Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Деректер базасы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:9ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректерді сұрыптау және сүзгілеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Деректерді сұрыптау және сүзгілеу әдістерін түсіндір; Деректермен жұмыс істеу дағдыларын дамыту: іздеу, сұрыптау және сүзгілеу әдістерін қолдану арқылы тапсырмаларды орындау; Алгоритмдер мен бағдарламалау негіздеріне деген қызығушылығын арттыру. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера құру. Оқушылар сыныптас көршісінің жағымды, жақсы қасиеттерін атап өтеді Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау «Миға шабуыл» әдісі - Күнделікті өмірден бірнеше критерийлер бойынша деректерді таңдау қажеттілігіне қандай мысалдар келтіруге болады? - Бірнеше шарттар бойынша үлкен көлемдегі деректерді қалай таңдауға болады? - Сүзгі функциясы қандай жағдайларда қолданылады? - Сұрыптау мен сүзудің айырмашылығы неде? - Сүзудің қандай түрлері бар? Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтау |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады
Сұрақтарға жауап береді, Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
|
Сабақтың ортасы |
Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). "Инсерт" әдісі. Оқушылар мәтінді арнайы белгішелермен белгілеу арқылы оқиды V—Мен мұны білемін; + — бұл мен үшін жаңа ақпарат; - — мен басқаша ойладым, бұл менің білгеніме қайшы келеді; ? — бұл маған түсініксіз, нақтылау қажет. Білімді бекіту. 1-иапсырма. Сұраныстарды қанағаттандыратын жазбалардың санын анықта
А)Ұзындығы <300 немесе Орналасқан құрлық =Солт.Америка Б) Терезедегі >400 және Орналасқан құрлық=Азия 2-тапсырма. Деректер базасы берілген.
А) Қандай жазбалар іріктеу шарттарын қанағаттандырады: Мемлекет=«Ресей» және Жылы >=1800 Жауабы:_________ В) Шарт бойынша сұраныс нәтижесінде шығарылатын туындыны таңда: Жылы >1969 және Музей=О әрпінен басталады Жауабы:_________ Сергіту сәті.
4-тапсырма. Тәжірибелік жұмыс Кестеде ірі қалаларда дүкендері бар компанияның жарты жылдық кірісі (ұлттық валютада) көрсетілген.
1.Кестені электрондық кестелік процессорға енгіз. 2. Кестені форматта. 3. Дүкеннің ай сайынғы жалпы табысын және орташа табысын есепте. 4.Дүкеннің әр қала бойынша жартыжылдық табысын және орташа табысын есепте. 5.Наурыз айында 1 млн теңгеден жоғары табыс тапқан дүкендер орналасқан қалаларды сүзгіден өткіз. 6.Маусым айында 500 мыңнан төмен табыс тапқан дүкендер орналасқан қалаларды анықта. 7.Алты айдың қорытындысы бойынша дүкендердің орташа табысын ең жоғарыдан ең төменге қарай кему ретімен жаз. Сұрақтарға жауап беру: 1. Кеңейтілген сүзгі функциясы қандай? 2. Мұндай сүзгі қандай жағдайларда қолданылады? 3. Қарапайым сүзгі мен кеңейтілген сүзгі арасында қандай айырмашылықтар бар? 4. Кеңейтілген сүзгі қалай орындалады? 5. Кеңейтілген сүзгі параметрлері қандай? |
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды Оқушылар мәтінді арнайы белгішелермен белгілеу арқылы оқиды Жұмыс парағы бойынша тапсырмалар орындайды: Дескриптор - сұранысты пайдаланып, жазбалар санын анықтайды; Дескриптор - сұранысты пайдаланып, жауабын жазады Көз жаттығуларын орындау Дескриптор - интерактивті тапсырманы орындайды
Дескриптор - үлгі бойынша кесте құрады - шарт бойынша деректерді сүзгілеуді жүзеге асырад |
3 балл 3 балл 4 балл |
Оқулық Оқулық, жұмыс парағы:
Компьютер
Компьютер |
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Мәліметтер базасын өңдеу кезінде оларды салыстыру арқылы сұрыптау және сүзу функцияларының мәнін бағалаңыз. Деректерді өңдеу кезінде осы мүмкіндіктерді пайдаланудың қандай артықшылықтары бар? Рефлексия. - нені білді, нені үйренді - не түсініксіз қалды - немен жұмыс жасау қажет |
Ү/т жазады. Өз ұсыныстарын жазады |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады Өзін өзі бағалау |
Білім класс |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Деректерді сұрыптау және сүзгілеу
ҚМЖ. Деректерді сұрыптау және сүзгілеу
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Деректер базасы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:9ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректерді сұрыптау және сүзгілеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Деректерді сұрыптау және сүзгілеу әдістерін түсіндір; Деректермен жұмыс істеу дағдыларын дамыту: іздеу, сұрыптау және сүзгілеу әдістерін қолдану арқылы тапсырмаларды орындау; Алгоритмдер мен бағдарламалау негіздеріне деген қызығушылығын арттыру. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера құру. Оқушылар сыныптас көршісінің жағымды, жақсы қасиеттерін атап өтеді Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау «Миға шабуыл» әдісі - Күнделікті өмірден бірнеше критерийлер бойынша деректерді таңдау қажеттілігіне қандай мысалдар келтіруге болады? - Бірнеше шарттар бойынша үлкен көлемдегі деректерді қалай таңдауға болады? - Сүзгі функциясы қандай жағдайларда қолданылады? - Сұрыптау мен сүзудің айырмашылығы неде? - Сүзудің қандай түрлері бар? Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтау |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады
Сұрақтарға жауап береді, Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
|
Сабақтың ортасы |
Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). "Инсерт" әдісі. Оқушылар мәтінді арнайы белгішелермен белгілеу арқылы оқиды V—Мен мұны білемін; + — бұл мен үшін жаңа ақпарат; - — мен басқаша ойладым, бұл менің білгеніме қайшы келеді; ? — бұл маған түсініксіз, нақтылау қажет. Білімді бекіту. 1-иапсырма. Сұраныстарды қанағаттандыратын жазбалардың санын анықта
А)Ұзындығы <300 немесе Орналасқан құрлық =Солт.Америка Б) Терезедегі >400 және Орналасқан құрлық=Азия 2-тапсырма. Деректер базасы берілген.
А) Қандай жазбалар іріктеу шарттарын қанағаттандырады: Мемлекет=«Ресей» және Жылы >=1800 Жауабы:_________ В) Шарт бойынша сұраныс нәтижесінде шығарылатын туындыны таңда: Жылы >1969 және Музей=О әрпінен басталады Жауабы:_________ Сергіту сәті.
4-тапсырма. Тәжірибелік жұмыс Кестеде ірі қалаларда дүкендері бар компанияның жарты жылдық кірісі (ұлттық валютада) көрсетілген.
1.Кестені электрондық кестелік процессорға енгіз. 2. Кестені форматта. 3. Дүкеннің ай сайынғы жалпы табысын және орташа табысын есепте. 4.Дүкеннің әр қала бойынша жартыжылдық табысын және орташа табысын есепте. 5.Наурыз айында 1 млн теңгеден жоғары табыс тапқан дүкендер орналасқан қалаларды сүзгіден өткіз. 6.Маусым айында 500 мыңнан төмен табыс тапқан дүкендер орналасқан қалаларды анықта. 7.Алты айдың қорытындысы бойынша дүкендердің орташа табысын ең жоғарыдан ең төменге қарай кему ретімен жаз. Сұрақтарға жауап беру: 1. Кеңейтілген сүзгі функциясы қандай? 2. Мұндай сүзгі қандай жағдайларда қолданылады? 3. Қарапайым сүзгі мен кеңейтілген сүзгі арасында қандай айырмашылықтар бар? 4. Кеңейтілген сүзгі қалай орындалады? 5. Кеңейтілген сүзгі параметрлері қандай? |
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды Оқушылар мәтінді арнайы белгішелермен белгілеу арқылы оқиды Жұмыс парағы бойынша тапсырмалар орындайды: Дескриптор - сұранысты пайдаланып, жазбалар санын анықтайды; Дескриптор - сұранысты пайдаланып, жауабын жазады Көз жаттығуларын орындау Дескриптор - интерактивті тапсырманы орындайды
Дескриптор - үлгі бойынша кесте құрады - шарт бойынша деректерді сүзгілеуді жүзеге асырад |
3 балл 3 балл 4 балл |
Оқулық Оқулық, жұмыс парағы:
Компьютер
Компьютер |
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Мәліметтер базасын өңдеу кезінде оларды салыстыру арқылы сұрыптау және сүзу функцияларының мәнін бағалаңыз. Деректерді өңдеу кезінде осы мүмкіндіктерді пайдаланудың қандай артықшылықтары бар? Рефлексия. - нені білді, нені үйренді - не түсініксіз қалды - немен жұмыс жасау қажет |
Ү/т жазады. Өз ұсыныстарын жазады |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады Өзін өзі бағалау |
Білім класс |
шағым қалдыра аласыз















