|
Қысқа мерзімді жоспар |
Қоныс орта жалпы білім беретін мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:14.01.19ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Темирторина Гүлжанар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: 9 |
Қатыспағандар:1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Екі өрнектің қосындысы мен айырымының квадраты |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.10 а2 –b2 = (a-b)(a+b)
(a қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
(a қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, айнымалының коэффициенттері бар есептерді шығара алады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, ағылшын тілі, орыс тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-нықолдану дағдылары |
Интерактивті тақта,Үлестірмелі материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
7.2.1.5көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу; 7.2.1.6көпмүшені стандарт түрге келтіру; Сандардың квадраты мен кубының мәндерін таба алу. Шаршы ауданы мен текшенің көлемін табу формулаларын, аудан мен көлемнің өлшем бірліктерін белгілей білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі:
|
Білу және түсіну
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин 5 мин 4 мин |
Түсіндіру тәсілі Ой қозғау сұрақтары арқылы жаңа сабақты түсіндіру. (Шапқан озар, жатқан қалар) (a+b)(a-b) көбейтіндісі неге тең? (a+b)2 болса өрнекті қалай квадраттауға болады? (a-b)2 болса өрнекті қалай квадраттаймыз? Осыдан қандай нәтиже шығаруға болады?,- деп сұрақтар қоя отырып екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадратының формуласын қорытып шығарамыз.
Оқулықпен жұмыс
Оқушылар екі өрнектің қосындысының квадратын есептеу керек.
Көпмүше түріне келтіріңдер: (а-b)2 (x+y)2
Екі өрнектің айырымының және қосындысының квадратын табыңдар:
Екі мүшенің квадраты түріне келтіріңдер: Үшмүшені екі өрнектің айырмасы мен қосындысының квадратына келтіріңдер:
Математикалық диктант: 1) а және 7 санының қосындысының квадраты; 2) 4 және 7 санының айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі; 3) в және 5а өрнектерінің айырмасының квадраты; 4) 2х және 1 өрнектерінің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі. Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар «жұмбақ» қойылады. Жауабын үш тілде жазып көрсету керек.
Ұзындығы жазулы тұр бойында (сызғыш, линейка, ruler)
Ақылың болса аттама (кітап, книга,book)
|
Интербелсенді тақтада дұрыс жауап шығады. Топ оқушылары сағаттың тілімен өз жұмысын көршісіне береді. Тапсырманы алған оқушы дұрыс жауабымен салыстыра отырып бағалайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин
5 мин |
1. Мен үшін маңызды, қызықты болды; 2. Мен бүгінгі сабақта ..... түсіндім: 3. Мен үшін ...... қиын болды; 4. Менің бағам ..., өйткені .....; 5. Мен ...... білгім келеді. Оқушылар өзінің нақты ой-пікірін жазады.
|
Сәйкестендіру кестесін толтырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды. Саралау барысында, оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты деңгейде меңгергенін нақты анықтап алдым, тақырыпты барлық бала меңгерді, сабаққа қатыспай қалыс қалған оқушы болған жоқ, сабақ өте қызықты болды. Мен берілген уақыт ішінде жоспар бойынша үлгердім, барлық тапсырмалар уақтылы орындалды. Сонымен қатар әр оқушының іс – әрекетін назарда ұстау керектігін ұғындым. Сабақ соңында оқушылар бағалау парағын толтырып, өзін бағалады. Сол бағалау парағымен сәйкестендіре отырып, мен қорытынды бағаны қойдым. |
Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды іске асырамын. Ол үшін берілген әрбір тапсырмаға бағалау критерийі мен дескрипторлар құрып, жинаған баллдарын санаймын.
|
Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық гигиеналық талаптарды сақтайды; жұмыс кезінде оқушылар жазатын, сызатын құралдарды пайдаланады; жұмысты тек мұғалімнің көиегімен бастайды; оқу құралдарын тек қажет жағдайда ғана пайдаланады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды? Сабақтың оқу мақсаттары шынайы құрылды. Алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу кезінде оқушылар өзіндік бақылау дағдыларын қолдануды үйренді.Сыныптағы ахуал, өзара түсінісуі жақсы деңгейде болды. Оқушылар сабаққа белсене қатысты, әр тапсырманы тиянақты орындап, топта бірлесе жұмыс жасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж Алгебра Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадраттарының формулалары
|
Қысқа мерзімді жоспар |
Қоныс орта жалпы білім беретін мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:14.01.19ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Темирторина Гүлжанар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: 9 |
Қатыспағандар:1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Екі өрнектің қосындысы мен айырымының квадраты |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.10 а2 –b2 = (a-b)(a+b)
(a қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
(a қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, айнымалының коэффициенттері бар есептерді шығара алады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, ағылшын тілі, орыс тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-нықолдану дағдылары |
Интерактивті тақта,Үлестірмелі материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
7.2.1.5көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу; 7.2.1.6көпмүшені стандарт түрге келтіру; Сандардың квадраты мен кубының мәндерін таба алу. Шаршы ауданы мен текшенің көлемін табу формулаларын, аудан мен көлемнің өлшем бірліктерін белгілей білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі:
|
Білу және түсіну
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин 5 мин 4 мин |
Түсіндіру тәсілі Ой қозғау сұрақтары арқылы жаңа сабақты түсіндіру. (Шапқан озар, жатқан қалар) (a+b)(a-b) көбейтіндісі неге тең? (a+b)2 болса өрнекті қалай квадраттауға болады? (a-b)2 болса өрнекті қалай квадраттаймыз? Осыдан қандай нәтиже шығаруға болады?,- деп сұрақтар қоя отырып екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадратының формуласын қорытып шығарамыз.
Оқулықпен жұмыс
Оқушылар екі өрнектің қосындысының квадратын есептеу керек.
Көпмүше түріне келтіріңдер: (а-b)2 (x+y)2
Екі өрнектің айырымының және қосындысының квадратын табыңдар:
Екі мүшенің квадраты түріне келтіріңдер: Үшмүшені екі өрнектің айырмасы мен қосындысының квадратына келтіріңдер:
Математикалық диктант: 1) а және 7 санының қосындысының квадраты; 2) 4 және 7 санының айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі; 3) в және 5а өрнектерінің айырмасының квадраты; 4) 2х және 1 өрнектерінің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі. Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар «жұмбақ» қойылады. Жауабын үш тілде жазып көрсету керек.
Ұзындығы жазулы тұр бойында (сызғыш, линейка, ruler)
Ақылың болса аттама (кітап, книга,book)
|
Интербелсенді тақтада дұрыс жауап шығады. Топ оқушылары сағаттың тілімен өз жұмысын көршісіне береді. Тапсырманы алған оқушы дұрыс жауабымен салыстыра отырып бағалайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин
5 мин |
1. Мен үшін маңызды, қызықты болды; 2. Мен бүгінгі сабақта ..... түсіндім: 3. Мен үшін ...... қиын болды; 4. Менің бағам ..., өйткені .....; 5. Мен ...... білгім келеді. Оқушылар өзінің нақты ой-пікірін жазады.
|
Сәйкестендіру кестесін толтырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды. Саралау барысында, оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты деңгейде меңгергенін нақты анықтап алдым, тақырыпты барлық бала меңгерді, сабаққа қатыспай қалыс қалған оқушы болған жоқ, сабақ өте қызықты болды. Мен берілген уақыт ішінде жоспар бойынша үлгердім, барлық тапсырмалар уақтылы орындалды. Сонымен қатар әр оқушының іс – әрекетін назарда ұстау керектігін ұғындым. Сабақ соңында оқушылар бағалау парағын толтырып, өзін бағалады. Сол бағалау парағымен сәйкестендіре отырып, мен қорытынды бағаны қойдым. |
Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды іске асырамын. Ол үшін берілген әрбір тапсырмаға бағалау критерийі мен дескрипторлар құрып, жинаған баллдарын санаймын.
|
Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық гигиеналық талаптарды сақтайды; жұмыс кезінде оқушылар жазатын, сызатын құралдарды пайдаланады; жұмысты тек мұғалімнің көиегімен бастайды; оқу құралдарын тек қажет жағдайда ғана пайдаланады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды? Сабақтың оқу мақсаттары шынайы құрылды. Алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу кезінде оқушылар өзіндік бақылау дағдыларын қолдануды үйренді.Сыныптағы ахуал, өзара түсінісуі жақсы деңгейде болды. Оқушылар сабаққа белсене қатысты, әр тапсырманы тиянақты орындап, топта бірлесе жұмыс жасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





