ҚМЖ ДҮНИЕТАНУ ЖЕЛТОҚСАН айы 3 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

ҚМЖ ДҮНИЕТАНУ ЖЕЛТОҚСАН айы 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ ДҮНИЕТАНУ ЖЕЛТОҚСАН 3сын
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пәні:

Дүниетану

Бөлімі:

Сәулет өнері

Күні:

03.12.2024ж

Педагогтің аты-жөні:

Дусбаева Н.Н

Сынып: 3 «Ә»

Қатысқандар саны: 15 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Елді мекендер қандай

болады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.3.1 елді мекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі, қызметі) ажырату.


Сабақтың мақсаты

қала мен ауылдың айырмашылығын салыстыру

Құндылықтар

денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(2 мин)

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал орнату.

«Сәлем, сәлем»

Оқушылар сабаққа назар аударады.


Оқушылар әуенмен сәлемдеседі


https://www.youtube.com/watch?v=qM2j9lq_pEw

Сабақтың ортасы

(5 мин)













10 мин










Үй тапсырмасын тексеру

«Егіншілер не өсіреді?» немесе «Малшылар не бағады?» тақырыбына сурет сал.


«Ой қозғау» әдісі

95-беттегі картаға қара. Қазақстан аумағындағы республикалық маңызы бар қалаларға Астана мен Алматы жатады. Оларды картадан тап.


1-тапсырма

Жеке жұмыс

«Біліміңді қолдан» әдісі

Ірі қалалардың тізімін жалғастыр




Үлгерімі төмен оқушы:

Таратпадағы қалаларды картадан тап

Талқылау сұрақтары:

Қалаларды көлемі бірдей ма?

Қандай қалалар ірі қалаға жатады?

Сурет салады







Картадан Астана мен Алматыны табады






1.облыс орталықтарын жазады

2.теміржол өтетін қалаларды жазады

3.курортты қалаларды жазады




Сұраққа жауап береді

Дескриптор:

-сурет салады (1б)






Мадақтау







Баскетбол доптарымен

бағалау (жауабына қарай) Дескриптор:

-облыс орталықтарын жазады(1б)

-теміржол өтетін қалаларды жазады(1б)

-курортты қалаларды жазады(1б)

Дескриптор:

-тапсырманы орындайды

ҚБ:

Жарайсың!

Тамаша!

Керемет!














Оқулық

95-

беттегі карта

Таратпа

қаламсап







10 мин














Сергіту сәті

2 минут

2 – тапсырма

Жеке жұмыс

«Құрастыр» әдісі

Суреттерге қара.

Аталған қалалардың қандай көрікті жерлері бейнеленгенін анықта.



Үлгерімі төмен оқушы:

Суреттен не көріп тұрсың?

Талқылау сұрақтары:

1.Тапсырмадан не білдің,не үйрендің?


«Бас,иық,тізе,аяқ»

Бейнефильм ұсыну

1. Астана қаласындағы ғимаратты жазады

2.Қостанай қаласындағы ғимаратты жазады

3.Ақтау қаласының көрікті жерін жазады






Сұраққа жауап береді




Балалар жаттығуды қайталап жасайды

«Комментарий» арқылы

Дескриптор:

-Астана қаласындағы ғимаратты жазады(1б)

-Қостанай қаласындағы ғимаратты жазады(1б)

-Ақтау қаласының көрікті жерін жазады(1б)

Дескриптор:

-сұраққа жауап береді

ҚБ:

Жарайсың!

Тамаша!

Керемет!

Таратпа

қаламсап












https://youtu.be/by8NcRAsRAE

Сабақтың соңы

9 мин












3-тапсырма

Жұптық жұмыс

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Қала мен ауылды салыстыр.





Үлгерімі төмен оқушы:

Сурет бойынша ауыл мен қаланы салыстыр

Талқылау сұрақтары:

1.Ауыл мен қала тұрғындарының тыныс тіршілігі бердей ма?

Неге?

1. қала мен ауылдың тұрғындар саны мен тұрғынжайын жазады

2.қала мен ауылдың айналысатын еңбек түрін жазады

3.қала мен ауылдың өндіретін өнім түрлерін жазады






Сұрақтарға жауап береді

«Комментарий» арқылы бағалау

Дескриптор:

-қала мен ауылдың тұрғындар саны мен тұрғынжайын жазады(1б)

- қала мен ауылдың айналысатын еңбек түрін жазады(1б)

- қала мен ауылдың өндіретін өнім түрлерін жазады(1б)

Дескриптор:

-сұраққа жауап береді

ҚБ:

Жарайсың!

Тамаша!

Керемет!


Таратпа

қаламсап










Рефлексия

7 мин

«Баскетбол» әдісі (Бағалау)

Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 доп)

Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 доп)

Бүгінгі сабақты түсінбедім

(5,6 доп)

Үйге тапсырма

Жер бетінде ешбір қала қалмаса, адамдардың өмірі қалай өзгерер еді?

Бүгінгі сабақтан алған білімдерін жинаған білім зарядтарының саны арқылы анықтайды.

«Комментарий»

арқылы

«Баскетбол»

тақтасы

Балалар

дың аттары жазылған ұяшықтар

доптар таратпасы





Оқу ісінің меңгерушісі: П.Рахметов























































































Пәні:

Дүниетану

Бөлімі:

Сәулет өнері

Күні:


Педагогтің аты-жөні:


Сынып: 3

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар?

ӨҚН №3 Оқушылар тәртібінің көшедегі және жолдағы ережесі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.3.2 қала мен ауыл арасындағы байланысты зерттеу, мысалдар келтіру.


Сабақтың мақсаты

қала мен ауыл тұрғындарының қандай еңбекпен айналысатынын білу

Құндылықтар

денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(2 мин)

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал орнату.

«Сәлем, сәлем»

Оқушылар сабаққа назар аударады.


Оқушылар әуенмен сәлемдеседі


https://www.youtube.com/watch?v=qM2j9lq_pEw

Сабақтың ортасы

(5 мин)












16 мин










Үй тапсырмасын тексеру

Жер бетінде ешбір қала қалмаса, адамдардың өмірі қалай өзгерер еді?


«Ой қозғау» әдісі

Адамның қандай мұқтаждықтары бар? Адамның күнделікті қолданатын қажеттіліктерінің тізбесін жаса.


1-тапсырма

Жеке жұмыс

«Біліміңді қолдан» әдісі

Сызбаға қара.

Әр саладағы адамдар немен айналысып жатқандарын айт.

Олардың мамандықтары қандай?







Үлгерімі төмен оқушы:

Сурет бойынша әңгімеле

Талқылау сұрақтары:

Сен тұратын жерде өндіріс орындары бар ма?

Адамдардың өмірінің өзгеруі туралы әңгіме жазады




Адамның күнделікті қолданатын қажеттіліктерінің тізбесін жасайды







1. өндірістегі мамандықтарды жазады

2.ауылшаруашылығындағы мамандықтарды жазады

3.құрылыстағы мамандықтарды жазады

4.саудадағы мамандықтарды жазады

5.көліктегі мамандықтарды жазады

6.қорытынды жасайды






Сұраққа жауап береді

Дескриптор:

-әңгіме жазады (1б)





Мадақтау








Баскетбол доптарымен

бағалау (жауабына қарай) Дескриптор:

-өндірістегі мамандықтарды жазады(1б)

-ауылшаруашылығындағы мамандықтарды жазады(1б)

-құрылыстағы мамандықтарды жазады(1б)

-саудадағы мамандықтарды жазады(1б)

-көліктегі мамандықтарды жазады(1б)

-қорытынды жасайды(1б)

Дескриптор:

-тапсырманы орындайды

ҚБ:

Жарайсың!

Тамаша!

Керемет!







Ламинат маркер









Таратпа

қаламсап







13 мин















Сергіту сәті

2 минут

2 – тапсырма

Жеке жұмыс

«Құрастыр» әдісі

Суреттерге қара.

Қала және ауыл тұрғындары немен айналысатынын анықтаңдар.

Қорытынды жасаңдар

ӨҚН №3

Көше қозғалысында қандай ережелерді есте сақтау қажет?

Үлгерімі төмен оқушы:

Суреттен не көріп тұрсың?

Талқылау сұрақтары:

1.Тапсырмадан не білдің,не үйрендің?


«Бас,иық,тізе,аяқ»

Бейнефильм ұсыну

1. қала тұрғындары немен айналысатынын анықтайды

2.ауыл тұрғындары немен айналысатынын анықтайды

3.қорытынды жасайды







Сұраққа жауап береді





Балалар жаттығуды қайталап жасайды

«Комментарий» арқылы

Дескриптор:

-қала тұрғындары немен айналысатынын анықтайды(1б)

-ауыл тұрғындары немен айналысатынын анықтайды(1б)

-қорытынды жасайды(1б)


Дескриптор:

-сұраққа жауап береді

ҚБ:

Жарайсың!

Тамаша!

Керемет!

Таратпа

қаламсап












https://youtu.be/by8NcRAsRAE

Рефлексия

7 мин

«Баскетбол» әдісі (Бағалау)

Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 доп)

Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 доп)

Бүгінгі сабақты түсінбедім

(5,6 доп)

Үйге тапсырма

Үлкендердің көмегін, Интернет мүмкіндігін және қосымша әдебиетті пайдаланып, анықта

Бүгінгі сабақтан алған білімдерін жинаған білім зарядтарының саны арқылы анықтайды.

«Комментарий»

арқылы

«Баскетбол»

тақтасы

Балалар

дың аттары жазылған ұяшықтар

доптар таратпасы



































































































Бөлім

Өнер

Педагогтың аты-жөні


Күні:


Сынып: 3 «»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Пәні:

Дүниетану

Сабақтың тақырыбы:

Түркілер және олардың өмір сүру салты.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:


3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір сүру салтын анықтау.


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір сүру салтын анықтайды

Оқушылардың басым бөлігі: түркі әлемінің жетістіктері мен өмір сүру салты туралы біледі

Кейбір оқушылар: түркілердің өмір сүру салты мен өнертабысын анықтайды

Бағалау критерийлері

- түркі әлемінің жетістіктері мен өмір сүру салты туралы біледі

- түркілердің өмір сүру салты мен өнертабысын анықтайды

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс-тар

Сабақтың басы



5 минут




Үй тапсырмасын сұрау

Электр құралының атауларын білесіңдер ме?

Қандай қауіпсіздік ережелерін білесіңдер?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады

Ой қозғау

Қазақ халқының шежіресін бәйтерекке теңейді.Бұл ағаштың діңі-қазақтардың бабалары:сақтар,ғұндар,түркілер.Олар туралы не білетініңді баяндап бер.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады

Үй тапсырмасын айтады

Оқушылар өз ойларымен бөліседі






1балл


«Отша-шу» әдісі

Оқулық

52 бет






Сабақтың ортасы

10минут









10минут








10минут







1-тапсырма

Берілген картадан Түрік қағанатының жерлерін көрсет.Ауыр қаруланған түркі жауынгерлерінің жеңісінің себептерін айтуға тырыс.Түрік қағанатының негізін салған кім?Түркілер қандай өмір салтын ұстанған?

Дескриптор:

-картадан батыс –түрік қағанатын көрсетеді(1балл)

- картадан шығыс –түрік қағанатын көрсетеді(1балл)

- түркі жауынгерлерінің жеңісінің себептерін айтады(1балл)

- Түрік қағанатының негізін салған қағанды атайды(1балл)

- Түркілер қандай өмір салтын ұстанғанғанын айтады(1балл)

2-тапсырма

Суретке қарап түркілердің өнертабысын анықта.Бұл жаңалықтар адам өмірін қалай жеңілдетті?Сұрақтарға жауап беру үшін суреттерді салыстыр.

Дескриптор:

- суретке қарап түркілердің өнертабысын анықтайды(1балл)

- түркілердің өнертабысы олардың өмірлерін қалай жеңілдеткенін анықтайды(1балл)

-түркілердің жасаған өнер туындыларын атайды,салыстырады(2балл)

Берілген картадан Түрік қағанатының жерлерін көрсетеді. Ауыр қаруланған түркі жауынгерлері

нің жеңісінің себептерін айтады.







