|
|
Жылы жəне суық түстер. Түстердің көңіл күйге əсері |
Мектеп: Қабанбай батыр ауылының мектеп-лицейі |
|||||
|
|
Күні: 03.02 |
Мұғалімнің есімі: Узбаканов Муратхан Тұрсынханович |
|||||
|
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар саны:10 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
2.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамытуға ақпарат жинау; 2.2.4.1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды жəне құралдарды қолдану; |
|||||
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||
|
|
Негізгі жəне құрамдас түстерді ажырата біледі. |
||||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||
|
|
Бейнелеу құралдарымен дұрыс жұмыс жасау тəсілдерін біледі. |
||||||
|
|
Кейбір оқушылар: |
||||||
|
|
Жылы жəне суық түстермен салынған көркемдік туындылардың көңіл күйге əсері туралы айта алады; қауіпсіздік ережесін сақтайды. |
||||||
|
|
Бағалау критерийі |
Сабақ мазмұны бойынша тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында топпен жұмыс істей алады, өз пікірін ашық айта біледі жəне өз жұмысының орындалу барысын жоспарлайды. |
|||||
|
|
Ресурстар |
Оқулық, жұмысшы дəптері, репродукциялар, кеспе қағаздар жəне түрлі түсті қағаздар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||
|
|
Əдіс-тəсілдер |
Əңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||
|
|
Пəнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі, дүниетану. |
|||||
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің іс-əрекеті |
Оқушының іс-əрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
|
1. Оң көңіл күй орнату.
2–3 мин. |
(Ұ) Ұйымдастыру сəті (жұмыс орнын дайындау). Оң көңіл күй орнату. Оқушыларға тілек айту техникасы қолданылады. Оқушыларға хормен тақтаға ілінген тілек өлеңді айтуды ұсыну. |
Оқшылар хормен:
Біз көңілдіміз, Жадырап, күлімдейміз. Баршаға жақсылық тілейміз, Сабақты бастаймыз! |
Оқушыларға мұғалім өзі бірінші тілек айтады жəне оқушыларға ары қарай жалғастыруды сұрайды. |
Репродук- циялар, түрлі түсті кеспе қағаздар, оқулық, жұмыс дəптері |
||
|
|
2. Өмірлік тəжірибені өзектендіру. Мақсат қою. |
(Ұ) Оқулықпен жұмыс. Репродукцияларға қарап, оқушылар |
Түрлі түсті кеспе қағаздары арқылы, жылы жəне суық түстерге талдау жасайды: |
Дескриптор: -болашақ жұмысын |
Оқулық, 15 – 17-беттер. |
||
|
3–5 мин. |
кемпірқосақтың жеті түсін, үш негізгі түсті (қызыл, сары, көк) жəне үш құрамдас түсті (қызғылт сары, жасыл, күлгін көк) жəне оларға қалай қол жеткізуге болатынын естеріне түсіреді. (Ұ) Жұмыс барысында оқушыларға сұрақ қою: «Кемпірқосақта қанша түс барын атаңдар». (Ұ, К) Репродукцияларды көрсетіп, оқушылардан олардың арасында қандай айырмашылықтардың бар екенін сұрау. Табиғатта жарықтандыруға байланысты түстің əртүрлі реңктері басым болатынын түсіндіру. Сурет колориті ұғымын түсіндіру. (Т) Оқушыларға альбомда сынамаларға суық жəне жылы түстерді жағуды ұсыну. |
- Егер картинада сары, қызғылт сары, қызыл түстер басым болса, картинаның жалпы колориті жылы: |
жоспарлайды; -өз идеяларын дамытуға ақпарат жинайды. |
|
|||
|
|
Ыстық күн, жылы құм, Далада қызыл гүл. Ең ыстық қызылды-сарылы Түстермен суретті толтырдым. |
|
Жұмыс дəптері, 15 – 16-беттер. |
||||
|
|
- Ал егер картина көгілдір, көк, күлгін көк түстермен орындалған болса, оның колориті суық: |
|
|
||||
|
|
Қою қараңғы түн, көгілдір таң, Айналаның барлығы Салқын қарға оранған. Күлгін түсті аспаннан Күн сəулесі жоғалған. |
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
Тапсырма – жылы немесе суық колоритте күрделі емес пейзаж салу. Тақтада пейзаж салу кезеңдерін көрсету. |
|
|
|
||
|
|
Сабақтың ортасы. 3. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс. 26–30 мин. |
(Ж) Сурет салып болғаннан кейін балаларға жұптасып жұмыс істеуді – серіктесіне жылы жəне суық түстердің мүмкіндіктерін суретте қалай ұтымдырақ пайдалануға болатыны туралы айтып беру ұсынылады.
Тапсырма: Суретті жылы жəне суық түстермен орындау. |
(Ө, Т) Оқушылардың өзіндік жұмысы. Суретте жылы немесе суық колоритті пайдалана отырып, балалар пейзаж салады. Өзіндік жұмыс кезінде оқушылар мынаны ескеруі қажет: бояуға суды көп мөлшерде қоспау, өйткені кепкен кезде ұқыпсыз ақшыл дақтар пайда болуы мүмкін; бояу қалдығы суретті ластамауы үшін қылқаламды құтыдағы суға мұқият жуу қажет; жұмыс кезінде түстер мен реңктердің үйлесімділігін қадағалау қажеттігі ескертіледі. |
Дескриптор: -қолданылатын түстерді анықтайды; -пейзаж эскизін салады. |
Жұмыс дəптері, 17– 18-беттер. |
||
|
|
Сабақтың соңы. 4. Сабақтың нəтижесі. 1 – 3 мин. Рефлексия. |
(Ұ) Оқушылардың жасаған жұмыстары қорытындыланады. |
Ойлан. Бірік. Бөліс. Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан). |
Бағалау 1-10 балдық жүйе бойынша мұғалімнің қорытынды |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 5 сынып
ҚМЖ 5 сынып
|
|
Жылы жəне суық түстер. Түстердің көңіл күйге əсері |
Мектеп: Қабанбай батыр ауылының мектеп-лицейі |
|||||
|
|
Күні: 03.02 |
Мұғалімнің есімі: Узбаканов Муратхан Тұрсынханович |
|||||
|
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар саны:10 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
2.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамытуға ақпарат жинау; 2.2.4.1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды жəне құралдарды қолдану; |
|||||
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||
|
|
Негізгі жəне құрамдас түстерді ажырата біледі. |
||||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||
|
|
Бейнелеу құралдарымен дұрыс жұмыс жасау тəсілдерін біледі. |
||||||
|
|
Кейбір оқушылар: |
||||||
|
|
Жылы жəне суық түстермен салынған көркемдік туындылардың көңіл күйге əсері туралы айта алады; қауіпсіздік ережесін сақтайды. |
||||||
|
|
Бағалау критерийі |
Сабақ мазмұны бойынша тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында топпен жұмыс істей алады, өз пікірін ашық айта біледі жəне өз жұмысының орындалу барысын жоспарлайды. |
|||||
|
|
Ресурстар |
Оқулық, жұмысшы дəптері, репродукциялар, кеспе қағаздар жəне түрлі түсті қағаздар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||
|
|
Əдіс-тəсілдер |
Əңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||
|
|
Пəнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі, дүниетану. |
|||||
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің іс-əрекеті |
Оқушының іс-əрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
|
1. Оң көңіл күй орнату.
2–3 мин. |
(Ұ) Ұйымдастыру сəті (жұмыс орнын дайындау). Оң көңіл күй орнату. Оқушыларға тілек айту техникасы қолданылады. Оқушыларға хормен тақтаға ілінген тілек өлеңді айтуды ұсыну. |
Оқшылар хормен:
Біз көңілдіміз, Жадырап, күлімдейміз. Баршаға жақсылық тілейміз, Сабақты бастаймыз! |
Оқушыларға мұғалім өзі бірінші тілек айтады жəне оқушыларға ары қарай жалғастыруды сұрайды. |
Репродук- циялар, түрлі түсті кеспе қағаздар, оқулық, жұмыс дəптері |
||
|
|
2. Өмірлік тəжірибені өзектендіру. Мақсат қою. |
(Ұ) Оқулықпен жұмыс. Репродукцияларға қарап, оқушылар |
Түрлі түсті кеспе қағаздары арқылы, жылы жəне суық түстерге талдау жасайды: |
Дескриптор: -болашақ жұмысын |
Оқулық, 15 – 17-беттер. |
||
|
3–5 мин. |
кемпірқосақтың жеті түсін, үш негізгі түсті (қызыл, сары, көк) жəне үш құрамдас түсті (қызғылт сары, жасыл, күлгін көк) жəне оларға қалай қол жеткізуге болатынын естеріне түсіреді. (Ұ) Жұмыс барысында оқушыларға сұрақ қою: «Кемпірқосақта қанша түс барын атаңдар». (Ұ, К) Репродукцияларды көрсетіп, оқушылардан олардың арасында қандай айырмашылықтардың бар екенін сұрау. Табиғатта жарықтандыруға байланысты түстің əртүрлі реңктері басым болатынын түсіндіру. Сурет колориті ұғымын түсіндіру. (Т) Оқушыларға альбомда сынамаларға суық жəне жылы түстерді жағуды ұсыну. |
- Егер картинада сары, қызғылт сары, қызыл түстер басым болса, картинаның жалпы колориті жылы: |
жоспарлайды; -өз идеяларын дамытуға ақпарат жинайды. |
|
|||
|
|
Ыстық күн, жылы құм, Далада қызыл гүл. Ең ыстық қызылды-сарылы Түстермен суретті толтырдым. |
|
Жұмыс дəптері, 15 – 16-беттер. |
||||
|
|
- Ал егер картина көгілдір, көк, күлгін көк түстермен орындалған болса, оның колориті суық: |
|
|
||||
|
|
Қою қараңғы түн, көгілдір таң, Айналаның барлығы Салқын қарға оранған. Күлгін түсті аспаннан Күн сəулесі жоғалған. |
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
Тапсырма – жылы немесе суық колоритте күрделі емес пейзаж салу. Тақтада пейзаж салу кезеңдерін көрсету. |
|
|
|
||
|
|
Сабақтың ортасы. 3. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс. 26–30 мин. |
(Ж) Сурет салып болғаннан кейін балаларға жұптасып жұмыс істеуді – серіктесіне жылы жəне суық түстердің мүмкіндіктерін суретте қалай ұтымдырақ пайдалануға болатыны туралы айтып беру ұсынылады.
Тапсырма: Суретті жылы жəне суық түстермен орындау. |
(Ө, Т) Оқушылардың өзіндік жұмысы. Суретте жылы немесе суық колоритті пайдалана отырып, балалар пейзаж салады. Өзіндік жұмыс кезінде оқушылар мынаны ескеруі қажет: бояуға суды көп мөлшерде қоспау, өйткені кепкен кезде ұқыпсыз ақшыл дақтар пайда болуы мүмкін; бояу қалдығы суретті ластамауы үшін қылқаламды құтыдағы суға мұқият жуу қажет; жұмыс кезінде түстер мен реңктердің үйлесімділігін қадағалау қажеттігі ескертіледі. |
Дескриптор: -қолданылатын түстерді анықтайды; -пейзаж эскизін салады. |
Жұмыс дəптері, 17– 18-беттер. |
||
|
|
Сабақтың соңы. 4. Сабақтың нəтижесі. 1 – 3 мин. Рефлексия. |
(Ұ) Оқушылардың жасаған жұмыстары қорытындыланады. |
Ойлан. Бірік. Бөліс. Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан). |
Бағалау 1-10 балдық жүйе бойынша мұғалімнің қорытынды |
|
||
шағым қалдыра аласыз













