Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 8
|
Педагогтың аты-жөні: |
Қайсар Г.Ә |
||||
|
Пән/сынып: |
6 сынып, математика Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Күні: |
24.10.2024 |
||||
|
Бөлім: |
6.1А Қатынастар және пропорциялар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.2.3 пропорция анықтамасын білу 6.1.2.4 пропорцияларды ажырату және құрастыру |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық білім алушылар үшін: Пропорция анықтамасын біледі; Көпшілік білім алушылар үшін: Пропорцияны оқи алады және жазады; Кейбір білім алушылар үшін: Пропорцияларды құрастырады. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына: Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Р |
|
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, көңіл күйлерін сұрау. Үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген тапсырманы «Көршіңді тексер» әдісі бойынша тексеру.
Қызығушылығын ояту. «Жылы алақан» әдісі арқылы оқушыларды бір-біріне жақындатып, жағымды ахуал қалыптастыру, сабаққа ынта-ықыластарын арттыру. |
Амандасады, сабақта кім жоқ, тізімін береді.
Бір-бірімен дәптер алмасу арқылы тексереді, бір-бірін қатесін талқылап, бағалайды.
Оқушылар орындарынан тұрып, бір-бірінің алақандарына жылы-жылы тілек лебіздерін айтады. |
|
|
|
|
2.Ұйымдастыру кезеңі Сабақтың ортасы 5 минут
15 минут |
Б |
Бейнесөзді шешеді. |
Белсенділік танытқан оқушыларды мадақтау арқылы бағалау: «Жарайсыңдар!», «Жақсы!». |
|
|
«Енді осы жаңа сөздің тарихына шолу жасайық,алғаш рет кім енгізген,қандай сөзден шыққан,қандай мағынаны білдіреді екен.» Пропорция туралы тарихи мәлімет беру. «Біздің заманымызға дейінгі ІV ғасырда пропорцияның жалпы теориясын ежелгі грек ғалымдары жасаған, олардың ішінде аса көрнекті орын алғандары Теэтет пен Евдокс болған еді. Пропорционалдық тәуелділік архитектура мен өнерде жиі пайдаланылады. Себебі құрылыстың, кескіннің көрнекті, үйлесімді әсем болуы ондағы пропорционал үндестіктің сақталуымен байланысты. Тіпті, Страдивари да, өзінің ерекше скрипкасын жасағанда пропорцияны пайдаланған. Пропорцияны қазіргіше жазуды 1693 жылы неміс физигі,өнертапқыш әрі математик Г.В.Лейбниц енгізген.
Жаңа сабақ. Анықтама: Екі қатынастың теңдігін пропорция деп атайды. «а-ның в-ға қатынасы тең болады с-ның d- ға қатынасы»
|
Тарихқа шолу барысында оқушылар қосымша сұрақтар қояды, тақырыпқа қызығушылығын білдіреді.
Оқушылар мұғалімнің сабағына, мысалдарына және түсіндірулеріне зейін қояды. Сабақ барысында маңызды жерлерді ескерту үшін дәптерлеріне жазып алады немесе кесте, схемалар сызады. Оқушылар түсінбеген |
|
|
|
a
в 9 5 36 20 мұндағы 9 бен 20 шеткі мүшелері, 5 пен 36 ортаңғы мүшелері 9 20 36 5 180 180. Тағы да мысал келтірейік: 2 10 ;
3 2 3 10 15 215 310 30 30 *Шеткі мүшелері мен ортаңғы мүшелерінің көбейтінділерінің мәні тең.
Пропорцияның негізгі қасиеті. Шеткі мүшелерінің көбейтіндісі ортаңғы мүшелерінің көбейтіндісіне тең. Пропорцияның белгісіз мүшесін табуды қарастырайық. 1 - мысал: 42 х 7 9 х белгісіз - ортаңғы мүшені табу керек Пропорцияның белгісіз ортаңғы мүшесін табу үшін шеткі мүшелерін көбейтіп, белгілі ортаңғы мүшеге бөлеміз. 7 х 42 9 х 42 9 7 ; х 54 . 2 – мысал: 7 3 1 х х белгісіз – шеткі мүшені табу керек Пропорцияның белгісіз шеткі мүшесін табу үшін ортаңғы мүшелерін көбейтіп, шеткі мүшеге бөлеміз. 7 х 31; х 31 7 ; х 3 .
7 Мәтінді есептерде пропорцияның қасиетін пайдалану. Есеп: 120 м матадан 24 көйлек тігіледі, осындай 18 көйлек қанша м матадан тігіледі? |
жерлерін сұрау арқылы түсініктерін тереңдетеді. |
|
|
|
15 минут |
Берілгені: 120 м матадан - 24 көйлек ? м матадан - 18 көйлек. Табу керек белгісізді Шешуі: Белгісізді х деп белгілеп, пропорцияны құрамыз. 120:24 = х:18 Пропорцияның қасиетін пайдаланып белгісіз мүшесін табамыз. х = (120 · 18):24 = 90; х=90. Жауабы: 90 м мата.
Жеке жұмыс. №112(А тобы)
Дескриптор: Білім алушы
№135(В тобы)
Дескриптор: Білім алушы
|
Деңгейіне қарай тапсырманы жеке орындайды.
Деңгейіне қарай тапсырманы жеке орындайды. |
Дескриптор: Білім алушы
Барлығы 4 балл)
Дескриптор: Білім алушы
Барлығы 4 балл) |
Математика 6 (1 бөлім) А.Е.Әлібқасымова. Т.П. Кучер, З.Ә.Жұмағұлова. Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық: 2 бөлімнен тұрады. Алматы «Мектеп» 2018.-27бет Математика 6 (1 бөлім) А.Е.Әлібқасымова. Т.П. Кучер, З.Ә.Жұмағұлова. Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық: 2 бөлімнен тұрады. Алматы «Мектеп» 2018.-30бет |
|
|
№139(С тобы)
Дескриптор: Білім алушы
|
Деңгейіне қарай тапсырманы жеке орындайды. |
Дескриптор: Білім алушы
(2 балл) |
Математика 6 (1 бөлім) А.Е.Әлібқасымова. Т.П. Кучер, З.Ә.Жұмағұлова. Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық: 2 бөлімнен тұрады. Алматы «Мектеп» 2018.-30бет |
|
3.Қорытынды бөлім 5 минут |
Үйге тапсырма. №127 №136 Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Өзіңнің бүгінгі сабаққа қатысыңды бағалап, берілген фигураларды таңда.
М
М
|
Оқушылар сабақтың қандай бөлігі қызықты болғанын, қандай тұстарды қиыншылықпен қабылдағанын немесе қандай тақырыптарды тереңірек түсінгісі келетінін айтады. |
|
Үлестірме қағаздары |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 6 сынып. Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеттері.
ҚМЖ 6 сынып. Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеттері.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 8
|
Педагогтың аты-жөні: |
Қайсар Г.Ә |
||||
|
Пән/сынып: |
6 сынып, математика Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Күні: |
24.10.2024 |
||||
|
Бөлім: |
6.1А Қатынастар және пропорциялар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.2.3 пропорция анықтамасын білу 6.1.2.4 пропорцияларды ажырату және құрастыру |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық білім алушылар үшін: Пропорция анықтамасын біледі; Көпшілік білім алушылар үшін: Пропорцияны оқи алады және жазады; Кейбір білім алушылар үшін: Пропорцияларды құрастырады. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына: Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Р |
|
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, көңіл күйлерін сұрау. Үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген тапсырманы «Көршіңді тексер» әдісі бойынша тексеру.
Қызығушылығын ояту. «Жылы алақан» әдісі арқылы оқушыларды бір-біріне жақындатып, жағымды ахуал қалыптастыру, сабаққа ынта-ықыластарын арттыру. |
Амандасады, сабақта кім жоқ, тізімін береді.
Бір-бірімен дәптер алмасу арқылы тексереді, бір-бірін қатесін талқылап, бағалайды.
Оқушылар орындарынан тұрып, бір-бірінің алақандарына жылы-жылы тілек лебіздерін айтады. |
|
|
|
|
2.Ұйымдастыру кезеңі Сабақтың ортасы 5 минут
15 минут |
Б |
Бейнесөзді шешеді. |
Белсенділік танытқан оқушыларды мадақтау арқылы бағалау: «Жарайсыңдар!», «Жақсы!». |
|
|
«Енді осы жаңа сөздің тарихына шолу жасайық,алғаш рет кім енгізген,қандай сөзден шыққан,қандай мағынаны білдіреді екен.» Пропорция туралы тарихи мәлімет беру. «Біздің заманымызға дейінгі ІV ғасырда пропорцияның жалпы теориясын ежелгі грек ғалымдары жасаған, олардың ішінде аса көрнекті орын алғандары Теэтет пен Евдокс болған еді. Пропорционалдық тәуелділік архитектура мен өнерде жиі пайдаланылады. Себебі құрылыстың, кескіннің көрнекті, үйлесімді әсем болуы ондағы пропорционал үндестіктің сақталуымен байланысты. Тіпті, Страдивари да, өзінің ерекше скрипкасын жасағанда пропорцияны пайдаланған. Пропорцияны қазіргіше жазуды 1693 жылы неміс физигі,өнертапқыш әрі математик Г.В.Лейбниц енгізген.
Жаңа сабақ. Анықтама: Екі қатынастың теңдігін пропорция деп атайды. «а-ның в-ға қатынасы тең болады с-ның d- ға қатынасы»
|
Тарихқа шолу барысында оқушылар қосымша сұрақтар қояды, тақырыпқа қызығушылығын білдіреді.
Оқушылар мұғалімнің сабағына, мысалдарына және түсіндірулеріне зейін қояды. Сабақ барысында маңызды жерлерді ескерту үшін дәптерлеріне жазып алады немесе кесте, схемалар сызады. Оқушылар түсінбеген |
|
|
|
a
в 9 5 36 20 мұндағы 9 бен 20 шеткі мүшелері, 5 пен 36 ортаңғы мүшелері 9 20 36 5 180 180. Тағы да мысал келтірейік: 2 10 ;
3 2 3 10 15 215 310 30 30 *Шеткі мүшелері мен ортаңғы мүшелерінің көбейтінділерінің мәні тең.
Пропорцияның негізгі қасиеті. Шеткі мүшелерінің көбейтіндісі ортаңғы мүшелерінің көбейтіндісіне тең. Пропорцияның белгісіз мүшесін табуды қарастырайық. 1 - мысал: 42 х 7 9 х белгісіз - ортаңғы мүшені табу керек Пропорцияның белгісіз ортаңғы мүшесін табу үшін шеткі мүшелерін көбейтіп, белгілі ортаңғы мүшеге бөлеміз. 7 х 42 9 х 42 9 7 ; х 54 . 2 – мысал: 7 3 1 х х белгісіз – шеткі мүшені табу керек Пропорцияның белгісіз шеткі мүшесін табу үшін ортаңғы мүшелерін көбейтіп, шеткі мүшеге бөлеміз. 7 х 31; х 31 7 ; х 3 .
7 Мәтінді есептерде пропорцияның қасиетін пайдалану. Есеп: 120 м матадан 24 көйлек тігіледі, осындай 18 көйлек қанша м матадан тігіледі? |
жерлерін сұрау арқылы түсініктерін тереңдетеді. |
|
|
|
15 минут |
Берілгені: 120 м матадан - 24 көйлек ? м матадан - 18 көйлек. Табу керек белгісізді Шешуі: Белгісізді х деп белгілеп, пропорцияны құрамыз. 120:24 = х:18 Пропорцияның қасиетін пайдаланып белгісіз мүшесін табамыз. х = (120 · 18):24 = 90; х=90. Жауабы: 90 м мата.
Жеке жұмыс. №112(А тобы)
Дескриптор: Білім алушы
№135(В тобы)
Дескриптор: Білім алушы
|
Деңгейіне қарай тапсырманы жеке орындайды.
Деңгейіне қарай тапсырманы жеке орындайды. |
Дескриптор: Білім алушы
Барлығы 4 балл)
Дескриптор: Білім алушы
Барлығы 4 балл) |
Математика 6 (1 бөлім) А.Е.Әлібқасымова. Т.П. Кучер, З.Ә.Жұмағұлова. Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық: 2 бөлімнен тұрады. Алматы «Мектеп» 2018.-27бет Математика 6 (1 бөлім) А.Е.Әлібқасымова. Т.П. Кучер, З.Ә.Жұмағұлова. Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық: 2 бөлімнен тұрады. Алматы «Мектеп» 2018.-30бет |
|
|
№139(С тобы)
Дескриптор: Білім алушы
|
Деңгейіне қарай тапсырманы жеке орындайды. |
Дескриптор: Білім алушы
(2 балл) |
Математика 6 (1 бөлім) А.Е.Әлібқасымова. Т.П. Кучер, З.Ә.Жұмағұлова. Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық: 2 бөлімнен тұрады. Алматы «Мектеп» 2018.-30бет |
|
3.Қорытынды бөлім 5 минут |
Үйге тапсырма. №127 №136 Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Өзіңнің бүгінгі сабаққа қатысыңды бағалап, берілген фигураларды таңда.
М
М
|
Оқушылар сабақтың қандай бөлігі қызықты болғанын, қандай тұстарды қиыншылықпен қабылдағанын немесе қандай тақырыптарды тереңірек түсінгісі келетінін айтады. |
|
Үлестірме қағаздары |
шағым қалдыра аласыз















