|
Бөлім: |
Қысым, Жұмыс және Қуат |
|
|
Педагогтіңаты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Манометрлер.Сорғылар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.10 - манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Сәлемдесу, оқушыларға жоқтама жасау «Кассадағы билеттер» әдісі арқылы топқа біріктіру «Рефлексиялық сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау
|
Сәлемдеседі Топқа бірігеді |
Мұғалімнің кері байланысы |
Таратпа материалдар |
|
15 минут |
Жаңа тақырыпты бейнеролик арқылы түсіндіру Ой қозғау арқылы жаңа сабақты ашу
Тапсырма№1 Жеке жұмыс ЕБҚ: Қысымды өлшеуге арналған арнайы аспаптарды біледі |
Бейнеролик көріп, жаңа сабақ мазмұнымен танысады
Оқушылар жеке дара тапсырмаларды орындайды |
Дескриптор: 1 тапсырма. Сұрақтарға жауап береді 1.2 тапсырма. Суретке қарап отырып құбылысты түсіндіреді ҚБ: «Құпия хат» әдісімен бағалау жүргізеді |
https://youtu.be/WYcJJaCpX-s?si=8oAHdpILXoNdxgF2 Оқулық Таратпа материал Қосымша №1 |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырма№2 «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жұптық жұмыс орындайды. Тапсырма№3 «Пирамида» әдісі арқылы құрылымдалған тапсырманы орындайды БК:. Манометр мен сорғыларды практикалық тапсырмаларды орындауда қолдана алады, есептер шығарады.
|
Оқушылар жұптасып берілген есептерді шығарады Оқушылар топтасып құрылымдалған тапсырманы шешеді |
Дескриптор: Суретке қарап отырып құбылысты түсіндіреді ҚБ: Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау жүргізіледі. Дескриптор: а) Құдықтың түрлерін зерттейді в) Құдық пайда болған кезеңін анықтайды с) Суретке қарап отырып құдықтан су шығу процессін түсіндіреді д) 5л шелектің толуына кететін уақытты анықтайды е) Аққан судың көлемін есептейді. ҚБ:Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау жүргізіледі. |
Қосымша №2
Қосымша №3 |
|
Сабақтың соңы: 5 мин Үй тапсырмасы |
Кері байланыс «Блоб ағашы» әдісі арқылы Сфигмоманометрді пайдалана отырып қан қысымыңызды күннің әртүрлі уақытында, физикалық белсенділікке дейін және одан кейін өлшеңіз. |
Ауызша кері байланыс береді |
|
Оқулық |
Ресурстар
Қосымша №1
1 тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңіз
1.Манометр дегеніміз не?
2. Манометрдің қандай түрлері бар?
3. Барометрмен манометрдің айырмашылығы неде?
4. Алғашқы сұйық манометрді кім жасаған?
5. Су айдағыш мұнараны сумен толтыру үшін қандай құрылғы қолданылады?
6. Түтікті манометрді қай елдің ғалымы ойлап тапты?
7. Сорғыларды (насос) күнделікті өмірде қолданған жайттар болды ма?
1.2 тапсырма. Суретке қарап отырып құбылысты түсіндіріңіз

-
Суреттен қандай құрылғыларды байқадыңыз?
-
Манометрдегі судың жылжуының себебі неде?
-
Қысымның қалай өзгергенін сипаттаңыз.
Қосымша №2
2 тапсырма
Берілген суреттерге назар аударып, әрбір құрылғының жұмыс істеу принципін түсіндіріңіз


