|
Бөлім: |
Қысым. Жұмыс және қуат |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.1 - заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Сәлемдесу, оқушыларға жоқтама жасау «Молекула-молекула» әдісі арқылы топқа біріктіру «Өткенге шолу» әдісі арқылы үй тапсырмасын бекіту
|
Сәлемдеседі Топка бірігеді |
Мұғалімнің кері байланысы |
Таратпа материалдар |
|
15 минут |
Жаңа тақырыпты бейнеролик арқылы түсіндіру Ой қозғау арқылы жаңа сабақты ашу
Тапсырма№1 «Сәйкесін тап» әдісі арқылы жеке жұмыс орындайды ЕБҚ: Заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттайды |
Бейнеролик көріп, жаңа сабақ мазмұнымен танысады
Оқушылар жеке-жеке сәйкестендірулерді орындайды |
Дескриптор: Берілген кестеден атомдар мен молекулалардың анықтамасын, қасиеттерін көрсетеді ҚБ: «Мұғалімнің кері байланысы» |
https://youtu.be/Ifuov1BN_c4?si=PqsNfqseRdVoDwGI Оқулық Таратпа материал Қосымша №1 |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырма№2 Жұптасып агрегаттық күйдегі физикалық құбылыстарды түсіндіреді БК: Заттардың агрегаттық күйлерін , физикалық қасиеттерін ажыратып, талдай алады. Тапсырма№3 Топтық жұмыс «Зерттеушілік» әдісі арқылы құрылымдалған тапсырманы орындайды |
Оқушылар жұптасып физикалық құбылыстарды түсіндіреді Оқушылар топтасып құрылымдалған тапсырманы шешеді |
Дескриптор: Суреттерге қарап атомдар мен молекулалардың қозғалуын зерттейді және құбылыстарды теориялық түрде түсіндіреді. ҚБ: Өзін –өзі бағалау Дескриптор:
ҚБ: «Бас бармақ» |
Қосымша №2 Қосымша №3 |
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Кері байланыс «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы кері байланыс береді Үй тапсырмасы Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы |
Ауызша кері байланыс береді |
|
Оқулық |
Ресурстар
Қосымша №1
Кестені сәйкестендір.
|
Атом |
|
Бір зат молекуласының екінші зат молекуласының аралығына ену құбылысы |
|
Молекула |
|
Молекулалары ретсіз орналасатын қатты денелер |
|
Қатты дене |
|
Химиялық реакциялар кезінде заттың бөлінбейтін ең ұсақ бөлшегі |
|
Кристалл дене |
|
Аққыш, оның меншікті көлемі бар, бірақ меншікті пішіні жоқ |
|
Аморф дене |
|
Меншікті көлемі де, меншікті пішіні де болмайды |
|
Сұйық |
|
Заттың химиялық қасиеттерін сипаттайтын ең ұсақ бөлшегі |
|
Газ |
|
Көлемін сақтайды және оның белгілі бір пішіні болады |
|
Диффузия |
|
Молекулаларыбелгілібірретпенорналасатын дене |
Қосымша №2
Тапсырма №2
Суреттерге қарап құбылыстарды түсіндіріңіз. Суреттердегі құбылыстардың айырмашылықтарына тұжырымда жасаңыз.

1-сурет 2-сурет
Қосымша №3
Тапсырма №3

Минералды су
Медицина мамандарының айтуынша, сапалы ауыз су өмірді 5-6 жылға ұзарта алады. Ал Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы күніне әр адамға кемінде 450-700 мл табиғи минералды су ішуді ұсынады. «Ағзаға қажетті микро-макроэлементтер тамақтан гөрі сумен денеге толық тарап, жақсы сіңеді», дейді олар. Әрине, халық арасында минералды су зиян деген түсінік те жоқ емес. Тіпті, тазартылған суды жиі тұтынып жүргенімізбен, оның құрамында пайдалы заттар жоқ екенін де ескере бермейтініміз рас. Себебі кей жағдайда судың түрлері мен оның адам ағзасына әсерін де ажырата алмай жататынымыз бар. Мысалы, ауыз су – химиялық құрамы сақталған, бірақ микробиологиялық өңдеуден өткен су. Оған ультрокүлгін сәулесі түсірілетіндіктен, құрамындағы зиянды ғана емес, кейбір пайдалы бактериялар да жойылады. Ас суына минералды заттар қолдан қосылады. Ал табиғи минералды су құрамында амин қышқылы, дәрумендер, ферменттер мен органикалық заттар көп болады және арнайы жер асты көздерінен алынады. Табиғи минералды су жер астын мекендейтін, адам ағзасына пайдалы микроағзалар – автохонды бактериялар арқылы тазартылады. Бұлақтардың тазалығын да осы бактериялар сақтап тұрады екен.Минералды судың түрлері көп және құрамына қарай оның ағзаға әсері де әртүрлі болады. Мысалы, гидрокарбонатты су несеп-тас ауруы мен асқазан сөлі үшін, хлоридті су асқазан-ішек жұмысы мен ағзадағы зат алмасуға, сульфатты су бауыр мен өт қабы жұмысына жақсы әсер етеді.
-
Минералды судың пайдасы жайлы айтып өтіңіздер (кем дегенде-5)
-
Табиғи минералды су құрамы қандай? Бұлақтардың таза,тұнық болуының себебі неде деп ойлайсыз?
-
Бір адам тәулігіне шамамен 2л су тұтынатын болса, 10 адамның бір ай тұтынған су көлемін анықтаңыз(егер 1 айда 30 күн бар болса)
-
Судың мұзға айналу температурасы 0 градус, мұздың суға айналу температурасы қандай деп ойлайсың?
-
Ауыз су тапшылығын болдырмаудың алдын алу үшін қандай жобалар ұсынар едің?Ойыңмен бөліс.
|
Бөлім: |
Қысым Жұмыс және қуат |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатты денелердегі қысым |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.2 -
қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін
сипаттау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Қауымбай Назерке НуртасқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз ҚМЖ 3 тоқсан 7 сыныпқа арналған 130 бұйрықпен жасалған
Тақырып бойынша 11 материал табылды
ҚМЖ 3 тоқсан 7 сыныпқа арналған 130 бұйрықпен жасалғанМатериал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған 7 сыныпқа арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың барысы
Ресурстар Қосымша №1 Кестені сәйкестендір.
Қосымша №2 Тапсырма №2 Суреттерге қарап құбылыстарды түсіндіріңіз. Суреттердегі құбылыстардың айырмашылықтарына тұжырымда жасаңыз.
1-сурет 2-сурет
Қосымша №3 Тапсырма №3
Минералды су Медицина мамандарының айтуынша, сапалы ауыз су өмірді 5-6 жылға ұзарта алады. Ал Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы күніне әр адамға кемінде 450-700 мл табиғи минералды су ішуді ұсынады. «Ағзаға қажетті микро-макроэлементтер тамақтан гөрі сумен денеге толық тарап, жақсы сіңеді», дейді олар. Әрине, халық арасында минералды су зиян деген түсінік те жоқ емес. Тіпті, тазартылған суды жиі тұтынып жүргенімізбен, оның құрамында пайдалы заттар жоқ екенін де ескере бермейтініміз рас. Себебі кей жағдайда судың түрлері мен оның адам ағзасына әсерін де ажырата алмай жататынымыз бар. Мысалы, ауыз су – химиялық құрамы сақталған, бірақ микробиологиялық өңдеуден өткен су. Оған ультрокүлгін сәулесі түсірілетіндіктен, құрамындағы зиянды ғана емес, кейбір пайдалы бактериялар да жойылады. Ас суына минералды заттар қолдан қосылады. Ал табиғи минералды су құрамында амин қышқылы, дәрумендер, ферменттер мен органикалық заттар көп болады және арнайы жер асты көздерінен алынады. Табиғи минералды су жер астын мекендейтін, адам ағзасына пайдалы микроағзалар – автохонды бактериялар арқылы тазартылады. Бұлақтардың тазалығын да осы бактериялар сақтап тұрады екен.Минералды судың түрлері көп және құрамына қарай оның ағзаға әсері де әртүрлі болады. Мысалы, гидрокарбонатты су несеп-тас ауруы мен асқазан сөлі үшін, хлоридті су асқазан-ішек жұмысы мен ағзадағы зат алмасуға, сульфатты су бауыр мен өт қабы жұмысына жақсы әсер етеді.
Сабақтың барысы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














