|
Бөлім |
Әлеуметтік география |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Кошенова А.С. |
||||
|
Күні |
04.02.2026 |
||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Демографиялық көрсеткіштер және демографиялық жағдайлар |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.1 Демографиялық көрсеткіштерді есептеу тәсілдерін түсіндіру (бала туу, өлім-жітім, табиғи өсім, көші-қон). 8.4.1.2 Халықтың жыныс-жастық пирамидаларын талдау және елдердің демографиялық жағдайын салыстыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||
|
|
|
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
Сәлемдесу, түгендеу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру. «Сұрақ-жауап»: Демография деген не? Халық санына не әсер етеді? |
|
|
|
|
|
|
Жаңа тақырып
Тапсырма 1 (Есептеу): Оқулықтың 235-бетіндегі №1 тапсырма бойынша облыстың табиғи өсімі мен жалпы өсімін есептеу.
Тапсырма 2 (Пирамидамен жұмыс): 237-беттегі кесте бойынша жыныс-жас пирамидасын сыз, оған талдау жаса.
|
Оқулықтағы формулаларды дәптерге жазады. Пирамидалардың пішініне қарай айырмашылығын талқылайды. Бала туу, өлім-жітім, табиғи өсім коэффициенттерін анықтайды Ерлер мен әйелдер үлесін, балалар мен қарттардың арасалмағын анықтайды.жыныс-жас пирамидасын сызады |
Ауызша мадақтау 1-5б 1-3б |
Оқулық Оқулық 235 бет Оқулық 237 бет |
|
|
Сабақтыңсоңы |
Мен ................ үйрендім. -Маған .............. қиын. Кері байланыс «Бір +, бір - » Сабақ барысында сәтті шыққан 1 кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді айту. Оқушы мен мұғалім кері байланысы. Өз-өзін бағалау ауызша жүзеге асады. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
|
|
|
Үйге тапсырма |
Үйге тапсырма:§45-46 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 8 сынып демографиялық көрсеткіштер мен жағдайлар
ҚМЖ 8 сынып демографиялық көрсеткіштер мен жағдайлар
|
Бөлім |
Әлеуметтік география |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Кошенова А.С. |
||||
|
Күні |
04.02.2026 |
||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Демографиялық көрсеткіштер және демографиялық жағдайлар |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.1 Демографиялық көрсеткіштерді есептеу тәсілдерін түсіндіру (бала туу, өлім-жітім, табиғи өсім, көші-қон). 8.4.1.2 Халықтың жыныс-жастық пирамидаларын талдау және елдердің демографиялық жағдайын салыстыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||
|
|
|
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
Сәлемдесу, түгендеу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру. «Сұрақ-жауап»: Демография деген не? Халық санына не әсер етеді? |
|
|
|
|
|
|
Жаңа тақырып
Тапсырма 1 (Есептеу): Оқулықтың 235-бетіндегі №1 тапсырма бойынша облыстың табиғи өсімі мен жалпы өсімін есептеу.
Тапсырма 2 (Пирамидамен жұмыс): 237-беттегі кесте бойынша жыныс-жас пирамидасын сыз, оған талдау жаса.
|
Оқулықтағы формулаларды дәптерге жазады. Пирамидалардың пішініне қарай айырмашылығын талқылайды. Бала туу, өлім-жітім, табиғи өсім коэффициенттерін анықтайды Ерлер мен әйелдер үлесін, балалар мен қарттардың арасалмағын анықтайды.жыныс-жас пирамидасын сызады |
Ауызша мадақтау 1-5б 1-3б |
Оқулық Оқулық 235 бет Оқулық 237 бет |
|
|
Сабақтыңсоңы |
Мен ................ үйрендім. -Маған .............. қиын. Кері байланыс «Бір +, бір - » Сабақ барысында сәтті шыққан 1 кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді айту. Оқушы мен мұғалім кері байланысы. Өз-өзін бағалау ауызша жүзеге асады. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
|
|
|
Үйге тапсырма |
Үйге тапсырма:§45-46 |
шағым қалдыра аласыз















