсілдерікөрінеді. Көмек қажет ететін оқушыларға жабық сұрақтар қойылады.Алған білімдерін толықтыру және дамыту мақсатында қолданылады. - Тамақтану режимі дегенді қалай түсінесің? сұрағына жауап іздейді. (Ж) 2-тапсырма. «Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі: Берілген ас мәзірлерін тамақтану мерзімімен сәйкестендір. Тамақтану режимін сақтаудың маңыздылығы туралы жұпта ой бөліс.
Дескриптор: - Ас мәзірлерін тамақтану мерзімімен сәйкестендіреді; - Тамақтану режимін сақтаудың маңыздылығы туралы әңгімелейді. ҚБ: «Сусындар» әдісі Қымыз – тамақтану режимін сәйкестендіріп,маңыздылығы туралы әңгімелесе. Сүт - тамақтану режимін сәйкестендіруде, маңыздылығы туралы әңгімелеуде қате жіберсе. Шырын – тамақтану режимін сәйкестендіруде, маңыздылығы туралы әңгімелеуде көмек қажет етсе. Саралаудың:«Дереккөздер», «Диалог және қолдау көрсету»тәсілі қолданылады. Кейбір оқушыларғаашық сұрақтар қойылады. - Тамақтану режимін не үшін сақтау қажет деп ойлайсың? - Өзіңнің тамақтану режиміңмен бөліс? Көмек қажет ететін оқушыларға бір мысал келтіріледі.Сөзбен қолдау көрсетіледі. Сергіту сәті «Жеміс себеті» Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Мұғалім әр қатысушыға жеміс аттарын айтып шығады. Мысалы: алма,өрік, қауын,қарбыз деп атайды. Екі жемістің атын айтқанда жемістер ауысып жүреді.Ортаға шыққан оқушы жемістердің біреуінің орнына барып тұрады. Орынсыз қалған оқушы жүргізуші болады. (Т)3-тапсырма«Миға шабуыл» әдісі арқылы орындалады. А-деңгейлі: Тамақтану режимін құрастыр. В-деңгейлі: Тамақтану туралы мақал-мәтелдер айт. С-деңгейлі: Тамақтану мәдениетінің 10 ережесін құрастыр. Дескриптор: -Тамақтану режимін құрайды. - Тамақтану туралы мақал-мәтелдер айтады. - Тамақтану мәдениетінің 10 ережесін құрастырады. ҚБ: «Жемістер»әдісі арқылы жүзеге асады. Толық алма–тамақтану режимін құрастырса, тамақтану туралы мақал-мәтелдер айтса, тамақтану мәдениетінің 10 ережесін құрастырса. Жарты алма -тамақтану режимін құрастыруда, тамақтану туралы мақал-мәтелдер айтуда, тамақтану мәдениетінің 10 ережесін құрастыруда қателік жіберсе. Төрттен бір бөлігіндегі алма-тамақтану режимін құрастыруда, тамақтану туралы мақал-мәтелдер айтуда, тамақтану мәдениетінің 10 ережесін құрастыруда көмек қажет етсе. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пәні:Дүниетану
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
«Денсаулық пен
қауіпсіздік»
Ортақ
тақырып:
«Тағам және
сусын»
Күні: Сынып: 1
Мектеп: Өскемен қаласы әкімдігінің «№
46 орта мектебі»КММ
Мұғалімнің
аты-жөні:
Амантаева Жадыра
Қайсақызы
Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақ
тақырыбы Дәмді әрі
пайдалы Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 1.1.4.2. Тамақтану режимін
сақтаудың қажеттілігін
түсіндіру. Сабақ
мақсаттары
Барлық
оқушылар:
Тамақтану режимін сақтаудың
қажеттілігін
түсіндіреді.
Көптеген
оқушылар:Тамақтану режимін сақтаудың
қажеттілігіне мысалдар
келтіреді. Кейбір
оқушылар:Тамақтану режимін сақтаудың
қажеттілігіндәлелдейді.
Бағалау
критерийлері
Тамақтану режимін сақтаудың
қажеттілігін
түсіндіреді. Тілдік
мақсаттар
Оқушылар орындай
алады: тамақтану режимін сақтаудың
ережелерін айта алады,
жазады.
Пәнге тән лексика
мен терминология: күн тәртібі, дәмдіәрі пайдалы
және зиянды тағамдар.
Диалог пен жазу
үшін пайдалы сөздер мен
тіркестер:
Тамақтану режимін сақтаудың
ережелерін білесіңдер
ме?
Не үшін тамақтану
режимін сақтау керек деп
ойлайсындар? Деніміз сау болуы үшін қандай
тағамдар жеуіміз
керек? Құндылықтарды
дарыту Өмір бойы білім алуға
құндылығын басшыллыққа ала отырып тазалыққа, денсаулықты сақтауға,
салауатты өмір салтын ұстануға
тәрбиелеу. Пәнаралық
байланыстар Сауат ашу, көркем
еңбек АКТ қолдану
дағдылары Бейнежазба,
слайд. Бастапқы
білім Оқушылар пайдалы және зиянды
тағамдарды біледі. Сабақ
барысы Сабақ жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың
басы
4
минут
Психологиялық
ахуал
Көтереңкі көңіл-күй сыныпта
орнату үшін шеңберге
тұрамыз.
-Кел, жаныма тұр,
сыныптас,
Өз алақаныңды маған
аш.
Міне, менің қолым
бос,
Жылуыма жылу
қос.
Жемістерге
байланысты жұмбақ жасыру.
Дөп-дөңгелек
сары
Ішінде бар
дәні
Қызығасың
көріп
Оның
аты-...(өрік)
Сырты қатты, іші
қызыл, өзі тәтті.(Қарбыз)
Топқа
бөлу
«Себеттегі
суреттер» әдісі арқылы оқушылар
себеттегі суреттерді алып 3 топқа
бөлінеді:
1 топ
«Жемістер»
2 топ
«Көкөністер»
3 топ
«Сусындар»
Балалар, бұлар
нелер?
Дәмі
қандай?
Адам ағзасына
пайдалы ма, зиянды ма?
Жарайсыңдар. Олай
болса біздің тақырыбымыз қандай деп
ойлайсындар?
Пайдалы тағамдар
жайлы.
Жақсы, бүгінгі
біздің тақырыбымыздың аты - «Дәмді әрі
пайдалы». Бүгінгі сабақта біз қалай
дұрыс тамақтану туралы және дұрыс тамақтану ережесін құрып
үйренеміз.
Сабақтың
ортасы
8
минут
10
минут
10
минут
Сабақтың
соңы
Кері
байланыс
8
минут
(Ө) 1-тапсырма.
«Анықта, сипатта, тап» әдісі арқылы жүзеге
асырылады.
1 оқушы ортаға
шығады. Оның көзін мұғалім байлайды. Көзі
байлаулы
күйде қораптан
тағамды алып көрсетеді, қалған оқушылар сол затты сипаттайды. Көзі
байлаулы оқушы достарының сипаттауы бойынша сол тағамның атын
табады.
Дескриптор:
Тағамды
анықтайды
Тағамды
сипаттайды
ҚБ:
«Банандар» әдісі арқылы жүзеге
асырылады. Үш
банан–тағамның атын анықтап,
сипаттаса. Екі
банан– тағамның атын анықтап,
сипаттауда қате
жіберсе. Бір
банан– тағамды анықтауда,
сипаттауда көмек қажет етсе. Саралаудың:«Дереккөздер»тәсілдерікөрінеді. Көмек қажет ететін
оқушыларға жабық сұрақтар
қойылады.Алған білімдерін толықтыру
және дамыту мақсатында
қолданылады. - Тамақтану режимі дегенді
қалай түсінесің? сұрағына жауап
іздейді. (Ж) 2-тапсырма. «Ойлан,
жұптас, пікірлес» әдісі:
Берілген ас
мәзірлерін тамақтану мерзімімен сәйкестендір. Тамақтану режимін
сақтаудың маңыздылығы туралы жұпта ой
бөліс.
Дескриптор:
- Ас мәзірлерін
тамақтану мерзімімен
сәйкестендіреді;
- Тамақтану режимін
сақтаудың маңыздылығы туралы
әңгімелейді.
ҚБ: «Сусындар»
әдісі
Қымыз – тамақтану режимін
сәйкестендіріп,маңыздылығы туралы
әңгімелесе.
Сүт
- тамақтану режимін
сәйкестендіруде, маңыздылығы туралы әңгімелеуде қате
жіберсе.
Шырын – тамақтану режимін
сәйкестендіруде, маңыздылығы туралы әңгімелеуде көмек қажет
етсе.
Саралаудың:«Дереккөздер», «Диалог және
қолдау көрсету»тәсілі
қолданылады.
Кейбір
оқушыларғаашық сұрақтар
қойылады.
- Тамақтану режимін не үшін
сақтау қажет деп
ойлайсың?
- Өзіңнің тамақтану режиміңмен
бөліс?
Көмек қажет ететін
оқушыларға бір мысал
келтіріледі.Сөзбен қолдау
көрсетіледі.
Сергіту сәті
«Жеміс себеті»
Оқушылар шеңбер
құрып тұрады. Мұғалім әр қатысушыға жеміс аттарын айтып шығады.
Мысалы: алма,өрік, қауын,қарбыз деп атайды. Екі жемістің атын
айтқанда жемістер ауысып жүреді.Ортаға шыққан оқушы жемістердің
біреуінің орнына барып тұрады. Орынсыз қалған оқушы жүргізуші
болады.
(Т)3-тапсырма«Миға шабуыл»
әдісі арқылы
орындалады.
А-деңгейлі: Тамақтану режимін
құрастыр.
В-деңгейлі: Тамақтану туралы мақал-мәтелдер
айт.
С-деңгейлі: Тамақтану мәдениетінің 10 ережесін құрастыр.
Дескриптор:
-Тамақтану режимін
құрайды.
-
Тамақтану туралы
мақал-мәтелдер айтады.
-
Тамақтану мәдениетінің
10 ережесін
құрастырады.
ҚБ:
«Жемістер»әдісі арқылы жүзеге
асады. Толық
алма–тамақтану режимін құрастырса,
тамақтану туралы мақал-мәтелдер айтса, тамақтану мәдениетінің 10
ережесін құрастырса.
Жарты
алма -тамақтану режимін құрастыруда,
тамақтану туралы мақал-мәтелдер айтуда, тамақтану мәдениетінің 10
ережесін құрастыруда қателік
жіберсе.
Төрттен бір
бөлігіндегі алма-тамақтану режимін
құрастыруда, тамақтану туралы мақал-мәтелдер айтуда, тамақтану
мәдениетінің 10 ережесін құрастыруда көмек қажет
етсе. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




















