|
Білім беру ұйымының атауы |
«Крылов атындағы орта мектеп» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер. Кестеден тыс көбейту және бөлу |
|||||
|
Машықкердің аты-жөні: |
Қасен Айерке Қайсарқызы |
|||||
|
Күні: |
25.01.2024ж |
|||||
|
Сынып: 3 «А » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№93 Есептеу. Қорытындылау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану 3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген х:8=9; 51:х=17; 23 х=46 түріндегіқарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х (25:5)=60; (24 3):х=6;х: (17 2)=2; k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындау, көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді шешу. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарауға баулу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Машықкердің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Амандасу ІІ.Үй тапсырмасын тексеру №4 Бөлуді орында. Есепте. 39:13= 3 84:12=7 56:14=4 96:32=3 54:18=3 72:24= 3 70:14=5 90:15=6 №5 Есепте. Дұрыстығын тексер. Тапсырмада оқушылар кестеден тыс көбейту мен бөлуден алған білімдерін қолданады. 17•2= 34 550:5=110 75:5=15 84:6=14 34:2=7 110*5=550 15*5=75 14*6=84 65•2= 130 800:40=20 60•8=480 960:6=160 130:2=65 20*40=800 480:8=60 160*6=960 №6 Қалдықпен бөлуді орында. Қалдықпен бөлу кезінде бөлгішке қалдықсыз бөлінетін санды табу керек. Бірақ қалдық үнемі бөлгіштен кем болатынын есте сақтауын ескерту. 50:12= 4(2қ) 21:4= 5(1қ) 18:4= 4(2қ) 85:18=4(13қ) 60:7=8 (4қ) 3:6=0 (3қ) 5:8= 0(5қ) 74:7=10(4қ) 51:7=7(2қ) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! |
Оқулық
Оқулық
|
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ (Ұ.Ж) №1.Өрнектердің мәнін тауып,балалардың қайсысы театрдағы қандай қойылым түріне баруды ұнататынын анықта
7*(120:40)=21-Сәуле-балет (850-650):5=40-Балжан-драма 500-303:3=399 -Жазира –опера (540+120):6=110-Асқар-пантомима (650-320):30=11- Мұрат-қуыршақ театры Өзіндік жұмыс №2 Теңдеулерді шығар Х*3=1000-340 х:40=36:18 Х*3=660 х:40=2 x=660:3 х=2*40 x=220 х=80 220*3=1000-340 80:40=36:18 Сиқырлы сандық №3 Мысалдарды есептеп, жауаптарын сандықтан тап. 18*2=36 550:5=110 8:4=202 999:3=333 60*5=300 140:7=2 306:3=102 369:3=123 17*3=51 440:20=22 420:2=210 482:2=241 Тақтамен жұмыс № Барды-485 оқушы Қуыршақ театры-130 о. Опера және балет театры-?,2 есе артық Драма театры-? о. Ш: 1)130*2=260 2) 260+130=390 3)485-390=95 Ж: 95 оқушы драма театрына барды Шығармашылық жұмыс №5.Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастыр А)Ш:160*2=320 320+160=480 810-480=330 Ж: 3-күні 330 билет сатылды Ә)Ш: 340:2=170 бет 340-170=170 Ж: 1-кітаптың беті 2-кітаптан 170 бетке артық Жеке жұмыс №6.Есептеп,дұрыстығын тексер 41*2=82 33*3=99 23*3=69 96:6=16 639:3=213 248:2=124 82:2=41 51:3=17 428:2=214 69:23=3 №8.Теңдеулерді шеш Х*30=1000-730 880:у=535-491 а-45=389-254 Х*30=270 880:у=44 а-45=135 х=270:30 у=880:44 а=135+45 х=9 у=20 а=180 №9.Көбейтудің терімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолданып,өрнектерді есепте (25*5)*4=500 (4*6)*25=600 5*(6*20)=600 2*(48*5)=480 (20*8)*5=800 (2*7)*5=700 |
Өрнектердің мәнін тауып,балалардың қайсысы театрдағы қандай қойылым түріне баруды ұнататынын анықтайды. Тапсырманы өз беттерімен орындайды. Теңдеулерді шешеді. Мысалдарды есептеп, жауаптарын сандықтан табады. Есепті шығарады. Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастырып, шығарады. Өрнектерді есептейді, дұрыстығын тексереді. Жұппен тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - көбейту және бөлу амалдарына берілген қарапайым теңдеулерді шешеді;(1б) -құрылымы күрделі түріндегі теңдеулерді шешеді;(1б) -мысалдарды есептейді.(1б) Дескриптор: -Есептің шартын құрады;(1б) -шешуін, жауабын табады-1б
Дескриптор: -Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастырады;(1б) -Шешуі мен жауабын жазады.(1б) -Өрнектерді есептеп, дұрыстығын тексереді;(1б) -Теңдеулерді шешеді;(1б) |
Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Үйге тапсырма. №7.Кесте бойынша өрнек құрастыр және жаз.Олардың мәнін тап А)630+(36:3)=642 (52*2)+300=404 (18*3)+(120+360)=534 700+(25*4)=800 Ә)(50*3)-80=70 650-(120:6)=630 760-(20+30)=710 (90*9)-400=410 Рефлексия |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
|
||
Тексерілді____________
Баға____________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж 3 сынып математика
қмж 3 сынып математика
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Крылов атындағы орта мектеп» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер. Кестеден тыс көбейту және бөлу |
|||||
|
Машықкердің аты-жөні: |
Қасен Айерке Қайсарқызы |
|||||
|
Күні: |
25.01.2024ж |
|||||
|
Сынып: 3 «А » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№93 Есептеу. Қорытындылау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану 3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген х:8=9; 51:х=17; 23 х=46 түріндегіқарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х (25:5)=60; (24 3):х=6;х: (17 2)=2; k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындау, көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді шешу. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарауға баулу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Машықкердің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Амандасу ІІ.Үй тапсырмасын тексеру №4 Бөлуді орында. Есепте. 39:13= 3 84:12=7 56:14=4 96:32=3 54:18=3 72:24= 3 70:14=5 90:15=6 №5 Есепте. Дұрыстығын тексер. Тапсырмада оқушылар кестеден тыс көбейту мен бөлуден алған білімдерін қолданады. 17•2= 34 550:5=110 75:5=15 84:6=14 34:2=7 110*5=550 15*5=75 14*6=84 65•2= 130 800:40=20 60•8=480 960:6=160 130:2=65 20*40=800 480:8=60 160*6=960 №6 Қалдықпен бөлуді орында. Қалдықпен бөлу кезінде бөлгішке қалдықсыз бөлінетін санды табу керек. Бірақ қалдық үнемі бөлгіштен кем болатынын есте сақтауын ескерту. 50:12= 4(2қ) 21:4= 5(1қ) 18:4= 4(2қ) 85:18=4(13қ) 60:7=8 (4қ) 3:6=0 (3қ) 5:8= 0(5қ) 74:7=10(4қ) 51:7=7(2қ) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! |
Оқулық
Оқулық
|
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ (Ұ.Ж) №1.Өрнектердің мәнін тауып,балалардың қайсысы театрдағы қандай қойылым түріне баруды ұнататынын анықта
7*(120:40)=21-Сәуле-балет (850-650):5=40-Балжан-драма 500-303:3=399 -Жазира –опера (540+120):6=110-Асқар-пантомима (650-320):30=11- Мұрат-қуыршақ театры Өзіндік жұмыс №2 Теңдеулерді шығар Х*3=1000-340 х:40=36:18 Х*3=660 х:40=2 x=660:3 х=2*40 x=220 х=80 220*3=1000-340 80:40=36:18 Сиқырлы сандық №3 Мысалдарды есептеп, жауаптарын сандықтан тап. 18*2=36 550:5=110 8:4=202 999:3=333 60*5=300 140:7=2 306:3=102 369:3=123 17*3=51 440:20=22 420:2=210 482:2=241 Тақтамен жұмыс № Барды-485 оқушы Қуыршақ театры-130 о. Опера және балет театры-?,2 есе артық Драма театры-? о. Ш: 1)130*2=260 2) 260+130=390 3)485-390=95 Ж: 95 оқушы драма театрына барды Шығармашылық жұмыс №5.Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастыр А)Ш:160*2=320 320+160=480 810-480=330 Ж: 3-күні 330 билет сатылды Ә)Ш: 340:2=170 бет 340-170=170 Ж: 1-кітаптың беті 2-кітаптан 170 бетке артық Жеке жұмыс №6.Есептеп,дұрыстығын тексер 41*2=82 33*3=99 23*3=69 96:6=16 639:3=213 248:2=124 82:2=41 51:3=17 428:2=214 69:23=3 №8.Теңдеулерді шеш Х*30=1000-730 880:у=535-491 а-45=389-254 Х*30=270 880:у=44 а-45=135 х=270:30 у=880:44 а=135+45 х=9 у=20 а=180 №9.Көбейтудің терімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолданып,өрнектерді есепте (25*5)*4=500 (4*6)*25=600 5*(6*20)=600 2*(48*5)=480 (20*8)*5=800 (2*7)*5=700 |
Өрнектердің мәнін тауып,балалардың қайсысы театрдағы қандай қойылым түріне баруды ұнататынын анықтайды. Тапсырманы өз беттерімен орындайды. Теңдеулерді шешеді. Мысалдарды есептеп, жауаптарын сандықтан табады. Есепті шығарады. Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастырып, шығарады. Өрнектерді есептейді, дұрыстығын тексереді. Жұппен тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - көбейту және бөлу амалдарына берілген қарапайым теңдеулерді шешеді;(1б) -құрылымы күрделі түріндегі теңдеулерді шешеді;(1б) -мысалдарды есептейді.(1б) Дескриптор: -Есептің шартын құрады;(1б) -шешуін, жауабын табады-1б
Дескриптор: -Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастырады;(1б) -Шешуі мен жауабын жазады.(1б) -Өрнектерді есептеп, дұрыстығын тексереді;(1б) -Теңдеулерді шешеді;(1б) |
Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Үйге тапсырма. №7.Кесте бойынша өрнек құрастыр және жаз.Олардың мәнін тап А)630+(36:3)=642 (52*2)+300=404 (18*3)+(120+360)=534 700+(25*4)=800 Ә)(50*3)-80=70 650-(120:6)=630 760-(20+30)=710 (90*9)-400=410 Рефлексия |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
|
||
Тексерілді____________
Баға____________
шағым қалдыра аласыз

4.Есепті шығар












