|
Бөлім |
Әлеуметтік география |
||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Сабытаева Сымбат Қанатқызы |
||||||||||||||
|
Күні |
20.02.2024 |
||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Демографиялық проблемалар |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.5 -дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дүниежүзі елдерінің демографиялық проблемаларын анықтай алады. Дүниежүзі елдерінің демографиялық проблемаларының шешу жолдарын ұсына алады. Қазақстанның демографиялық проблемасына талдау жасап, сипаттайды. |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы 7 минут |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру(стикерге бүгінгі сабаққа қойған мақсаттарын жазады) 3. Германия, Қытай, Жапония елдерінің тулары бойынша 3 топқа жіктеледі Мақсаты: Оқушылар бүгінгі сабаққа өз алдарына мақсат қояды, жауапкершіліктері артады. Тиімділігі: Оқушылардың жауапкершілігін дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Бүгінгі сабақтағы бағалауды түсіндіру. «8-7 монета» - 10 балл «6 монета» - 9 балл «5 монета» - 8 балл «4 монета» - 7 балл «3 монета» - 6 балл Үй тапсырмасын сұрау: «Саяхат» әдісі арқылы Қазақстанның қалаларына саяхаттап, өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді. 1.Демография ғылымы нені зерттейді? 2.Халық санағы дегеніміз не?Оның қандай түрлері бар? 3. Туу және өлім, табиғи өсім коэффиценттерін қалай есептейді? 4.Демографиялық оң жағдайды сипаттаңыз 5. Алға басушы тип Кері кетуші тип Тұрақты тип туралы айтыңыз
|
Мұғаліммен амандасады. Бүгінге сабаққа мақсат қояды. Топқа бөлінеді. Үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді. |
«Монеталар» арқылы бағалу
|
Дидактикалық материалдар Интерактивті тақта |
|||||||||||
|
Ортасы 15 минут 5 минут 5 минут |
«Миға шабуыл» Жаңа тақырыпты ашу Германия, Қытай, Жапония елдерінің туы арқылы берілген елдердердегі демографиялық проблемаларын анықтап, тақырыпты ашады. Сабақтың тақырыбына бейнекөрсетілім көрсету арқылы түсінік қалыптастыру. Тапсырма-1. «Блум таксономиясы». Оқулықпен жұмыс. Мәтінмен жұмыс. Әр топқа мәтін беріледі. Блум таксономиясының білім дағдылары: Білу-проблеманы атайды.Картадан таралуын көрсетеді. Түсіну-проблема туралы қысқаша айтады Қолдану-Проблеманы шешу жолын ұсынады Талдау-Қазақстанда және т.б осындай проблема барма? Талдайды, салыстырады Жинақтау – Қорытынды жасау, постерге түсіру Бағалау – Болашақтағы ахуалға болжам жасайды І-ші топтың тапсырмасы. Демографиялық дағдарыс ІІ-ші топтың тапсырмасы. Демографиялық жарылыс ІІІ-ші топтың тапсырмасы. Халықтың қартаюы
«Сен білесің бе?» әдісі. Жергілікті жердің қала әкімінен демографиялық статистика бойынша мәліметтер Тапсырма-2. «Аhaslides» платформасы. Жұптық жұмыс.
Тапсырма-3. «Лоторея» әдісі. Жеке жұмыс Демографиялық сипаттамалары бойынша елдерді табады.
|
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтінді, оқулықты пайдалану арқылы арқылы постер жасайды, қорғайды.
Жергілікті жердің қала әкімінен демографиялық статистика бойынша мәліметтерді пайдалана отырып, жұптаса сұрақтарға жауап беру
Лоторея билеті арқылы анықталған оқушы сұраққа жауап береді. |
«Монеталар» арқылы бағалу
«Монеталар» арқылы Бағалау парақшасын толтырады.
|
Дидактикалық материалдар Интерактивті тақта https://youtu.be/lp1MP9LENnQ?si=dYc6zYA95NhI9OSI Ватман
https://presenter.ahaslides.com/apps/presentations
Интерактивті тақта
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Кері байланыс: Оқушыларға рефлексия парағын ұсынамын.Сабақ барысында алған білімдері туралы кері байланыс жазады. Оқушылар бағаланады. Үздік топ және үздік оқушы анықталып, марапатталады.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Ашық сабақ. Демографиялық проблемалар.8-сынып
ҚМЖ. Ашық сабақ. Демографиялық проблемалар.8-сынып
|
Бөлім |
Әлеуметтік география |
||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Сабытаева Сымбат Қанатқызы |
||||||||||||||
|
Күні |
20.02.2024 |
||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Демографиялық проблемалар |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.5 -дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дүниежүзі елдерінің демографиялық проблемаларын анықтай алады. Дүниежүзі елдерінің демографиялық проблемаларының шешу жолдарын ұсына алады. Қазақстанның демографиялық проблемасына талдау жасап, сипаттайды. |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы 7 минут |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру(стикерге бүгінгі сабаққа қойған мақсаттарын жазады) 3. Германия, Қытай, Жапония елдерінің тулары бойынша 3 топқа жіктеледі Мақсаты: Оқушылар бүгінгі сабаққа өз алдарына мақсат қояды, жауапкершіліктері артады. Тиімділігі: Оқушылардың жауапкершілігін дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Бүгінгі сабақтағы бағалауды түсіндіру. «8-7 монета» - 10 балл «6 монета» - 9 балл «5 монета» - 8 балл «4 монета» - 7 балл «3 монета» - 6 балл Үй тапсырмасын сұрау: «Саяхат» әдісі арқылы Қазақстанның қалаларына саяхаттап, өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді. 1.Демография ғылымы нені зерттейді? 2.Халық санағы дегеніміз не?Оның қандай түрлері бар? 3. Туу және өлім, табиғи өсім коэффиценттерін қалай есептейді? 4.Демографиялық оң жағдайды сипаттаңыз 5. Алға басушы тип Кері кетуші тип Тұрақты тип туралы айтыңыз
|
Мұғаліммен амандасады. Бүгінге сабаққа мақсат қояды. Топқа бөлінеді. Үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді. |
«Монеталар» арқылы бағалу
|
Дидактикалық материалдар Интерактивті тақта |
|||||||||||
|
Ортасы 15 минут 5 минут 5 минут |
«Миға шабуыл» Жаңа тақырыпты ашу Германия, Қытай, Жапония елдерінің туы арқылы берілген елдердердегі демографиялық проблемаларын анықтап, тақырыпты ашады. Сабақтың тақырыбына бейнекөрсетілім көрсету арқылы түсінік қалыптастыру. Тапсырма-1. «Блум таксономиясы». Оқулықпен жұмыс. Мәтінмен жұмыс. Әр топқа мәтін беріледі. Блум таксономиясының білім дағдылары: Білу-проблеманы атайды.Картадан таралуын көрсетеді. Түсіну-проблема туралы қысқаша айтады Қолдану-Проблеманы шешу жолын ұсынады Талдау-Қазақстанда және т.б осындай проблема барма? Талдайды, салыстырады Жинақтау – Қорытынды жасау, постерге түсіру Бағалау – Болашақтағы ахуалға болжам жасайды І-ші топтың тапсырмасы. Демографиялық дағдарыс ІІ-ші топтың тапсырмасы. Демографиялық жарылыс ІІІ-ші топтың тапсырмасы. Халықтың қартаюы
«Сен білесің бе?» әдісі. Жергілікті жердің қала әкімінен демографиялық статистика бойынша мәліметтер Тапсырма-2. «Аhaslides» платформасы. Жұптық жұмыс.
Тапсырма-3. «Лоторея» әдісі. Жеке жұмыс Демографиялық сипаттамалары бойынша елдерді табады.
|
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтінді, оқулықты пайдалану арқылы арқылы постер жасайды, қорғайды.
Жергілікті жердің қала әкімінен демографиялық статистика бойынша мәліметтерді пайдалана отырып, жұптаса сұрақтарға жауап беру
Лоторея билеті арқылы анықталған оқушы сұраққа жауап береді. |
«Монеталар» арқылы бағалу
«Монеталар» арқылы Бағалау парақшасын толтырады.
|
Дидактикалық материалдар Интерактивті тақта https://youtu.be/lp1MP9LENnQ?si=dYc6zYA95NhI9OSI Ватман
https://presenter.ahaslides.com/apps/presentations
Интерактивті тақта
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Кері байланыс: Оқушыларға рефлексия парағын ұсынамын.Сабақ барысында алған білімдері туралы кері байланыс жазады. Оқушылар бағаланады. Үздік топ және үздік оқушы анықталып, марапатталады.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз















