|
Бөлім |
Әлеуметтік география |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Кошенова А.С. |
||||
|
Күні |
04.02.2026 |
||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Демографиялық көрсеткіштер және демографиялық жағдайлар |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.1 Демографиялық көрсеткіштерді есептеу тәсілдерін түсіндіру (бала туу, өлім-жітім, табиғи өсім, көші-қон). 8.4.1.2 Халықтың жыныс-жастық пирамидаларын талдау және елдердің демографиялық жағдайын салыстыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||
|
|
|
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы (5 мин) |
Сәлемдесу. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын сұрау (Тест). |
Сұрақтарға жауап береді. |
Ауызша |
Таратпа материал |
|
|
Ортасы (30 мин) |
Өткен материалды
бекіту: 1. Демографиялық көрсеткіштер дегеніміз не? 2. Туу, өлім-жітім, табиғи өсім коэффициенттері дегеніміз не? 3. Көші-қон (миграция) және оның себептері. |
Өткен материалды қайталайды, анықтамаларды атайды. |
1-5 балл |
Оқулық, презентация |
|
|
Есептер шығару 3 мин |
№1 тапсырма: Халық санының табиғи өсім нәтижесінде қалай өзгеретінін есептеңіз (Жыл басында 136 млн адам, табиғи өсім 5,6‰). |
Табиғи өсімді есептейді: ТӨ = (5,6 × 136 000 000) / 1000 = 761 600 адам. |
1-7 балл |
Үлестірмелі материал |
|
|
Көші-қонды талдау 3 мин |
№2 тапсырма: көшу-қон Сальдосын есептеңіз. Иммигранттар — 12 400, эмигранттар — 15 600. |
Көші-қон сальдосын анықтайды және халық санының динамикасына болжам жасайды. |
1-2 балл |
Таратпа қағаздар |
|
|
Кестемен жұмыс 5мин |
№3 тапсырма: Дүниежүзі аймақтары бойынша туу, өлім-жітім және табиғи өсімді талдау (5-беттегі кесте). |
Кестені толтырады, ұдайы өсу типін анықтайды. |
1-2 балл |
Кесте, атлас |
|
|
График салу |
№4 тапсырма: Берілген мәліметтер бойынша (2019-2023 жж.) сызықтық график тұрғызу. |
График салады және оған талдау жасайды. |
1-4 балл |
Сызғыш, қарындаш |
|
|
Соңы (5 мин) |
Рефлексия. Үй жұмысы: § 45-46. |
Сұрақтарға жауап береді. |
Қорытынды балл |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ демографиялық көрсеткіштер мен жағдайлар 2 сабақ
ҚМЖ демографиялық көрсеткіштер мен жағдайлар 2 сабақ
|
Бөлім |
Әлеуметтік география |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Кошенова А.С. |
||||
|
Күні |
04.02.2026 |
||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Демографиялық көрсеткіштер және демографиялық жағдайлар |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.1 Демографиялық көрсеткіштерді есептеу тәсілдерін түсіндіру (бала туу, өлім-жітім, табиғи өсім, көші-қон). 8.4.1.2 Халықтың жыныс-жастық пирамидаларын талдау және елдердің демографиялық жағдайын салыстыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||
|
|
|
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы (5 мин) |
Сәлемдесу. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын сұрау (Тест). |
Сұрақтарға жауап береді. |
Ауызша |
Таратпа материал |
|
|
Ортасы (30 мин) |
Өткен материалды
бекіту: 1. Демографиялық көрсеткіштер дегеніміз не? 2. Туу, өлім-жітім, табиғи өсім коэффициенттері дегеніміз не? 3. Көші-қон (миграция) және оның себептері. |
Өткен материалды қайталайды, анықтамаларды атайды. |
1-5 балл |
Оқулық, презентация |
|
|
Есептер шығару 3 мин |
№1 тапсырма: Халық санының табиғи өсім нәтижесінде қалай өзгеретінін есептеңіз (Жыл басында 136 млн адам, табиғи өсім 5,6‰). |
Табиғи өсімді есептейді: ТӨ = (5,6 × 136 000 000) / 1000 = 761 600 адам. |
1-7 балл |
Үлестірмелі материал |
|
|
Көші-қонды талдау 3 мин |
№2 тапсырма: көшу-қон Сальдосын есептеңіз. Иммигранттар — 12 400, эмигранттар — 15 600. |
Көші-қон сальдосын анықтайды және халық санының динамикасына болжам жасайды. |
1-2 балл |
Таратпа қағаздар |
|
|
Кестемен жұмыс 5мин |
№3 тапсырма: Дүниежүзі аймақтары бойынша туу, өлім-жітім және табиғи өсімді талдау (5-беттегі кесте). |
Кестені толтырады, ұдайы өсу типін анықтайды. |
1-2 балл |
Кесте, атлас |
|
|
График салу |
№4 тапсырма: Берілген мәліметтер бойынша (2019-2023 жж.) сызықтық график тұрғызу. |
График салады және оған талдау жасайды. |
1-4 балл |
Сызғыш, қарындаш |
|
|
Соңы (5 мин) |
Рефлексия. Үй жұмысы: § 45-46. |
Сұрақтарға жауап береді. |
Қорытынды балл |
|
|
шағым қалдыра аласыз













