|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 7. Денсаулық- зор байлық |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 3. Дәрумен- денсаулық кепілі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.3.4.1 - мәтіндердің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру 5.4.3.1 - жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Тақырыптың аясында қазақша жай сөйлемдер құрау арқылы жаңа сөздерді меңгереді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Мәтіннің табиғатын,жасалу жолын,байланысуын,сөйлемнен айырмашылығын меңгереді Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұжымда жұмыс істей білу, сыныптастардың ойын тыңдау, бір -бірін сыйластыққа үйрету |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: 1.Сыныптың психологиялық атмосферасын қалыптастырып, «Өзіңе тілегенді өзгеге тіле» әдісі арқылы оқушылармен шаттық шеңберін орнатамыз. Шеңбер барысында оқушыларды «Мозайка» әдісі арқылы топқа біріктіремін. Үй тапсырмасы: «Балық аулау» әдісі. Оқушылар тақтада ілінген балықтарды таңдау арқылы алдыңғы сабақты негізге ала отырып, пікірталас , диалог,монолог түрінде өз ойларын топта талқылайды. «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. 1 Кітапхана деген не? 2 Қандай кітаптарды оқығансың? 3 Мектепте кітапхана қандай? |
«Бас бармақ» |
Слайд
Үш түрлі стикерлер |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Тамақ - еда, пища өсімдік -растение Ағза -организм сұйық май –растительное масло Ақуыз -белок құрам - состав
Айтылым Ойтүрткі
Айтылым тапсырма Жеке жұмыс
3- тапсырма Жеке жұмыс Оқылым Тыңдалым ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушыны (төмен деңгейлі)«қолдау»
Оқылым Топтық жұмыс тапсырма.
Жазылым 1- тапсырма Жұптық жұмыс
Айтылым
Айтылым 2-тапсырма |
Тыңдалым,айтылым. Шикі-сырой Шайнау-жевать Жеңіл қорыту-переваривать көмірсутек -углеводород тәулік -сутки қамтамасыз ету –обеспечить Айтылым Оқушылардың тақырып көлеміндегі сөздік қорын, ойлау қабілетін дамыту мақсатында «БЭКРОНИМ» әдісі қолданылады. Шарты: «Дәрумен» сөзінде берілген әр әріп бойынша мағыналы сөйлем құрастырады немесе мақал мәтелдер айтады. Сөздер бастапқы әріптен басталады. Айтайық
Тыңдалым Көгөніс.
Көгөніс қазір жылдың қай мезгілінде болса да, дүкендерде тұрады. Себебі олар денсаулыққа пайдалы. Оқылым Мәтінді оқы, тыңда. Оқы: «Жигсо» - «Бөлшекте, жинақта!» Дәрумендер туралы бейнероликті тамашалап, түсінгенін айтады. Әр топ мәтінді игеру үшін «Қос жазба күнделігі» тәсілі арқылы жұмыс жасайды. Негізгі тірек сөздерді бірінші бағанға жазып, екінші бағанда ол сөздердің мағынасын түсіндіреді. Жазылым Суреттерді пайдаланып, сөйлем құр. Үлгі: Қызанақ гүлден пайда болады. Мен
дүкеннен сатып алдым. Орамжапырақтың жапырағы көп болады. Сәбіздің құрамында бой өсіретін дәрумен бар. Жуаның емдік қасиеті бар. Мәтіннің мазмұны бойынша парталас досы екеуі кезектесіп сұрақтарға жауап береді. «Қағып ал» тәсілін қолданады. Айтылым "Сиқырлы себетті сөйлет" тақырыбында интербелсенді тақтамен жұмыс.Суретке себеттегі суреттерді дұрыс орналастыр,сын есімді сөздерді қолдан. Мысалы: қызыл қызанақ,тәтті алма Айтылым Диалог. «Көгөніс» |
«Смайликтер»
Дескриптор 3 балл -Сұрақтарға жауап береді
«Алма ағашы»
Дескриптор 3 балл -Сәйкестендіреді -Сөйлем құрайды
«Қоқыс жәшігі»
Дескриптор 5 балл -Түсіндіреді -Талдайды
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Дескриптор 3 балл -Жалпы есімдерді теріп жазады.
«Табыс баспалдағы» |
Оқулық сөздік слайд
Слайд Оқулық
Оқулық 10- бет слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 4- тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс
|
Өз деңгейлерін анықтайды. Мен ... үйрендім. Мен ... білдім. Маған ... қиын болды. |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 7. Денсаулық- зор байлық |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 4. Дәрумен- денсаулық кепілі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.4.2.1 - табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу 5.5.1.6 - мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жаза алады; мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдана алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Жарқырап күнде ашылды, Айналаға нұр шашылды. Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз, Қайырлы күн! Сəлемдесіп аламыз. Мақсатымыз- білім алу, Міндетіміз- еңбектену, Еңбектену арқылы, «5»-ке қолды жеткізу Үй жұмысын тексеру «Сен-маған, мен- саған» тәсілі. Оқушылар өткен тақырып бойынша бір- бірлеріне сұрақтар қояды. |
«Қол шапалақ» |
Слайд
Үлестірмелі топтамалар
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.
Айтылым
Жазылым 5- тапсырма
8- тапсырма Жазылым Жеке жұмыс
Сергіту сәті
Айтылым Топтық жұмыс тапсырма. ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушыны (төмен деңгейлі)«қолдау» Жазылым Айтылым тапсырма Жұптық жұмыс Суретке қарап, диалог құрастырыңдар.
7-тапсырма Жеке жұмыс Жазылым
Қосымша тапсырма Айтылым
Айтылым |
Тыңдалым,айтылым. Кепіл-залог Пайдалы-полезный Айтайық
Жазылым Суреттегі көгөністің атауын жаз. БАялды/ сәбіз/ асбұршақ/ болгар бұрышы/ қияр/ жуа/ саңырауқұлақ/ картоп/ қызанақ Айтылым Сызба бойынша сөйлемдер құрап айт. Көгөніс (-тің,-нің,-дің) Шырын (-тың, -ның, -дың) Жеміс (-тің, -нің,- дің) Құрамында дәрумен/ көп- аз- мол. Сергіту сәтін орындайды. «Дирижер»
әдісі Айтылым
Айтылым
Жазылым «Бинго» ойыны. Кестені пайдаланып, сөйлем құра. Сөйлемге мезгіл үстеуі не мекен үстеуін қосып жаз. Мен қызанақты жақсы көремін. Айтылым
Мәтін бойынша сұрақ құрастырып, диалог құр. Айтылым Грамматикалық қоржын. Интербелсенді тақтадағы берілген тапсырманы орындаңдар.Кестедегі қосымшаны дұрыс жалғап, етістікті сөйлем құрап айт. Мысалы:Қызанақ... - ты жуамын Сәбіз...- ді тураймын Қияр...- ды жеймін Қызылша..-ны сатып аламын |
«Смайликтер»
Дескриптор 3 балл -Сұрақтарға жауап береді
«Алма ағашы»
Дескриптор 3 балл -Дұрыс жауабын жазады -Ойын білдіреді «Өзін- өзі бағалау»
Дескриптор 5 балл -Мәтін жазады -Топтастырады. «ББҮ»
Дескриптор 3 балл -Түсіндіреді -Талдайды
«Өзін- өзі бағалау»
Бағалау критерийі: Өз ойларын сенімді жеткізе алады. етістіктің қолданысын біледі. Бағалау «Бас бармақ» |
Оқулық сөздік слайд
Суреттер т оптамасы
Үлестірмелі таратпалар
Слайд Оқулық
Оқулық
слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 6- тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс
|
«ЖҚКӨ» әдісі арқылы Ж-жақсы Қ-қызықты К-кедергі Ө-өзіммен бірге Сонымен осы тапсырманы орындау барысында не білдің? Өзіңмен бірге қандай мәліметті аласың? |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ: Денсаулық- зор байлық 5 сынып
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 7. Денсаулық- зор байлық |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 3. Дәрумен- денсаулық кепілі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.3.4.1 - мәтіндердің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру 5.4.3.1 - жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Тақырыптың аясында қазақша жай сөйлемдер құрау арқылы жаңа сөздерді меңгереді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Мәтіннің табиғатын,жасалу жолын,байланысуын,сөйлемнен айырмашылығын меңгереді Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұжымда жұмыс істей білу, сыныптастардың ойын тыңдау, бір -бірін сыйластыққа үйрету |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: 1.Сыныптың психологиялық атмосферасын қалыптастырып, «Өзіңе тілегенді өзгеге тіле» әдісі арқылы оқушылармен шаттық шеңберін орнатамыз. Шеңбер барысында оқушыларды «Мозайка» әдісі арқылы топқа біріктіремін. Үй тапсырмасы: «Балық аулау» әдісі. Оқушылар тақтада ілінген балықтарды таңдау арқылы алдыңғы сабақты негізге ала отырып, пікірталас , диалог,монолог түрінде өз ойларын топта талқылайды. «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. 1 Кітапхана деген не? 2 Қандай кітаптарды оқығансың? 3 Мектепте кітапхана қандай? |
«Бас бармақ» |
Слайд
Үш түрлі стикерлер |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Тамақ - еда, пища өсімдік -растение Ағза -организм сұйық май –растительное масло Ақуыз -белок құрам - состав
Айтылым Ойтүрткі
Айтылым тапсырма Жеке жұмыс
3- тапсырма Жеке жұмыс Оқылым Тыңдалым ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушыны (төмен деңгейлі)«қолдау»
Оқылым Топтық жұмыс тапсырма.
Жазылым 1- тапсырма Жұптық жұмыс
Айтылым
Айтылым 2-тапсырма |
Тыңдалым,айтылым. Шикі-сырой Шайнау-жевать Жеңіл қорыту-переваривать көмірсутек -углеводород тәулік -сутки қамтамасыз ету –обеспечить Айтылым Оқушылардың тақырып көлеміндегі сөздік қорын, ойлау қабілетін дамыту мақсатында «БЭКРОНИМ» әдісі қолданылады. Шарты: «Дәрумен» сөзінде берілген әр әріп бойынша мағыналы сөйлем құрастырады немесе мақал мәтелдер айтады. Сөздер бастапқы әріптен басталады. Айтайық
Тыңдалым Көгөніс.
Көгөніс қазір жылдың қай мезгілінде болса да, дүкендерде тұрады. Себебі олар денсаулыққа пайдалы. Оқылым Мәтінді оқы, тыңда. Оқы: «Жигсо» - «Бөлшекте, жинақта!» Дәрумендер туралы бейнероликті тамашалап, түсінгенін айтады. Әр топ мәтінді игеру үшін «Қос жазба күнделігі» тәсілі арқылы жұмыс жасайды. Негізгі тірек сөздерді бірінші бағанға жазып, екінші бағанда ол сөздердің мағынасын түсіндіреді. Жазылым Суреттерді пайдаланып, сөйлем құр. Үлгі: Қызанақ гүлден пайда болады. Мен
дүкеннен сатып алдым. Орамжапырақтың жапырағы көп болады. Сәбіздің құрамында бой өсіретін дәрумен бар. Жуаның емдік қасиеті бар. Мәтіннің мазмұны бойынша парталас досы екеуі кезектесіп сұрақтарға жауап береді. «Қағып ал» тәсілін қолданады. Айтылым "Сиқырлы себетті сөйлет" тақырыбында интербелсенді тақтамен жұмыс.Суретке себеттегі суреттерді дұрыс орналастыр,сын есімді сөздерді қолдан. Мысалы: қызыл қызанақ,тәтті алма Айтылым Диалог. «Көгөніс» |
«Смайликтер»
Дескриптор 3 балл -Сұрақтарға жауап береді
«Алма ағашы»
Дескриптор 3 балл -Сәйкестендіреді -Сөйлем құрайды
«Қоқыс жәшігі»
Дескриптор 5 балл -Түсіндіреді -Талдайды
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Дескриптор 3 балл -Жалпы есімдерді теріп жазады.
«Табыс баспалдағы» |
Оқулық сөздік слайд
Слайд Оқулық
Оқулық 10- бет слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 4- тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс
|
Өз деңгейлерін анықтайды. Мен ... үйрендім. Мен ... білдім. Маған ... қиын болды. |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 7. Денсаулық- зор байлық |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 4. Дәрумен- денсаулық кепілі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.4.2.1 - табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу 5.5.1.6 - мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жаза алады; мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдана алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Жарқырап күнде ашылды, Айналаға нұр шашылды. Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз, Қайырлы күн! Сəлемдесіп аламыз. Мақсатымыз- білім алу, Міндетіміз- еңбектену, Еңбектену арқылы, «5»-ке қолды жеткізу Үй жұмысын тексеру «Сен-маған, мен- саған» тәсілі. Оқушылар өткен тақырып бойынша бір- бірлеріне сұрақтар қояды. |
«Қол шапалақ» |
Слайд
Үлестірмелі топтамалар
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.
Айтылым
Жазылым 5- тапсырма
8- тапсырма Жазылым Жеке жұмыс
Сергіту сәті
Айтылым Топтық жұмыс тапсырма. ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушыны (төмен деңгейлі)«қолдау» Жазылым Айтылым тапсырма Жұптық жұмыс Суретке қарап, диалог құрастырыңдар.
7-тапсырма Жеке жұмыс Жазылым
Қосымша тапсырма Айтылым
Айтылым |
Тыңдалым,айтылым. Кепіл-залог Пайдалы-полезный Айтайық
Жазылым Суреттегі көгөністің атауын жаз. БАялды/ сәбіз/ асбұршақ/ болгар бұрышы/ қияр/ жуа/ саңырауқұлақ/ картоп/ қызанақ Айтылым Сызба бойынша сөйлемдер құрап айт. Көгөніс (-тің,-нің,-дің) Шырын (-тың, -ның, -дың) Жеміс (-тің, -нің,- дің) Құрамында дәрумен/ көп- аз- мол. Сергіту сәтін орындайды. «Дирижер»
әдісі Айтылым
Айтылым
Жазылым «Бинго» ойыны. Кестені пайдаланып, сөйлем құра. Сөйлемге мезгіл үстеуі не мекен үстеуін қосып жаз. Мен қызанақты жақсы көремін. Айтылым
Мәтін бойынша сұрақ құрастырып, диалог құр. Айтылым Грамматикалық қоржын. Интербелсенді тақтадағы берілген тапсырманы орындаңдар.Кестедегі қосымшаны дұрыс жалғап, етістікті сөйлем құрап айт. Мысалы:Қызанақ... - ты жуамын Сәбіз...- ді тураймын Қияр...- ды жеймін Қызылша..-ны сатып аламын |
«Смайликтер»
Дескриптор 3 балл -Сұрақтарға жауап береді
«Алма ағашы»
Дескриптор 3 балл -Дұрыс жауабын жазады -Ойын білдіреді «Өзін- өзі бағалау»
Дескриптор 5 балл -Мәтін жазады -Топтастырады. «ББҮ»
Дескриптор 3 балл -Түсіндіреді -Талдайды
«Өзін- өзі бағалау»
Бағалау критерийі: Өз ойларын сенімді жеткізе алады. етістіктің қолданысын біледі. Бағалау «Бас бармақ» |
Оқулық сөздік слайд
Суреттер т оптамасы
Үлестірмелі таратпалар
Слайд Оқулық
Оқулық
слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 6- тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс
|
«ЖҚКӨ» әдісі арқылы Ж-жақсы Қ-қызықты К-кедергі Ө-өзіммен бірге Сонымен осы тапсырманы орындау барысында не білдің? Өзіңмен бірге қандай мәліметті аласың? |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
шағым қалдыра аласыз



















