Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Деректер базасы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
5.12.2024 ж |
|
|
Сынып:9ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректерді сүзгілеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеу әдістерін түсіндіру. Деректермен жұмыс істеу дағдыларын дамыту, қолданушыға қажетті ақпаратты оңай алу үшін деректерді сүзгіден өткізу әдістерін үйрету. Оқушыларға деректерді сүзгілеу және сұрыптау тәсілдері бойынша тапсырмалар беру арқылы оларды практикалық дағдылармен қамтамасыз ету. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Ой сергіту жаттығуы Оқушыларға көгөністер мен жемістердің суреті бар карточкалар таратылады. Бірақ көгөніс суреті бар карточканың артына жемістің аты жазылған. Оқушылар жазылған жеміс немесе көгөністі өзіне алу үшін қажет мәлімет бар оқушыға мақтау айтады. Үй тапсырмасын пысықтау «Галереяны шарлау» әдісі Қабырғаға дайындалған постер ілінеді. «Галереяға саяхат» – топтар кабинет ішінде қозғалысқа түседі, қабырға газеттерін қарайды, сараптайды, талдайды және жапсырма қағазға пікірін немесе сұрағын жабыстырып кетеді. Галереяға саяхат аяқталған соң, топтар жұмыстарға шолу жасап, өз қабырға газеттеріне жазылған сыныптастарының пікірін сараптайды, талқылайды, сұрақтарға жауап береді және қорытынды жасайды. |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады
Сұрақтарға жауап береді, Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды меңгеру. Оқулықпен жұмыс. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады (Бейнежазба материалдары, слайд материалдарын қолдануға болады) «Пазл» әдісі. Пернетақта, монитор пазлін әр оқушыға бір-бірден пазлдың бөлшектері беріледі. Пазл толық құрастырылғанда, әр топ мүшесі дұрыс орынға орналасып, топтарға бөлінеді.1-топ Пернетақта. 2-топ Монитор Топтағы оқушылар оқу материалын құрылымдау арқылы "сүзу" тақырыбы бойынша кластер жасайды. Әр топ өз кластерін қорғайды. Білімді бекіту. 1-тапсырма. Деректер базасы берілген.
а б) «Құрлық» өрісіне пайдаланушы сүзгісін қолданғаннан кейін жазбалар санын анықта:
2-тапсырма. 1. Кестені электрондық кестелік процессорға енгіз. 2. Кестені пішімде. 3. Дүкеннің ай сайынғы жалпы табысын және орташа табысын есепте. 4. Дүкеннің әр қала бойынша жартыжылдық табысын және орташа табысын есепте. 5. Наурыз айында 1 млн теңгеден жоғары табыс тапқан дүкендер орналасқан қалаларды сүзгіден өткіз. 6. Маусым айында 500 мыңнан төмен табыс тапқан дүкендер орналасқан қалаларды анықта. 7. Алты айдың қорытындысы бойынша дүкендерді орташа табысы ең жоғарыдан ең төменге қарай сұрыпта.
Сұрақтарға жауап беру: 1. Сүзгінің қызметі не? Қандай жағдайда қолданылады? 2. Сұрыптау мен сүзудің бір-бірінен қандай айырмашылығы бар? 3. Сүзудің қандай түрлері бар? 4. Қарапайым сүзгіні қалай іске қосуға болады? |
Жаңа тақырыппен танысу, топтарға бөлінеді Кластер жасайды, әр топ өз кластерін қорғайды. Топтағы оқушылар өзара сұрақтармен алмасады Жұмыс парағы бойынша тапсырмалар орындайды: Дескриптор: - сүзгіні пайдаланып, жазбалар санын анықтайды;
Дескриптор: -Кестеде мәліметтер қорының құнын есептейді. -Дерекқорын сүзгіден өткізеді.
Сұрақтарға жауап береді
|
ҚБ «Ең үздік жауап»
3 балл 5 балл 2 балл |
оқулық
Оқулық, жұмыс парағы:
|
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Мәліметтер базасында сұрыптау және сүзу түрлері мен функцияларын талдаңыз Рефлексия. - нені білді, нені үйренді - не түсініксіз қалды - немен жұмыс жасау қажет |
Ү/т жазады. Өз ұсыныстарын жазады |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Білім класс |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Деректерді сүзгілеу
ҚМЖ. Деректерді сүзгілеу
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Деректер базасы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
5.12.2024 ж |
|
|
Сынып:9ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректерді сүзгілеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеу әдістерін түсіндіру. Деректермен жұмыс істеу дағдыларын дамыту, қолданушыға қажетті ақпаратты оңай алу үшін деректерді сүзгіден өткізу әдістерін үйрету. Оқушыларға деректерді сүзгілеу және сұрыптау тәсілдері бойынша тапсырмалар беру арқылы оларды практикалық дағдылармен қамтамасыз ету. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Ой сергіту жаттығуы Оқушыларға көгөністер мен жемістердің суреті бар карточкалар таратылады. Бірақ көгөніс суреті бар карточканың артына жемістің аты жазылған. Оқушылар жазылған жеміс немесе көгөністі өзіне алу үшін қажет мәлімет бар оқушыға мақтау айтады. Үй тапсырмасын пысықтау «Галереяны шарлау» әдісі Қабырғаға дайындалған постер ілінеді. «Галереяға саяхат» – топтар кабинет ішінде қозғалысқа түседі, қабырға газеттерін қарайды, сараптайды, талдайды және жапсырма қағазға пікірін немесе сұрағын жабыстырып кетеді. Галереяға саяхат аяқталған соң, топтар жұмыстарға шолу жасап, өз қабырға газеттеріне жазылған сыныптастарының пікірін сараптайды, талқылайды, сұрақтарға жауап береді және қорытынды жасайды. |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады
Сұрақтарға жауап береді, Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды меңгеру. Оқулықпен жұмыс. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады (Бейнежазба материалдары, слайд материалдарын қолдануға болады) «Пазл» әдісі. Пернетақта, монитор пазлін әр оқушыға бір-бірден пазлдың бөлшектері беріледі. Пазл толық құрастырылғанда, әр топ мүшесі дұрыс орынға орналасып, топтарға бөлінеді.1-топ Пернетақта. 2-топ Монитор Топтағы оқушылар оқу материалын құрылымдау арқылы "сүзу" тақырыбы бойынша кластер жасайды. Әр топ өз кластерін қорғайды. Білімді бекіту. 1-тапсырма. Деректер базасы берілген.
а б) «Құрлық» өрісіне пайдаланушы сүзгісін қолданғаннан кейін жазбалар санын анықта:
2-тапсырма. 1. Кестені электрондық кестелік процессорға енгіз. 2. Кестені пішімде. 3. Дүкеннің ай сайынғы жалпы табысын және орташа табысын есепте. 4. Дүкеннің әр қала бойынша жартыжылдық табысын және орташа табысын есепте. 5. Наурыз айында 1 млн теңгеден жоғары табыс тапқан дүкендер орналасқан қалаларды сүзгіден өткіз. 6. Маусым айында 500 мыңнан төмен табыс тапқан дүкендер орналасқан қалаларды анықта. 7. Алты айдың қорытындысы бойынша дүкендерді орташа табысы ең жоғарыдан ең төменге қарай сұрыпта.
Сұрақтарға жауап беру: 1. Сүзгінің қызметі не? Қандай жағдайда қолданылады? 2. Сұрыптау мен сүзудің бір-бірінен қандай айырмашылығы бар? 3. Сүзудің қандай түрлері бар? 4. Қарапайым сүзгіні қалай іске қосуға болады? |
Жаңа тақырыппен танысу, топтарға бөлінеді Кластер жасайды, әр топ өз кластерін қорғайды. Топтағы оқушылар өзара сұрақтармен алмасады Жұмыс парағы бойынша тапсырмалар орындайды: Дескриптор: - сүзгіні пайдаланып, жазбалар санын анықтайды;
Дескриптор: -Кестеде мәліметтер қорының құнын есептейді. -Дерекқорын сүзгіден өткізеді.
Сұрақтарға жауап береді
|
ҚБ «Ең үздік жауап»
3 балл 5 балл 2 балл |
оқулық
Оқулық, жұмыс парағы:
|
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Мәліметтер базасында сұрыптау және сүзу түрлері мен функцияларын талдаңыз Рефлексия. - нені білді, нені үйренді - не түсініксіз қалды - немен жұмыс жасау қажет |
Ү/т жазады. Өз ұсыныстарын жазады |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Білім класс |
шағым қалдыра аласыз















