|
Бөлім: Көлік және жол белгілері |
Мектеп: |
||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Күні: |
||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қанағат, шыдамдылық. Туынды зат есімдердің жасалу жолдары. |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.3.1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру; 5.4.2.2 зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру, зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
І Ұйымдастыру: Оқушылардың сабаққа қатысуы тексеріледі. Жағымды психологиялық ахуал. Сабақ басында шаттық шеңберін құру «Жылы лебіз» тәсілі арқылы оқушылар жол, сапарға байланысты тілектер жолдайды. Қызығушылықты ояту. Қызығушылықты ояту.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/ (оқушылар пікірі тыңдалады) Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды.
А. Өлең мазмұны бойынша дұрыс жауапты белгілеңдер. .
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/ |
Балалар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар суреттегі көліктерге байланысты өз ойларын білдіреді. Оқушылар тыңдалым мәтінін тыңдайды. Мәтінді тыңдап, өлең мазмұны бойынша дұрыс жауапты белгілейді; Ойларын дәлелдейді. |
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай.
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Суреттер |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жазылым тапсырмасы. ІІ. Мағынаны тану. Берілген сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 3 ұпай иеленеді. /3 ұпай/
1-топ. Ә. Берілген зат есімдерді түбір және туынды түрлерге топтастырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 3 ұпай иеленеді. /3 ұпай/ Тақырыпты бекіту мақсатында оқушылар тест тапсырмасын орындайды. 1.Дерексіз зат есімді табыңыз. А) Болат Бурабайды бұрын көрмеген. B) Рәбиға зұлымдық пен зорлықтан қашып келеді. С) Сен бесікте жатқанда, бала болып жыламадың. D) Топтанып келіп жылқыға да шапты. Дұрыс жауап: В 2.Жалқы есімдерді табыңыз. А) Намыс, Ақтөбе, Құбылыс. B) Шығарма, Кітап, Жомарт. С) Баба, Жетісу, Айнұр. D) Тайбурыл, Хайуан, Қарағанды. E) Кәмшат, Едіге, “Қазақ әдебиеті”. Дұрыс жауап: Е 3.Етістіктен жасалған дерексіз зат есімді табыңыз. А) Тіл байлығы – ой байлығы. B) Қоянды қамыс өлтіреді, ерді намыс өлтіреді. С) Сол кезде бақыт дегенді бағалай білсемші!... D) Қызық еді Аянның мінезі. E) Қуанышыма ортақтаса келгендеріңе рахмет. Дұрыс жауап: Е 4.Жалқы есім де, жалпы есім де болатын дерексіз зат есімді табыңыз. А) Ар. B) Шаттық. С) Көңіл. D) Қайғы. E) Мұң. Дұрыс жауап: В 5.Туынды зат есімді табыңыз. А) Тымақ – қысқы бас киім. B) Ғасырлар сырын шерткен халық даналығы көңіліне ой салды. С) Таңертең Батырбек көзін ашып, дереу сағатына қарады. D) Мұндай шарт-шұрт қимылдар ұзаққа созылмайды да. E) Жетектерінде жеңіл-желпі жүгін артқан жалғыз тайынша. Дұрыс жауап: В 6.Күрделі зат есімді табыңыз. А) Тарихшы Әбілғазының шежіресінде жазылған пікірді негізге алды. B) Күнұзын аттан түспей, өзге жүргіншілерді бақылады. С) Біз сапарға шығар алдында жазушы кітапханасын ақтарып, біраз кеңескен едік. D) Біраздан кейін көзге түспей ғайып болды. E) Жанын жеген әлдебір ішкі күйзелісін жасырғандай. Дұрыс жауап: А 7.Етістіктен жасалған туынды зат есімдер қатарын табыңыз. А) Күншілдік, білім. B) Салауаттылық, зиялылық. С) Айтыс, келісім. D) Мұнайшы, жолаушы. E) Жақсылы, ізгілік. Дұрыс жауап: С 8.Бірігу тәсілімен жасалған күрделі зат есімді табыңыз. А) Арқаның кербез сұлу Көкшетауы. B) Ешкімге сездірмеймін деген едім. С) Таңертең басталған іс-шара ұзаққа созылды. D) Бұл отырған жұрт тегіннен-тегін жиналған жоқ. E) Бірталай жер жүріп барып, артына жалт бұрылды. Дұрыс жауап: А 9. Ілік септігінде тұрған зат есімді табыңыз. A) Маңайда. B) Клубтан. C) Көркемөнер. D) Мектептің. E) Сөзге. Дұрыс жауап: D 10.Тәуелденген зат есімді көрсетіңіз. A) Үйлерге. B) Қонақтар. C) Атыңыз. D) Темірсің. E) Таумен. Дұрыс жауап: С |
Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады; Сөйлемдерді жүйелі байланыстырады; Мәтін құрылымын сақтайды. Берілген сөздерден түбір зат есімдерді ажыратады; Туынды зат есімдерді анықтайды; Ойларын дәлелдейді. Оқушылар тақырыпты бекіту мақсатында оқушылар тест тапсырмасын орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай. Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай. Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай. |
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Кері байланыс
|
|
|
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 5-сынып . Қанағат, шыдамдылық. Туынды зат есімдердің жасалу жолдары.
