|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мендыгалиева Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1-сынып |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№25-сабақ.Сс дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сс дыбысы және әрпімен танысу |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қазан айы: Тәуелсіздік және Отаншылдық айы |
Отан,ел,туған өлке туралы білу және пайымдау,туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу. Табиғатқа қамқорлық таныта білу. |
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Ел-жұртымның бақыты аталатын,Сөнбесін мәңгі сенің,Отан,атың!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Қол алысып, кәне, біз, Қандай жақсы бір тұру. Достасайық бәріміз. Достарменен бір жүру! Айтарым бар сендерге, Қандай жақсы дос болу! Өткенді пысықтау Сөздерге дыбыстық талдау жаса
Тақырыпты ашу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. ЖИ «Ол не? Бұл кім?» әдісі -Ол не? -Сағат. -Бұл кім? -Сара (Сыныптағы қыз) СА-ҒАТ, Са-ра. Жаңа тақырыпты айту Жаңа тақырып 1-тапсырма.Айтылым Сурет мазмұны бойынша әңгіме құра.
Сұрақ қою және оқушылар жауабының дұрыс және толық болуын қадағалау: -Сауысқан қайда қонақтап отыр? – Сауысқан таста қонақтап отыр. -Самат не істеп тұр? – Самат сыбызғы тартып тұр. - Оны кімдер мұқият тыңдап отыр? – Оны достары мұқият тыңдап отыр. Сұраққа жауап болған сөйлемдерден әңгіме құрату: «Таста сауысқан қонақтап отыр. Ал Самат сыбызғы ойнап тұр. Достары оны мұқият тыңдап отыр». 2-тапсырма 1.Өтілетін жаңа дыбысы бар «тас» сөзін бөліп алып, дыбыстық талдау жасау. 2.Сөзді «тас-с-с» деп созып айтып, жаңа дыбыстың орнын анықтау. 3.«С» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысу. 4.«С» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысу. 5.Түймелерден «с» әрпін жасау. 3-тапсырма Оқылым. 1.Оқулықтың 28-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтас оқуы. 2.«C» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін позицияларымен таныстыруы, оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау. Ас аса асау Сан сана санау Анау-асау Анау- асық. Сара, сана. Сергіту сәті Тіл ұстарту жаттығуы Са-са-са, ызыңдайды маса Су-су-су, күлді бәрі ду ЕБҚ Суреттегі сөздерге дыбыстық талдау жаса
ФС тапсырмасы Суреттен «С» әрпі бар заттардың атауын тауып, айт. Оардың пайдалану аясы туралы әңгімеле.
4-тапсырма Жазылым 1.Оқулықтағы «С» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2.«С» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3.«С» әрпін ауада жазып көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. 5-тапсырма Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Суреттердің көмегімен дыбыс сызбасына сәйкес сөздерді тауып көр. 2деңгей: С дыбысы сөздің қай жерінде (ортасында, алдында, соңында) келетінін анықта. 3-деңгей: Берілген сөздермен сөйлем құра. Кері байланыс
|
Өлеңді хормен айтады Дыбыстық талдау жасайды С-дан басталатын сөздерді айтқызу. ЖИ көреді Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды Сұрақтарға жауап береді Дыбыстық талдау жасайды Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып оқиды. Жаттығу айтады Тапсырманы орындайды Ж: сиыр, су, сабын, суретші, сіріңке. Сызықтарды бастырып жүргізеді Саралау тапсырмасын орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Жұлдызша беру арқылы бағалау Дескриптор. Дыбыстық талдау жасайды Дескриптор: Заттардың атауын біледі Сөздерге буындық талдау жасайды Дескриптор: Сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды Сұрақтарға жауап береді Керемет Дескриптор: «Тас» сөзіне дыбыстық талдау жасайды Түймелерден «С» әрпін жазады Дескриптор: Дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқыды. Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды. Тамаша Дескриптор: Сағат, сандық сөздеріне дыбыстық талдау жасайды Дескриптор: Жазылуы мен айтылуында «С» әрпі бар заттарды табады Сурет бойынша жұмыс істей алады Дескриптор: «С» әрпінің жазылу әдісін меңгерді Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазды Дескриптор: Суреттердің және сөздің дыбыстық талдау сызбасы арқылы жаңа сөзді тапты. С дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықтады. «Қасық», «жолбарыс», «сағат» сөздерін қолданып, сөйлем құрайды. «Қарындаш» әдісі |
Суреттер Оқулық
Оқулық
https://youtu.be/vAkvVsw0_2k?si=_6uKkU1Q53vvv_PB Оқулық
Оқулық
Кеспе буындар Әуен Кеспе әріптер
Сурет
Суреттер
Суреттер
Кері байланыс парағы |
||


|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мендыгалиева Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1-сынып |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№26 сабақ.Сс дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сс дыбысы және әрпін меңгереді. |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қазан айы: Тәуелсіздік және Отаншылдық айы |
Отан,ел,туған өлке туралы білу және пайымдау,туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу. Табиғатқа қамқорлық таныта білу. |
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Ел-жұртымның бақыты аталатын,Сөнбесін мәңгі сенің,Отан,атың!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту «Сақина салмақ» ойыны. Оқушының қолында өткен әріптерге қатысты сөз жазылған қағаз болады. Оқушы оны кез келген оқушының қолына салып кетеді, ол оқушыны балалар табады, сөз берілген оқушы сөзді оқып, сол әріп туралы білетінін айтып береді, айта алмаса,айып ретінде өз өнерін көрсетеді Өткенді пысықтау «Сс дыбысы мен әрпі» тақырыбын пысықтау.Суреттегі сөздерге дыбыстық талдау жаса ЖИ
Тақырыпты ашу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Оқылым 1.Сөздерді буындап, тұтастай оқу. 2.Сөз мағынасымен жұмысты перспективті қатардағы сөздермен ұйымдастыру. Сөздің басына (сау – асау, су - асу, лас – аласа) сөздің соңына (сал - сала, суар - суару) тиісті дыбысты қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну. Жаңа тақырып 2-тапсырма Берілген сөзге мағынасы қарама-қарсы сөзді сурет көмегімен табу.
3-тапсырма Жазылым 1.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. 2.Cөйлемнің сызба-моделіне сәйкес берілген сөздерден сөйлем құрау және оқу. : Нан – ас. Анау – асу. Алан, суар. Сара, су ал 3.Жазу дәптеріне орындау. Сергіту сәті Тіл ұстарту жаттығуы Ас-ас-ас, бұл- үлкен тас Са-са-са, қатты екен аса ФС тапсырмасы 4-тапсырма Оқылым Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құра және түсініп оқы Жауап: Анау – ат. Ат асау. Алан, ат суар Өзің атқа күтім жасап көрдің бе? Жылқы туралы не айта аласың? Саралау тапсырмасы 1-деңгей: «Асу» сөзінен жаңа сөздер жаса. АС, СУ, АУ 2-деңгей: «Асу» сөзінің түсіндірмесін сөздіктен тауып айт. 3-деңгей: «Асу» сөзімен сөйлем құра. Саяхатшылар асудан асты. Жазылым «Өзім» әдісі Сөйлемді тақтада және дәптерде өздерің жазып шығыңдар. Анау- асу.Нан-ас. Кері байланыс |
Ойын ойнайды Дыбыстық талдау жасайды Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып оқиды. Оқушылар берілген сөзге мағынасы қарама-қарсы сөзді сурет көмегімен табады: лас – таза; аласа – биік. Дәптермен жұмыс жасайды Тіл жаттығуын жасайды Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрайды. Саралау тапсырмасын орындайды Тақтамен жұмыс жасайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Жұлдызша беру арқылы бағалау Дескриптор: Сөздерге дыбыстық талдау жасайды Сөздерді буынға бөледі Дескриптор: Дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды. Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. Дескриптор: Берілген сөзге қарама-қарсы сөзді табады Сөздердің мағынасын біледі Дескриптор: Сызықтарды бастырып жазу арқылы сөздер мен сөйлемдерді жазады. Cөйлемнің сызба-моделіне сәйкес берілген сөздерден сөйлем құрап жазады. Тамаша Дескриптор: Тапсырманы өмірмен байланыстыра алады Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрады және түсініп оқиды Дескриптор: «Асу» сөзінен жаңа сөздер жасайды «Асу» сөзінің түсіндірмесін мұғалімнің көмегімен тауып айтады. «Асу» сөзімен сөйлем құрайды. Дескриптор: Сөйлемді тақтада және дәптерде жазып шығады «Қарындаш» әдісі |
суреттер Суреттер
https://youtu.be/dcgdRy4o9zw?si=3JeNq1_tILto7WFc Суреттер
Оқулық
Оқулық
Әуен Жұмыс дәптері
Оқулық
Тақта
Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мендыгалиева Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1-сынып |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№27-сабақ.Оо дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау; 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; 1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оо дыбысы және әрпін таныстырады, меңгертеді. |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қазан айы: Тәуелсіздік және Отаншылдық айы |
Отан,ел,туған өлке туралы білу және пайымдау,туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу. Табиғатқа қамқорлық таныта білу. |
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Ел-жұртымның бақыты аталатын,Сөнбесін мәңгі сенің,Отан,атың!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Қосымша тапсырма 2минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту «Сақина салмақ» ойыны. Оқушының қолында өткен әріптерге қатысты сөз жазылған қағаз болады. Оны кез келген оқушының қолына салып кетеді, ол оқушыны балалар табады, сөз берілген оқушы сөзді оқып, сол әріп туралы білетінін айтып береді, айта алмаса, айып ретінде өз өнерін көрсетеді. Өткенді пысықтау Өтілген тақырыптарды пысықтау Дыбыстарды ажырат Дауысты д Дауыссыз д А,Ә,О,Ө,Ү,Ұ. Л,Т,П,М,Ж,Г Тақырыпты ашу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. ФС тапсырмасы Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрау:
ЖИ а) Сұрақ қою және оқушылар жауабының дұрыс және толық болуын қадағалау: -Апа қайда от жақты? – Апа ошаққа от жақты. -Ол не пісірді? -Ол бауырсақ пісірді. –Бауырсақ қандай? –Бауырсақ дәмді. ә) Сұраққа жауап болған сөйлемдерден әңгіме құрау: Апа ошаққа от жақты. Ол бауырсақ пісірді. Бауырсақ өте дәмді. О» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысу. «О» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысу. Моншақтардан «о» әрпінің сұлбасын жасау. Жаңа тақырып 1-тапсырма Оқылым. 1.Мұғалімнің оқулықтың 30-бетінде берілген сөздер мен мәтінді оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқуы. 2.«О» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін тұстарымен таныстыру, оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау. 3.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің алдына (ол - сол, он - сона), соңына (ор - ору) тиісті дыбысты қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну.
ЕБҚ-тапсырма Оо әрпін дәптерге және тақтаға көркем жаз ЕҚБ-тапсырма Оо әрпінен басталатынсөздерді тақтаға жаз.Жазылым 1.Оқулықтағы «О» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2.«О» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3.«О» әрпін ауада жазып көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. ҚЖ: Қима қағаздармен жұмыс жасау «Сөзжасам» әдісі Буындардан сөз құрау Ал-ма, а-нар, а-на, а,нар, со-на, нан. Саралау тапсырмасы 1-деңгей:Дыбыстық сызбаға сәйкес келетін суретті тап және ата. 2-деңгей:О дыбысы сөздің қай жерінде (ортасында, алдында, соңында) келетінін анықта. 3-деңгей:Берілген сөздермен сөйлем құра. Кері байланыс
|
Ойын ойнайды Өткенді пысықтайды Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. Тіл ұстарту жаттығуын жасайды Тапсырманы орындайды Буындардан сөз құрайды Саралау тапсырмасын орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Жұлдызша беру арқылы бағалау Дескриптор: Өтілген тақырыптарды біледі Дыбыстарды ажырата алады Дескриптор: Өтілетін жаңа дыбысы бар «ошақ» сөзіне дыбыстық талдау жасайды Моншақтардан «о» әрпінің сұлбасын жасайды. «О» бірінші буынын айтып, оның созылып, әндетіп айтылып тұрғанын анықтайды. Дескриптор: Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды. Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды. Жарайсың! Дескриптор: О әрпінің бас және кіші әрпін жазады. Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазады Дескриптор: Буындарды оқыды Буындардан сөз құрады Дыбыстық сызба қай сурет атауына сәйкес келетіндігін табады: С дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықтайды. «от»,«орақ», сөздерінің бірімен сөйлем құрайды. «Қарындаш»әдісі |
Суреттер Оқулық
Суреттер
https://wordwall.net/ru/resource/82107871 Оқулық
Қимылдар
Суреттер
Кеспе буындар
Кері байланыс смайликтері |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мендыгалиева Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1-сынып |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№28-сабақ.Оо дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау; 1.1.8.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; 1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оо дыбысы және әрпін меңгертеді |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қазан айы: Тәуелсіздік және Отаншылдық айы |
Отан,ел,туған өлке туралы білу және пайымдау,туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу. Табиғатқа қамқорлық таныта білу. |
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Ел-жұртымның бақыты аталатын,Сөнбесін мәңгі сенің,Отан,атың!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Күніміз қалай күледі» ойыны (қима суретпен жұмыс) Оқушыларға үш-төрт бөлікке бөлінген күннің суреттерін беру. Олардың міндеті – сәйкес келетін бөліктерін тауып, Күннің суретін жылдам құрап шығу. Жарыс түрінде өтеді. Балаларды мақтап, мадақтайды. Әр топ күн сәулесіне арналған тақпақтар айтады. Өткенді пысықтау «Таңда да, таста» әдісі «Оо дыбысы және әрпі» тақырыбын пысықтау Құрамында О әрпі бар заттың суретін таңдап үстел үстіне таста. Тақырыпты ашу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. ЖИ Оқылым 1.Сөздерді буындап, тұтас оқу. 2.Сөз мағынасымен жұмысты перспективті қатардағы сөздермен ұйымдастыру. Сөздің соңына (ора - орау, ол - олар, сол - солу) тиісті дыбысты қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну. Жаңа тақырып 1-тапсырма ФС тапсырмасы Оң және сол қолдарыңды көрсет. Мағынасы қарама-қарсы сөзді сурет бойынша анықта Сол-оң.
Суреттердің және сөздің дыбыс сызбасы арқылы сөзді тап Ол – торғай. Олар – торғайлар. Орал, домбыра ал.
Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құра және оқы Он-сан. Орал, сана.
Жазылым. Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру Оқулықтағы тапсырманы дәптерге орындайды: Сара, ора. Олар – арулар Тіл ұстарту жаттығулары
ЕБҚ-тапсырма Мына сөздерді есту бойынша жаз. Ора, ара, ол, Орал. ЕҚБ-тапсырма Есту бойынша сөйлемді жаз. Орал,ора. Анар, сана. Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Сөйлемнің сызба-моделіне сәйкес сөздерді дұрыс орналастырып, сөйлем құра. Сара, ора. Ол-Рауан. 2-деңгей: Сөйлемді буындап, тұтас оқы. Сөйлемдегі сөздерге дыбыстық талдау жаса 3-деңгей: «Олар – арулар» сөйлеміндегі сөздерді жекеше мағынада айтып көр. ҚЖ: Дыбыстық талдау жаса
Кері байланыс
|
Кел, балалар, күлейік, Күлкіменен түлейік. Қабақ түйіп не керек?! Көңілді боп жүрейік. Суреттерді таңдайды Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып оқиды Қарама-қарсы сөзді табады Жазу дәптеріндегі тапсырманы орындайды Жаттығу жасайды Жеке жұмыс жүргізеді Саралау тапсырмасын орындайды Дыбыстық бояуларды бояйды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Жұлдызша беру арқылы бағалау Дескриптор: О әрпін таниды, біледі О әрпі кездесетін сөздерді табады Дескриптор: Буындарды жеке, тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды. Дескриптор: Оқушылар мағынасы қарама- қарсы сөзді суретке қарап анықтайды Суреттердің және сөздің дыбыс сызбасы арқылы сөзді табады Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрады және оқиды Дескриптор: Үзік сызықтарды бастырып жүргізу арқылы сөздер мен сөйлемдерді жазады Тамаша Дескриптор: ЕБҚ Есту бойынша сөздерді жазады ЕҚБ Сөйлемдерді дұрыс жаза алады Дескриптор: Сызба- модельге сәйкес сөздердің ретін дұрыс орналастырып, сөйлем құрайды Сөйлемдегі сөздерге дыбыстық талдау жасайды. «Ол – ару» деп жекеше мағынада айтады. Дескриптор: Дыбыстық талдау жасайды Дыбыстарды ажырата біледі «Қарындаш» әдісі |
Суреттер Қима суреттер
Оқулық
https://wordwall.net/ru/resource/68825925 Оқулық
Оқулықтағы суреттер Оқулық Жұмыс дәптері
Суреттер Оқулық
Сызба-модель
Қима қағаздар
Кері байланыс плакаты |
||



|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мендыгалиева Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1-сынып |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№29-сабақ.Тт дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тт дыбысы және әрпін таныстырады, меңгертеді. |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қазан айы: Тәуелсіздік және Отаншылдық айы |
Отан,ел,туған өлке туралы білу және пайымдау,туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу. Табиғатқа қамқорлық таныта білу. |
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Ел-жұртымның бақыты аталатын,Сөнбесін мәңгі сенің,Отан,атың!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау О дыбысын дыбыста О-о-о-о-о. Бұл дауысты дыбыс Оо әрпіне байланысты сөздерді оқы Ора ол сол орал Орау олар солу Орал Он-сан. Орал, сана. Тақырыпты ашу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. «Диалог» әдісі Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрау:
ЖИ а) Сұрақ қою және оқушылар жауабының дұрыс және толық болуын қадағалау: – Суреттегі үлкен кісі кім? –Бұл – ата. –Ол не істеді? –Ол баланы атқа отырғызды. –Бала атаға кім боп келеді? –Бала – атаның немересі. Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «Бұл – ата. Ол баланы атқа отырғызды. Бала – атаның немересі». Ат» сөзін «ат-т-т» деп созып айту. «Т» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысу. «Т» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысу. Түймелерден «т» әрпін жасау. Жаңа тақырып 1.Мұғалім оқулықтың 32-бетінде берілген сөздер мен мәтінді оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқу. 2.«Т» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін тұстарымен таныстырады, оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау. 3.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің ортасына (ата - атта), соңына (ат - ата, от - ота, ота - отар) тиісті дыбысты немесе буынды қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну «Көңілді күн» жаттығуы
Жазылым 1.Оқулықтағы «Т» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2.«Т» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3.«Т» әрпін ауада жазып көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. ЕБҚ-тапсырма
ЕҚБ-тапсырма Буындарды оқы және олардан сөз құра
Ойла,тойла,айна,ойна. Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Дыбыс сызбасына сәйкес келетін суретті анықта. Құрт 2-деңгей: Сурет атауларында Т дыбысы сөздің қай жерінде (ортасында, алдында, соңында) келетінін анықта. 3-деңгей: Берілген сөздердің бірімен сөйлем құра «Түйе», «құрт», «бота» ФС тапсырмасы ҚЖ: «Т» әрпінен басталатын жануарлардың аттарын ата. Олармен сөйлем құра.Сөйлемде неше сөз барын анықта Ж: Мен түйе бақтым. (3сөз) Тасбақа шөптің үстінде жатыр. (4сөз) Тиін жаңғақ теріп жеді. (4 сөз) Кері байланыс
|
