Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: физика |
Мектеп: №28 ЖББМ КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Тығыздық |
Мұғалімнің аты жөні: Зулпыхаров Алмас |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
7.2.2.12 – әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: дене, дене көлемі ұғымын түсіну, өлшем бірліктерін айту. Көптеген оқушылар істей алады: дұрыс пішіндегі дененің көлемін анықтау, есептер шығару, мысалдар келтіру; Кейбір оқушылар істей алады: әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сабақ барысында оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым, оқылым дағдыларын арттыру. Арнайы пәндік лексика мен терминалогия: Көлем – бұл ............... шама. Көлем – ................... болып табылады. Көлем – ........................ әрпімен белгіленеді. Көлемнің өлшем бірлігі – .........................
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы. Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Экономикалық өсу – бұл біздің ең маңызды міндетіміз, Қазақстанның өңірлік жəне жаһандық бəсекеге қабілеттілігі осыған тікелей байланысты. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Математика – дұрыс пішінді денелердің көлемін есептеп шығару, формула түрлендіру (амалдар қолдану); Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Масса және денелердің массасын өлшеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) |
I.Ұйымдастыру кезеңі 1.1 Сәлемдесу. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Ақ тілек» атты сергіту сәтін өткізу. Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге байланысты жағымды тілектер айтады. Мақсаты: сыныпта сенімділік қарым-қатынас, жағымды кері байланыс орнату. Көңіл-күйлерін бағдаршам арқылы көрсету. 1.2 Оқушыларды «Физикалық ұғым» әдісі бойынша топтарға біріктіру I топ – материя II топ – дене ІІІ топ – шама IV топ – мензурка II. Үй тапсырмасын қайталау: «Кластер» әдісі арқылы үй тапсырмасын анықтау. «Масса» ұғымы аясында ой топтастыру Қалыптастыру бағалау Топтар өз-өзін бағалайды.
|
Тақырыпқа арналған физикалық шамалар және таңбалар жазылған қима қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (15 мин) |
II. Жаңа сабақ Топтық жұмыс. «Суреттер сойлейді» әдісі бойынша оқушыларға тапсырмалар беріледі. Оқушылар топтар мен үстел қасында жұмыс істей алады. Жаңа тақырыпқа арналған төмендегі тапсырма беріледі.
Сурет бойынша тапсырмалар.
АКТ көмегі мен бейне ролик көрсету. Топтарға бейне ролик бойынша тапсырмалар беру.
АРХИМЕД ЖАЙЛЫ АҢЫЗ (287 ж б.д.д.) Аңыз бойынша, Сиракуз патшасы Гиерон пішіні дұрыс болмаған, өзінің тәжін таза алтыннан жасалғанын біліп беруді Архимедке тапсырған.
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша топтарға тапсырма: сіздер қалай ойлайсыздар, Архимед тапсырманы қалай орындаған? Қалптастырушы бағалау. «Бағдаршам» әдісі бойынша оқушылар өз-өзін бағалайды. |
Сурет
АКТ
Суреттер. Оқулықтар, маркер, стикер, тәжірибеге қажетті құралдар.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(10 мин) |
ІІІ. Тәжірибе жасау. Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу. Өлшеуіш цилиндрдің (мензурка) шкаласының бөлік құнын анықтау.
Өлшеуіш цилиндрді пайдаланып, денелердің көлемін өлшеу.
|
Оқулықтар, маркер, стикер, тәжірибеге қажетті құралдар. Су құйылған өлшеуіш цилиндр (мензурка), жіңішке жіп, әр түрлі ыдыстар мен денелер (гайка, тас, т.б.).
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(7 мин) |
IV Деңгейлік тапсырмалары
С)
деңгейі Суреттегі дұрыс емес пішінді дененің көлемін анықтау. Нәтижелерді аспап қателігін ескеріп жасау.
|
Бағалау парағы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы Рефлексия 3 мин
|
- Көлемнің физикалық мағынасын түсіндім/ түсіне алмадым. - пішіні дурыс денелердің көлемі формуласына есептер шығара алдым/ формула түрлендіре алмадым.
- Сұйық және қатты денелердің көлемін анықтау қызықты/ қызықсыз болды. Үйге тапсырма Үйде орындалатын эксперименттік тапсырма: тұрмыста пайдаланатын тұрмыстық заттардың көлемін анықтау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Сабақ барысында берілетін тапсырмалар оқушылардың қабілеті мен қарқынына сәйкес сараланған. Кейбір оқушылар кластер құрастырып, формуланы пайдаланып есептер шығара алады. Сабақтың барысында топтық жұмыстар жүргізу, белсенді әдістерден пайдалану барысында оқушыларға көбірек қолдау көрсетіледі. Оқушыларға үш деңгейлі тапсырмалар беріледі. Қабілеттеріне қарай оқушылар жауап береді. «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша барлық оқушылар суреттермен жұмыс жасап, мәтін айта алады және тапсырмаларды орындай алады. Деңгейлік тапсырмалар әдісінде үш деңгейлі тапсырмалар беріледі. Қабілеттеріне қарай оқушылар жауап береді. Деңгейі төмен оқушылар: көлем, пішін ұғымының мағынасын білу, таңбаларын, өлшем бірліктерін айту, ауызша сұрақтар қою; Деңгейі орта оқушылар: пішіні дұрыс денелердің көлемін есептей алу, мысаллар келтіру, есептер шығару; Деңгейі жоғары оқушылар: пішіні дұрыс емес денелердің көлемін табу жолдарына тәжірибе жасау, күрделі есептер шығару, көлемнің өлшем бірліктерін ХБ жүйесіне ауыстыру. Қабілеті жоғары оқушылар формуланы түрлендіріп күрделі есептер шығара алады және қорытынды жасай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Бұл сабақта қалыптастырушы бағалау «Кластер» әдісі арқылы алдыңғы алған білімдерін топтық жұмысты орындау барысында жүргізіледі. Қалыптастырушы бағалау кезінде оқушыларды демеп, қолдау көрсету үшін смайликтер, бағдаршам және ұпайлар қою арқылы бағалаймын. Оқушыларды бағалау үдерісі толықтай оқыту үдерісімен қатер жүргізілді. Жаңа сабақ барысында оқушылардың жаңа материалдарды меңгеру деңгейн анықтау, бағалау мақсатында деңгейлік бағалау бойынша жүргізіледі. Кері байланыс: «Таңдау» әдісі оқушылар бүгінгі тақырып бойынша алған білімдерінің деңгейіне байланысты баспалдақтарға стикерлерді жапсырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. |
Тәжірибе жұмысын жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары шынайы болды ма? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар ОМ жетті ме? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Егер жетпесе неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың уақыттары сақталды ма? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? 1: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу. 7 сынып
ҚМЖ. Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу. 7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: физика |
Мектеп: №28 ЖББМ КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Тығыздық |
Мұғалімнің аты жөні: Зулпыхаров Алмас |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
7.2.2.12 – әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: дене, дене көлемі ұғымын түсіну, өлшем бірліктерін айту. Көптеген оқушылар істей алады: дұрыс пішіндегі дененің көлемін анықтау, есептер шығару, мысалдар келтіру; Кейбір оқушылар істей алады: әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сабақ барысында оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым, оқылым дағдыларын арттыру. Арнайы пәндік лексика мен терминалогия: Көлем – бұл ............... шама. Көлем – ................... болып табылады. Көлем – ........................ әрпімен белгіленеді. Көлемнің өлшем бірлігі – .........................
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы. Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Экономикалық өсу – бұл біздің ең маңызды міндетіміз, Қазақстанның өңірлік жəне жаһандық бəсекеге қабілеттілігі осыған тікелей байланысты. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Математика – дұрыс пішінді денелердің көлемін есептеп шығару, формула түрлендіру (амалдар қолдану); Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Масса және денелердің массасын өлшеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) |
I.Ұйымдастыру кезеңі 1.1 Сәлемдесу. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Ақ тілек» атты сергіту сәтін өткізу. Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге байланысты жағымды тілектер айтады. Мақсаты: сыныпта сенімділік қарым-қатынас, жағымды кері байланыс орнату. Көңіл-күйлерін бағдаршам арқылы көрсету. 1.2 Оқушыларды «Физикалық ұғым» әдісі бойынша топтарға біріктіру I топ – материя II топ – дене ІІІ топ – шама IV топ – мензурка II. Үй тапсырмасын қайталау: «Кластер» әдісі арқылы үй тапсырмасын анықтау. «Масса» ұғымы аясында ой топтастыру Қалыптастыру бағалау Топтар өз-өзін бағалайды.
|
Тақырыпқа арналған физикалық шамалар және таңбалар жазылған қима қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (15 мин) |
II. Жаңа сабақ Топтық жұмыс. «Суреттер сойлейді» әдісі бойынша оқушыларға тапсырмалар беріледі. Оқушылар топтар мен үстел қасында жұмыс істей алады. Жаңа тақырыпқа арналған төмендегі тапсырма беріледі.
Сурет бойынша тапсырмалар.
АКТ көмегі мен бейне ролик көрсету. Топтарға бейне ролик бойынша тапсырмалар беру.
АРХИМЕД ЖАЙЛЫ АҢЫЗ (287 ж б.д.д.) Аңыз бойынша, Сиракуз патшасы Гиерон пішіні дұрыс болмаған, өзінің тәжін таза алтыннан жасалғанын біліп беруді Архимедке тапсырған.
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша топтарға тапсырма: сіздер қалай ойлайсыздар, Архимед тапсырманы қалай орындаған? Қалптастырушы бағалау. «Бағдаршам» әдісі бойынша оқушылар өз-өзін бағалайды. |
Сурет
АКТ
Суреттер. Оқулықтар, маркер, стикер, тәжірибеге қажетті құралдар.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(10 мин) |
ІІІ. Тәжірибе жасау. Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу. Өлшеуіш цилиндрдің (мензурка) шкаласының бөлік құнын анықтау.
Өлшеуіш цилиндрді пайдаланып, денелердің көлемін өлшеу.
|
Оқулықтар, маркер, стикер, тәжірибеге қажетті құралдар. Су құйылған өлшеуіш цилиндр (мензурка), жіңішке жіп, әр түрлі ыдыстар мен денелер (гайка, тас, т.б.).
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(7 мин) |
IV Деңгейлік тапсырмалары
С)
деңгейі Суреттегі дұрыс емес пішінді дененің көлемін анықтау. Нәтижелерді аспап қателігін ескеріп жасау.
|
Бағалау парағы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы Рефлексия 3 мин
|
- Көлемнің физикалық мағынасын түсіндім/ түсіне алмадым. - пішіні дурыс денелердің көлемі формуласына есептер шығара алдым/ формула түрлендіре алмадым.
- Сұйық және қатты денелердің көлемін анықтау қызықты/ қызықсыз болды. Үйге тапсырма Үйде орындалатын эксперименттік тапсырма: тұрмыста пайдаланатын тұрмыстық заттардың көлемін анықтау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Сабақ барысында берілетін тапсырмалар оқушылардың қабілеті мен қарқынына сәйкес сараланған. Кейбір оқушылар кластер құрастырып, формуланы пайдаланып есептер шығара алады. Сабақтың барысында топтық жұмыстар жүргізу, белсенді әдістерден пайдалану барысында оқушыларға көбірек қолдау көрсетіледі. Оқушыларға үш деңгейлі тапсырмалар беріледі. Қабілеттеріне қарай оқушылар жауап береді. «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша барлық оқушылар суреттермен жұмыс жасап, мәтін айта алады және тапсырмаларды орындай алады. Деңгейлік тапсырмалар әдісінде үш деңгейлі тапсырмалар беріледі. Қабілеттеріне қарай оқушылар жауап береді. Деңгейі төмен оқушылар: көлем, пішін ұғымының мағынасын білу, таңбаларын, өлшем бірліктерін айту, ауызша сұрақтар қою; Деңгейі орта оқушылар: пішіні дұрыс денелердің көлемін есептей алу, мысаллар келтіру, есептер шығару; Деңгейі жоғары оқушылар: пішіні дұрыс емес денелердің көлемін табу жолдарына тәжірибе жасау, күрделі есептер шығару, көлемнің өлшем бірліктерін ХБ жүйесіне ауыстыру. Қабілеті жоғары оқушылар формуланы түрлендіріп күрделі есептер шығара алады және қорытынды жасай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Бұл сабақта қалыптастырушы бағалау «Кластер» әдісі арқылы алдыңғы алған білімдерін топтық жұмысты орындау барысында жүргізіледі. Қалыптастырушы бағалау кезінде оқушыларды демеп, қолдау көрсету үшін смайликтер, бағдаршам және ұпайлар қою арқылы бағалаймын. Оқушыларды бағалау үдерісі толықтай оқыту үдерісімен қатер жүргізілді. Жаңа сабақ барысында оқушылардың жаңа материалдарды меңгеру деңгейн анықтау, бағалау мақсатында деңгейлік бағалау бойынша жүргізіледі. Кері байланыс: «Таңдау» әдісі оқушылар бүгінгі тақырып бойынша алған білімдерінің деңгейіне байланысты баспалдақтарға стикерлерді жапсырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. |
Тәжірибе жұмысын жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары шынайы болды ма? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар ОМ жетті ме? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Егер жетпесе неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың уақыттары сақталды ма? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? 1: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















