|
Бөлім: Көлік және жол белгілері |
Мектеп: |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Метрополитен. Зат есімнің түрлері. |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1 нұсқаулық құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 5.4.2.2 зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Мәтін құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
І Ұйымдастыру: Оқушылардың сабаққа қатысуы тексеріледі. Жағымды психологиялық ахуал. 1. Көліктің қаншасын үстінен өткізген , Іргеден басталып , алысқа жеткізген. (Жол) 2. Жоқ өзінде бас та , ауызда да , құлақ та , Бақырайған үш көзі бар бірақ та. (Бағдаршам) 3. Арқаным бар тым ұзын, Ала-алмайсың бір үзім. Табыңдаршы, балалар, Бұл жұмбақтың шешуін. (Жол) 4. Өзі сөйлей білмейді, Бірақ «Тоқта, жүр !» дейді. «Бағдаршам»
«Бұрыштар» тәсілі. Оқушыларға сұрақ қойылады. Сол сұрақтың 3 жауабы бөлменің үш бұрышына ілінеді. Балалар дұрыс деп есептеген жауапты таңдайды. Дұрыс жауапты таңдау үшін оқушылар ғаламтор желісінен ақпарат іздеуі керек. Осылай тірек сөздің мағынасын ашып, бүгінгі сабақтың не туралы болатынын анықтайды. (Негізі, берілген үш жауап та дұрыс жауаптар, сол жауаптардың қаншалықты дұрыстығына оқушылар өз бетінше қол жеткізіп, өзінің таңдаған жауабын дәлелдеп шығуы керек).
« Қаладағы жолаушыларды тасымалдайтын көліктің түрі.
Метрополитен дегеніміз не?
Оның жолы жолы жер астында (туннельдерде), жер бетінде (қала көшелерінен оқшауланған), не жерден көтеріңкі (эстакада үстінде) салынады. Жер асты жолымен жүретін көлік
(Оқушылар жауабы тыңдалады). Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 3 ұпай иеленеді. /3 ұпай/ Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. |
Балалар жағымды ахуал қалыптастырады. Жұмбақтардың шешуін анықтайды. Тақырыпқа байланысты оқушыларға тірек сөз беріледі, оқушылар тірек сөздің мағынасын ашуы керек. Оқушылар жауабы тыңдалады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай. |
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Суреттер https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жұптық жұмыс. Тапсырма. Оқылым мәтіннің ерекшеліктерін кестеге талдаңыз.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 3 ұпай иеленеді. /3 ұпай/ Топтық жұмыс. 1-топ. А. Мәтінге сүйеніп, ойды жалғастырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/ 2-топ. Ә. Мәтіннен сөз тептарының әрқайсысына 5 сөзден тауып, кестені толтырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/ 3-топ. 2-тапсырма. Берілген сөздер ішінен туынды зат есімдерді теріп жазыңдар.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/
3-тапсырма. Оқылым мәтінінен жалқы есімдерді теріп жазыңдар, олардың жалпы атауын көрсетіңдер. Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/ Бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған білімдерін бір сөйлеммен қорытындылайды. |
Оқушылар мәтінді оқып, құрылымы мен рәсімделуі арқылы ерекшелігін анықтайды.
Мәтінге байланысты топтық жұмыс жүргізеді. 1-топ. Оқылым мәтініне сүйеніп, ойды жалғастырады; Мәтін мазмұнындағы ақпараттарды дұрыс жүйелейді.
2-топ. Мәтіннен сөз тептарының әрқайсысына 5 сөзден тауып жазады; Ойларын дәлелдейді.
3-топ. Берілген сөздер ішінен туынды зат есімдерді теріп жазады; Ойларын дәлелдейді.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырма орындайды. «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған білімдерін бір сөйлеммен қорытындылайды |
Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай.
Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай.
Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай.
|
www.massaget.kz
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс.
|
|
|
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 5-сынып. Метрополитен. Зат есімнің түрлері.
ҚМЖ 5-сынып. Метрополитен. Зат есімнің түрлері.
|
Бөлім: Көлік және жол белгілері |
Мектеп: |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Метрополитен. Зат есімнің түрлері. |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1 нұсқаулық құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 5.4.2.2 зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Мәтін құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
І Ұйымдастыру: Оқушылардың сабаққа қатысуы тексеріледі. Жағымды психологиялық ахуал. 1. Көліктің қаншасын үстінен өткізген , Іргеден басталып , алысқа жеткізген. (Жол) 2. Жоқ өзінде бас та , ауызда да , құлақ та , Бақырайған үш көзі бар бірақ та. (Бағдаршам) 3. Арқаным бар тым ұзын, Ала-алмайсың бір үзім. Табыңдаршы, балалар, Бұл жұмбақтың шешуін. (Жол) 4. Өзі сөйлей білмейді, Бірақ «Тоқта, жүр !» дейді. «Бағдаршам»
«Бұрыштар» тәсілі. Оқушыларға сұрақ қойылады. Сол сұрақтың 3 жауабы бөлменің үш бұрышына ілінеді. Балалар дұрыс деп есептеген жауапты таңдайды. Дұрыс жауапты таңдау үшін оқушылар ғаламтор желісінен ақпарат іздеуі керек. Осылай тірек сөздің мағынасын ашып, бүгінгі сабақтың не туралы болатынын анықтайды. (Негізі, берілген үш жауап та дұрыс жауаптар, сол жауаптардың қаншалықты дұрыстығына оқушылар өз бетінше қол жеткізіп, өзінің таңдаған жауабын дәлелдеп шығуы керек).
« Қаладағы жолаушыларды тасымалдайтын көліктің түрі.
Метрополитен дегеніміз не?
Оның жолы жолы жер астында (туннельдерде), жер бетінде (қала көшелерінен оқшауланған), не жерден көтеріңкі (эстакада үстінде) салынады. Жер асты жолымен жүретін көлік
(Оқушылар жауабы тыңдалады). Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 3 ұпай иеленеді. /3 ұпай/ Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. |
Балалар жағымды ахуал қалыптастырады. Жұмбақтардың шешуін анықтайды. Тақырыпқа байланысты оқушыларға тірек сөз беріледі, оқушылар тірек сөздің мағынасын ашуы керек. Оқушылар жауабы тыңдалады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай. |
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Суреттер https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жұптық жұмыс. Тапсырма. Оқылым мәтіннің ерекшеліктерін кестеге талдаңыз.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 3 ұпай иеленеді. /3 ұпай/ Топтық жұмыс. 1-топ. А. Мәтінге сүйеніп, ойды жалғастырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/ 2-топ. Ә. Мәтіннен сөз тептарының әрқайсысына 5 сөзден тауып, кестені толтырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/ 3-топ. 2-тапсырма. Берілген сөздер ішінен туынды зат есімдерді теріп жазыңдар.
Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/
3-тапсырма. Оқылым мәтінінен жалқы есімдерді теріп жазыңдар, олардың жалпы атауын көрсетіңдер. Дескриптор:
ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар 2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/ Бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған білімдерін бір сөйлеммен қорытындылайды. |
Оқушылар мәтінді оқып, құрылымы мен рәсімделуі арқылы ерекшелігін анықтайды.
Мәтінге байланысты топтық жұмыс жүргізеді. 1-топ. Оқылым мәтініне сүйеніп, ойды жалғастырады; Мәтін мазмұнындағы ақпараттарды дұрыс жүйелейді.
2-топ. Мәтіннен сөз тептарының әрқайсысына 5 сөзден тауып жазады; Ойларын дәлелдейді.
3-топ. Берілген сөздер ішінен туынды зат есімдерді теріп жазады; Ойларын дәлелдейді.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырма орындайды. «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған білімдерін бір сөйлеммен қорытындылайды |
Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай.
Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай.
Қалыптастырушы бағалау «5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай.
|
www.massaget.kz
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс.
|
|
|
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















