Қысқа мерзімді жоспар
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толендиева А |
|||||
|
Бөлім: |
Python тілінде алгоритмдерді программалау |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
For циклі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.3.2 For цикл операторын пайдалану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кірістірілген цикл, күрделі цикл ұғымын анықтау; кірістірілген циклдердің орындалуын талдау, қолдану; кірістірілген циклдерді қолданудың тиімділігін тұжырымдау |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. «Шаңырақ» әдісі. Мұғалім ортада түрлі-түсті ленталардың бастарын бір қолына жинап ұстап тұрады. Бірінші мұғалім бір оқушының бір жақсы қасиетін айтады. Анықтаманы дұрыс реттілікке салыңыз. Бір, бірнеше, орындалатын, іс-әрекеттерді, белгілі, рет, сипаттайтын, қайталанып, деп атайды. Циклдік, алгоритмдер, алгоритмдер тобын |
Оқушылар шеңбер болып лентаның екінші ұшын ұстап шаңырақ құрып тұрады. Келесі оқушы сол жақсы қасиетіне тағы бір жақсы қасиетін қосып айтады, барлық оқушылар солай қайталайды. Мысалы, Алтынай ақылды қыз деп мұғалім айтады, ал Алтынай Бегман ақылды және жігерлі бала деп жалғастырады. Дәптерге орындайды |
Мадақтау Қалыптастырушы бағалау Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі мен сұраққа жауап беру деңгейіне қарай «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. Дескриптор -циклдік алгоритмдер анықтамасын атайды 1 балл |
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты, мақсатын хабарлау. ТЖ. «Постер әдісі» 1 топ: Кірістірілген циклдер мен жай циклдер айырмашылығын түсіндіріңдер 2 топ: Деректерді тіктөртбұрышты кесте түрінде беру кодын сипаттаңдар ЖЖ. «Ойлан жұптас» әдісі. Color=[‘red’,’yellow’, ‘green’] Fruit=[‘apple’, ‘cherry’, ‘banana’] For x in color: For y in fruit: Print(x,y) Код орындалған соң нәтиженің экранға шығу ретін анықта
ӨЖ. Компьютерде орында. 1-тапсырма. Кіріктірілген циклдердің көмегімен деректерді n=5 жағдайы үшін тіктөртбұрыш түрінде экранға шығар. Тапсырманы орындауға ұсыныс: шарт тексеру операторымен циклдарды кірістіріп пайдаланған тиімді.
|
Топтар жұмыстарын постерде қорғайды
Нәтиже: Red apple Red cherry Red banana Green cherry Yellow cerry Yellow banana Green banana Green apple Yellow apple
i=j=0 for i in range(1,6): for j in range(1,6): print(i*j,end="\t") print() кодын пайдаланып код құрастырады
for i in range(1,6): for j in range(1,6): if i==3 and j==3: print(0,end="\t") else: print(1,end="\t") print()
for i in range(1,6): for j in range(1,6): if i%2==0: print(0,end="\t") else: print(1,end="\t") print()
for i in range(1,6): for j in range(1,6): print(i,end="\t") print()
for i in range(1,6): for j in range(1,6): if i==j: print(1,end="\t") else: print(0,end="\t") print() |
Дескриптор -кірістірілген циклдер ұғымын анықтайды; 1 балл -кірістірілген циклдерді қолдану тиімділігін анықтайды; 1 балл Дескриптор -кірістірілген циклдерді қолданады 1 балл Дескриптор - баған мен қатардық белгілі санға тең болу шартын жазады; 1 балл - қатарлардың тақ немесе жұп болу шартын жазады 1 балл - реттік номер шығару шартын жазады; 1 балл - қатар мен бағанның өзара тең болу шартын жазады 1 балл |
|
||
|
Қосымша тапсырма |
ӨЖ. 2-тапсырма. Программа орындалган соң қандай мін шығады? |
|
- программа нәтижесін табады 1 балл |
|
||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты бекіту. Рефлексия. «Бас, жүрек, қол» әдісі. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді:
4. Деректерді тіктөртбұрышты кесте түрінде бер программасын жазуда қай оператордың жұмысы маңызды саналады? Оқушылар алған білімдері туралы баспен ойланады, жүрекпен айтады және қолмен жасағандығы туралы айтады |
Оқушылар өздерін және өзара бағалау жасайды |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 8 сынып информатика. For циклі. Кірістірілген циклдерді ұйымдастыру
ҚМЖ 8 сынып информатика. For циклі. Кірістірілген циклдерді ұйымдастыру
Қысқа мерзімді жоспар
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толендиева А |
|||||
|
Бөлім: |
Python тілінде алгоритмдерді программалау |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
For циклі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.3.2 For цикл операторын пайдалану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кірістірілген цикл, күрделі цикл ұғымын анықтау; кірістірілген циклдердің орындалуын талдау, қолдану; кірістірілген циклдерді қолданудың тиімділігін тұжырымдау |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. «Шаңырақ» әдісі. Мұғалім ортада түрлі-түсті ленталардың бастарын бір қолына жинап ұстап тұрады. Бірінші мұғалім бір оқушының бір жақсы қасиетін айтады. Анықтаманы дұрыс реттілікке салыңыз. Бір, бірнеше, орындалатын, іс-әрекеттерді, белгілі, рет, сипаттайтын, қайталанып, деп атайды. Циклдік, алгоритмдер, алгоритмдер тобын |
Оқушылар шеңбер болып лентаның екінші ұшын ұстап шаңырақ құрып тұрады. Келесі оқушы сол жақсы қасиетіне тағы бір жақсы қасиетін қосып айтады, барлық оқушылар солай қайталайды. Мысалы, Алтынай ақылды қыз деп мұғалім айтады, ал Алтынай Бегман ақылды және жігерлі бала деп жалғастырады. Дәптерге орындайды |
Мадақтау Қалыптастырушы бағалау Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі мен сұраққа жауап беру деңгейіне қарай «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. Дескриптор -циклдік алгоритмдер анықтамасын атайды 1 балл |
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты, мақсатын хабарлау. ТЖ. «Постер әдісі» 1 топ: Кірістірілген циклдер мен жай циклдер айырмашылығын түсіндіріңдер 2 топ: Деректерді тіктөртбұрышты кесте түрінде беру кодын сипаттаңдар ЖЖ. «Ойлан жұптас» әдісі. Color=[‘red’,’yellow’, ‘green’] Fruit=[‘apple’, ‘cherry’, ‘banana’] For x in color: For y in fruit: Print(x,y) Код орындалған соң нәтиженің экранға шығу ретін анықта
ӨЖ. Компьютерде орында. 1-тапсырма. Кіріктірілген циклдердің көмегімен деректерді n=5 жағдайы үшін тіктөртбұрыш түрінде экранға шығар. Тапсырманы орындауға ұсыныс: шарт тексеру операторымен циклдарды кірістіріп пайдаланған тиімді.
|
Топтар жұмыстарын постерде қорғайды
Нәтиже: Red apple Red cherry Red banana Green cherry Yellow cerry Yellow banana Green banana Green apple Yellow apple
i=j=0 for i in range(1,6): for j in range(1,6): print(i*j,end="\t") print() кодын пайдаланып код құрастырады
for i in range(1,6): for j in range(1,6): if i==3 and j==3: print(0,end="\t") else: print(1,end="\t") print()
for i in range(1,6): for j in range(1,6): if i%2==0: print(0,end="\t") else: print(1,end="\t") print()
for i in range(1,6): for j in range(1,6): print(i,end="\t") print()
for i in range(1,6): for j in range(1,6): if i==j: print(1,end="\t") else: print(0,end="\t") print() |
Дескриптор -кірістірілген циклдер ұғымын анықтайды; 1 балл -кірістірілген циклдерді қолдану тиімділігін анықтайды; 1 балл Дескриптор -кірістірілген циклдерді қолданады 1 балл Дескриптор - баған мен қатардық белгілі санға тең болу шартын жазады; 1 балл - қатарлардың тақ немесе жұп болу шартын жазады 1 балл - реттік номер шығару шартын жазады; 1 балл - қатар мен бағанның өзара тең болу шартын жазады 1 балл |
|
||
|
Қосымша тапсырма |
ӨЖ. 2-тапсырма. Программа орындалган соң қандай мін шығады? |
|
- программа нәтижесін табады 1 балл |
|
||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты бекіту. Рефлексия. «Бас, жүрек, қол» әдісі. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді:
4. Деректерді тіктөртбұрышты кесте түрінде бер программасын жазуда қай оператордың жұмысы маңызды саналады? Оқушылар алған білімдері туралы баспен ойланады, жүрекпен айтады және қолмен жасағандығы туралы айтады |
Оқушылар өздерін және өзара бағалау жасайды |
|
||
шағым қалдыра аласыз















