|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 4.Заң -қоғамның тірегі |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 2. Заң- қоғамның тірегі. Дала заңы |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.1.4.1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру; 9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдайды, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіреді; коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізе біледі. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: би-шешендер, заң, шешендік, әділеттілік, ережелер. Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: Менің ойымша...;Салыстыра қарғанда...; Өмірмен байланыстыратын болсам...; Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі... |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Білім алушылар бір-біріне стикерге жазып, жылы лебіздерін білдіріп, жақсы көңіл-күй атмосферасын қалыптастыру үшін «Жылы лебіз» әдісі қолданылады. Топтарға түрлі-түсті маркерлер арқылы бөлу І топ – Жолаушы ІІ топ – Аялдама Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Миға шабуыл. -Балалар сендер отбасы дегенді қалай түсінесіңдер? Суретке қарап әңгіме жүргізу. « Отбасы деген не? » туралы білімдерін тексеру және слайд арқылы отбасының орналасу жиынтығы туралы суреттерден көрсету бойынша жұмыс. Отбасы қалай құрылады? Отбасындағы негізгі әрекеттерді ата? Осы аталған сұрақтар төңірегінде 3 топ жұмыс атқарып, өз ойларын, пікірлерін ортаға салып жұмыс атқарады. |
«Смайликтер» |
Слайд Қима қағаздар |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Мағынаны ажырату. Ойқозғау. *Қазақ қоғамында билердің рөлі қандай болды? *Олар қандай мәселелерді шешкен? Жекелей жұмыс Қосымша тапсырма. ЕББҚ. (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі, Жеке қажеттілігі: төмен деңгейлі оқушыға жұптық саралау жүргізіледі. Жоғары деңгейлі оқушымен жұптастырып, спикер рөлі беріледі Оқылым 1-тапсырма
Айтылым 2- тапсырма Жұптық жұмы Оқылым Айтылым Топтық жұмыс 5- тапсырма 4-тапсырма Жеке жұмыс Ырықсыз етіс:-ыл, -іл,-л жұрнақтары арқылы жасалады. 3-тапсырма Жазылым 8-тапсырма Жазылым |
Тыңдалым,айтылым. Айтылым Ойтүрткі «Попс» әдісі Әрбір оқушы «Көшпенділер заңы» туралы ең маңызды деп шешкен бір тұсын жазып, қысқаша түсінік береді, пікірлерін білдіреді. 1 сөйлем «Менің ойымша...» 2 сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» 3 сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...» Соңғы сөйлем.Осыған байланысты мен............ түйін жасадым. Жазылым «Дербес пікір» әдісі Оқушылар дала заңы туралы іздеінп келген материалдары негізінде талдап айтып, постерге түсіреді. Қорғайды. Жеке қажеттілігі бар оқушылар мұғалім көмегімен жұмысты орындайды Оқылым Мәтінді зерделеп оқыңдар. Қазақ заңының ерекшеліктерін тауып, дәптерлеріңе жазыңдар. Пікірталас. «Даналықтан өрбіген дала заңдары қазіргі Тәуелсіз Қазақстанның Конституциясымен ұштасып жатыр» деген тұжырымға өз көзқарастарыңды білдіріңдер. Айтайық Берілген сұрақтарға жауап беріңдер. 1. Қазақтың қандай би-шешендерін білесіңдер? 2. Қазақ халқы нені жоғары бағалаған? 3. "Қара қылды қақ жарған" деген фразеологизмнің мағынасы нені білдіреді? 4. Қалай ойлайсыңдар, халық неліктен би-шешендерге жүгінген? 5. "Жаңылғанға жаза жоқ" дегенді қалай түсінесіңдер? Айтылым Мәтінді оқы. Мәтіндегі билердің ұранына айналған афоризмдерді сыныптастарыңа қайталап айтып беріп, постер қорғаңдар. Мәтін мазмұнын баяндама арқылы жеткізіңдер. Жазылым Берілген етістіктермен сөйлем құраңдар. Жазылым Берілген сөздердің синонимдік қатарын толықтыр. Ел Білікті_________Ережелер_______Әдет-ғұрып_________ Шешендік__ Жазылым «БББ» кестесі |
«Қол шапалақ» Дескриптор 3 балл -Түсінік береді «Бас бармақ» Дескриптор 4 балл -Сұраққа жауап береді Смайликтер Дескриптор: -Салыстырады Пікірін айтады «Бағдаршам» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан» |
Оқулық сөздік слайд Интербелсенді тақта Аудиокітап Суреттер Түрлі түсті қарындаш- тар Постер Слайд Оқулық Оқулық слайд |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 6, 7 -тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. Кері байланыс «Бір +, бір - » Сабақ барысында сәтті шыққан 1 кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді айту. Оқушы мен мұғалім кері байланысы. |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ, 9 - сынып, "Метроға саяхат"
ҚМЖ, 9 - сынып, "Метроға саяхат"
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 4.Заң -қоғамның тірегі |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 2. Заң- қоғамның тірегі. Дала заңы |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.1.4.1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру; 9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдайды, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіреді; коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізе біледі. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: би-шешендер, заң, шешендік, әділеттілік, ережелер. Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: Менің ойымша...;Салыстыра қарғанда...; Өмірмен байланыстыратын болсам...; Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі... |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Білім алушылар бір-біріне стикерге жазып, жылы лебіздерін білдіріп, жақсы көңіл-күй атмосферасын қалыптастыру үшін «Жылы лебіз» әдісі қолданылады. Топтарға түрлі-түсті маркерлер арқылы бөлу І топ – Жолаушы ІІ топ – Аялдама Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Миға шабуыл. -Балалар сендер отбасы дегенді қалай түсінесіңдер? Суретке қарап әңгіме жүргізу. « Отбасы деген не? » туралы білімдерін тексеру және слайд арқылы отбасының орналасу жиынтығы туралы суреттерден көрсету бойынша жұмыс. Отбасы қалай құрылады? Отбасындағы негізгі әрекеттерді ата? Осы аталған сұрақтар төңірегінде 3 топ жұмыс атқарып, өз ойларын, пікірлерін ортаға салып жұмыс атқарады. |
«Смайликтер» |
Слайд Қима қағаздар |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Мағынаны ажырату. Ойқозғау. *Қазақ қоғамында билердің рөлі қандай болды? *Олар қандай мәселелерді шешкен? Жекелей жұмыс Қосымша тапсырма. ЕББҚ. (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі, Жеке қажеттілігі: төмен деңгейлі оқушыға жұптық саралау жүргізіледі. Жоғары деңгейлі оқушымен жұптастырып, спикер рөлі беріледі Оқылым 1-тапсырма
Айтылым 2- тапсырма Жұптық жұмы Оқылым Айтылым Топтық жұмыс 5- тапсырма 4-тапсырма Жеке жұмыс Ырықсыз етіс:-ыл, -іл,-л жұрнақтары арқылы жасалады. 3-тапсырма Жазылым 8-тапсырма Жазылым |
Тыңдалым,айтылым. Айтылым Ойтүрткі «Попс» әдісі Әрбір оқушы «Көшпенділер заңы» туралы ең маңызды деп шешкен бір тұсын жазып, қысқаша түсінік береді, пікірлерін білдіреді. 1 сөйлем «Менің ойымша...» 2 сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» 3 сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...» Соңғы сөйлем.Осыған байланысты мен............ түйін жасадым. Жазылым «Дербес пікір» әдісі Оқушылар дала заңы туралы іздеінп келген материалдары негізінде талдап айтып, постерге түсіреді. Қорғайды. Жеке қажеттілігі бар оқушылар мұғалім көмегімен жұмысты орындайды Оқылым Мәтінді зерделеп оқыңдар. Қазақ заңының ерекшеліктерін тауып, дәптерлеріңе жазыңдар. Пікірталас. «Даналықтан өрбіген дала заңдары қазіргі Тәуелсіз Қазақстанның Конституциясымен ұштасып жатыр» деген тұжырымға өз көзқарастарыңды білдіріңдер. Айтайық Берілген сұрақтарға жауап беріңдер. 1. Қазақтың қандай би-шешендерін білесіңдер? 2. Қазақ халқы нені жоғары бағалаған? 3. "Қара қылды қақ жарған" деген фразеологизмнің мағынасы нені білдіреді? 4. Қалай ойлайсыңдар, халық неліктен би-шешендерге жүгінген? 5. "Жаңылғанға жаза жоқ" дегенді қалай түсінесіңдер? Айтылым Мәтінді оқы. Мәтіндегі билердің ұранына айналған афоризмдерді сыныптастарыңа қайталап айтып беріп, постер қорғаңдар. Мәтін мазмұнын баяндама арқылы жеткізіңдер. Жазылым Берілген етістіктермен сөйлем құраңдар. Жазылым Берілген сөздердің синонимдік қатарын толықтыр. Ел Білікті_________Ережелер_______Әдет-ғұрып_________ Шешендік__ Жазылым «БББ» кестесі |
«Қол шапалақ» Дескриптор 3 балл -Түсінік береді «Бас бармақ» Дескриптор 4 балл -Сұраққа жауап береді Смайликтер Дескриптор: -Салыстырады Пікірін айтады «Бағдаршам» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан» |
Оқулық сөздік слайд Интербелсенді тақта Аудиокітап Суреттер Түрлі түсті қарындаш- тар Постер Слайд Оқулық Оқулық слайд |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 6, 7 -тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. Кері байланыс «Бір +, бір - » Сабақ барысында сәтті шыққан 1 кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді айту. Оқушы мен мұғалім кері байланысы. |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
шағым қалдыра аласыз













