|
Бөлім: Мәдениет: тіл және қарым-қатынас |
Мектеп: |
||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||
|
Күні: |
|
|
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тілі байдың ойы да бай |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.1.1. Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі, және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру; 5.4.1.1 қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: мәтінінің мазмұнын түсіну, жоспарын құру, қазақ тілінің үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін білу; Көпшілігі: берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі, және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру, қазақ тілінің үндестік заңдылығын орфографиялық нормаға сай жазу; Кейбір оқушылар: берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі, және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру, қазақ тілінің үндестік заңдылығын орфографиялық нормаға сай жазу . |
||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиет |
||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Сөйлеу мәдениеті. Сыпайылық, әдептілік |
||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
І Ұйымдастыру: Оқушылардың сабаққа қатысуы тексеріледі. Жағымды психологиялық ахуал. ″Бір шаңырақ астында″ әдісі Бір шаңырақ астында Тату-тәтті тұрамыз. Бірге оқимыз сабақты, Бірге сайран құрамыз. Ортақ болып ісіміз, Еңбек десе тынбаймыз. Кіші сыйлап үлкенді, Апайдың ақылын тыңдаймыз. Достықты үлгі санаған, Бір үйде біз тұрамыз. Қалған ата-бабадан, Бірлік – асыл мұрамыз!
(оқушылардың жауабы тыңдалады). Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. |
Балалар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар мәтінді оқып, өз пікірлерін білдіреді. Мәтінге сәйкес мақал-мәтелдер анықтайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау ҚБ «Жұлдызша»
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы (edulife.kz/sabaq-kz/attachment/tuan-tlm-tregm.docx) |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқылым мәтініне сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құрыңдар. Жоспар Кіріспе бөлім ____________________________ Негізгі бөлім ____________________________ а) ә) Қорытынды бөлім ________________________ Саралау. Деңгейі төмен оқушыларға мәтіндегі тірек сөздерді анықтату. Дескриптор: - мәтін құрылымын сақтайды; - мәтін бойынша жоспар құрады. ҚБ
2-тапсырма. Түсініп оқып, жаттап алыңдар.
Буын үндестігіне бағынбай тұрған және айтылуда өзгеріске ұшырайтын
сөздерді көрсетіңдер. Дескриптор:
ҚБ
Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді. Оқылым мәтініне сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құрады. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Түсініп оқып, жаттап алыңдар. Буын үндестігіне бағынбай тұрған және айтылуда өзгеріске ұшырайтын сөздерді көрсетіңдер. Деңгейлік тапсырма орындайды. •Мәтіннен орфоэпиялық норма бойынша жазылған сөздерді анықтайды; •Анықталған сөздерді орфографиялық норма бойынша жазады ; •Өздері ерін үндестігіне мысалдар жазып, заңдылығын түсіндіреді. •Қара бидің батасындағы қою қаріппен терілген жолдарды қалай түсінгенден жазады. |
«Жұлдызша»
«Жұлдызша»
«Жұлдызша»
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы (qamshy.kz/Home/show/11849?ln=k) |
|||||
|
Сабақтың соңы Үйге тапсырма: 6-тапсырма. |
Кері байланыс.
|
|
|
|
|||||
|
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||
|
Саралау-оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс |
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? |
|
||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 5-сынып Тілі байдың ойы да бай
ҚМЖ 5-сынып Тілі байдың ойы да бай
|
Бөлім: Мәдениет: тіл және қарым-қатынас |
Мектеп: |
||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||
|
Күні: |
|
|
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тілі байдың ойы да бай |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.1.1. Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі, және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру; 5.4.1.1 қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: мәтінінің мазмұнын түсіну, жоспарын құру, қазақ тілінің үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін білу; Көпшілігі: берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі, және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру, қазақ тілінің үндестік заңдылығын орфографиялық нормаға сай жазу; Кейбір оқушылар: берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі, және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру, қазақ тілінің үндестік заңдылығын орфографиялық нормаға сай жазу . |
||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиет |
||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Сөйлеу мәдениеті. Сыпайылық, әдептілік |
||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
І Ұйымдастыру: Оқушылардың сабаққа қатысуы тексеріледі. Жағымды психологиялық ахуал. ″Бір шаңырақ астында″ әдісі Бір шаңырақ астында Тату-тәтті тұрамыз. Бірге оқимыз сабақты, Бірге сайран құрамыз. Ортақ болып ісіміз, Еңбек десе тынбаймыз. Кіші сыйлап үлкенді, Апайдың ақылын тыңдаймыз. Достықты үлгі санаған, Бір үйде біз тұрамыз. Қалған ата-бабадан, Бірлік – асыл мұрамыз!
(оқушылардың жауабы тыңдалады). Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. |
Балалар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар мәтінді оқып, өз пікірлерін білдіреді. Мәтінге сәйкес мақал-мәтелдер анықтайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау ҚБ «Жұлдызша»
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы (edulife.kz/sabaq-kz/attachment/tuan-tlm-tregm.docx) |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқылым мәтініне сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құрыңдар. Жоспар Кіріспе бөлім ____________________________ Негізгі бөлім ____________________________ а) ә) Қорытынды бөлім ________________________ Саралау. Деңгейі төмен оқушыларға мәтіндегі тірек сөздерді анықтату. Дескриптор: - мәтін құрылымын сақтайды; - мәтін бойынша жоспар құрады. ҚБ
2-тапсырма. Түсініп оқып, жаттап алыңдар.
Буын үндестігіне бағынбай тұрған және айтылуда өзгеріске ұшырайтын
сөздерді көрсетіңдер. Дескриптор:
ҚБ
Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді. Оқылым мәтініне сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құрады. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Түсініп оқып, жаттап алыңдар. Буын үндестігіне бағынбай тұрған және айтылуда өзгеріске ұшырайтын сөздерді көрсетіңдер. Деңгейлік тапсырма орындайды. •Мәтіннен орфоэпиялық норма бойынша жазылған сөздерді анықтайды; •Анықталған сөздерді орфографиялық норма бойынша жазады ; •Өздері ерін үндестігіне мысалдар жазып, заңдылығын түсіндіреді. •Қара бидің батасындағы қою қаріппен терілген жолдарды қалай түсінгенден жазады. |
«Жұлдызша»
«Жұлдызша»
«Жұлдызша»
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы (qamshy.kz/Home/show/11849?ln=k) |
|||||
|
Сабақтың соңы Үйге тапсырма: 6-тапсырма. |
Кері байланыс.
|
|
|
|
|||||
|
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||
|
Саралау-оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс |
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? |
|
||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз



















