|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Садыхова Венера Октябрятовна |
|
|
Күні: |
04.11.2024 |
|
|
Сынып: 7 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Адал азамат адал еңбек адал табыс |
|
|
Құндылықты дарыту |
Оқушыларға адалдық, еңбексүйгіштік және еңбек арқылы жетістікке жету жолдарын түсіндіру. Адалдық пен еңбектің маңыздылығын ұғындыру арқылы оқушыларды жауапкершілікке, еңбекті қадірлеуге тәрбиелеу. Қоғамға адал қызмет ету, өз еңбегінің нәтижесіне құрметпен қарау,еңбекқорлық қасиеттерін дамыту. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«Қиын кезеңдердегі достық: жанжалда досыңызға қалай қауіпсіз көмектесуге болады?» |
|
|
Мақсаты |
«дос», «достық, құндылық» ұғымдарын қалыптастыру, төзімділікке, достыққа, серіктестікке және достыққа адалдыққа тәрбиелеу, қиын уақытта достарға көмектесуге үйрету. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағ а лау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. «Көршіңмен амандас» тренингі Ұйымдастыру кезеңі Қазақстан Республикасының Әнұраны орындалады. Оқушыларды шеңберге отырғызып, сабақтың тақырыбын таныстыру. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру мақсатында "Құндылықтар шеңбері" атты ойын ойнату. Әр оқушы өз бойындағы жақсы қасиеттерді айтып, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.
Мұғалім оқушыларға "адалдық", "еңбек", "табыстылық" ұғымдарын түсіндіріп, олардың өмірдегі маңыздылығын талқылауға шақырады. Әр оқушы өз түсінігі бойынша адалдық туралы ойын айтады. Қоғамдағы адал еңбектің және табысқа жетудің мысалдары көрсетілетін бейнеролик көрсету. Қарапайым кәсіп иелерінің адал еңбекпен жеткен жетістіктері туралы әңгімелеу. Мысалы, наубайшы, ұстаз, дәрігер, т.б. мамандық иелерінің үлгісін көрсету. Әр топ өз жұмыстарын таныстырады. Басқа оқушыларға олардың жұмысындағы адалдық пен еңбектің маңыздылығын көрсету. Оқушыларға "Сенің арманың қандай және оған қалай жетуге болады?" деген сұраққа жауап беру ұсынылады. Сабақ соңында оқушыларға "Адал азамат болу үшін не істеу керек?" деген сұрақ төңірегінде қорытынды жасап, түйін сөз айту. Қорытынды ой-пікір: Адал азамат болу – қоғамға пайда келтіретін қасиет, ал адал еңбек арқылы жеткен табыс әрқашан бағалы. Еңбек пен адалдық – адамды табысқа жетелейтін негізгі жол
|
Оқушылар орындарынан тұрып, хормен Әнұран орындайды Сұрақ-жауап |
|
презентация |
|
|
Оқушыларға сұрақтар қою: |
|
||
|
|
Адал азамат деген |
|
||
|
|
кім деп ойлайсыңдар? |
|
||
|
|
Адал еңбек ету үшін |
|
||
|
|
қандай қасиеттер қажет? |
|
||
|
|
Адам өз еңбегімен табысқа |
|
||
|
|
жету үшін не істеу керек? |
|
||
|
Сабақтың ортасы |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
||
|
Сабақтың соңы |
Топтық жұмыс Оқушыларды шағын топтарға бөліп, әр топқа тақырып бойынша тапсырмалар беру: "Адалдықтың мысалдары" – адалдық танытатын жағдайларды суреттеу. "Адал еңбек" – өздерің білетін еңбексүйгіш адамдар туралы шағын әңгіме құрастыру. "Адал табыс" – еңбегі арқылы жетістікке жеткен адамдар туралы баяндау |
презентация |
||
|
|
|
|
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Қарым-қатынас үйрену керек. Сізге құрметпен қарауға, сізді күшті және тартымды адам ретінде қабылдайтындай мықты әрекет етіңіз. Өз көзқарасыңызды және басқалармен қарым-қатынасыңызды «тең дәрежеде» құрыңыз. Әзілдескенде абай болыңыз.
Жанжал жағдайларының мысалдары және оларды шешу жолдары бар презентацияны көрсету. Қиын жағдайда досыңызға қалай көмектесуге болатынын талқылау: тыңдаңыз және жанашырлық танытыңыз; досыңызды сөзбен және іспен қолдаңыз; мәселенің шешімін табуға көмектесіңіз немесе ересектерден көмек сұраңыз. 3. Қорытынды Сабақты қорытындылау Достарды қолдау үшін іс-қимыл алгоритмі бар материалдарды тарату. Пайдалы сілтеме: |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ "Адал азамат- адал еңбек- адал ұрпақ"
ҚМЖ "Адал азамат- адал еңбек- адал ұрпақ"
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Садыхова Венера Октябрятовна |
|
|
Күні: |
04.11.2024 |
|
|
Сынып: 7 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Адал азамат адал еңбек адал табыс |
|
|
Құндылықты дарыту |
Оқушыларға адалдық, еңбексүйгіштік және еңбек арқылы жетістікке жету жолдарын түсіндіру. Адалдық пен еңбектің маңыздылығын ұғындыру арқылы оқушыларды жауапкершілікке, еңбекті қадірлеуге тәрбиелеу. Қоғамға адал қызмет ету, өз еңбегінің нәтижесіне құрметпен қарау,еңбекқорлық қасиеттерін дамыту. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«Қиын кезеңдердегі достық: жанжалда досыңызға қалай қауіпсіз көмектесуге болады?» |
|
|
Мақсаты |
«дос», «достық, құндылық» ұғымдарын қалыптастыру, төзімділікке, достыққа, серіктестікке және достыққа адалдыққа тәрбиелеу, қиын уақытта достарға көмектесуге үйрету. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағ а лау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. «Көршіңмен амандас» тренингі Ұйымдастыру кезеңі Қазақстан Республикасының Әнұраны орындалады. Оқушыларды шеңберге отырғызып, сабақтың тақырыбын таныстыру. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру мақсатында "Құндылықтар шеңбері" атты ойын ойнату. Әр оқушы өз бойындағы жақсы қасиеттерді айтып, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.
Мұғалім оқушыларға "адалдық", "еңбек", "табыстылық" ұғымдарын түсіндіріп, олардың өмірдегі маңыздылығын талқылауға шақырады. Әр оқушы өз түсінігі бойынша адалдық туралы ойын айтады. Қоғамдағы адал еңбектің және табысқа жетудің мысалдары көрсетілетін бейнеролик көрсету. Қарапайым кәсіп иелерінің адал еңбекпен жеткен жетістіктері туралы әңгімелеу. Мысалы, наубайшы, ұстаз, дәрігер, т.б. мамандық иелерінің үлгісін көрсету. Әр топ өз жұмыстарын таныстырады. Басқа оқушыларға олардың жұмысындағы адалдық пен еңбектің маңыздылығын көрсету. Оқушыларға "Сенің арманың қандай және оған қалай жетуге болады?" деген сұраққа жауап беру ұсынылады. Сабақ соңында оқушыларға "Адал азамат болу үшін не істеу керек?" деген сұрақ төңірегінде қорытынды жасап, түйін сөз айту. Қорытынды ой-пікір: Адал азамат болу – қоғамға пайда келтіретін қасиет, ал адал еңбек арқылы жеткен табыс әрқашан бағалы. Еңбек пен адалдық – адамды табысқа жетелейтін негізгі жол
|
Оқушылар орындарынан тұрып, хормен Әнұран орындайды Сұрақ-жауап |
|
презентация |
|
|
Оқушыларға сұрақтар қою: |
|
||
|
|
Адал азамат деген |
|
||
|
|
кім деп ойлайсыңдар? |
|
||
|
|
Адал еңбек ету үшін |
|
||
|
|
қандай қасиеттер қажет? |
|
||
|
|
Адам өз еңбегімен табысқа |
|
||
|
|
жету үшін не істеу керек? |
|
||
|
Сабақтың ортасы |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
||
|
Сабақтың соңы |
Топтық жұмыс Оқушыларды шағын топтарға бөліп, әр топқа тақырып бойынша тапсырмалар беру: "Адалдықтың мысалдары" – адалдық танытатын жағдайларды суреттеу. "Адал еңбек" – өздерің білетін еңбексүйгіш адамдар туралы шағын әңгіме құрастыру. "Адал табыс" – еңбегі арқылы жетістікке жеткен адамдар туралы баяндау |
презентация |
||
|
|
|
|
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Қарым-қатынас үйрену керек. Сізге құрметпен қарауға, сізді күшті және тартымды адам ретінде қабылдайтындай мықты әрекет етіңіз. Өз көзқарасыңызды және басқалармен қарым-қатынасыңызды «тең дәрежеде» құрыңыз. Әзілдескенде абай болыңыз.
Жанжал жағдайларының мысалдары және оларды шешу жолдары бар презентацияны көрсету. Қиын жағдайда досыңызға қалай көмектесуге болатынын талқылау: тыңдаңыз және жанашырлық танытыңыз; досыңызды сөзбен және іспен қолдаңыз; мәселенің шешімін табуға көмектесіңіз немесе ересектерден көмек сұраңыз. 3. Қорытынды Сабақты қорытындылау Достарды қолдау үшін іс-қимыл алгоритмі бар материалдарды тарату. Пайдалы сілтеме: |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