Өлеңді хормен айтады Тапсырманы орындайды Түймелерден «т» әрпінің сұлбасын жасайды. Сөздер мен мәтінді оқиды Сөз мағынасымен жұмыс жасайды Би билейді Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Буындарды оқиды Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала рын орындайды Тапсырманы орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Оо дыбысы мен әрпін біледі,таниды О дыбысы бар сөздерді қолдана алады Дескриптор: Өтілетін жаңа дыбысы бар «ат» сөзіне дыбыстық талдау жасайды Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. Дескриптор: Сөздер мен мәтінді буындап, тұтастай оқиды Дескриптор. Сөз мағынасымен жұмыс жасай алды Тамаша Дескриптор: Үзік сызықтарды бастырып жүргізу арқылы Т әрпінің бас және кіші әрпін, сөздерді жазады Дескриптор: Дыбыстық талдау жасайды Дескриптор: Буындарды өз бетінше оқыды Буындардан сөз құрады Дыбыс сызбасына сәйкес келетін суретті анықтайды Берілген сурет атауларында Т дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықтайды. Берілген сөздердің бірімен сөйлем құрайды. Дескриптор. «Т» әрпінен басталатын атауларды тапты Олармен сөйлем құрады «Қарындаш» әдісі |
Суреттер
Оқулық
Оқулықтағы суреттер Оқулық https://wordwall.net/ru/resource/78643681
Оқулық
Бейнебаян Жұмыс дәптері
Қималар
Буындар жазылған қима қағаздар Оқулықтағы суреттер
Суреттер
Кері байланыс парағы |
||


|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мендыгалиева Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1-сынып |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№30-сабақ.Тт дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тт дыбысы және әрпін таныстырады, меңгертеді. |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қазан айы: Тәуелсіздік және Отаншылдық айы |
Отан,ел,туған өлке туралы білу және пайымдау,туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу. Табиғатқа қамқорлық таныта білу. |
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Ел-жұртымның бақыты аталатын,Сөнбесін мәңгі сенің,Отан,атың!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Не жетіспейді?» жаттығуы Балалар, біз сендермен сөйлейтін сиқырлы тауға да келіп жеттік. Тау бізге тапсырма берді, біз оны орындасақ, сөйлейтін тау да бізге жол көрсетеді екен. «Не жетіспейді?» деген тапсырмада жетіспейтін бояуларды өз орнына рет-ретімен дұрыс қоя білу қажет. Өткенді пысықтау Буынды және сөздер мен сөйлемдерді оқы Ат ата атта От ота отар -Тастан,атта! -Атта, ата! -Анау-отар. Тастан, отар арала ЖИ Тақырыпты ашу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. 1-тапсырма Оқылым Сөздерді буындап, тұтас оқу. Ту тар от тас тос Тау тор Отан тасу тосу Жаңа тақырып 2-тапсырма Көп нүктенің орнында қандай сөз жасырулы тұрғандығын сурет арқылы анықтау тас-тастар тон-тондар Сызба-модельге сәйкес сөйлемді оқу. Тастан,тарақ ал. Тастан, ләптерлерді тарат. Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқу. Анау-тау. Ол-Алатау. Алатау-тау. ЕБҚ-тапсырма Сөздерді оқы. Мағынасын айт
ЕҚБ-тапсырма Сөздерді оқы және сөйлем құра Қазақстан-менің Отаным! Шашыңды тара.
Сергіту жаттығуы ТА-та-та, ол-ата Ту-ту-ту, бұл біздің ту Тау-тау-тау, анау-Алатау Жазылым. 1.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. 2.Оқулықтағы сөйлемді дәптерге және тақтаға көшіріп жаз Ат, от, тау, тон. Тастан, отар арала. Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Бос ұяшыққа «а» немесе «о» әріптерінің тиістісін қой. Сөз құра. Ат, от, тау, тон. 2-деңгей:«Т» дыбысының ат, от, тау, тон сөздеріндегі орнын анықта. 3-деңгей:Ат, от, тау, тон сөздерінің бірімен сөйлем құрау. Ат ойнақтады.Тау биік екен. ҚЖ: Сөздерге дыбыстық талдау жаса
Кері байланыс
|
Оқушылар мұғалімнің ұсынған суреттерін түрлі түсті қарындаштармен бояп шығады. Оқулықтағы сөйлемдерді оқиды ЖИ көреді Тапсырмалар ды орындайды Мәтін құрайды Сөздерді оқып, мағынасын айтады Сөздерді оқып, сөйлем құрайды Тіл ұстарту жаттығуын жасайды Дәптермен жұмыс Тапсырманы орындайды. Дыбыстық талдау жасайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Жұлдызша беру арқылы бағалау Дескриптор: Сөз, сөйлемдерді оқиды Тыныс белгілеріне сай дауы ырғағын өзгерте оқи алады Тамаша Дескриптор: Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып,«бір дыбыс» сияқты қосып оқиды Дескриптор. Көп нүктенің орнында қандай сөз жасырулы тұрғандығын сурет арқылы анықтады Сызба-модельге сәйкес сөйлем құрап оқиды Дескриптор: Сөздерді дұрыс оқиды Сөздердің мағынасын біледі Дескриптор: Сөздерді дұрыс оқиды Олармен сөйлем құрайды Жарайсыңдар Дескриптор: Үзік сызықтарды бастырып жүргізу арқылы сөздерді жазады. Дескриптор: Бос ұяшыққа тиісті әріпті қояды. сөз құрады «Т» дыбысының сөздердегі орнын анықтады Дескриптор: Сөздерге дыбыстық талдау жасайды Дыбыстарды ажырата алады «Қарындаш» әдісі |
Суреттер Суреттер
Оқулық https://wordwall.net/resource/77696738
Суреттер
Суреттер
Қималар
Суреттер Қима қағаз
Суреттер
Жұмыс дәптері Қима қағаздар
Кері байланыс парағы |
||


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Әліппе 1-сынып 25-30 сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мендыгалиева Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1-сынып |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№25-сабақ.Сс дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сс дыбысы және әрпімен танысу |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қазан айы: Тәуелсіздік және Отаншылдық айы |
Отан,ел,туған өлке туралы білу және пайымдау,туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу. Табиғатқа қамқорлық таныта білу. |
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Ел-жұртымның бақыты аталатын,Сөнбесін мәңгі сенің,Отан,атың!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Қол алысып, кәне, біз, Қандай жақсы бір тұру. Достасайық бәріміз. Достарменен бір жүру! Айтарым бар сендерге, Қандай жақсы дос болу! Өткенді пысықтау Сөздерге дыбыстық талдау жаса
Тақырыпты ашу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. ЖИ «Ол не? Бұл кім?» әдісі -Ол не? -Сағат. -Бұл кім? -Сара (Сыныптағы қыз) СА-ҒАТ, Са-ра. Жаңа тақырыпты айту Жаңа тақырып 1-тапсырма.Айтылым Сурет мазмұны бойынша әңгіме құра.