ҚМЖ 5-сынып . Қанағат, шыдамдылық. Туынды зат есімдердің жасалу жолдары.
|
Бөлім: Көлік және жол белгілері |
Мектеп: |
||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Күні: |
||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қанағат, шыдамдылық. Туынды зат есімдердің жасалу жолдары. |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.3.1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру; 5.4.2.2 зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру, зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
І Ұйымдастыру: Оқушылардың сабаққа қатысуы тексеріледі. Жағымды психологиялық ахуал. Сабақ басында шаттық шеңберін құру «Жылы лебіз» тәсілі арқылы оқушылар жол, сапарға байланысты тілектер жолдайды. Қызығушылықты ояту. Қызығушылықты ояту.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/ (оқушылар пікірі тыңдалады) Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды.
А. Өлең мазмұны бойынша дұрыс жауапты белгілеңдер. .
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/ |
Балалар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар суреттегі көліктерге байланысты өз ойларын білдіреді. Оқушылар тыңдалым мәтінін тыңдайды. Мәтінді тыңдап, өлең мазмұны бойынша дұрыс жауапты белгілейді; Ойларын дәлелдейді. |
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай.
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Суреттер |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жазылым тапсырмасы. ІІ. Мағынаны тану. Берілген сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 3 ұпай иеленеді. /3 ұпай/
1-топ. Ә. Берілген зат есімдерді түбір және туынды түрлерге топтастырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 3 ұпай иеленеді. /3 ұпай/ Тақырыпты бекіту мақсатында оқушылар тест тапсырмасын орындайды. 1.Дерексіз зат есімді табыңыз. А) Болат Бурабайды бұрын көрмеген. B) Рәбиға зұлымдық пен зорлықтан қашып келеді. С) Сен бесікте жатқанда, бала болып жыламадың. D) Топтанып келіп жылқыға да шапты. Дұрыс жауап: В 2.Жалқы есімдерді табыңыз. А) Намыс, Ақтөбе, Құбылыс. B) Шығарма, Кітап, Жомарт. С) Баба, Жетісу, Айнұр. D) Тайбурыл, Хайуан, Қарағанды. E) Кәмшат, Едіге, “Қазақ әдебиеті”. Дұрыс жауап: Е 3.Етістіктен жасалған дерексіз зат есімді табыңыз. А) Тіл байлығы – ой байлығы. B) Қоянды қамыс өлтіреді, ерді намыс өлтіреді. С) Сол кезде бақыт дегенді бағалай білсемші!... D) Қызық еді Аянның мінезі. E) Қуанышыма ортақтаса келгендеріңе рахмет. Дұрыс жауап: Е 4.Жалқы есім де, жалпы есім де болатын дерексіз зат есімді табыңыз. А) Ар. B) Шаттық. С) Көңіл. D) Қайғы. E) Мұң. Дұрыс жауап: В 5.Туынды зат есімді табыңыз. А) Тымақ – қысқы бас киім. B) Ғасырлар сырын шерткен халық даналығы көңіліне ой салды. С) Таңертең Батырбек көзін ашып, дереу сағатына қарады. D) Мұндай шарт-шұрт қимылдар ұзаққа созылмайды да. E) Жетектерінде жеңіл-желпі жүгін артқан жалғыз тайынша. Дұрыс жауап: В 6.Күрделі зат есімді табыңыз. А) Тарихшы Әбілғазының шежіресінде жазылған пікірді негізге алды. B) Күнұзын аттан түспей, өзге жүргіншілерді бақылады. С) Біз сапарға шығар алдында жазушы кітапханасын ақтарып, біраз кеңескен едік. D) Біраздан кейін көзге түспей ғайып болды. E) Жанын жеген әлдебір ішкі күйзелісін жасырғандай. Дұрыс жауап: А 7.Етістіктен жасалған туынды зат есімдер қатарын табыңыз. А) Күншілдік, білім. B) Салауаттылық, зиялылық. С) Айтыс, келісім. D) Мұнайшы, жолаушы. E) Жақсылы, ізгілік. Дұрыс жауап: С 8.Бірігу тәсілімен жасалған күрделі зат есімді табыңыз. А) Арқаның кербез сұлу Көкшетауы. B) Ешкімге сездірмеймін деген едім. С) Таңертең басталған іс-шара ұзаққа созылды. D) Бұл отырған жұрт тегіннен-тегін жиналған жоқ. E) Бірталай жер жүріп барып, артына жалт бұрылды. Дұрыс жауап: А 9. Ілік септігінде тұрған зат есімді табыңыз. A) Маңайда. B) Клубтан. C) Көркемөнер. D) Мектептің. E) Сөзге. Дұрыс жауап: D 10.Тәуелденген зат есімді көрсетіңіз. A) Үйлерге. B) Қонақтар. C) Атыңыз. D) Темірсің. E) Таумен. Дұрыс жауап: С |
Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады; Сөйлемдерді жүйелі байланыстырады; Мәтін құрылымын сақтайды. Берілген сөздерден түбір зат есімдерді ажыратады; Туынды зат есімдерді анықтайды; Ойларын дәлелдейді. Оқушылар тақырыпты бекіту мақсатында оқушылар тест тапсырмасын орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай. Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай. Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай. |
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Кері байланыс
|
|
|
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз
















