|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Өнер |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
21.01.2026 |
|
|
Сынып: 3 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Күй құдіреті.Күй құдіреті. 1-7тапсырма |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.3.1 – шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы |
Құндылық: Заң және тәртіп • Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
ЕББҚ |
Ресурс-тар |
|
Сабақтың басы 10минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық Шырылдады қоңырау Біз сабақты бастаймыз. Партамызға отырып, Өзара көз тастаймыз. Жаңа білім алуға, Алға қадам жасаймыз. II. Үй тапсырмасын сұрау «Асыл сөз» өлеңін мәнерлеп оқиды. Оқу материалын жариялау «Жұмбақ» әдісі -Жұмбақ шешіп көріңдер. Қос қазық, екі желі, сегіз ноқта, Сөйлейді шежіредей адам соқса. Тағы бір мінезі бар таңғажайып, Ешуақыт сөйлемейді адам жоқта. (домбыра) -Домбыра туралы не білесіңдер? -Не үшін қажет? - Сабақтар арасындағы үзіліске шығатын кезді қалай білеміз? -Иә, бұрын қоңырау соғылатын, қазір күй ойнататын болды. -Қандай күйлердің атын білесіңдер? - Күй жайлы не айта аласыңдар? -Олай болса, бүгінгі сабақта «Күй құдіреті» тақырыбындағы мәтінді оқып танысатын боламыз. |
Өлеңді қайталап айтады. Өлеңді мәнерлеп оқиды. Жұмбақтың шешуін табады. Сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты ашады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! |
Өлеңді қайталап айтады. Өлеңді мәнерлеп оқиды. |
Слайд, оқулық |
|
Сабақтың ортасы 15 мин 3 мин Сабақтың соңы 10 мин |
III. Жаңа сабақ Оқулықпен жұмыс А) «Күй құдіреті» мәтінін түсініп, тізбектей дауыстап оқыңдар. Ә) Сөздік жұмысы: Қыпшақ – рудың аты. Құдiретi – күшi, қасиеті Топтық тапсырма 1-топ: -Суретке зер сал. Күйші қандай күй тартып отыр деп ойлайсың? Неліктен? 2-топ: - Фараби тартқан күйдің құдіреті неде деп ойлайсың? Мәтінге сүйеніп, жауап бер.
3-топ: -Әмірші Фарабиді неге іздеді деп ойлайсың? Болжа.
-Мәтін кейіпкері Әбу Насыр Әл-Фараби жайлы не білесіңдер? Сергіту сәтінде Нейрожаттығу
Дәптермен жұмыс «Кім жылдам?» ойыны. Суреттегі домбыраның әрбір дыбысынан басталатын өнерге қатысты сөздерді тап. .
Ә) Сұрақ-жауап: -Қандай күй тыңдағанды ұнатасың? -Қазіргі өнер сахнасындағы күйшілерді білесің бе? «Адал азамат» БТБ бойынша пікір алмасу: - Күй тыңдағанда адам қандай сезімде болады? - Өнерді түсіну үшін қандай мінез-құлық қажет? - Күйші мен тыңдаушының арасындағы әдептілік, тәртіп қандай болуы керек? Күй тыңдаудағы тыныштық сақтау, өзгеге құрмет көрсету, өнер иесіне риясыз қолдау білдіру қажет. Мәдени іс-шараларда тәртіп сақтау — қоғамда өмір сүрудің бір ережесі. Мәдениет тәртіпке бағынудан басталады. Күй тыңдау тәртіп пен тыныштықты қажет етеді. |
- Мәтінді оқиды. - Сұрақтарға жауап береді.
Тапсырма орындайды.
Сергіту сәтін орындайды.
-Тапсырманы талқылап, өз пікірлерін білдіреді. Сұрақтарды талқылайды. Ойларын айтады. Қорытынды жасайды. |
Дескриптор: - Мәтінді тізбектей дауыстап оқиды-1балл. - Сөздікті жазып, жаттап алады-1балл. -Суретті сипаттайды-1балл. - Фараби тартқан күйдің құдіретін әңгімелейді-1балл. - Әміршінің Фарабиді іздеу себебін болжайды-1балл. Дескриптор: - Домбыраның әрбір дыбысынан басталатын өнерге қатысты сөздерді табады-2балл. -Ұнататын күйлерін атайды -1балл. -Күйшілерді атайды-1балл. |
Жұмыс дәптеріндегі тапсырма-ларды орындайды Сергіту сәтін орындайды. |
Оқулық |
|
Қорытынды 7 мин |
IV. Қорытынды Кері байланыс «Менің күнделігім» әдісі арқылы береді. Бағалау Балалардың алған бағалары ауызша айтылады. Үйге тапсырма Мәтінді мазмұндау, бір күйдің шығу тарихын зерттеу. |
Түсінгенін жазады. Тапсырманы жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
Түсінгенін жазады. Тапсырманы жазып алады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж 3-сынып әдебиеттік оқу
қмж 3-сынып әдебиеттік оқу
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Өнер |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
21.01.2026 |
|
|
Сынып: 3 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Күй құдіреті.Күй құдіреті. 1-7тапсырма |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.3.1 – шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы |
Құндылық: Заң және тәртіп • Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
ЕББҚ |
Ресурс-тар |
|
Сабақтың басы 10минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық Шырылдады қоңырау Біз сабақты бастаймыз. Партамызға отырып, Өзара көз тастаймыз. Жаңа білім алуға, Алға қадам жасаймыз. II. Үй тапсырмасын сұрау «Асыл сөз» өлеңін мәнерлеп оқиды. Оқу материалын жариялау «Жұмбақ» әдісі -Жұмбақ шешіп көріңдер. Қос қазық, екі желі, сегіз ноқта, Сөйлейді шежіредей адам соқса. Тағы бір мінезі бар таңғажайып, Ешуақыт сөйлемейді адам жоқта. (домбыра) -Домбыра туралы не білесіңдер? -Не үшін қажет? - Сабақтар арасындағы үзіліске шығатын кезді қалай білеміз? -Иә, бұрын қоңырау соғылатын, қазір күй ойнататын болды. -Қандай күйлердің атын білесіңдер? - Күй жайлы не айта аласыңдар? -Олай болса, бүгінгі сабақта «Күй құдіреті» тақырыбындағы мәтінді оқып танысатын боламыз. |
Өлеңді қайталап айтады. Өлеңді мәнерлеп оқиды. Жұмбақтың шешуін табады. Сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты ашады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! |
Өлеңді қайталап айтады. Өлеңді мәнерлеп оқиды. |
Слайд, оқулық |
|
Сабақтың ортасы 15 мин 3 мин Сабақтың соңы 10 мин |
III. Жаңа сабақ Оқулықпен жұмыс А) «Күй құдіреті» мәтінін түсініп, тізбектей дауыстап оқыңдар. Ә) Сөздік жұмысы: Қыпшақ – рудың аты. Құдiретi – күшi, қасиеті Топтық тапсырма 1-топ: -Суретке зер сал. Күйші қандай күй тартып отыр деп ойлайсың? Неліктен? 2-топ: - Фараби тартқан күйдің құдіреті неде деп ойлайсың? Мәтінге сүйеніп, жауап бер.
3-топ: -Әмірші Фарабиді неге іздеді деп ойлайсың? Болжа.
-Мәтін кейіпкері Әбу Насыр Әл-Фараби жайлы не білесіңдер? Сергіту сәтінде Нейрожаттығу
Дәптермен жұмыс «Кім жылдам?» ойыны. Суреттегі домбыраның әрбір дыбысынан басталатын өнерге қатысты сөздерді тап. .
Ә) Сұрақ-жауап: -Қандай күй тыңдағанды ұнатасың? -Қазіргі өнер сахнасындағы күйшілерді білесің бе? «Адал азамат» БТБ бойынша пікір алмасу: - Күй тыңдағанда адам қандай сезімде болады? - Өнерді түсіну үшін қандай мінез-құлық қажет? - Күйші мен тыңдаушының арасындағы әдептілік, тәртіп қандай болуы керек? Күй тыңдаудағы тыныштық сақтау, өзгеге құрмет көрсету, өнер иесіне риясыз қолдау білдіру қажет. Мәдени іс-шараларда тәртіп сақтау — қоғамда өмір сүрудің бір ережесі. Мәдениет тәртіпке бағынудан басталады. Күй тыңдау тәртіп пен тыныштықты қажет етеді. |
- Мәтінді оқиды. - Сұрақтарға жауап береді.
Тапсырма орындайды.
Сергіту сәтін орындайды.
-Тапсырманы талқылап, өз пікірлерін білдіреді. Сұрақтарды талқылайды. Ойларын айтады. Қорытынды жасайды. |
Дескриптор: - Мәтінді тізбектей дауыстап оқиды-1балл. - Сөздікті жазып, жаттап алады-1балл. -Суретті сипаттайды-1балл. - Фараби тартқан күйдің құдіретін әңгімелейді-1балл. - Әміршінің Фарабиді іздеу себебін болжайды-1балл. Дескриптор: - Домбыраның әрбір дыбысынан басталатын өнерге қатысты сөздерді табады-2балл. -Ұнататын күйлерін атайды -1балл. -Күйшілерді атайды-1балл. |
Жұмыс дәптеріндегі тапсырма-ларды орындайды Сергіту сәтін орындайды. |
Оқулық |
|
Қорытынды 7 мин |
IV. Қорытынды Кері байланыс «Менің күнделігім» әдісі арқылы береді. Бағалау Балалардың алған бағалары ауызша айтылады. Үйге тапсырма Мәтінді мазмұндау, бір күйдің шығу тарихын зерттеу. |
Түсінгенін жазады. Тапсырманы жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
Түсінгенін жазады. Тапсырманы жазып алады |
|
шағым қалдыра аласыз