Сұрақ қою және оқушылар жауабының дұрыс және толық болуын қадағалау: -Сауысқан қайда қонақтап отыр? – Сауысқан таста қонақтап отыр. -Самат не істеп тұр? – Самат сыбызғы тартып тұр. - Оны кімдер мұқият тыңдап отыр? – Оны достары мұқият тыңдап отыр. Сұраққа жауап болған сөйлемдерден әңгіме құрату: «Таста сауысқан қонақтап отыр. Ал Самат сыбызғы ойнап тұр. Достары оны мұқият тыңдап отыр». 2-тапсырма 1.Өтілетін жаңа дыбысы бар «тас» сөзін бөліп алып, дыбыстық талдау жасау. 2.Сөзді «тас-с-с» деп созып айтып, жаңа дыбыстың орнын анықтау. 3.«С» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысу. 4.«С» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысу. 5.Түймелерден «с» әрпін жасау. 3-тапсырма Оқылым. 1.Оқулықтың 28-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтас оқуы. 2.«C» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін позицияларымен таныстыруы, оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау. Ас аса асау Сан сана санау Анау-асау Анау- асық. Сара, сана. Сергіту сәті Тіл ұстарту жаттығуы Са-са-са, ызыңдайды маса Су-су-су, күлді бәрі ду ЕБҚ Суреттегі сөздерге дыбыстық талдау жаса
ФС тапсырмасы Суреттен «С» әрпі бар заттардың атауын тауып, айт. Оардың пайдалану аясы туралы әңгімеле.
4-тапсырма Жазылым 1.Оқулықтағы «С» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2.«С» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3.«С» әрпін ауада жазып көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. 5-тапсырма Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Суреттердің көмегімен дыбыс сызбасына сәйкес сөздерді тауып көр. 2деңгей: С дыбысы сөздің қай жерінде (ортасында, алдында, соңында) келетінін анықта. 3-деңгей: Берілген сөздермен сөйлем құра. Кері байланыс
|
Өлеңді хормен айтады Дыбыстық талдау жасайды С-дан басталатын сөздерді айтқызу. ЖИ көреді Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды Сұрақтарға жауап береді Дыбыстық талдау жасайды Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып оқиды. Жаттығу айтады Тапсырманы орындайды Ж: сиыр, су, сабын, суретші, сіріңке. Сызықтарды бастырып жүргізеді Саралау тапсырмасын орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Жұлдызша беру арқылы бағалау Дескриптор. Дыбыстық талдау жасайды Дескриптор: Заттардың атауын біледі Сөздерге буындық талдау жасайды Дескриптор: Сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды Сұрақтарға жауап береді Керемет Дескриптор: «Тас» сөзіне дыбыстық талдау жасайды Түймелерден «С» әрпін жазады Дескриптор: Дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқыды. Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды. Тамаша Дескриптор: Сағат, сандық сөздеріне дыбыстық талдау жасайды Дескриптор: Жазылуы мен айтылуында «С» әрпі бар заттарды табады Сурет бойынша жұмыс істей алады Дескриптор: «С» әрпінің жазылу әдісін меңгерді Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазды Дескриптор: Суреттердің және сөздің дыбыстық талдау сызбасы арқылы жаңа сөзді тапты. С дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықтады. «Қасық», «жолбарыс», «сағат» сөздерін қолданып, сөйлем құрайды. «Қарындаш» әдісі |
Суреттер Оқулық
Оқулық
https://youtu.be/vAkvVsw0_2k?si=_6uKkU1Q53vvv_PB Оқулық
Оқулық
Кеспе буындар Әуен Кеспе әріптер
Сурет
Суреттер
Суреттер
Кері байланыс парағы |
||


|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мендыгалиева Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1-сынып |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№26 сабақ.Сс дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сс дыбысы және әрпін меңгереді. |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қазан айы: Тәуелсіздік және Отаншылдық айы |
Отан,ел,туған өлке туралы білу және пайымдау,туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу. Табиғатқа қамқорлық таныта білу. |
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Ел-жұртымның бақыты аталатын,Сөнбесін мәңгі сенің,Отан,атың!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту «Сақина салмақ» ойыны. Оқушының қолында өткен әріптерге қатысты сөз жазылған қағаз болады. Оқушы оны кез келген оқушының қолына салып кетеді, ол оқушыны балалар табады, сөз берілген оқушы сөзді оқып, сол әріп туралы білетінін айтып береді, айта алмаса,айып ретінде өз өнерін көрсетеді Өткенді пысықтау «Сс дыбысы мен әрпі» тақырыбын пысықтау.Суреттегі сөздерге дыбыстық талдау жаса ЖИ
Тақырыпты ашу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Оқылым 1.Сөздерді буындап, тұтастай оқу. 2.Сөз мағынасымен жұмысты перспективті қатардағы сөздермен ұйымдастыру. Сөздің басына (сау – асау, су - асу, лас – аласа) сөздің соңына (сал - сала, суар - суару) тиісті дыбысты қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну. Жаңа тақырып 2-тапсырма Берілген сөзге мағынасы қарама-қарсы сөзді сурет көмегімен табу.
