ҚМЖ 8 сынып 130 бұйрықпен жасалған.№ 6зертханалық жұмыс.«Өткiзгiштердi параллель қосуды зерделеу»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

ҚМЖ 8 сынып 130 бұйрықпен жасалған.№ 6зертханалық жұмыс.«Өткiзгiштердi параллель қосуды зерделеу»

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 8 сынып 130 бұйрықпен жасалған.№ 6зертханалық жұмыс.«Өткiзгiштердi параллель қосуды зерделеу»
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

8.3 А Тұрақты электр тогы


Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:


Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

6 зертханалық жұмыс. «Өткiзгiштердi параллель қосуды зерделеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.4.2.10 өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау;

8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау

Сабақтың мақсаты

  • физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтау

  • өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы тексеру


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі

-Оқушылармен сәлемдесу;

- Оқушыларды түгелдеу;

«Шуақты күн» әдісі арқылы ынтымақтастық орта қалыптастыру

топтарға біріктіру


«Бос орынды толтыр» әдісі

Тапсырма №1 (жеке жұмыс)

Өткенге шолу жасау, алдыңғы білімді қайталау тапсырмасын орындайды.

Оқушылар сәлемдеседі



Бүгінгі сабаққа деген тілектерін айтады.



Өткізгіштерді жалғау түрлерін ажырату бойынша кестедегі бос орынды толтырады. Оқушылар кестені толтырып, өткен теориялық тақырыпты еске түріпі, ойларын жинақтайды









Дескриптор:

  1. үш өткізгіш тізбектей жалғануы кезіндегі тізбектің толық ток күшін анықтау формуласын жазады.

  2. кедергісін анықтау формуласын жазады.

  3. кернеуін анықтау формуласын жазады.

  4. үш өткізгіш параллель жалғануы кезіндегі тізбектің толық ток күшін анықтау формуласын жазады.

  5. кедергісін анықтау формуласын жазады.

  6. кернеуін анықтау формуласын жазады.


Жауаптарға сәйкес мадақтау,ынталандыру сөздерімен мұғалім қалыптастырушы бағалау жүргізеді.




Стикерлер




Ресурс №1












Сабақтың ортасы

30 минут












«Ойлан жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтарға бірігіп орындауға эксперименттік тапсырма беріледі. Сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескертіледі.


Тапсырма №2








Оқушылар топпен берілген эксперименттік тапсырманы жасай отырып сұрақтарға жауап береді.









Дескриптор:

1) құралды суретіне қарай ажыратады.

2)аспаптардың белгіленулерін, бөлік құнын анықтайды.

3)сұлба бойынша тізбек құрастырады.

4) вольтметрлердің көрсетулерін жазады.

5) вольтметрлердің көрсетуімен салыстырады.

6) амперметрлерінің көрсетулерін жазады.

7) тізбектегі ток үшінің жалпы шамасын есептейді.

8) алынған нәтижелерді салыстырып, қортынды жасайды

9)тізбек бөліктеріндегі кедергілерді анықтайды.

10) тізбектегі толық кедергіні анықтайды.

11) нәтижелерді кестеге түсіреді.

12)қорытынды жасайды.


Жауаптарға сәйкес мадақтау,ынталандыру сөздерімен мұғалім қалыптастырушы бағалау жүргізеді.

Ресурс 2








Эксперименттік тапсырма жабдықтары

Сабақтың соңы

5 минут







Кері байланыс

«БББ» кестесі

Білемін

Білгім келеді

Білдім





Үйге тапсырма:

Өткізгіштерді паралеллель жалғаудың өмірде қолданылуына шағын эссе жазу (70-80 сөз).

Оқушылар сабақты талдау кестесін толтырып бүгінгі сабаққа кері байланыс жазады





Мұғалімнің кері байланысы, қорытынды бағалауы жүргізіледі.


БББ кестесі





Тапсырма №1 (ресурс №1)

Кестедегі бос орынға формула жаз.

Формулаға сипаттама

Формула

1.

Үш өткізгіш тізбектей қосылған, тізбектің жалпы ток күшін анықтайтын формула


2.

Үш өткізгіш параллель қосылған, тізбектің жалпы ток күшін анықтайтын формула


3.

Үш өткізгіш тізбектей қосылған, тізбектің толық кедергісін анықтайтын формула


4.

Үш өткізгіш параллель қосылған, тізбектің толық кедергісін анықтайтын формула


5.

Үш өткізгіш тізбектей қосылған, тізбектің жалпы кернеуін анықтайтын формула


6.

Үш өткізгіш параллель қосылған, тізбектің жалпы кернеуін анықтайтын формула




Тапсырма №2 (ресурс №2).

Құрал-жабдықтар: ток көзі, 2 сым резистор, реостат, 3 амперметр, 2 вольтметр, өткізгіш сымдар, кілт.

Жұмыс барысы:

1) амперметрдің және вольтметрдің бөлік құнын анықтаңдар;

2) электр тізбегін сұлба бойынша жинаңдар (1-сурет);

3) V1, V2 (U1, U2, U) вольтметрлерінің көрсетулерін жазыңдар;

4) вольтметрдің көрсетуімен салыстырыңдар.

5) А1, А2 (I1, I2, Iж) амперметрлерінің көрсетулерін жазыңдар;

6) Іж = І1 + І2 есептеңдер

7) Алынған нәтижелерді салыстырыңдар және қорытынды жасаңдар

7) бөліктің жалпы кедергісін R′ ж = ; R1= ; R2= формулалары бойынша есептеңдер;

7) өлшеу нәтижелерін кестеге түсіріңдер:

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.01.2024
376
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі