Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Қысым. |
Мектеп: Х.Доспанова №28 ЖББМ КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Зулпыхаров А.Т. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.3.1.9 – атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру. Көптеген оқушылар істей алады: Атмосфералық қысымның өлшеу әдістерін ұсыну. Кейбір оқушылар істей алады: атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал – барометрдің жұмыс істеу принципін ескере отырып , қарапайым барометр жасау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі |
1. Атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіреді. 2. Атмосфералық қысымның өлшеу әдістерін ұсынады. 3. Aтмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал – барометрдің жұмыс істеу принципін ескере отырып , қарапайым барометр жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият: денсаулық, достық, қамқорлық құндылықтарын дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
География – ауа қабатын білу. Биология - қан қысымын өлшеу құралын білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы білім |
Гидравликалық машиналар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) Топқа бөлу (4 мин) 10 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгелдеу, оқу құралдарының даярлығын тексеру; «Жақсы тілек» әдісі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. ІІ. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы топқа бөлу. 1-топ 2- топ - Сұйық 3-топ - Газ ІІІ. Үй жұмысын тексеру «Ақылды доп» әдісі арқылы үй тапсырмасын бір-бірінен сұрату: 1. Гидравикалық машина дегеніміз не? 2. Гидравикалық машиналардың жұмыс істеу принципі қандай? 3. Гидравикалық пресс қандай бөлшектерден құралады? Оның қолданылуы. 4. Денеге әсер ететін қысымды қалай есептеуге болады? 5. Қысымның ХБЖ-да өлшем бірлігі қандай? Қалыптастырушы
бағалау |
Стикерлер, Плакат Формула
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут Есептер шығару 5 минут |
ІV.Жаңа сабақ: «БББ» әдісі арқылы топтарға тапсырма беріледі. «Insert» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу
Топтық жұмыс Топтардағы оқушылар рөлдерге бөлініп физикалық заңдылықтарға сүйеніп тақырып мазмұнын ашады (постер арқылы): 1-топ. Атмосфера қысымын зерттеу бойынша жұмыс жасаңыз. 2-топ. Қан қысымын өлшеу құралы мен атмосфера қысымын өлшеу құралын салыстырыңыз. 3-топ. Торричелли тәжірибесін күнделікті өмірмен байланыстырыңыз. Топ мүшесі шыгып, постерді қорғайды
Қалыптастырушы бағалау
V. Деңгейлік тапсырмалар. Қызықты физика әлеміне саяхат. А деңгейі:
В деңгейі
С деңгейі Нормал атмосфера қысымы 760 мм сынап бағаны. 110 м биіктікте 1см төмендейді. Біз 100 м биіктікке көтерілсек сынап бағаны қанша мм-ді көрсетеді?
|
Слайд, плакат, маркерлер Барометр, сызғыш, оқулықпен жұмыс
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 4 минут |
Кері байланыс БББ кестесі (Білемін, Білгім келеді, Білдім)
Үйге тапсырма: Атмосфералық қысым. Лукашик №461,466 |
Плакат, стикер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Төмен оқушылар: Қосымша көмек көрсету үшін оқушыларға дайын суреттер беріледі,олар суреттерге сүйене отырып,тапсырманы біртіндеп орындайды. Орта оқушылар: Мәтінмен жұмыс жасау барысында «Insert» әдісі осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді.
Дарынды оқушылар «С» деңгейлік есептер орындайды Қиындық деңгейі әртүрлі есеп шығару қабілеттерін ашу; Шығармашылық зерттеу тапсырмаларын беру дағдыларын дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
Эксперименттік тапсырма жасау кезеңінде қауіпсіздік техникасының сақтауды қадағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Тапсырма |
Критерий |
Дескриптор |
Ұпай |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Өткен материалдарды біледі. |
Сұрақтарға жауап бере алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Деңгейлік тапсырма |
|
|
3 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифферен-циация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге? |
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Критерий |
Дескриптор |
Ұпай |
|
1. Атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіреді. 2. Атмосфералық қысымның өлшеу әдістерін ұсынады. 3. Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал – барометрдің жұмыс істеу принципін ескере отырып , қарапайым барометр жасайды. |
1. Атмосфералық қысымды анықтай алады. 2. Атмосфералық қысымды өлшей алады. 3. Қарапайым барометр жасай алады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу. 7 сынып
ҚМЖ. Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу. 7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Қысым. |
Мектеп: Х.Доспанова №28 ЖББМ КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Зулпыхаров А.Т. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.3.1.9 – атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру. Көптеген оқушылар істей алады: Атмосфералық қысымның өлшеу әдістерін ұсыну. Кейбір оқушылар істей алады: атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал – барометрдің жұмыс істеу принципін ескере отырып , қарапайым барометр жасау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі |
1. Атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіреді. 2. Атмосфералық қысымның өлшеу әдістерін ұсынады. 3. Aтмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал – барометрдің жұмыс істеу принципін ескере отырып , қарапайым барометр жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият: денсаулық, достық, қамқорлық құндылықтарын дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
География – ауа қабатын білу. Биология - қан қысымын өлшеу құралын білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы білім |
Гидравликалық машиналар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) Топқа бөлу (4 мин) 10 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгелдеу, оқу құралдарының даярлығын тексеру; «Жақсы тілек» әдісі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. ІІ. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы топқа бөлу. 1-топ 2- топ - Сұйық 3-топ - Газ ІІІ. Үй жұмысын тексеру «Ақылды доп» әдісі арқылы үй тапсырмасын бір-бірінен сұрату: 1. Гидравикалық машина дегеніміз не? 2. Гидравикалық машиналардың жұмыс істеу принципі қандай? 3. Гидравикалық пресс қандай бөлшектерден құралады? Оның қолданылуы. 4. Денеге әсер ететін қысымды қалай есептеуге болады? 5. Қысымның ХБЖ-да өлшем бірлігі қандай? Қалыптастырушы
бағалау |
Стикерлер, Плакат Формула
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут Есептер шығару 5 минут |
ІV.Жаңа сабақ: «БББ» әдісі арқылы топтарға тапсырма беріледі. «Insert» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу
Топтық жұмыс Топтардағы оқушылар рөлдерге бөлініп физикалық заңдылықтарға сүйеніп тақырып мазмұнын ашады (постер арқылы): 1-топ. Атмосфера қысымын зерттеу бойынша жұмыс жасаңыз. 2-топ. Қан қысымын өлшеу құралы мен атмосфера қысымын өлшеу құралын салыстырыңыз. 3-топ. Торричелли тәжірибесін күнделікті өмірмен байланыстырыңыз. Топ мүшесі шыгып, постерді қорғайды
Қалыптастырушы бағалау
V. Деңгейлік тапсырмалар. Қызықты физика әлеміне саяхат. А деңгейі:
В деңгейі
С деңгейі Нормал атмосфера қысымы 760 мм сынап бағаны. 110 м биіктікте 1см төмендейді. Біз 100 м биіктікке көтерілсек сынап бағаны қанша мм-ді көрсетеді?
|
Слайд, плакат, маркерлер Барометр, сызғыш, оқулықпен жұмыс
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 4 минут |
Кері байланыс БББ кестесі (Білемін, Білгім келеді, Білдім)
Үйге тапсырма: Атмосфералық қысым. Лукашик №461,466 |
Плакат, стикер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Төмен оқушылар: Қосымша көмек көрсету үшін оқушыларға дайын суреттер беріледі,олар суреттерге сүйене отырып,тапсырманы біртіндеп орындайды. Орта оқушылар: Мәтінмен жұмыс жасау барысында «Insert» әдісі осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді.
Дарынды оқушылар «С» деңгейлік есептер орындайды Қиындық деңгейі әртүрлі есеп шығару қабілеттерін ашу; Шығармашылық зерттеу тапсырмаларын беру дағдыларын дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
Эксперименттік тапсырма жасау кезеңінде қауіпсіздік техникасының сақтауды қадағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Тапсырма |
Критерий |
Дескриптор |
Ұпай |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Өткен материалдарды біледі. |
Сұрақтарға жауап бере алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Деңгейлік тапсырма |
|
|
3 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифферен-циация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге? |
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Критерий |
Дескриптор |
Ұпай |
|
1. Атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіреді. 2. Атмосфералық қысымның өлшеу әдістерін ұсынады. 3. Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал – барометрдің жұмыс істеу принципін ескере отырып , қарапайым барометр жасайды. |
1. Атмосфералық қысымды анықтай алады. 2. Атмосфералық қысымды өлшей алады. 3. Қарапайым барометр жасай алады. |
|
шағым қалдыра аласыз

















