Материалдар / ҚМЖ Дифракциялық тор. Жарық дисперсиясы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ Дифракциялық тор. Жарық дисперсиясы

Материал туралы қысқаша түсінік
Дифракциялық тор. Жарық дисперсиясы тақырыбына жасалған қысқа мерзімді сабақ жоспары. Физика пәнінің оқытушылары мен жас оқытушыларға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Наурыз 2022
1627
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

52 сабақ жоспары

Мақтаарал аграрлық колледжі

Пән: Физика

Бөлімі: Оптика

Сабақ тақырыбы: Дифракциялық тор. Жарық дисперсиясы

Күні:

Оқытушының аты-жөні: Текебаева К

Топ: Гм-21-1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақ арқылы

жүзеге асатын оқу

нәтижелері:

Дифракциялық тор мен жарық дисперсиясы туралы түсінік қалыптастыру

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Дифракциялық тор және оның түрлерін білу. Дисперсия және оның түрлерін, Ньютон спектрлерін, қызыл , күлгін түсті жарықтардың жылдамдықтарын, толықтауыш пен алғашқы түстер туралы түсінік беру

Дамытушылық: Оқушылардың жарық туралы ойларын дамыту

Тәрбиелік: Бір-бірін сыйлауға, мұқият тыңдауға және бір-бірін бағалауға

Бағалау критерийлері

Дифракциялық тор және оның түрлерін , Дисперсия және оның түрлерін, Ньютон спектрлерін біледі.Заттың түстері не үшін әртүрлі болып келетінін түсіндіре алады.

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну

Тілдік мақсат:

Оқушылар тақырып бойынша негізгі терминдерді білетін болады.

Құндылықтарға баулу

Бірін-бірінің сөзін бөлмей тыңдауға, бір-біріне көмектесуге баулу

Оқытуда қолданылатын

әдіс-тәсілдер:

Сұрақ -жауап, жұптық жұмыс

Ресурстар:

Таратпа материалдар, оқулық

Пәнаралық байланыс:

физика

Сабақ кезеңдері

уақыты

Сабақтың барысы

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы

Ұйымдастыру

3 минут.




25 минут.

І. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу. Түгелдеу.

II. Сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру

ІІІ.Сабақтың тақырыбын айтып, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтау.

Оқушылар сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылайды.

Үй жұмысын тексеру: Сұрақ-жауап
1. Жарықтың интерференция

2. Қос сәулелі интерференцияны Юнг әдісімен алу.

Когерентті толқындарды интерферометрдің көмегімен алады. Ең қарапайым түрі бір жарықты екіге жіктеу.

3. Жұқа қабыршақ пленка әдісі

4. Жарық интерферометрдің тұрмыста қолданылуы

5. Жарық дифраксиясы дегеніміз не?

6. Бір нүктеге жиналатын сәулелердің дифракциясы мен параллель сәулелердегі дифракциясы.

7. Инелік қанатының әртүрлі болуын түсіндіріңдер.

 Адасқан әріптер ойыны

  1.  ЕЛМКАСЛВ

  2.  ЦРЕГ

  3.  ЛПАКН

  4.  ЛНЕРФЕЬ

  5. ЬНТЮОН


Таратпа материал

Сабақ ортасы

  1. минут.










8 минут






12 минут.

І. Жаңа тақырыпты меңгеру арқылы біз төмендегі ұғымдарды игереміз.

1 . Дифракциялық тор және оның түрлері

2. Ньютон эксперименті

3. Спектр дегеніміз не?

4. Дисперсияның мағынасы не?

5. Толықтауыш түстер

6. Алғашқы түстер

Жаңа тақырыпты бекіту

Сұрақ-жауап

1 Кемпірқосақ қалай пайда болады?

2. Неліктен ақ қағаз бетіне күн сәулесі түссе, салқын қалпында қалады, ал қара қағаз бетіне күн сәулесі түссе қызады.?

3. Шөп көктемде неге жасыл болып көрінеді, ал күзде сары болып көрінеді?

4. Түстердің табиғатын  жарықтың қай қасиеті түсіндіреді?

5. Кандай түстерді білесіңдер?

6. Вакуумде неліктен жарық диспарсиясы болмайды?( Вакуумде жарық диспарсиясы болмайды, өйткені онда барлық жарық толқындары бірдей жылдамдықпен таралады)

Түс- ассосация құру( жұптық жұмыс)

Тест тасырмасын орындау (жеке жұмыс)



Таратпа материал






Сабақтың

Соңы

5 минут

VІ. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Сабақты қорытындылау Оқушылар сабақ соңында өз ой толғаныстарын білдіру арқылы бүгінгі тақырып бойынша «Аяқталмаған сөйлемдер» бойынша рефлексия жасайды: Бүгінгі сабақта мен: ................................................. үйрендім. Бұған дейін мен: ...................................................... білуші едім. Топпен жұмыс жасау кезінде: .....................................түсіндім. Бүгінгі тақырып бойынша: .............................. түсініксіз болды.



Үйге тапсырма.

2 минут

Үйге тапсырма: Жарықтың интерференциясы мен дифраксиясы 163 -174 беттер.


Қосымша ақпарат

Саралау - Сіз қосымша көмек

көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай

міндет қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін, материалды меңгергенін

тексеруді қалай жоспарлайыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау:

Қорытынды тәсілін қолданамын.

- Барлық оқушыларға бағытталған

нұсқау бере отырып,олардың

әрқайсысының өздерінің не

күтетіндігіне көз жеткіземін

- оқушылардың білімін саралауды

ұйымдастырамын

Сабақ барысында оқушыларды бағалауда

ынталандыру әдісін қолданамын. Оқушылар тақырыпқа қатысты өздерін қолайлы сезіну деңгейін білдіру үшін смайликтер салады.

Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптар-ды сақтайды;Жұмысты тек мұғалімнің рұқсатымен бастайды;

Оқу-құралдарын тек қажетті жағдайда ғана пайдаланады.

Рефлекция

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?





Жалпы бағалау: 1.Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Тест тапсырмасы


1.Сабын көпіршігінің боялу себебін түсіндіретін құбылыс

 А.Дифракция

Б. Дисперсия

В.Интерференция

С. Поляризация

2.Толқын ұзындығы ең қыска сәуле

А.Инфрақызыл сәуле

Б. Рентген сәулесі

В. Көрінетін жарық

С. Радиотолқындар

 3.Толқынның түзу сызық бойымен таралудан ауытқуын немесе толқындардың тосқауылды орағытып өтуі құбылысы

А. Дисперсия

Б. Дифракция

В. Электролиз

С. Поляризация

 4. Екі көзден  таралған  толқындардың интерференциясын төменде келтірілген шарттардың қажет емесі:

1)Бірдей жиілік

2 ) Тербелістер фаза айырмасының тұрақтылығы

3) Бірдей амплитуда

 А. Тек 1

Б.)Тек 3

В) 1 және 3

С) Тек 2

5. Дифракциялық тордың 1мм ұзындығында 100 штрих бар.

Дифракциялық тордың периоды қандай?

А) d = 100мм.

В) d = 10-5м.

С) d = 1м.

Д) d = 10-3м.

Е) d = 100 м.

 6. Жарық дсперсиясының неше мағынасы бар

А) 1

В) 3.

С) 4.

Д) 2.

Е) 5

7. Қай түстерді қосу арқылы ақ түс аламыз?

А) жасыл, көгілдір, сары

В) сары, қызыл, күлгін

С) жасыл, көгілдір,қызыл

Д) сары, жасыл.

Е) жасыл, көгілдір, қызғылт сары

8.Қайсы түстерді Юнг алғашқы түстер деп атады?

А) жасыл, көгілдір, сары

В) сары, қызыл, күлгін

С) жасыл, көгілдір,қызыл

Д) сары, көгілдір, көк.

Е) жасыл, көгілдір, қызғылт сары






Адасқан әрі

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!