Қосымша №3

Құдық— жерасты суларын, мұнайларды, басқа да сұйықтарды өндіру, жер бетінен атмосфералық және беткейлік су ларды аластау, топырақты құрғату, немесе жерасты суларының режімін зерттеу мақсатыңда әдейі қазылатын қазынды. Қолданылуына қарай құдықтар грунт, артезиан, кәріздеу және бақылау болып 4 түрге бөлінеді. Құдықтар қазылу әдістеріне қарай шахталы (шегенді) және құбырлы деп аталады
а) Құдықтың қандай түрлерін бар?
в) Құдық қай ғасырда пайда болған?
с) Құдықтан судың шығу процессі қалай болатынын суретке қарап түсіндіріңіз?
д) 3м тереңдіктен су шығаратын құдық трубасының диаметрі 12см. Құдықтан 2кПа қысыммен секундына 0,2л су шығатын болса қанша уақыттан кейін 5литрлік шелекке су толады?
е) Егер құдықтан су 5кПа қысыммен 80 секунд ақса қанша көлемде су алуға болады?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 3 тоқсан 130 бұйрықпен жасалған. Физикадан 7 сынып Манометрлер.Сорғылар тақырыбында
ҚМЖ 3 тоқсан 130 бұйрықпен жасалған. Физикадан 7 сынып Манометрлер.Сорғылар тақырыбында
|
Бөлім: |
Қысым, Жұмыс және Қуат |
|
|
Педагогтіңаты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Манометрлер.Сорғылар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.10 - манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Сәлемдесу, оқушыларға жоқтама жасау «Кассадағы билеттер» әдісі арқылы топқа біріктіру «Рефлексиялық сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау
|
Сәлемдеседі Топқа бірігеді |
Мұғалімнің кері байланысы |
Таратпа материалдар |
|
15 минут |
Жаңа тақырыпты бейнеролик арқылы түсіндіру Ой қозғау арқылы жаңа сабақты ашу
Тапсырма№1 Жеке жұмыс ЕБҚ: Қысымды өлшеуге арналған арнайы аспаптарды біледі |
Бейнеролик көріп, жаңа сабақ мазмұнымен танысады
Оқушылар жеке дара тапсырмаларды орындайды |
Дескриптор: 1 тапсырма. Сұрақтарға жауап береді 1.2 тапсырма. Суретке қарап отырып құбылысты түсіндіреді ҚБ: «Құпия хат» әдісімен бағалау жүргізеді |
https://youtu.be/WYcJJaCpX-s?si=8oAHdpILXoNdxgF2 Оқулық Таратпа материал Қосымша №1 |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырма№2 «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жұптық жұмыс орындайды. Тапсырма№3 «Пирамида» әдісі арқылы құрылымдалған тапсырманы орындайды БК:. Манометр мен сорғыларды практикалық тапсырмаларды орындауда қолдана алады, есептер шығарады.
|
Оқушылар жұптасып берілген есептерді шығарады Оқушылар топтасып құрылымдалған тапсырманы шешеді |
Дескриптор: Суретке қарап отырып құбылысты түсіндіреді ҚБ: Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау жүргізіледі. Дескриптор: а) Құдықтың түрлерін зерттейді в) Құдық пайда болған кезеңін анықтайды с) Суретке қарап отырып құдықтан су шығу процессін түсіндіреді д) 5л шелектің толуына кететін уақытты анықтайды е) Аққан судың көлемін есептейді. ҚБ:Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау жүргізіледі. |
Қосымша №2
Қосымша №3 |
|
Сабақтың соңы: 5 мин Үй тапсырмасы |
Кері байланыс «Блоб ағашы» әдісі арқылы Сфигмоманометрді пайдалана отырып қан қысымыңызды күннің әртүрлі уақытында, физикалық белсенділікке дейін және одан кейін өлшеңіз. |
Ауызша кері байланыс береді |
|
Оқулық |
Ресурстар
Қосымша №1
1 тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңіз
1.Манометр дегеніміз не?
2. Манометрдің қандай түрлері бар?
3. Барометрмен манометрдің айырмашылығы неде?
4. Алғашқы сұйық манометрді кім жасаған?
5. Су айдағыш мұнараны сумен толтыру үшін қандай құрылғы қолданылады?
6. Түтікті манометрді қай елдің ғалымы ойлап тапты?
7. Сорғыларды (насос) күнделікті өмірде қолданған жайттар болды ма?
1.2 тапсырма. Суретке қарап отырып құбылысты түсіндіріңіз

-
Суреттен қандай құрылғыларды байқадыңыз?
-
Манометрдегі судың жылжуының себебі неде?
-
Қысымның қалай өзгергенін сипаттаңыз.
Қосымша №2
2 тапсырма
Берілген суреттерге назар аударып, әрбір құрылғының жұмыс істеу принципін түсіндіріңіз


Қосымша №3

Құдық— жерасты суларын, мұнайларды, басқа да сұйықтарды өндіру, жер бетінен атмосфералық және беткейлік су ларды аластау, топырақты құрғату, немесе жерасты суларының режімін зерттеу мақсатыңда әдейі қазылатын қазынды. Қолданылуына қарай құдықтар грунт, артезиан, кәріздеу және бақылау болып 4 түрге бөлінеді. Құдықтар қазылу әдістеріне қарай шахталы (шегенді) және құбырлы деп аталады
а) Құдықтың қандай түрлерін бар?
в) Құдық қай ғасырда пайда болған?
с) Құдықтан судың шығу процессі қалай болатынын суретке қарап түсіндіріңіз?
д) 3м тереңдіктен су шығаратын құдық трубасының диаметрі 12см. Құдықтан 2кПа қысыммен секундына 0,2л су шығатын болса қанша уақыттан кейін 5литрлік шелекке су толады?
е) Егер құдықтан су 5кПа қысыммен 80 секунд ақса қанша көлемде су алуға болады?
шағым қалдыра аласыз















