ҚМЖ. Деформация. 7 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

ҚМЖ. Деформация. 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Деформация физикалық мағынасын түсіну, анықтамасын білу, деформация түрлерін анықтау , ажырата алу, деформацияны тәжірибеде қолдана алу
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: физика

Мектеп: №28 ЖББМ КММ

Күні:

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Денелердің өзара әрекеттесуі

Мұғалімнің аты жөні: Зулпыхаров А

Сынып: 7

Қатысушылар саны: 12

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Деформация

Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)

7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: деформация физикалық мағынасын түсіну, анықтамасын білу

Көптеген оқушылар істей алады: деформация түрлерін анықтау , ажырата алу

Кейбір оқушылар істей алады: деформацияны тәжірибеде қолдана алу

Бағалау критерийі

  1. Деформация физикалық мағынасын түсінеді, анықтамасын біледі.

  2. Деформация түрлерін анықтайды, ажырата алады.

  3. Деформацияны тәжірибеде қолданады

Тілдік мақсаттар


Сабақ барысында оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым,оқылым дағдыларын арттыру.

Арнайы пәндік лексика мен терминалогия:

Деформация деп ..............................................................айтылады .

Пластикалық деформация дегеніміз ........................... не.

Серіппелі деформация............................... деп аталады.

Серпімділік .................................. күші деп аталады.

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Деформация

Деформация

Deformation

Серпімді деформация

Упругая деформация

Elastic deformation

Пластикалық деформация

Пластическая деформация

Plastic deformation



Құндылықтарға баулу



«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы. Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы - алған білімін еліміздің қауіпсіздігі үшін қолдану,шығармашылыққа ,білімге баулу.

Пән аралық байланыс

Дене тәрбиесі – күнделікті жаттығулар

Информатика ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау.

Химия – заттардың ішкі құрылымы

Алдыңғы білім


4 Зертханалық жұмыс. «Серпімді деформацияларды зерделеу»

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)



Ресурстар

Сабақтың басы


(10 мин)


I.Ұйымдастыру кезеңі

1.1 Сәлемдесу. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Мен сізді жақсы көрем-себебі » әдісі

Оқушылар бір-біріне достарының жағымды жақтары туралы тілектер айтады.


1.2 Топқа біріктіру «Екі атом бір молекула» әдісі.

I топ - пластик

II топ – серімді


II. Үй тапсырмасын қайталау


«Доп лақтыру арқылы» әдісімен үй тапсырмасын қайталау. Бірінші топ екінші топқа доп лақтыру арқылы сұрақ қояды. Осылайша үй тапсырмасын қайталап, сұрақтарға жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау




Тақырыпқа арналған физикалық шамалар және таңбалар жазылған қима қағаздар


Доп.







Сабақтың ортасы



(13 мин)

II. Жаңа сабақ


«Джигсо» әдісі. Мәтінді оқып шығады. Оқушылар білімді өздігінен игереді және біріне-бірі үйретеді. Топпен жұмыс істейді. «Джигсо» әдісі арқылы үйренген тақырыпты «класстер» әдісі арқылы постер қорғап түсіндіреді



1.Деформация дегеніміз не ?

2.Деформацияның түрлеріне қарай анықтамасын айтыңдар.


Қалыптастырушы бағалау-


Оқулық, маркер, стикер


(7 мин)


«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Топтық жұмыс. Постер қорғайды, қызығушылықты ояту, тәжірибе жасау

«Пластикалық деформацияға»


«Серіпімділік деформацияға »



Дескриптор

Белгі

Деформацияның анықтамасын айтады.

Серпімді деформацияның анықтамасын айтады

Пластикалық деформацияның анықтамасын айтады

Серпімді деформацияға мысалдар келтіреді

Пластикалық деформацияға мысалдар келтіреді



Оқулықтар, маркер, стикер, тәжірибеге қажетті құралдар.




















«Дұрыс жолды таңдай біл» стратегиясы бойынша саралау тапсырмалары жұмыс.


А деңгейі Сәйкестендіру кестесі

Пластикалық деформация

Серіпімді деформация


В деңгейі

Әткеншек неліктен тоқтайда


С деңгейі

Неге кола фанта және с,с напиткалардың ыдысының түбі қисық яғни толқын болып тұрады


Қалыптастырушы бағалау-



Сабақ соңы

5 мин










  • «Сұрақ парақшасы» әдісі арқылы кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер?

  1. Мен сабақ қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын.
    - Мен сабақта көп нәрсені үйрендім / үйренгенім аз болды.
    -Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым.
    - Мен пікірсайыстарға жиі / сирек қатыстым.
    - Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын / риза емеспін.

  2. Деформацияның физикалық мағынасын түсіндіру;

-Деформацияның физикалық мағынасын түсіндім/ түсіне алмадым.

-Деформацияның түрлерін білдім / түрлерін ажырата алмадым.

  1. Деформацияны өмірде және тәжірибеде түсіндіру;

- Деформация құбылысын өмірде байқай аламын/байқай алмаймын.



Үйге тапсырма

Үйде орындалатын эксперименттік тапсырма:

Пластикалық деформация және серпімді деформацияға тәжірибе жасап кел ?

Қолданған материал түрі

Не байқадың?

Құбылысты түсіндіріңіз






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Деңгейі төмен оқушылар: деформация ұғымының мағынасын білу, ауызша сұрақтар қою;

Деңгейі орта оқушылар: деформация түрлерін ажырата білу және мысалдар келтіру;

Деңгейі жоғары оқушылар: деформация құбылысын өмірде, тәжірибеде қолдандыру


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Тәжірибе жұмысын жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалау.



Бағалау оқушыларды материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Тапсыр-ма

Критерий

Дескриптор

Ұпай

Үй тапсырмасы

«Өрмекші торы» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрақтар қойып қайталайды;

Сұрақтарға жауап бере алады;



Топтық жұмыс.

Жаңа сабақты ашу.


«Джигсо» әдісі. Мәтінді оқып шығады. Оқушылар білімді өздігінен игереді және біріне-бірі үйретеді. Топпен жұмыс істейді. «Джигсо» әдісі арқылы үйренген тақырыпты «класстер» әдісі арқылы постер қорғап түсіндіреді




1.Деформация дегеніміз не ?

2.Деформацияның түрлеріне қарай анықтамасын айтыңдар.



Топтық жұмыс Жаңа сабаққа тәжірибе жасау


«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Топтық жұмыс

Қызығушылықты ояту, тәжірибе жасау



«Пластикалық деформацияға»


«Серіпімділік деформацияға »






















Деңгейлік тапсырма

1.Таңбаларды анықтайды;

2.Есептер шығара алады;

3.Зерттеу жүргізе отырып, тығыздықты табу жолдарына талдау жасайды, күрделі есептер шығарады.

1. А деңгейінде таңбаларын анықтай алады;

2. В деңгеінде есептер шығара алады;

3. С деңгейіндегі тәжірибе жасай алады, күрделі есептер шығара алады;

3


4


5















Деңгейлік тапсырмалар

«Дұрыс жолды таңдай біл» стратегиясы бойынша саралау тапсырмалары жұмыс.



А деңгейі

В деңгейі

С деңгейі








Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?






Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз.





Жалпы бағалау

Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.12.2025
19
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі