Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тұрақты электр тогы |
Мектеп: Ә.Науаи атындағы №17 |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абиддинова С |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күшi, кернеу |
|
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.2 электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану 8.4.2.3 кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күші,кернеуді түсіну Оқушылардың басым бөлігі: Электр тізбектерін құрастырып графигін тұрғызу Кейбір оқушылар: Ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын түсініп, есептер шығару |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Электр тізбектерін құрамды бөліктерімен тұжырымдайды 2.Тізбек құрастырады,график тұрғызады 3.Ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын түсініп, есептер шығарады |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік мақсат: Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күші,кернеуді түсінеді Тілдік мақсат: Ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын түсініп, есептер шығарады Пәндік лексика және терминология.
Диалогқа/ жазуға қажетті сөз тіркестері .............тізбектегі токты сипаттайтын физикалық шама .............ток жұмысының сол зарядқа қатынасына тең физикалық шама ............... – тізбектегі токты өлшеуге арналған аспап Вольтметр тізбек бөлігіндегі ............. өлшеуге арналған аспап |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы. Оқушылардың денсаулық сақтауы және өмір қауіпсіздік негізін қалыптастыруға бағыттау. Электр тізбегін құрастыруда қауіпсіздік ережесін үнемі сақтау. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Сызу,математика |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Электр тогы және шартты белгілердің белгіленуін біледі |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 4 мин |
Оқушылардың сыни ойлауына негізделген «Мені тап» әдісі арқылы сөз немесе физикалық шамаларды ұсыну арқылы белгілі бір заңдылықты немесе анықтаманы тауып, топқа бөлу I топ Амперметр ІІ топ Вольтметр
Амперметр
Вольтметр
БО «Сұрақ қою және талқылау» түрін «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы өткен сабақты қайталаймын. Оқушылар берілген сұрақтарға жауап бере отырып, жіпті келесі оқушыға беру арқылы өрмекші торын құрады. 1. Нүктелік заряд дегеніміз не? 2. Электроскоп қандай аспап? 3. Электр тогы дегеніміз не? 4. Кулон заңын тұжырымдаңдар? 5. Зарядтарды жинау үшін қандац құрылғы қолданылады? 6. Конденсатордың сыйымдылығын қалай анықтайды? 7. Қандай құрылғыларды « ток көздері» деп атайды? 8. «Электр қозғаушы күші» деп нені атайды? Дұрыс жауап берген оқушыларға мадақтап,ауызша бағалап отырамын. Жаңа тақырыпты ашу мақсатында «bilimland.kz.» сайтын пайдаланып бейнеролик көрсету. Мақсатым: оқушылардың ойлау қабілетін қалыптастыру, жаңа сабақты ашып, өмірден мысалдар келтіремін. |
Оқулық,оқу құралдары
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 мин 13 мин |
Тапсырма №1 Саралау тапсырмасы «Қорытынды тәсілі» БО «Зерделеу және зерттеу» түрін «Үштік әдісі» арқылы электр тізбектерін құрамды бөліктерімен тұжырымдайды, Тізбек құрастырады,график тұрғызады
Дескриптор: 1.Шартты белгілерімен құрылымдарды сәйкестендіру 2.Сурет арқылы схеманы жинайды 3.Кездескен жаңа құрамды бөліктің физикалық мағынасын айтады.
Бағалау. «Су тамшылары» тәсілі арқылы бағаланады
Тапсырма №2 БО «Бекіту және қолданысқа енгізу» түрін «Конверт» әдісі арқылы оқушылар топқа берілген деңгейлік есептерді шығарады. А –деңгейі 1. Егер бөгде күштер, 10 Кл электр мөлшерін ток көзінің бір полюсінен екіншісіне ауыстырғанда 30 Дж жұмыс жасаса,онда ток көзінің ЭҚК-і қандай болады?
В-деңгейі 1.Қыздыру шамы арқылы 0,4 А ток өтеді.Бір секундта шамның көлденең қимасы арқылы еркін зарядтардың қандай мөлшері өткен?
С- дейгейі 1.Электр тізбегінің бір нүктесінен екінші нүктесіне 240 Кл заряды тасымалдағанда 16 мин.уақыт ішінде 1200 Дж жұмыс жасалады. Тізбектегі кернеуді және ток күшін табыңдар.
Дескриптор 1.Есептің шартын толық түсінді 2.Формуласын қойып мәнін есептеді. 3. Дұрыс жауабын алды
Бағалау. «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағаланады
Қызыл түс – «өте жақсы» Жасыл түс – «жақсы» Сары түс – «қанағаттанарлық»
|
Оқулық,шам, ток көзі,резистор
8-сынып оқулығы Алматы «Мектеп» 2016
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин 2 мин |
Семантикалық карта арқылы сабақты қорытындаймын
«Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушыларға әр түрлі әдістерді пайдаланып тапсырма мен саралау түрлерін қолдандым.Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмалар бердім. Кейбір оқушылардың тапсырма орындау кезінде қай жерде мықты,қай жерде әлсіз екенін көріп нұсқау бере отырып ынталандыруға тырыстым . |
Қалыптастырушы бағалау кезінде оқушыларды қолдау үшін ауызша мадақтап,смайлик,стикер арқылы бағалаймын
Қалыптастырушы бағалау кезінде оқушыларды демеп,қолдау көрсету үшін «Су тамшылары», «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалап отырамын |
Практикалық жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақталауын қадағалау |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қмж 8 сынып Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күшi, кернеу
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тұрақты электр тогы |
Мектеп: Ә.Науаи атындағы №17 |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абиддинова С |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күшi, кернеу |
|
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.2 электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану 8.4.2.3 кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күші,кернеуді түсіну Оқушылардың басым бөлігі: Электр тізбектерін құрастырып графигін тұрғызу Кейбір оқушылар: Ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын түсініп, есептер шығару |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Электр тізбектерін құрамды бөліктерімен тұжырымдайды 2.Тізбек құрастырады,график тұрғызады 3.Ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын түсініп, есептер шығарады |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік мақсат: Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күші,кернеуді түсінеді Тілдік мақсат: Ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын түсініп, есептер шығарады Пәндік лексика және терминология.
Диалогқа/ жазуға қажетті сөз тіркестері .............тізбектегі токты сипаттайтын физикалық шама .............ток жұмысының сол зарядқа қатынасына тең физикалық шама ............... – тізбектегі токты өлшеуге арналған аспап Вольтметр тізбек бөлігіндегі ............. өлшеуге арналған аспап |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы. Оқушылардың денсаулық сақтауы және өмір қауіпсіздік негізін қалыптастыруға бағыттау. Электр тізбегін құрастыруда қауіпсіздік ережесін үнемі сақтау. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Сызу,математика |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Электр тогы және шартты белгілердің белгіленуін біледі |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 4 мин |
Оқушылардың сыни ойлауына негізделген «Мені тап» әдісі арқылы сөз немесе физикалық шамаларды ұсыну арқылы белгілі бір заңдылықты немесе анықтаманы тауып, топқа бөлу I топ Амперметр ІІ топ Вольтметр
Амперметр
Вольтметр
БО «Сұрақ қою және талқылау» түрін «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы өткен сабақты қайталаймын. Оқушылар берілген сұрақтарға жауап бере отырып, жіпті келесі оқушыға беру арқылы өрмекші торын құрады. 1. Нүктелік заряд дегеніміз не? 2. Электроскоп қандай аспап? 3. Электр тогы дегеніміз не? 4. Кулон заңын тұжырымдаңдар? 5. Зарядтарды жинау үшін қандац құрылғы қолданылады? 6. Конденсатордың сыйымдылығын қалай анықтайды? 7. Қандай құрылғыларды « ток көздері» деп атайды? 8. «Электр қозғаушы күші» деп нені атайды? Дұрыс жауап берген оқушыларға мадақтап,ауызша бағалап отырамын. Жаңа тақырыпты ашу мақсатында «bilimland.kz.» сайтын пайдаланып бейнеролик көрсету. Мақсатым: оқушылардың ойлау қабілетін қалыптастыру, жаңа сабақты ашып, өмірден мысалдар келтіремін. |
Оқулық,оқу құралдары
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 мин 13 мин |
Тапсырма №1 Саралау тапсырмасы «Қорытынды тәсілі» БО «Зерделеу және зерттеу» түрін «Үштік әдісі» арқылы электр тізбектерін құрамды бөліктерімен тұжырымдайды, Тізбек құрастырады,график тұрғызады
Дескриптор: 1.Шартты белгілерімен құрылымдарды сәйкестендіру 2.Сурет арқылы схеманы жинайды 3.Кездескен жаңа құрамды бөліктің физикалық мағынасын айтады.
Бағалау. «Су тамшылары» тәсілі арқылы бағаланады
Тапсырма №2 БО «Бекіту және қолданысқа енгізу» түрін «Конверт» әдісі арқылы оқушылар топқа берілген деңгейлік есептерді шығарады. А –деңгейі 1. Егер бөгде күштер, 10 Кл электр мөлшерін ток көзінің бір полюсінен екіншісіне ауыстырғанда 30 Дж жұмыс жасаса,онда ток көзінің ЭҚК-і қандай болады?
В-деңгейі 1.Қыздыру шамы арқылы 0,4 А ток өтеді.Бір секундта шамның көлденең қимасы арқылы еркін зарядтардың қандай мөлшері өткен?
С- дейгейі 1.Электр тізбегінің бір нүктесінен екінші нүктесіне 240 Кл заряды тасымалдағанда 16 мин.уақыт ішінде 1200 Дж жұмыс жасалады. Тізбектегі кернеуді және ток күшін табыңдар.
Дескриптор 1.Есептің шартын толық түсінді 2.Формуласын қойып мәнін есептеді. 3. Дұрыс жауабын алды
Бағалау. «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағаланады
Қызыл түс – «өте жақсы» Жасыл түс – «жақсы» Сары түс – «қанағаттанарлық»
|
Оқулық,шам, ток көзі,резистор
8-сынып оқулығы Алматы «Мектеп» 2016
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин 2 мин |
Семантикалық карта арқылы сабақты қорытындаймын
«Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушыларға әр түрлі әдістерді пайдаланып тапсырма мен саралау түрлерін қолдандым.Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмалар бердім. Кейбір оқушылардың тапсырма орындау кезінде қай жерде мықты,қай жерде әлсіз екенін көріп нұсқау бере отырып ынталандыруға тырыстым . |
Қалыптастырушы бағалау кезінде оқушыларды қолдау үшін ауызша мадақтап,смайлик,стикер арқылы бағалаймын
Қалыптастырушы бағалау кезінде оқушыларды демеп,қолдау көрсету үшін «Су тамшылары», «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалап отырамын |
Практикалық жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақталауын қадағалау |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






