Физика
Бекітемін:
|
Бөлім: |
9.2А: Динамика |
|||||
|
Практиканттың аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бүкіләлемдік тартылыс заңы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.6 - бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдайды, екі дене арасындағы өзара әрекеттесу күшін бүкіләлемдік тартылыс заңы бойынша анықтауға болатынын түсінеді |
|||||
|
Құндылықтар |
|
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатыспағандарды белгілеу. Оқушыларды - сабақтың мақсатымен -бағалау критерийлерімен таныстыру
(І) Формулаларды қайталау. Кестені толтыру. Өзара бағалау. Сыныптастар жұмыстарын алмастырып, бір-бірлерін тексереді. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
|
||
|
Сабақтың басы 15 минут 10-минут |
Жаңа ақпарат Бүкіләлемдік тартылыс заңының тұжырымдамасы: Кез келген екі дене арасындағы өзара әсерлесу күші, олардың массаларының көбейтіндісіне тура, ал ара қашықтықтарының квадратына кері пропорционал.
Бүкіләлемдік тартылыс заңының формуласы
Түсіру нүктесі және бағыты: Екі дененің центрлерінен бір түзудің бойында бір-біріне қарай бағытталады. G гравитациялық тұрақтысының физикалық мағынасы: бір-бірінен 1 м қашықтықтағы, әрқайсысының массасы 1 кг денелердің арасындағы әсер күшіне тең физикалық шама.
СҰРАҚ? 1)Ғалымды атаңыз. 2)Жауабы: Исаак Ньютон аңызға сәйкес алма құлаған кездегі ашқан заңын атаңыз. Жауабы: Бүкіләлемдік тартылыс заңы 3)Есеп: Массалары m1=5 кг, m2=500 г қорғасын шарлардың ара қашықтығы r= 7 см болған кезде олардың өзара тартылу күшін есептеңіз? Жауабы: Формулаға мәндерді қоямыз: F=(6.674×10−11)⋅2.50.0049=(6.674×10−11)⋅510.2. Соңғы есептеу: F≈3.41×10−8 Н.F \approx 3.41 \times 10^{-8} \, \text{Н}.F≈3.41×10−8Н. Жауабы: Шарлардың өзара тартылу күші F≈3.41×10−8 Н 4)Есеп: Екі дененің массалары m1=5 кг және m2=10 кг. Олардың ара қашықтығы r=2 м. Екі дене арасындағы тартылыс күшін табыңыз?
|
Дискрипторлары: Оқушы Бүкіләлемдік тартылыс заңы бар екенін дұрыс атайды. Оқушы дененің екі дене арасындағы өзара әсерлесу күші, олардың массаларының көбейтіндісіне тура, ал ара қашықтықтарының квадратына кері пропорционал. екенін дұрыс түсіндіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
Презентация Ақпараттық мәтін |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут 5 минут |
Сабақты қорытындылау Kahoot платформасында сұрақтарға жеке жауап береді.
Үйге тапсырма Бүкіләлемдік тартылыс заңы жаттау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік 3 жауап» |
Kahoot платформасы https://create.kahoot.it/details/8a186bf2-8376-4b86-a748-54818fe2f0b5 |
||
|
Рефлексия Сабақ(қызықты, түсінікті)болды. Мен басқаларды тыңдадым. Мен ешнәрсе түсінбедім. Оқушылар qr арқылы өз ойларын жазып жібереді. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Стикер |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ "Бүкіләлемдік тартылыс заңы" 9-сынып
ҚМЖ "Бүкіләлемдік тартылыс заңы" 9-сынып
Физика
Бекітемін:
|
Бөлім: |
9.2А: Динамика |
|||||
|
Практиканттың аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бүкіләлемдік тартылыс заңы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.6 - бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдайды, екі дене арасындағы өзара әрекеттесу күшін бүкіләлемдік тартылыс заңы бойынша анықтауға болатынын түсінеді |
|||||
|
Құндылықтар |
|
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатыспағандарды белгілеу. Оқушыларды - сабақтың мақсатымен -бағалау критерийлерімен таныстыру
(І) Формулаларды қайталау. Кестені толтыру. Өзара бағалау. Сыныптастар жұмыстарын алмастырып, бір-бірлерін тексереді. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
|
||
|
Сабақтың басы 15 минут 10-минут |
Жаңа ақпарат Бүкіләлемдік тартылыс заңының тұжырымдамасы: Кез келген екі дене арасындағы өзара әсерлесу күші, олардың массаларының көбейтіндісіне тура, ал ара қашықтықтарының квадратына кері пропорционал.
Бүкіләлемдік тартылыс заңының формуласы
Түсіру нүктесі және бағыты: Екі дененің центрлерінен бір түзудің бойында бір-біріне қарай бағытталады. G гравитациялық тұрақтысының физикалық мағынасы: бір-бірінен 1 м қашықтықтағы, әрқайсысының массасы 1 кг денелердің арасындағы әсер күшіне тең физикалық шама.
СҰРАҚ? 1)Ғалымды атаңыз. 2)Жауабы: Исаак Ньютон аңызға сәйкес алма құлаған кездегі ашқан заңын атаңыз. Жауабы: Бүкіләлемдік тартылыс заңы 3)Есеп: Массалары m1=5 кг, m2=500 г қорғасын шарлардың ара қашықтығы r= 7 см болған кезде олардың өзара тартылу күшін есептеңіз? Жауабы: Формулаға мәндерді қоямыз: F=(6.674×10−11)⋅2.50.0049=(6.674×10−11)⋅510.2. Соңғы есептеу: F≈3.41×10−8 Н.F \approx 3.41 \times 10^{-8} \, \text{Н}.F≈3.41×10−8Н. Жауабы: Шарлардың өзара тартылу күші F≈3.41×10−8 Н 4)Есеп: Екі дененің массалары m1=5 кг және m2=10 кг. Олардың ара қашықтығы r=2 м. Екі дене арасындағы тартылыс күшін табыңыз?
|
Дискрипторлары: Оқушы Бүкіләлемдік тартылыс заңы бар екенін дұрыс атайды. Оқушы дененің екі дене арасындағы өзара әсерлесу күші, олардың массаларының көбейтіндісіне тура, ал ара қашықтықтарының квадратына кері пропорционал. екенін дұрыс түсіндіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
Презентация Ақпараттық мәтін |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут 5 минут |
Сабақты қорытындылау Kahoot платформасында сұрақтарға жеке жауап береді.
Үйге тапсырма Бүкіләлемдік тартылыс заңы жаттау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік 3 жауап» |
Kahoot платформасы https://create.kahoot.it/details/8a186bf2-8376-4b86-a748-54818fe2f0b5 |
||
|
Рефлексия Сабақ(қызықты, түсінікті)болды. Мен басқаларды тыңдадым. Мен ешнәрсе түсінбедім. Оқушылар qr арқылы өз ойларын жазып жібереді. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Стикер |
|||
шағым қалдыра аласыз
















