Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Қозғалыс. Биофизика |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айдарханова Н. Л Баймұратова Н |
|
|
Күн: 28.01.2026 |
Сыныбы : 8 А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Cүйектің макро және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы. №9 зертханалық жұмыс «Сүйектің макро және микроскопиялық құрылысы». |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.2 сүйектің химиялық құрамын, макро және микроскопиялық құрылысын зерттеу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылық: Заң мен тәртіп Құзыреттілік: инновациялық ойлау Аптаның дәйексөзі: «Әділет жолы- адал жол» |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал қалыптастыру - Сәлемдесу, қатысушыларды түгендеу. - Сабақтың мақсатымен және міндеттерімен таныстыру. - Сынып тазалығына көңіл бөлу. |
Мұғаліммен амандасады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|||||||||||||||
|
5 мин |
ІІ Үй тапсырмасы Оқушылардан «Сынып дөңгелегі» әдісі арқылы өткен сабақтан сұрақтар сұралады. Оқушылар өткен сабақтан алған білімдерін түсіндіреді.
|
«Сынып дөңгелегі» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша білімдерін еске түсіреді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 15 мин |
Мұғалім презентация арқылы жаңа сабақты түсіндіріп, оқушыларға қысқаша ақпарат береді. Тақырыпқа байланысты кілт сөздерді дәптерге жазғызады. Кілт сөздер:сүйек ұлпасы, сүйекқап, шеміршек ұлпасы, остеобластар, остеон, оссеин, коллаген Мұғалім кілт сөздерді жазғызғаннан кейін кітаппен жұмыс жасатқызады. Оқушылар кітапты толық оқып, тапсырма орындауға дайындала бастайды. |
Оқушылар мұғалім түсіндірген сабақ бойынша білімдерін шыңдатады. Жаңа тақырыптың кілт сөздерін дәптерге жазып алады. Кітаппен жұмыс жасайды. |
Кері байланыс: « Басбармақ» әдісі арқылы беріледі |
А4, А3 форматтар, компьютер, ғаламтор желісі, стикерлер, түрлі түсті қағаздар маркерлер |
|||||||||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма. Сөйлемді толықтыр. 1. Сүйектің микроскопиялық құрылымдық бірлігі- ............ 2. Сүйек сыртынан онымен тұтасып өскен, созылғыш ұлпа ........ жабылған. 3. Сүйектер ....... және ......... заттардан тұрады. 4. Сүйек дәнекер ұлпасының бір түрі болып табылатын ............ түзілген. 5. Ағзаның толық сүйектенуі .......... жаста жүзеге асады.
Мұғалім презентация арқылы тақырып бойынша қызықты мәліметтерді айтады.
2- тапсырма. Кестені толтыр.
Оқулықта берілген білу және түсіну тапсырмалары арқылы сабақты бекіту тапсырмаларын орындатады.
Білу және түсіну тапсырмалары. 1. Адам ағзасына оссеин нәруызы не үшін керек екенін түсіндіріңдер. Жас өскен сайын оның мөлшері қалай өзгереді? 2. Сүйектің қандай жасушалары шеміршек ұлпасын жоятынын және ол не үшін керек екенін сипаттаңдар. 3. Неше жаста дене толық сүйектенетінін және себебін түсіндіріңдер. 4. Сүйек жүйкелері мен қан тамырларының қызметін сипаттаңдар. Олар қайда орналасқан және не үшін керек? 5. Остеон цилиндрлері арасында орналасқан зат неден тұрады? Олар қандай қызмет атқарады? |
Оқушылар сөйлемді толықтыр тапсырмасын орындайды. Дәптерге жазады.
Оқушылар қызықты мәлімет арқылы жаңа ақпаратпен алмасады.
Оқушылар берілген кестені дәптерге сызып, толтырады. Өз жауаптарын оқиды.
Оқушылар оқулықта берілген білу және түсіну деңгейлеріндегі тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор: Оқушылар сөйлемді толықтыр тапсырмасын орындайды. . Жалпы балл-4
Дескриптор Оқушылар берілген кестені дәптерге сызып, толтырады. Жалпы балл-3
Дескриптор: Оқушылар білу және түсіну деігейіндегі сұрақтарға жауап береді. Жалпы балл-3
|
Тапсырма жазылған парақтар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Сұрақ бар ма?» әдісі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады. Сабақ соңында: -Кімде қандай сұрақ бар? -Бәрі түсінікті ме? |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Сұрақ бар ма?» тәсілі арқылы |
Ауызша |
|||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 32. «Cүйектің макро – және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы» тақырыбын оқып, мазмұндап келу. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ биология сүйек құрылысы
ҚМЖ биология сүйек құрылысы
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Қозғалыс. Биофизика |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айдарханова Н. Л Баймұратова Н |
|
|
Күн: 28.01.2026 |
Сыныбы : 8 А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Cүйектің макро және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы. №9 зертханалық жұмыс «Сүйектің макро және микроскопиялық құрылысы». |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.2 сүйектің химиялық құрамын, макро және микроскопиялық құрылысын зерттеу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылық: Заң мен тәртіп Құзыреттілік: инновациялық ойлау Аптаның дәйексөзі: «Әділет жолы- адал жол» |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал қалыптастыру - Сәлемдесу, қатысушыларды түгендеу. - Сабақтың мақсатымен және міндеттерімен таныстыру. - Сынып тазалығына көңіл бөлу. |
Мұғаліммен амандасады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|||||||||||||||
|
5 мин |
ІІ Үй тапсырмасы Оқушылардан «Сынып дөңгелегі» әдісі арқылы өткен сабақтан сұрақтар сұралады. Оқушылар өткен сабақтан алған білімдерін түсіндіреді.
|
«Сынып дөңгелегі» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша білімдерін еске түсіреді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 15 мин |
Мұғалім презентация арқылы жаңа сабақты түсіндіріп, оқушыларға қысқаша ақпарат береді. Тақырыпқа байланысты кілт сөздерді дәптерге жазғызады. Кілт сөздер:сүйек ұлпасы, сүйекқап, шеміршек ұлпасы, остеобластар, остеон, оссеин, коллаген Мұғалім кілт сөздерді жазғызғаннан кейін кітаппен жұмыс жасатқызады. Оқушылар кітапты толық оқып, тапсырма орындауға дайындала бастайды. |
Оқушылар мұғалім түсіндірген сабақ бойынша білімдерін шыңдатады. Жаңа тақырыптың кілт сөздерін дәптерге жазып алады. Кітаппен жұмыс жасайды. |
Кері байланыс: « Басбармақ» әдісі арқылы беріледі |
А4, А3 форматтар, компьютер, ғаламтор желісі, стикерлер, түрлі түсті қағаздар маркерлер |
|||||||||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма. Сөйлемді толықтыр. 1. Сүйектің микроскопиялық құрылымдық бірлігі- ............ 2. Сүйек сыртынан онымен тұтасып өскен, созылғыш ұлпа ........ жабылған. 3. Сүйектер ....... және ......... заттардан тұрады. 4. Сүйек дәнекер ұлпасының бір түрі болып табылатын ............ түзілген. 5. Ағзаның толық сүйектенуі .......... жаста жүзеге асады.
Мұғалім презентация арқылы тақырып бойынша қызықты мәліметтерді айтады.
2- тапсырма. Кестені толтыр.
Оқулықта берілген білу және түсіну тапсырмалары арқылы сабақты бекіту тапсырмаларын орындатады.
Білу және түсіну тапсырмалары. 1. Адам ағзасына оссеин нәруызы не үшін керек екенін түсіндіріңдер. Жас өскен сайын оның мөлшері қалай өзгереді? 2. Сүйектің қандай жасушалары шеміршек ұлпасын жоятынын және ол не үшін керек екенін сипаттаңдар. 3. Неше жаста дене толық сүйектенетінін және себебін түсіндіріңдер. 4. Сүйек жүйкелері мен қан тамырларының қызметін сипаттаңдар. Олар қайда орналасқан және не үшін керек? 5. Остеон цилиндрлері арасында орналасқан зат неден тұрады? Олар қандай қызмет атқарады? |
Оқушылар сөйлемді толықтыр тапсырмасын орындайды. Дәптерге жазады.
Оқушылар қызықты мәлімет арқылы жаңа ақпаратпен алмасады.
Оқушылар берілген кестені дәптерге сызып, толтырады. Өз жауаптарын оқиды.
Оқушылар оқулықта берілген білу және түсіну деңгейлеріндегі тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор: Оқушылар сөйлемді толықтыр тапсырмасын орындайды. . Жалпы балл-4
Дескриптор Оқушылар берілген кестені дәптерге сызып, толтырады. Жалпы балл-3
Дескриптор: Оқушылар білу және түсіну деігейіндегі сұрақтарға жауап береді. Жалпы балл-3
|
Тапсырма жазылған парақтар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Сұрақ бар ма?» әдісі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады. Сабақ соңында: -Кімде қандай сұрақ бар? -Бәрі түсінікті ме? |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Сұрақ бар ма?» тәсілі арқылы |
Ауызша |
|||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 32. «Cүйектің макро – және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы» тақырыбын оқып, мазмұндап келу. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













