Сабақ: №3 | Мектеп: Шоқан Уәлиханов атындағы шағын орталықты орта мектебі |
Пәні: информатика |
|
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Рахымбекова С М |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Ақпаратты өңдеу тәсілдері |
Сабақ негізделген оқумақсаты | Ақпараттық процесс ұғымы, өңдеу тәсілдері және ақпарат өлшем бірліктері жайлы мағлұматты мысалдар арқылы меңгерту; |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: ақпаратты сақтау, жөнелту, өңдеу ұғымын біледі. |
| |
| Оқушылардың басым бөлігі:: Ақпараттың өңдеу тәсілдерін ажырата алады. |
| |
| Кейбір оқушылар: ақпаратты тасығыш көздерін,қабылдау және беру ортасын, ақпаратты өңдеу мен оның формаларын біледі |
| |
Тілдік мақсат | Оқушылар:Ақпарат-сақтау, түрлендіру, жөнелту және пайдалану нысаны болып табылатын қоршаған әлем туралы мәліметтерді біледі. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| ақпарат,информатика, ақпарат алудың арналарға бөлінуі, бейнелеу тәсілдері бойынша ақпарат түрлері, ақпаратты сақтау,өңдеу,жөнелту |
| Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1.адам ақпаратты қалай сақтайды?2.Ақпаратты қайда сақтауға болады? 3. Ақпаратты жөнелту арналары деген не?4. Адам ақпаратты қалай өңдейді?5.Адам ақпаратты қандай сезім мүшелері арқылы қабылдайды?6.Ақпараттың қасиеттерін атаңдар? |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| Адам ақпаратқа қандай амалдар қолданады?Сендер өз ақпараттарыңды қандай тасығыштарда сақтайсыңдар?Алғашқы ақпаратты жеткізу құрылғысы неде еді? |
Алдыңғы тақырып
| Ақпарат, оның мазмұны, түрлері мен қасиеттері |
Жоспар |
Жоспарлағануақыт |
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегіжоспарланған жаттығулармен қатарескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар |
5 минБасталуы
5 минут Қаламсап әдісі арқылы өткенді қайталау | Шаттық шеңберін құру«Қаламсап»АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.Жаңа тақырыпты қорытындылау.
Ұйымдастыру. Санау арқылы 2 топқа бірігу.
Оқушылардың өткен тақырыпты қаламсап әдісі арықылы пысықтаймын.«Қаламсап» әдісіоқушылар қаламдарын ортаға жинау сол қаламдардың біреуін таңдап, сол оқушыға сұрақтар қою.
|
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері
|
Ортасы15 минут
| Мұғалім әрекеті Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.1-топ:ақпаратты сақтау 2-топ: ақпаратты жөнелту және өңдеу2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын. | Оқушы әрекетіұғымын түсініп алады. Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Постер қорғайдыӨзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. |
Оқулық, маркерлер,плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар,интерактивті тақта |
Деңгейлікпрактикалық тапсырмалар
8 минут
| Оқушыларға деңгейлік практикалық тапсырманы орындауға беремін.Компьютердегі тәжірибелік жұмысОқулықтағы 21-22 бет
| Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды. | Оқулық, дәптер, компьютер |
Тест тапсырмасы5 мин | Тест тапсырмасын дәптерлеріне орындауға беремінОқулықтағы 22-23 бетЖауабы:1-В2-В3-В4-В5-А6-Д7-С
| Оқушылар тест тапсырманы дәптерлеріне орындайды. Жауабын тексертеді
| оқулық, дәптер |
Аяқталуы 2 мин Кері байланыс
Бағалау
Үйге тапсырма | «+,-,қызықты» әдісі арқылыкері байланыс алу.
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
3 тақырыпты оқып келуБақылау сұрақтары мен тапсырмаларын орындап келу | «+,-,қызықты» әдісі арқылы кері байланыс жазады.
Тақырыпты критерий бойынша бағалайды
Оқушылар күнделік дәптерлеріне жазып алады |
Жиынтық бағалау парағыОқулық, күнделікҮлестірме қағаздар
|
Қосымша ақпарат: Информатика 5-сынып Арман-пв баспасы, авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2013 жыл
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
Деңгейлік тапсырмалар беру арқылы |
| Сабақта таныстырылымдар пайдалану, интернеттен алынған мәліметтер. |
РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау.Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1: топтық жұмыс 2: постер қорғау.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1: бағалау 2: деңгейлік тапсырмаларСабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.
|