3-тапсырма Жазылым 1.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. 2.Cөйлемнің сызба-моделіне сәйкес берілген сөздерден сөйлем құрау және оқу. : Нан – ас. Анау – асу. Алан, суар. Сара, су ал 3.Жазу дәптеріне орындау. Сергіту сәті Тіл ұстарту жаттығуы Ас-ас-ас, бұл- үлкен тас Са-са-са, қатты екен аса ФС тапсырмасы 4-тапсырма Оқылым Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құра және түсініп оқы Жауап: Анау – ат. Ат асау. Алан, ат суар Өзің атқа күтім жасап көрдің бе? Жылқы туралы не айта аласың? Саралау тапсырмасы 1-деңгей: «Асу» сөзінен жаңа сөздер жаса. АС, СУ, АУ 2-деңгей: «Асу» сөзінің түсіндірмесін сөздіктен тауып айт. 3-деңгей: «Асу» сөзімен сөйлем құра. Саяхатшылар асудан асты. Жазылым «Өзім» әдісі Сөйлемді тақтада және дәптерде өздерің жазып шығыңдар. Анау- асу.Нан-ас. Кері байланыс |
Ойын ойнайды Дыбыстық талдау жасайды Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып оқиды. Оқушылар берілген сөзге мағынасы қарама-қарсы сөзді сурет көмегімен табады: лас – таза; аласа – биік. Дәптермен жұмыс жасайды Тіл жаттығуын жасайды Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрайды. Саралау тапсырмасын орындайды Тақтамен жұмыс жасайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Жұлдызша беру арқылы бағалау Дескриптор: Сөздерге дыбыстық талдау жасайды Сөздерді буынға бөледі Дескриптор: Дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды. Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. Дескриптор: Берілген сөзге қарама-қарсы сөзді табады Сөздердің мағынасын біледі Дескриптор: Сызықтарды бастырып жазу арқылы сөздер мен сөйлемдерді жазады. Cөйлемнің сызба-моделіне сәйкес берілген сөздерден сөйлем құрап жазады. Тамаша Дескриптор: Тапсырманы өмірмен байланыстыра алады Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрады және түсініп оқиды Дескриптор: «Асу» сөзінен жаңа сөздер жасайды «Асу» сөзінің түсіндірмесін мұғалімнің көмегімен тауып айтады. «Асу» сөзімен сөйлем құрайды. Дескриптор: Сөйлемді тақтада және дәптерде жазып шығады «Қарындаш» әдісі |
суреттер Суреттер
https://youtu.be/dcgdRy4o9zw?si=3JeNq1_tILto7WFc Суреттер
Оқулық
Оқулық
Әуен Жұмыс дәптері
Оқулық
Тақта
Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мендыгалиева Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1-сынып |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№27-сабақ.Оо дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау; 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; 1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оо дыбысы және әрпін таныстырады, меңгертеді. |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қазан айы: Тәуелсіздік және Отаншылдық айы |
Отан,ел,туған өлке туралы білу және пайымдау,туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу. Табиғатқа қамқорлық таныта білу. |
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Ел-жұртымның бақыты аталатын,Сөнбесін мәңгі сенің,Отан,атың!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Қосымша тапсырма 2минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту «Сақина салмақ» ойыны. Оқушының қолында өткен әріптерге қатысты сөз жазылған қағаз болады. Оны кез келген оқушының қолына салып кетеді, ол оқушыны балалар табады, сөз берілген оқушы сөзді оқып, сол әріп туралы білетінін айтып береді, айта алмаса, айып ретінде өз өнерін көрсетеді. Өткенді пысықтау Өтілген тақырыптарды пысықтау Дыбыстарды ажырат Дауысты д Дауыссыз д А,Ә,О,Ө,Ү,Ұ. Л,Т,П,М,Ж,Г Тақырыпты ашу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. ФС тапсырмасы Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрау:
ЖИ а) Сұрақ қою және оқушылар жауабының дұрыс және толық болуын қадағалау: -Апа қайда от жақты? – Апа ошаққа от жақты. -Ол не пісірді? -Ол бауырсақ пісірді. –Бауырсақ қандай? –Бауырсақ дәмді. ә) Сұраққа жауап болған сөйлемдерден әңгіме құрау: Апа ошаққа от жақты. Ол бауырсақ пісірді. Бауырсақ өте дәмді. О» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысу. «О» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысу. Моншақтардан «о» әрпінің сұлбасын жасау. Жаңа тақырып 1-тапсырма Оқылым. 1.Мұғалімнің оқулықтың 30-бетінде берілген сөздер мен мәтінді оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқуы. 2.«О» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін тұстарымен таныстыру, оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау. 3.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің алдына (ол - сол, он - сона), соңына (ор - ору) тиісті дыбысты қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну.
ЕБҚ-тапсырма Оо әрпін дәптерге және тақтаға көркем жаз ЕҚБ-тапсырма Оо әрпінен басталатынсөздерді тақтаға жаз.Жазылым 1.Оқулықтағы «О» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2.«О» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3.«О» әрпін ауада жазып көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. ҚЖ: Қима қағаздармен жұмыс жасау «Сөзжасам» әдісі Буындардан сөз құрау Ал-ма, а-нар, а-на, а,нар, со-на, нан. Саралау тапсырмасы 1-деңгей:Дыбыстық сызбаға сәйкес келетін суретті тап және ата. 2-деңгей:О дыбысы сөздің қай жерінде (ортасында, алдында, соңында) келетінін анықта. 3-деңгей:Берілген сөздермен сөйлем құра. Кері байланыс
|
Ойын ойнайды Өткенді пысықтайды Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. Тіл ұстарту жаттығуын жасайды Тапсырманы орындайды Буындардан сөз құрайды Саралау тапсырмасын орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Жұлдызша беру арқылы бағалау Дескриптор: Өтілген тақырыптарды біледі Дыбыстарды ажырата алады Дескриптор: Өтілетін жаңа дыбысы бар «ошақ» сөзіне дыбыстық талдау жасайды Моншақтардан «о» әрпінің сұлбасын жасайды. «О» бірінші буынын айтып, оның созылып, әндетіп айтылып тұрғанын анықтайды. Дескриптор: Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды. Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды. Жарайсың! Дескриптор: О әрпінің бас және кіші әрпін жазады. Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазады Дескриптор: Буындарды оқыды Буындардан сөз құрады Дыбыстық сызба қай сурет атауына сәйкес келетіндігін табады: С дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықтайды. «от»,«орақ», сөздерінің бірімен сөйлем құрайды. «Қарындаш»әдісі |
Суреттер Оқулық
Суреттер
https://wordwall.net/ru/resource/82107871 Оқулық
Қимылдар
Суреттер
Кеспе буындар
Кері байланыс смайликтері |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мендыгалиева Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1-сынып |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№28-сабақ.Оо дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау; 1.1.8.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; 1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оо дыбысы және әрпін меңгертеді |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қазан айы: Тәуелсіздік және Отаншылдық айы |
Отан,ел,туған өлке туралы білу және пайымдау,туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу. Табиғатқа қамқорлық таныта білу. |
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Ел-жұртымның бақыты аталатын,Сөнбесін мәңгі сенің,Отан,атың!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Күніміз қалай күледі» ойыны (қима суретпен жұмыс) Оқушыларға үш-төрт бөлікке бөлінген күннің суреттерін беру. Олардың міндеті – сәйкес келетін бөліктерін тауып, Күннің суретін жылдам құрап шығу. Жарыс түрінде өтеді. Балаларды мақтап, мадақтайды. Әр топ күн сәулесіне арналған тақпақтар айтады. Өткенді пысықтау «Таңда да, таста» әдісі «Оо дыбысы және әрпі» тақырыбын пысықтау Құрамында О әрпі бар заттың суретін таңдап үстел үстіне таста. Тақырыпты ашу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. ЖИ Оқылым 1.Сөздерді буындап, тұтас оқу. 2.Сөз мағынасымен жұмысты перспективті қатардағы сөздермен ұйымдастыру. Сөздің соңына (ора - орау, ол - олар, сол - солу) тиісті дыбысты қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну. Жаңа тақырып 1-тапсырма ФС тапсырмасы Оң және сол қолдарыңды көрсет. Мағынасы қарама-қарсы сөзді сурет бойынша анықта Сол-оң.
Суреттердің және сөздің дыбыс сызбасы арқылы сөзді тап Ол – торғай. Олар – торғайлар. Орал, домбыра ал.
Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құра және оқы Он-сан. Орал, сана.
Жазылым. Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру Оқулықтағы тапсырманы дәптерге орындайды: Сара, ора. Олар – арулар Тіл ұстарту жаттығулары
ЕБҚ-тапсырма Мына сөздерді есту бойынша жаз. Ора, ара, ол, Орал. ЕҚБ-тапсырма Есту бойынша сөйлемді жаз. Орал,ора. Анар, сана. Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Сөйлемнің сызба-моделіне сәйкес сөздерді дұрыс орналастырып, сөйлем құра. Сара, ора. Ол-Рауан. 2-деңгей: Сөйлемді буындап, тұтас оқы. Сөйлемдегі сөздерге дыбыстық талдау жаса 3-деңгей: «Олар – арулар» сөйлеміндегі сөздерді жекеше мағынада айтып көр. ҚЖ: Дыбыстық талдау жаса
Кері байланыс
|
Кел, балалар, күлейік, Күлкіменен түлейік. Қабақ түйіп не керек?! Көңілді боп жүрейік. Суреттерді таңдайды Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып оқиды Қарама-қарсы сөзді табады Жазу дәптеріндегі тапсырманы орындайды Жаттығу жасайды Жеке жұмыс жүргізеді Саралау тапсырмасын орындайды Дыбыстық бояуларды бояйды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Жұлдызша беру арқылы бағалау Дескриптор: О әрпін таниды, біледі О әрпі кездесетін сөздерді табады Дескриптор: Буындарды жеке, тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды. Дескриптор: Оқушылар мағынасы қарама- қарсы сөзді суретке қарап анықтайды Суреттердің және сөздің дыбыс сызбасы арқылы сөзді табады Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрады және оқиды Дескриптор: Үзік сызықтарды бастырып жүргізу арқылы сөздер мен сөйлемдерді жазады Тамаша Дескриптор: ЕБҚ Есту бойынша сөздерді жазады ЕҚБ Сөйлемдерді дұрыс жаза алады Дескриптор: Сызба- модельге сәйкес сөздердің ретін дұрыс орналастырып, сөйлем құрайды Сөйлемдегі сөздерге дыбыстық талдау жасайды. «Ол – ару» деп жекеше мағынада айтады. Дескриптор: Дыбыстық талдау жасайды Дыбыстарды ажырата біледі «Қарындаш» әдісі |
Суреттер Қима суреттер
Оқулық
https://wordwall.net/ru/resource/68825925 Оқулық
Оқулықтағы суреттер Оқулық Жұмыс дәптері
Суреттер Оқулық
Сызба-модель
Қима қағаздар
Кері байланыс плакаты |
||



|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мендыгалиева Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1-сынып |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№29-сабақ.Тт дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тт дыбысы және әрпін таныстырады, меңгертеді. |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қазан айы: Тәуелсіздік және Отаншылдық айы |
Отан,ел,туған өлке туралы білу және пайымдау,туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу. Табиғатқа қамқорлық таныта білу. |
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Ел-жұртымның бақыты аталатын,Сөнбесін мәңгі сенің,Отан,атың!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау О дыбысын дыбыста О-о-о-о-о. Бұл дауысты дыбыс Оо әрпіне байланысты сөздерді оқы Ора ол сол орал Орау олар солу Орал Он-сан. Орал, сана. Тақырыпты ашу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. «Диалог» әдісі Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрау:
ЖИ а) Сұрақ қою және оқушылар жауабының дұрыс және толық болуын қадағалау: – Суреттегі үлкен кісі кім? –Бұл – ата. –Ол не істеді? –Ол баланы атқа отырғызды. –Бала атаға кім боп келеді? –Бала – атаның немересі. Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «Бұл – ата. Ол баланы атқа отырғызды. Бала – атаның немересі». Ат» сөзін «ат-т-т» деп созып айту. «Т» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысу. «Т» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысу. Түймелерден «т» әрпін жасау. Жаңа тақырып 1.Мұғалім оқулықтың 32-бетінде берілген сөздер мен мәтінді оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқу. 2.«Т» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін тұстарымен таныстырады, оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау. 3.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің ортасына (ата - атта), соңына (ат - ата, от - ота, ота - отар) тиісті дыбысты немесе буынды қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну «Көңілді күн» жаттығуы
Жазылым 1.Оқулықтағы «Т» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2.«Т» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3.«Т» әрпін ауада жазып көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. ЕБҚ-тапсырма
ЕҚБ-тапсырма Буындарды оқы және олардан сөз құра
Ойла,тойла,айна,ойна. Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Дыбыс сызбасына сәйкес келетін суретті анықта. Құрт 2-деңгей: Сурет атауларында Т дыбысы сөздің қай жерінде (ортасында, алдында, соңында) келетінін анықта. 3-деңгей: Берілген сөздердің бірімен сөйлем құра «Түйе», «құрт», «бота» ФС тапсырмасы ҚЖ: «Т» әрпінен басталатын жануарлардың аттарын ата. Олармен сөйлем құра.Сөйлемде неше сөз барын анықта Ж: Мен түйе бақтым. (3сөз) Тасбақа шөптің үстінде жатыр. (4сөз) Тиін жаңғақ теріп жеді. (4 сөз) Кері байланыс
|
Өлеңді хормен айтады Тапсырманы орындайды Түймелерден «т» әрпінің сұлбасын жасайды. Сөздер мен мәтінді оқиды Сөз мағынасымен жұмыс жасайды Би билейді Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Буындарды оқиды Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала рын орындайды Тапсырманы орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Оо дыбысы мен әрпін біледі,таниды О дыбысы бар сөздерді қолдана алады Дескриптор: Өтілетін жаңа дыбысы бар «ат» сөзіне дыбыстық талдау жасайды Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. Дескриптор: Сөздер мен мәтінді буындап, тұтастай оқиды Дескриптор. Сөз мағынасымен жұмыс жасай алды Тамаша Дескриптор: Үзік сызықтарды бастырып жүргізу арқылы Т әрпінің бас және кіші әрпін, сөздерді жазады Дескриптор: Дыбыстық талдау жасайды Дескриптор: Буындарды өз бетінше оқыды Буындардан сөз құрады Дыбыс сызбасына сәйкес келетін суретті анықтайды Берілген сурет атауларында Т дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықтайды. Берілген сөздердің бірімен сөйлем құрайды. Дескриптор. «Т» әрпінен басталатын атауларды тапты Олармен сөйлем құрады «Қарындаш» әдісі |
Суреттер
Оқулық
Оқулықтағы суреттер Оқулық https://wordwall.net/ru/resource/78643681
Оқулық
Бейнебаян Жұмыс дәптері
Қималар
Буындар жазылған қима қағаздар Оқулықтағы суреттер
Суреттер
Кері байланыс парағы |
||


|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мендыгалиева Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1-сынып |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№30-сабақ.Тт дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тт дыбысы және әрпін таныстырады, меңгертеді. |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қазан айы: Тәуелсіздік және Отаншылдық айы |
Отан,ел,туған өлке туралы білу және пайымдау,туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу. Табиғатқа қамқорлық таныта білу. |
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Ел-жұртымның бақыты аталатын,Сөнбесін мәңгі сенің,Отан,атың!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Не жетіспейді?» жаттығуы Балалар, біз сендермен сөйлейтін сиқырлы тауға да келіп жеттік. Тау бізге тапсырма берді, біз оны орындасақ, сөйлейтін тау да бізге жол көрсетеді екен. «Не жетіспейді?» деген тапсырмада жетіспейтін бояуларды өз орнына рет-ретімен дұрыс қоя білу қажет. Өткенді пысықтау Буынды және сөздер мен сөйлемдерді оқы Ат ата атта От ота отар -Тастан,атта! -Атта, ата! -Анау-отар. Тастан, отар арала ЖИ Тақырыпты ашу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. 1-тапсырма Оқылым Сөздерді буындап, тұтас оқу. Ту тар от тас тос Тау тор Отан тасу тосу Жаңа тақырып 2-тапсырма Көп нүктенің орнында қандай сөз жасырулы тұрғандығын сурет арқылы анықтау тас-тастар тон-тондар Сызба-модельге сәйкес сөйлемді оқу. Тастан,тарақ ал. Тастан, ләптерлерді тарат. Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқу. Анау-тау. Ол-Алатау. Алатау-тау. ЕБҚ-тапсырма Сөздерді оқы. Мағынасын айт
ЕҚБ-тапсырма Сөздерді оқы және сөйлем құра Қазақстан-менің Отаным! Шашыңды тара.
Сергіту жаттығуы ТА-та-та, ол-ата Ту-ту-ту, бұл біздің ту Тау-тау-тау, анау-Алатау Жазылым. 1.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. 2.Оқулықтағы сөйлемді дәптерге және тақтаға көшіріп жаз Ат, от, тау, тон. Тастан, отар арала. Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Бос ұяшыққа «а» немесе «о» әріптерінің тиістісін қой. Сөз құра. Ат, от, тау, тон. 2-деңгей:«Т» дыбысының ат, от, тау, тон сөздеріндегі орнын анықта. 3-деңгей:Ат, от, тау, тон сөздерінің бірімен сөйлем құрау. Ат ойнақтады.Тау биік екен. ҚЖ: Сөздерге дыбыстық талдау жаса
Кері байланыс
|
Оқушылар мұғалімнің ұсынған суреттерін түрлі түсті қарындаштармен бояп шығады. Оқулықтағы сөйлемдерді оқиды ЖИ көреді Тапсырмалар ды орындайды Мәтін құрайды Сөздерді оқып, мағынасын айтады Сөздерді оқып, сөйлем құрайды Тіл ұстарту жаттығуын жасайды Дәптермен жұмыс Тапсырманы орындайды. Дыбыстық талдау жасайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Жұлдызша беру арқылы бағалау Дескриптор: Сөз, сөйлемдерді оқиды Тыныс белгілеріне сай дауы ырғағын өзгерте оқи алады Тамаша Дескриптор: Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып,«бір дыбыс» сияқты қосып оқиды Дескриптор. Көп нүктенің орнында қандай сөз жасырулы тұрғандығын сурет арқылы анықтады Сызба-модельге сәйкес сөйлем құрап оқиды Дескриптор: Сөздерді дұрыс оқиды Сөздердің мағынасын біледі Дескриптор: Сөздерді дұрыс оқиды Олармен сөйлем құрайды Жарайсыңдар Дескриптор: Үзік сызықтарды бастырып жүргізу арқылы сөздерді жазады. Дескриптор: Бос ұяшыққа тиісті әріпті қояды. сөз құрады «Т» дыбысының сөздердегі орнын анықтады Дескриптор: Сөздерге дыбыстық талдау жасайды Дыбыстарды ажырата алады «Қарындаш» әдісі |
Суреттер Суреттер
Оқулық https://wordwall.net/resource/77696738
Суреттер
Суреттер
Қималар
Суреттер Қима қағаз
Суреттер
Жұмыс дәптері Қима қағаздар
Кері байланыс парағы |
||


шағым қалдыра аласыз




































