№66 «Қазығұрт» жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану 13-сабақ
|
Бөлім |
Сәулет өнері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сатыбалдыева Алия |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып:3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№13 Елді мекендер қандай болады? Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.3.1 елдімекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі, қызметі) ажырату. 3.1.3.2 қала мен ауыл арасындағы байланысты зерттеу, мысалдар келтіру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажыратады Қала мен ауыл арасындағы байланысты зерттейді Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы Апталық дәйек сөз: «Бірлігі күшті ел озады» |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Психологиялық ахуал. «Сен мен үшін кімсің?» Өткен тақырыпқа шолу «Мемори» әдісімен өтеді: -Балалар сабақ бастамас бұрын сендерді екі топқа бөліп алғым келеді. Сендерге суреттер таратамын. Сол суреттердің мазмұны бойынша екі топқа бөліне қалыңдар. (Ауыл мен қала суреттерін таратамын) Осы топтың атаулары бойынша бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар? -Дұрыс таптыңдар. Тақырып: Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар? -Сабағымыздың мақсаты: Қала мен ауыл арасындағы байланысты білетін боламыз. Қызығушылықтарын ояту Енді сіз көздеріңді жұмып, айналадағы барлық дыбыстарды мұқият тыңдаңдар, осы дыбыстардың арқасында біз бірге әртүрлі жерлерге саяхаттаймыз. Сендердің міндеттерің-қайда жеткеніңді, айналаңда не бар екенін, мұндай дыбыстарды қайдан естуге болатынын болжау. Ол үшін бізге сыныпта толық тыныштық болуы керек . Сіз дайынбыз ба? «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы Апталық дәйек сөз: «Бірлігі күшті ел озады» Құндылық: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру |
Психологиялық тренингке қатысады. Сұрақтарға жауап береді. Суреттерге қарап топқа бөлінеді. -Ауыл мен қала туралы. Көздерін жұмып дыбыстарды анықтайды. |
Бағалау шкаласымен бағаланады.
|
Акт тақта,презентация,үлестірмелі парақтар. |
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ФС 1-тапсырма Жұптық жұмыс «Галлерея» әдісі. ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау Тақтадағы суреттерге қарап, қала мен ауыл суреттерінің нөмірлерін атаңдар.
Картамен жұмыс. Картаға қарап Қазақстан аумағындағы Астана мен Алматыны тап. Сызбамен, мәтінмен жұмыс.
-Сенің қалаң немесе облыс орталығың қандай қала түріне жататынын анықта. Суретпен жұмыс. Үлкен қалалар өзінің көрнектілігімен ерекшеленеді. Суреттердегі қалалардың қандай көрнекті орындары бейнеленгенін әңгімеле. - Қала мен ауылды салыстыр.
Саралау тапсырмасы 1.Төмендегі елді мекен түрлерін ата: Үлкен көпқабатты үйлер — ____________________ Егістік, мал, табиғат көп — ____________________ Көлігі аз, үйлері аз, шағын мекен — ____________________ (Жауабы: қала, ауыл, ауылдық округ/қыстақ) 2.Қала ма, ауыл ма? Берілген сипаттаманы оқып, түрін анықта: «Зауыттар көп, автобустар жүреді» → ____________ «Жайлауда мал бағылады, бақша салады» → ____________ «Адамдары аз, үйлері арасы алшақ» → ____________ 3.Қала мен ауыл арасындағы төмендегі байланыстарды түсіндір.
Әрқайсына 2 сөйлем жаз. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Мынадай қиял-ғажайыпты елестет. Жер бетінде ешбір қала қалмаса, адамдардың өмірі қалай өзгерер еді? |
Мәтінді оқиды Сұрақтарға жауап береді
|
Бағалау критерийі: Елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажыратады Дескриптор:
Қала мен ауылды ажыратады2 балл Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл |
Оқулық, Суреттер |
|
|
5 мин |
Сергіту сәтінде «Қала» ойынын ойнаңдар. Бір оқушы облыс орталығын атайды. Екіншісі картадан қаланы және облыс орталығын көрсетеді. |
Сергіту жаттығуларын жасайды. |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
15 мин |
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс «Мен саған,сен маған» ОДД: білу, түсіну Нұсқаулық: Пікірталас. Қай жерде өмір сүруге қолайлы? Сұрақ-жауап: -Адамның қандай мұқтаждықтары бар? Күнделікті қолданатын қажет заттарының тізбесін жаса. -Тауар өндіру мен қызмет көрсету түріне мысалдар келтір. Талдау жасап, салыстыр. |
Сұрақтарға жауап беріп, қорытынды жасайды |
Дескриптор: - Қай жерде өмір сүруге қолайлы екенін дәлелдеп пікірталасады 3 балл |
Оқулық |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Бағалау тақтасы» Оқу тапсырмасы: мәтінді оқып мазмұндау |
Кері байланыс жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Дүниетану сәулет өнері
ҚМЖ Дүниетану сәулет өнері
№66 «Қазығұрт» жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану 13-сабақ
|
Бөлім |
Сәулет өнері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сатыбалдыева Алия |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып:3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№13 Елді мекендер қандай болады? Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.3.1 елдімекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі, қызметі) ажырату. 3.1.3.2 қала мен ауыл арасындағы байланысты зерттеу, мысалдар келтіру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажыратады Қала мен ауыл арасындағы байланысты зерттейді Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы Апталық дәйек сөз: «Бірлігі күшті ел озады» |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Психологиялық ахуал. «Сен мен үшін кімсің?» Өткен тақырыпқа шолу «Мемори» әдісімен өтеді: -Балалар сабақ бастамас бұрын сендерді екі топқа бөліп алғым келеді. Сендерге суреттер таратамын. Сол суреттердің мазмұны бойынша екі топқа бөліне қалыңдар. (Ауыл мен қала суреттерін таратамын) Осы топтың атаулары бойынша бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар? -Дұрыс таптыңдар. Тақырып: Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар? -Сабағымыздың мақсаты: Қала мен ауыл арасындағы байланысты білетін боламыз. Қызығушылықтарын ояту Енді сіз көздеріңді жұмып, айналадағы барлық дыбыстарды мұқият тыңдаңдар, осы дыбыстардың арқасында біз бірге әртүрлі жерлерге саяхаттаймыз. Сендердің міндеттерің-қайда жеткеніңді, айналаңда не бар екенін, мұндай дыбыстарды қайдан естуге болатынын болжау. Ол үшін бізге сыныпта толық тыныштық болуы керек . Сіз дайынбыз ба? «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы Апталық дәйек сөз: «Бірлігі күшті ел озады» Құндылық: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру |
Психологиялық тренингке қатысады. Сұрақтарға жауап береді. Суреттерге қарап топқа бөлінеді. -Ауыл мен қала туралы. Көздерін жұмып дыбыстарды анықтайды. |
Бағалау шкаласымен бағаланады.
|
Акт тақта,презентация,үлестірмелі парақтар. |
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ФС 1-тапсырма Жұптық жұмыс «Галлерея» әдісі. ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау Тақтадағы суреттерге қарап, қала мен ауыл суреттерінің нөмірлерін атаңдар.
Картамен жұмыс. Картаға қарап Қазақстан аумағындағы Астана мен Алматыны тап. Сызбамен, мәтінмен жұмыс.
-Сенің қалаң немесе облыс орталығың қандай қала түріне жататынын анықта. Суретпен жұмыс. Үлкен қалалар өзінің көрнектілігімен ерекшеленеді. Суреттердегі қалалардың қандай көрнекті орындары бейнеленгенін әңгімеле. - Қала мен ауылды салыстыр.
Саралау тапсырмасы 1.Төмендегі елді мекен түрлерін ата: Үлкен көпқабатты үйлер — ____________________ Егістік, мал, табиғат көп — ____________________ Көлігі аз, үйлері аз, шағын мекен — ____________________ (Жауабы: қала, ауыл, ауылдық округ/қыстақ) 2.Қала ма, ауыл ма? Берілген сипаттаманы оқып, түрін анықта: «Зауыттар көп, автобустар жүреді» → ____________ «Жайлауда мал бағылады, бақша салады» → ____________ «Адамдары аз, үйлері арасы алшақ» → ____________ 3.Қала мен ауыл арасындағы төмендегі байланыстарды түсіндір.
Әрқайсына 2 сөйлем жаз. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Мынадай қиял-ғажайыпты елестет. Жер бетінде ешбір қала қалмаса, адамдардың өмірі қалай өзгерер еді? |
Мәтінді оқиды Сұрақтарға жауап береді
|
Бағалау критерийі: Елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажыратады Дескриптор:
Қала мен ауылды ажыратады2 балл Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл |
Оқулық, Суреттер |
|
|
5 мин |
Сергіту сәтінде «Қала» ойынын ойнаңдар. Бір оқушы облыс орталығын атайды. Екіншісі картадан қаланы және облыс орталығын көрсетеді. |
Сергіту жаттығуларын жасайды. |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
15 мин |
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс «Мен саған,сен маған» ОДД: білу, түсіну Нұсқаулық: Пікірталас. Қай жерде өмір сүруге қолайлы? Сұрақ-жауап: -Адамның қандай мұқтаждықтары бар? Күнделікті қолданатын қажет заттарының тізбесін жаса. -Тауар өндіру мен қызмет көрсету түріне мысалдар келтір. Талдау жасап, салыстыр. |
Сұрақтарға жауап беріп, қорытынды жасайды |
Дескриптор: - Қай жерде өмір сүруге қолайлы екенін дәлелдеп пікірталасады 3 балл |
Оқулық |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Бағалау тақтасы» Оқу тапсырмасы: мәтінді оқып мазмұндау |
Кері байланыс жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

