Суретке қарап түркілердің өнертабысын анықтайды. Түркілердің өнертабысы олардың өмірлерін қалай жеңілдеткенін анықтайды. Түркілердің жасаған өнер туындыларын атайды,салыстырады









5балл













4 балл


Карта

ның суреті

Оқулық

52 бет














Оқулық

53 бет















Сабақтың аяғы

5минут





«Үш сұрақ» әдісі

1.Түркілер кімдердің ұрпағы болған?

2.Түрік қағаны Бумын қандай атты әскер құрды?

3.Түркілердің әскерлері қай жерлерге билік жүргізді?


Сұрақтарға жауап береді


Үй тапсыр-масы

52-53

беттер
































Бөлім

Өнер

Педагогтың аты-жөні


Күні:


Сынып: 3 «»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Пәні:

Дүниетану

Сабақтың тақырыбы:

Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңызы не?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

3.3.1.2 тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: тарихи және мәдени ескерткіштердің маңызы туралы біледі.

Кейбір оқушылар: ескерткіштерді қорғауды,құрметтеуді түсінеді.

Бағалау критерийлері

- тарихи және мәдени ескерткіштердің маңызы туралы біледі

- ескерткіштерді қорғауды,құрметтеуді түсінеді.

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс-тар

Сабақтың басы



5 минут




Үй тапсырмасын сұрау

Түркілер қандай өмір салтын ұстанады?

Түркі қағанатының негізін салған қаған кім?

Түркілерде қандай өнер дамыған? Сөздеріне қатысты сөйлем құра.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады

Ой қозғау

Ескерткіштер не үшін керек деп ойлайсың?

«Естелік», «ескерткіш»

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады

Үй тапсырмасын айтады

Оқушылар өз ойларымен бөліседі.Сөйлем құрайды.






1балл


«Отша-шу» әдісі

Оқулық

54 бет






Сабақтың ортасы

10минут









10минут








10минут







1-тапсырма

Суреттерге қара.Тарихи-мәдени ескерткіштердің түрлерін ата.Суретте Түркістан,Алматы,Орал,Семей қалалары мен облыстарындағы тарихи –мәдени ескерткіштер бейнеленген.Саған таныс ескерткіштерді атап көр.

Дескриптор:

-суреттердегі бірінші ескерткіштің атауын атайды(1балл)

- суреттердегі екінші ескерткіштің атауын атайды(1балл)

- суреттердегі үшінші ескерткіштің атауын атайды(1балл)

- суреттердегі төртінші ескерткіштің атауын атайды(1балл)

- суреттердегі бесінші ескерткіштің атауын атайды(1балл)

2-тапсырма

Эссе жазамын.Тақырыбы «Менің сүйікті ескерткішім» Кез келген ескерткішті(еліміздегі,қаладағы,ауылдағы)таңдап,ол ескерткіштің саған неге ұнайтындығы туралы 7 -8 сөйлем жаз.

Дескриптор:

- шығарманың мазмұнын тақырыбына сай жазады(1балл)

-шығармадағы сөйлемдер уақиға желісіне сай ретімен орналасқан(1балл)

-шығармада тыныс белгілер дұрыс қойылған (1балл)

-үлкен әріп пен кіші әріптің мөлшері сақталған(1балл)

Суреттерге қарайды.Тарихи-мәдени ескерткіштердің түрлерін атайды.Суретте Түркістан,Алматы,Орал,Семей қалалары мен облыстарындағы тарихи –мәдени ескерткіштер бейнеленген,таныс ескерткіштерді атайды.


«Менің сүйікті ескерткішім» тақырыбына эссе жазады.














5балл













4 балл


Карта

ның суреті

Оқулық

54 бет














Оқулық

54,55 бет















Сабақтың аяғы

5минут





«Үш сұрақ» әдісі

1.адамдар ескерткіштерді бұрыннан сақтаған ба?

2.Ескерткіштер бізге не үшін қажет деп ойлайсың?

3.Ауылыңда қандай ескерткіштер бар?

Сұрақтарға жауап береді


Үй тапсыр-масы

54-55

беттер














Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.11.2024
110
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі