Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ҚМЖ 4-тоқсан 5-сынып Қаз тарихы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: |
5.4. Ғұндар |
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Ғұн тайпаларының бірігуі. Зерттеу сұрағы: Неге Мөде шаньюй «Жер - мемлекеттің негізі» деді? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.1.1 Картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсету 5.3.1.2 Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Ғұндардың мемлекетік құрылымын анықтайды Картадан ғұндардың орналасу аймағын көрсетеді |
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу |
Сабақтыңбарысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут 3 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар түгелдеу.Сабаққа назарларын аударып,көңіл-күйлерін анықтау Суреттер бойынша тақырып мазмұны (атты әскер,жаяу әскер)бойынша топқа бөлу 2.Ой қозғау Суреттер топтамасы мен карта бере отырып, төмендегі сұрақтарды беріңіз
-Картада қандай ежелгі тайпалық дақтар бейнеленген? -Суреттер мен карта арасында қандай байланыс бар? -Бүгінгі тақырыбымызға болжам жасаңыз. Оқушылардың жауаптары тыңдалып,сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары хабарланады. |
1.Оқушылар суреттер бойынша топқа бөлінеді 2. Суреттер топтамасы мен карта бойынша сұрақтарға жауап береді |
1.Мұғалімнің кері байланысы 1. ҚБ«Мадақтау» |
1.тақырыптық суреттер https://e-history.kz/kz/news/show/632 2.тақырыптық суреттермен карта https://e-history.kz/kz/news/show/632 |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 минут 10 минут 7 минут |
Мағынаны тану Зерттеу сұрағы: Неге Мөде шаньюй “Жер мемлекеттің негізі” деді? 3. «Ойлан,жұптас,бөліс»-топтық жұмыс Оқушылар рим тарихшысы Аммиан Марцеллин жазба дереккөздері және мәтінмен танысып,топтар өзара оқыту жүргізеді. Тапсырмаға нұсқаулық: 1.Мәтіннің жалпы мағынасын білдіретін тезис құру 2.Мәлімет не үшін берілгенін түсіндіру 3.Мәтіннің негізгі элементтері анықтау 4.Ақпараттың қажетті бірліктерін табу 1-топ:Жазба деректер 2-топ:Ғұн мемлекетінің құрылуы 3-топ:Мөде шаньюй «Аммиан Марцеллин ғұндар туралы: “Ғұндар жақсы шыныққан, олар отты да қажет етпейді. Олар тау мен орманда көшіп жүреді, жас кезінен ыстық - суыққа, шөлге үйренген” - деп жазған» ЕББҚ білім алушы «шаньюй», «хунну» негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды 4. Картамен жұмыс Оқушылар жұптасып картадан ғұндардың орналасқан аймағын көрсетеді
Е ББҚ білім алушы суреттер/иллюстрациялардегі ғұндардың әскери басқару жүйесін анықтап,сурет бойынша жұмыс жасайды.
5. «Шындық/Жалған» әдісі Кестедегі ғұн тайпалық бірлестігінің құрылу тарихын анықтап, тұжырымдардың ақиқат не жалған астын сызып көрсетіңіз
ЕББҚ білім алушы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасалады. |
Оқушылар сыныпта талқылау жүргізеді. Критерийлер: 1) Тақырып аясында нақтылықтың болуы 2)оқушыларының барлығының жұмыс істеуі, сөйлеуі 3) Жұмысты қорғауға 3 мин беріледі
Қосымша ақпараттармен жұмыс жасау. Дескриптор: ақпараттың ішінен маңызды деген 3 тарихи тұлғаны, 3 негізгі тарихи оқиғаны анықтау. Өз таңдауларын дәйектер келтіре отырып, дәлелдеулері тиіс.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
«Бармақпен»
|
9,10,11-слайд
Мөде қаған туралы: http://e-history.kz/kz/books/education/read/235
Ежелгі Қазақстан. Балалар энциклопедиясы. –Алматы: «Аруна», 2002 ж.
http://ok-t.ru/studopediaru/baza8/824259538287.files/image028.jpg
1-қосымша
«Қазақстан тас дәуірінің ескерткіштерінің зерттелуі» мәтін http://history.tarsu.kz/index.php/lektsii?id=72
Ғұндар туралы http://www.youtube.com/watch?v=GpNiLw6YP0w
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың аяғы 5 минут 2 минут
|
6. «Сұрақ-жауап» 1.Ғұн бірлестігі қай кезде құрылды? 2.Ғұндардың көрші мемлекеттерін ата
3.Ғұндардың негізін қалаған
ша Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |