ҚМЖ 8 сынып.Электр зарядының сақталу заңы.Кулон заңы

Тақырып бойынша 13 материал табылды

ҚМЖ 8 сынып.Электр зарядының сақталу заңы.Кулон заңы

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 8 сынып 130 бұйрықпен жасалған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

Электростатика негіздері

Педагогтіңаты-жөні


Күні:


Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуi, Кулон заңы, элементар электр заряды

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.4.1.4 электр зарядының сақталу заңын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  • Электр зарядының сақталуын сипаттайды.

  • Электр зарядтарының бір-біріне әсерлесу күшінің шамасын есептейді.

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


1. Сәлемдесу, оқушыларға жоқтама жасау

«Бағдаршам» әдісі арқылы топқа біріктіру

«Доп лақтыру» әдісі арқылы топқа бөлу

  1. Диэлектриктерді қандай әдіспен электірлейді?

  2. Қандай құбылысты электрлену деп атайды?

  3. Электр өрісінің күштік сипаттамасын анықтайтын шама не деп аталады?

  4. Оң және теріс зарядтардың айырмашылығы неде?


Сәлемдеседі


Топка бірігеді

Мұғалімнің кері байланысы


Таратпа материалдар


15 минут





Жаңа тақырыпты бейнеролик арқылы түсіндіру

Ой қозғау арқылы жаңа сабақты ашу


«Ойлану уақыты» әдісі арқылы топтық жұмыс орындайды

Тапсырма№1






Бейнеролик көріп, жаңа сабақ мазмұнымен танысады












оқушылар топта

бірлесіп

тапсырмаларды

орындайды














Дескриптор:

  1. Электр өрісінің кернеулігінің бағытын анықтайды

  2. Үшбұрышқа зарядтарды орналастыра отырып фигураның центрінен кернеулік мәнін табады.

  3. Тәжірибе жүзінде зарядтардың өзгеру қасиетін бақылайды

  4. Электроскоптардың қалай зарядталғанын анықтайды

  5. Шардың зарядын практикалық түрде есептейді


ҚБ: «Бес саусақ» әдісімен бағалау жүргізеді

https://youtu.be/10vGForwJqo?si=rumcW-JSLd72F-vn


Оқулық


Таратпа материал









Ресурс 1

Сабақтың

ортасы

20 минут
















«Дарабоз» әдісі (жеке жұмыс)

Тапсырма№2












«Ізденгіштер» әдісі арқылы құрылымдалған тапсырманы орындайды

Тапсырма№3


Оқушылар жеке суретке анықтама береді.











Оқушылар топтасып құрылымдалған тапсырманы шешеді

Дескриптор:


1.Суреттерге қарап зарядтардың қозғалуын зерттейді

2. Құбылыстарды теориялық түрде түсіндіреді.


ҚБ: Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау жүргізіледі.


Дескриптор:

а) Эбониттің физикалық қасиеттерін анықтайды . (кем дегенде 5 қасиетін жазады)

в) Эбонит таяқшасын жүн матаға үйкелемей тағы қалай зарядтауға болатынын сипаттайды?

с) Электрлену құбылысын зерттеуге тәжірибе тәжірибе түрлерін ұсынады ?

д) Эбонит таяқшаны жүн матаға үйкегенде неліктен теріс зарядталатынын сипаттайды.

ҚБ:Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау жүргізіледі.

Ресурс №2














Ресурс №3


Сабақтың соңы:

5 мин

Үй тапсырмасы

Рефлексия

Кері байланыс

ҚҚҚ кестесі арқылы


Электр зарядының сақталу заңын оқу.

Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс жазады








Сабақтың өне бойында білім алушылардың жетістігі балл қою жүйесі арқылы бағаланады. Мұғалімнің кері байланысы арқылы ынталандырылып, дамуға бағыт алады.


Оқулық


















Ресурстар

Ресурс №1

Берілген есептерді шығарыңыз.

1) А,В,С және D төрт нүктелік зарядтары центрден бірдей қашықтықта орналасқан. А,В және D нүктелік зарядтары оң, ал С нүктелік заряды теріс зарядталған. О нүктесінде пайда болған электр өрісі кернеулігінің шамасын және бағытын анықтаңыз.





2) q1 = q2 = 4*10-8 Кл және q3 = -9*10-8 Кл үш зарядты қабырғасы а= 30 см үшбұрыш төбелеріне орналастырды. Үшбұрыш центріндегі өріс кернеулігін табыңдар?

3) Екі бірдей металл шариктерді теңдей етіп +7q зарядпен зарядтады. Алдымен оларды бір-біріне жанастырып содан соң белгілі бір арақашықтыққа орналастырды. Әр шариктердің зарядтары кандай болады?

4) Тәжірибе жасау үшін төрт бірдей электроскоп алынған. Зарядталған А электрскопты металл сым арқылы зарядталмаған В электрскопқа жалғанады, содан кейін ажыратылады. Дәл осылай В электроскобын С электроскопқа жалғайды. Ал одан кейін С электроско D электроскопына қосылады. Жоғарыда аталған әрекеттердің барлығын орындағаннан кейін В электроскопының заряды 44-ке тең болды. Тәжірибе соңында А, С және D электроскоптарының зарядтары қандай болады?


5) Үш бірдей металл шарлар әртүрлі зарядтармен зарядталған. Бірінші және екінші шарлардың зарядтары q1 =(-5q) , q2=10q тең болды. Үш шар да бір-біріне тиіп, содан кейін әртүрлі бағытта қозғалды. Осыдан кейін үшінші шардың заряды q3=q тең болды. Тәжірибенің басында үшінші шардың заряды қандай болды?



Ресурс №2

Тапсырма №2(Практикалық тапсырма)

1.Суреттерге қарап құбылыстарды түсіндіріңіз.

__________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________

2.Электр зарядтарының сақталу заңына тұжырымда жасаңыз.

__________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________




Ресурс №3



Эбонит (көне грекше– қара ағаш) – табиғи немесе синтетикалық каучукты күкіртпен қосып вулканизациялау арқылы алынатын техникалық өнім. Эбониттің құрамында 32%-ға дейін күкірт болады; ол резина қоспаларына толықтырғыш, үдеткіш, бояғыш заттар, т.б. ретінде қосылады. Эбонит – қара қоңыр немесе қара түсті қатты материал; механикалық оңай өңделеді, ылғал тартпайды.

Эбонит таяқша алып, оны жүн матаға үйкелесек, онда ол да заттарды өзіне тарту қасиетіне ие болады. Ал шыны таяқша алып, оны жібекке үйкелесек, ол да сондай қасиетке ие болады екен. Егер де электрленген эбонит таяқшаны бір жіпке іліп қойып, оған алдын - ала электрленген эбонит таяқша жақындатсақ, олардың бірін - бірі тебетінін, ал шыны таяқша жақындатқанда бірін - бірі тартатынын байқар едік. Эбонит, шыны таяқшалардың бұлайша әрекет жасасуы олардағы электр зарядтарының әр түрлілігінен деп түсіну керек. Зарядтардың түрлерін ажырату үшін Франклин 1747 жылы электр зарядтарының екі түрі болатындығы туралы пікір қозғады. Ол шыны таяқшаны жібекпен үйкегенде пайда болатын электр зарядын оң заряд деп, ал эбонит таяқшаны жүн матаға үйкегенде пайда болатын зарядты теріс заряд деп атауды ұсынады.

а) Эбониттің физикалық қасиеттерін анықтаңыз . (кем дегенде бес қасиетін жазыңыз)

__________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________



в) Эбонит таяқшасын жүн матаға үйкелемей тағы қалай зарядтауға болады?

__________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________

с) Электрлену құбылысын тағы қандай заттармен тәжірибе жасап анықтауға болады?

__________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________

д) Эбонит таяқшаны жүн матаға үйкегенде пайда болатын зарядты неліктен теріс заряд болды ?

__________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.11.2023
668
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі