Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Құлжабай Қасымов атындағы №28 IT мектеп-лицейі |
|
|
Бөлім |
7.3А Химиялық реакциялар |
|
|
Педагогтің аты - жөні |
Нургазынов Қолғанат Ержанұлы |
|
|
Күні: |
11.01.2023 жыл |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар. №7 зертханалық тәжірибе «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау». №8 зертханалық тәжірибе «Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы» |
|
|
Сабақтың номері: |
2 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.4.2 -химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу; 7.3.4.3 -рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алу; 7.3.4.4 -«антацидтік заттарды» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
-химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін біледі; -рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алады; -«антацидтік заттарды» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсінеді. |
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин. |
Сәлемдесу. Түгендеу. Сабақ басында көніл аударылатын кезеңдер:
2-топ. Бейтарап (H2O); 3-топ. Негіз(сілті); 4-топ. Индикатор.
“Миға шабуыл” әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру мақсатында ауызша сұрақтар қояды:
|
Оқушылар сәлемдеседі. Қораптан атом моделін таңдайды, таңдаған түсі бойынша топқа бөлініп отырады. Оқу құралдарын түгелдеп,слайдта көрсетілген сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарын дәптерлеріне жазып алады. Сұрақтарға жауап береді. |
Кері байланыс беру, қолдау көрсету. Жарайсыңдар! Керемет! Дәл осы жауапты күткен едім |
“Молекула моделі” Слайд 1 Слайд 2 |
|
Сабақтың ортасы |
Қауіпсіздік ережелерін еске салады. Әр топқа №7 зертханалық тәжірибе «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау», №8 зертханалық тәжірибе «Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы» бойынша жұмыс парағын береді. №7 зертханалық тәжірибе барысын түсіндіреді. Жұмыс соңында дұрыс жауаптары көрсетіледі. Қосымша 1. №8 зертханалық тәжірибе бойынша видеоматериал көрсетеді. Қосымша 2. |
Қауіпсіздік ережелерін еске түсіреді. Жұмыс парағы бойынша жұмыс жасайды. Дескриптор: -Қышқылдың, сілтінің pH мәндерін анықтайды; -Ортаға байланысты лакмус, метилоранж, фенолфталеин индикаторларының түс өзгерісін анықтайды. Видеоматериал көреді, жұмыс парағындағы тапсырмаларды орындайды. Дескриптор: -Асқазан жұмысының бұзылуын емдейтін дәрілер неден жасалатынын анықтайды; -Қышқыл мен негіз арасындағы реакция атауын, реакция теңдеуін жазады; -Көмірқышқыл газы қандай газға жататынын анықтайды. |
Кері байланыс беру, қолдау көрсету. Дескриптор арқылы бір-бірін бағалайды. Дескриптор арқылы бір-бірін бағалайды. |
Қосымша 1 Слайд 3 Қосымша 2. https://yandex.kz/video/preview/7253075325343870760 https://twig-bilim.kz/kz/film/acids-and-alkalis-part-2 |
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы |
Бүгінгі сабақ ұнады ма? Не ұнады? Сіз үшін сабақ қай деңгейде өтті? 66 бет 3,4 тапсырма.
|
Өз ойларымен бөліседі. |
|
Padlet.com Слайд 4 Химия 7 сынып оқулығы |
Қосымша 1
Оқушының аты-жөні ____________________________ сыныбы__________
№7 зертханалық тәжірибе «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау»
Оқу мақсаты: -химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу;
-рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алу.
Құрал-жабдықтар мен реактивтер:
-
Сынауықтар; натрий гидроксиді ерітіндісі; тұз қышылы ерітіндісі; су дистилденген; кока кола; сұйық сабын; лакмус; фенолфталеин; метилоранж; әмбебап индикатор
Жұмыс барысы:
Қауіпсіздік ережелерін еске түсіріңіз!
-
Сынауыққа 4-5 тамшы мыс сульфатын және 4-5 тамшы натрий гидроксідін қасыңыз. Байқалған реакция белгісін кестегі жазыңыз.
-
Сынауыққа 1 қасық ас содасын салыңыз, үстіне 3-4 тамшы тұз қышқылын қосыңыз. Байқалған реакция белгісін кестегі жазыңыз.
-
Сынауыққа 4-5 тамшы фенолфталеин және 4-5 тамшы натрий гидроксідін қасыңыз. Байқалған реакция белгісін кестегі жазыңыз.
|
№ |
Заттар |
Көк лакмус |
Метил оранж |
Фенолфталеин |
Ортасы |
Әмбебап индикатрор pH мәні |
|
1 |
Су |
|
|
|
|
|
|
2 |
Натрий гидроксиді |
|
|
|
|
|
|
3 |
Тұз қышқылы |
|
|
|
|
|
|
4 |
Кока кола |
|
|
|
|
|
|
5 |
Сұйық сабын |
|
|
|
|
|
Дескриптор:
-
Ортаға байланысты сәйкес келетін түстерді анықтап, нәтижені кестеге жазады;
-
Ортаның әмбебап индикатор бойынша pH көрсеткішін анықтап, нәтижені кестеге жазады.
Тапсырмалар:
-
Мына pH мәндерінің қайсысы қышқылға тән емес?
А – 7,1; Ә – 6,9; Б – 4; В – 3,4. [1]
-
Мына pH мәндерінің қайсысы күшті сілтіні көрсетеді?
А – 1; Ә – 5,9; Б – 8,2; В – 13,9. [1]
-
Егер ерітіндінің pH мәне 7-ге тең болса, ол лакмус индикаторын __________ түске бояйды.
[1]
-
Егер ерітіндінің pH мәне 3-ке тең болса, ол метилоранж индикаторын __________ түске бояйды. [1]
-
Егер ерітіндінің pH мәне 11-ге тең болса, ол фенолфталеин индикаторын __________ түске бояйды. [1]
Барлығы [5]
Дескриптор:
-
Қышқылдың, сілтінің pH мәндерін анықтайды;
-
Ортаға байланысты лакмус, метилоранж, фенолфталеин индикаторларының түс өзгерісін анықтайды.
Қосымша 2
Оқушының аты-жөні ____________________________ сыныбы__________
№8 зертханалық тәжірибе «Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы»
Оқу мақсаты: - «антацидтік заттарды» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну.
Тапсырмалар:
-
Асқазан жұмысының бұзылуын емдейтін дәрілер неден жасалады?
А – сілтіден; Ә – қышқылдан; Б – тұздан; В – қанттан. [1]
-
Қышқыл мен негіз арасындағы реакция _______________ деп аталады. [1]
-
Берілген химиялық реакция теңдеуін аяқтаңыз.
Қышқыл + негіз = ___________+ __________ [2]
-
Қайта тыныс алу кезінде натронды ізбес көмірқышқыл газын сіңіруі мүмкін, себебі көмірқышқыл газы __________.
А – парниктік газ; Ә – күйдіргіш; Б – қышқылдық; В – сілтілік. [1]
Барлығы [5]
Дескриптор:
-
Асқазан жұмысының бұзылуын емдейтін дәрілер неден жасалатынын анықтайды;
-
Қышқыл мен негіз арасындағы реакция атауын, реакция теңдеуін жазады;
-
Көмірқышқыл газы қандай
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж ашық сабақ Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар.
қмж ашық сабақ Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Құлжабай Қасымов атындағы №28 IT мектеп-лицейі |
|
|
Бөлім |
7.3А Химиялық реакциялар |
|
|
Педагогтің аты - жөні |
Нургазынов Қолғанат Ержанұлы |
|
|
Күні: |
11.01.2023 жыл |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар. №7 зертханалық тәжірибе «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау». №8 зертханалық тәжірибе «Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы» |
|
|
Сабақтың номері: |
2 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.4.2 -химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу; 7.3.4.3 -рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алу; 7.3.4.4 -«антацидтік заттарды» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
-химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін біледі; -рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алады; -«антацидтік заттарды» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсінеді. |
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин. |
Сәлемдесу. Түгендеу. Сабақ басында көніл аударылатын кезеңдер:
2-топ. Бейтарап (H2O); 3-топ. Негіз(сілті); 4-топ. Индикатор.
“Миға шабуыл” әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру мақсатында ауызша сұрақтар қояды:
|
Оқушылар сәлемдеседі. Қораптан атом моделін таңдайды, таңдаған түсі бойынша топқа бөлініп отырады. Оқу құралдарын түгелдеп,слайдта көрсетілген сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарын дәптерлеріне жазып алады. Сұрақтарға жауап береді. |
Кері байланыс беру, қолдау көрсету. Жарайсыңдар! Керемет! Дәл осы жауапты күткен едім |
“Молекула моделі” Слайд 1 Слайд 2 |
|
Сабақтың ортасы |
Қауіпсіздік ережелерін еске салады. Әр топқа №7 зертханалық тәжірибе «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау», №8 зертханалық тәжірибе «Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы» бойынша жұмыс парағын береді. №7 зертханалық тәжірибе барысын түсіндіреді. Жұмыс соңында дұрыс жауаптары көрсетіледі. Қосымша 1. №8 зертханалық тәжірибе бойынша видеоматериал көрсетеді. Қосымша 2. |
Қауіпсіздік ережелерін еске түсіреді. Жұмыс парағы бойынша жұмыс жасайды. Дескриптор: -Қышқылдың, сілтінің pH мәндерін анықтайды; -Ортаға байланысты лакмус, метилоранж, фенолфталеин индикаторларының түс өзгерісін анықтайды. Видеоматериал көреді, жұмыс парағындағы тапсырмаларды орындайды. Дескриптор: -Асқазан жұмысының бұзылуын емдейтін дәрілер неден жасалатынын анықтайды; -Қышқыл мен негіз арасындағы реакция атауын, реакция теңдеуін жазады; -Көмірқышқыл газы қандай газға жататынын анықтайды. |
Кері байланыс беру, қолдау көрсету. Дескриптор арқылы бір-бірін бағалайды. Дескриптор арқылы бір-бірін бағалайды. |
Қосымша 1 Слайд 3 Қосымша 2. https://yandex.kz/video/preview/7253075325343870760 https://twig-bilim.kz/kz/film/acids-and-alkalis-part-2 |
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы |
Бүгінгі сабақ ұнады ма? Не ұнады? Сіз үшін сабақ қай деңгейде өтті? 66 бет 3,4 тапсырма.
|
Өз ойларымен бөліседі. |
|
Padlet.com Слайд 4 Химия 7 сынып оқулығы |
Қосымша 1
Оқушының аты-жөні ____________________________ сыныбы__________
№7 зертханалық тәжірибе «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау»
Оқу мақсаты: -химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу;
-рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алу.
Құрал-жабдықтар мен реактивтер:
-
Сынауықтар; натрий гидроксиді ерітіндісі; тұз қышылы ерітіндісі; су дистилденген; кока кола; сұйық сабын; лакмус; фенолфталеин; метилоранж; әмбебап индикатор
Жұмыс барысы:
Қауіпсіздік ережелерін еске түсіріңіз!
-
Сынауыққа 4-5 тамшы мыс сульфатын және 4-5 тамшы натрий гидроксідін қасыңыз. Байқалған реакция белгісін кестегі жазыңыз.
-
Сынауыққа 1 қасық ас содасын салыңыз, үстіне 3-4 тамшы тұз қышқылын қосыңыз. Байқалған реакция белгісін кестегі жазыңыз.
-
Сынауыққа 4-5 тамшы фенолфталеин және 4-5 тамшы натрий гидроксідін қасыңыз. Байқалған реакция белгісін кестегі жазыңыз.
|
№ |
Заттар |
Көк лакмус |
Метил оранж |
Фенолфталеин |
Ортасы |
Әмбебап индикатрор pH мәні |
|
1 |
Су |
|
|
|
|
|
|
2 |
Натрий гидроксиді |
|
|
|
|
|
|
3 |
Тұз қышқылы |
|
|
|
|
|
|
4 |
Кока кола |
|
|
|
|
|
|
5 |
Сұйық сабын |
|
|
|
|
|
Дескриптор:
-
Ортаға байланысты сәйкес келетін түстерді анықтап, нәтижені кестеге жазады;
-
Ортаның әмбебап индикатор бойынша pH көрсеткішін анықтап, нәтижені кестеге жазады.
Тапсырмалар:
-
Мына pH мәндерінің қайсысы қышқылға тән емес?
А – 7,1; Ә – 6,9; Б – 4; В – 3,4. [1]
-
Мына pH мәндерінің қайсысы күшті сілтіні көрсетеді?
А – 1; Ә – 5,9; Б – 8,2; В – 13,9. [1]
-
Егер ерітіндінің pH мәне 7-ге тең болса, ол лакмус индикаторын __________ түске бояйды.
[1]
-
Егер ерітіндінің pH мәне 3-ке тең болса, ол метилоранж индикаторын __________ түске бояйды. [1]
-
Егер ерітіндінің pH мәне 11-ге тең болса, ол фенолфталеин индикаторын __________ түске бояйды. [1]
Барлығы [5]
Дескриптор:
-
Қышқылдың, сілтінің pH мәндерін анықтайды;
-
Ортаға байланысты лакмус, метилоранж, фенолфталеин индикаторларының түс өзгерісін анықтайды.
Қосымша 2
Оқушының аты-жөні ____________________________ сыныбы__________
№8 зертханалық тәжірибе «Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы»
Оқу мақсаты: - «антацидтік заттарды» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну.
Тапсырмалар:
-
Асқазан жұмысының бұзылуын емдейтін дәрілер неден жасалады?
А – сілтіден; Ә – қышқылдан; Б – тұздан; В – қанттан. [1]
-
Қышқыл мен негіз арасындағы реакция _______________ деп аталады. [1]
-
Берілген химиялық реакция теңдеуін аяқтаңыз.
Қышқыл + негіз = ___________+ __________ [2]
-
Қайта тыныс алу кезінде натронды ізбес көмірқышқыл газын сіңіруі мүмкін, себебі көмірқышқыл газы __________.
А – парниктік газ; Ә – күйдіргіш; Б – қышқылдық; В – сілтілік. [1]
Барлығы [5]
Дескриптор:
-
Асқазан жұмысының бұзылуын емдейтін дәрілер неден жасалатынын анықтайды;
-
Қышқыл мен негіз арасындағы реакция атауын, реакция теңдеуін жазады;
-
Көмірқышқыл газы қандай
шағым қалдыра аласыз













