ҚМЖ 5-сынып. Жол белгілері. Сөз таптары.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

ҚМЖ 5-сынып. Жол белгілері. Сөз таптары.

Материал туралы қысқаша түсінік
Жол белгілері. Сөз таптары.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Көлік және жол белгілері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар

Қатыспағандар

Сабақтың тақырыбы:

Жол белгілері. Сөз таптары.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.3.1 нұсқаулық құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;

5.4.4.3 сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу.

Сабақ мақсаттары:

Мәтін құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

І Ұйымдастыру:

Оқушылардың сабаққа қатысуы тексеріледі.

Жағымды психологиялық ахуал.

Рисунок 1 ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту.

Ой шақыру

Өзі сөйлей білмейді,

Бірақ «Тоқта, жүр !» дейді. (Бағдаршам)

Видео көрсетіліп, оқушылар өз ойларын ортаға салады, сұрақтарға жауап береді.

https://www.youtube.com/watch?v=aPVQ0jrzlZw

-Балалар, бағдаршамның тілі мен адамның сөйлеу тілінің арасында ұқсастық бар ма?

- Бағдаршам болмаса, жолда жүру ережелері болмаса, не болар еді?

- бағдаршамның тілін түсіндір.

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды.

Балалар жағымды ахуал қалыптастырады.






Жаңа тақырыпты анықтау мақсатында жұмбақ шешеді.


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

Видео көрсетіліп, оқушылар өз ойларын ортаға салады, сұрақтарға жауап береді.



Қалыптастырушы бағалау









Қалыптастырушы бағалау

«5» - 9-10 ұпай;

«4» - 7-8 ұпай;

«3» - 5-6 ұпай.


5-сынып

«Қазақ тілі» оқулығы











https://www.youtube.com/watch?v=aPVQ0jrzlZw





Сабақтың ортасы

ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. ІІ. Мағынаны тану. Мәтінді түсініп оқыңдар.

А. Мәтін мазмұнына сәйкес келмейтін артық сөзді табыңыздар.

Ә. Қарамен берілген сөзге мағыналас сөзді табыңдар.


Тапсырма. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін анықтаңыз.

Мәтіннің тақырыбы


Жанры


Тілдік ерекшелігі


Б. Төмендегі сөйлемдерден негізгі, көмекші сөздерді анықтайды.

Дескриптор:

  • Мәтін мазмұнына сәйкес келмейтін артық сөзді анықтайды;

  • Себебін түсіндіреді;

  • Қарамен берілген сөзге мағыналас сөзді табады;

  • Мәтіннің тақырыбын анықтайды;

  • Мәтіннің жанрын анықтайды;

  • Тілдік ерекшелігін талдайды;

  • Берілген сөйлемдерден негізгі, көмекші сөздерді анықтайды;

ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар

7 ұпай иеленеді. /7 ұпай/

ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН

2-тапсырма. Суретке қарап, шағын мәтін құрастырыңдар. Сөйлемдеріңдергі негізгі сөздерді анықтап, қай сөз табына жататынын сұрақ қойып ажыратыңдар.

Дескриптор:

  • Суретке қарап, шағын мәтін құрастырады;

  • Сөйлемдеріндергі негізгі сөздерді анықтайды ;

  • қай сөз табына жататынын сұрақ қойып ажыратады.

ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар

3 ұпай иеленеді. /3 ұпай/

Бекіту. «ПОПС формуласы» әдісімен оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған білімдерін қорытындылайды.

Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,….».

Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін…».

Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын….».

Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім…».


Оқушылар мәтінді түсініп оқиды.

















Мәтін мазмұнына сәйкес келмейтін артық сөзді анықтайды;

Себебін түсіндіреді;







Қарамен берілген сөзге мағыналас сөзді табады;





Мәтіннің тақырыбын анықтайды;

Мәтіннің жанрын анықтайды;

Тілдік ерекшелігін талдайды;



Берілген сөйлемдерден негізгі, көмекші сөздерді анықтайды;














Грамматикалық тақырыпты меңгереді.





Суретке қарап, шағын мәтін құрастырады;

Сөйлемдеріндергі негізгі сөздерді анықтайды ;

Қай сөз табына жататынын сұрақ қойып ажыратады.








«ПОПС формуласы» әдісімен оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған білімдерін қорытындылайды.
















Қалыптастырушы бағалау

«5» - 9-10 ұпай;

«4» - 7-8 ұпай;

«3» - 5-6 ұпай.













































Қалыптастырушы бағалау

«5» - 9-10 ұпай;

«4» - 7-8 ұпай;

«3» - 5-6 ұпай.














(www.aitaber.kz)






















































Сабақтың соңы



Кері байланыс.


















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.01.2025
352
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі