Бекітемін:
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
||||||||||||||
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда): |
Кудайбергенова Жанат Ундербаевна |
||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы. |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.1.10
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын білу -екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын есеп шығаруда қолдану |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||
|
Уақыты Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||
|
5 минут Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Екі өрнектің квадраттарының айырмасы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласы. - екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын қолдану. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтар.
|
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|
||||||||||
|
10 мин Жаңа сабақ |
Құндылықтарды дарыту : «Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарын дарыту. Жаңа сабақ. Видеотүсіндіру. a – b айырмасын a + b қосындысына көбейт: (a – b)(a + b) = a2 + ab – ab + b2 = a2 – b2 немесе a2 – b2 = (a – b)(a + b). a2 – b2 = (a – b)(a + b) теңдігі екі өрнектің квадраттары айырмасының формуласы деп аталады және «екі өрнектің квадраттарының айырмасы олардың айырмасы мен қосындысының көбейтіндісіне тең» деп оқылады. 1-мысал. Көбейтуді орында: a) (5 – 3b)(5 + 3b) = 52 – (3b)2 = 25 – 9b2. b) (7 + 4c)(7 – 4c) = 72 – (4c)2 = 49 – 16c2. 2-мысал. Көбейткіштерге жікте: a) 81 – n2 = 92 – n2 = (9 – n)(9 + n). b) 100m2 – 16x2 y4 = (10m)2 – (4xy2)2 = (10m – 4xy2)(10m + 4xy2 ). 3-мысал. Теңдеуді шеш: x2 – 100 = 0. Шешуі. Алдымен теңдеудің сол жағын көбейткіштерге жікте: x2 – 100 = x2 – 102 = (x – 10)(x + 10). Кейін (x – 10)(x + 10) = 0 теңдеуін шеш. Көбейткіштердің бірі нөлге тең болғанда ғана көбейтіндінің мәні нөлге тең болады: x – 10 = 0 немесе x + 10 = 0, осыдан x = 10 немесе x = –10. Теңдеудің екі шешімі бар: 10 және –10. Жауабы: –10 және 10. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау
|
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|
||||||||||
|
15 минут Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма 1.
Егер
Тапсырма 2. Көпмүше түрінде жазыңыздар:
Тапсырма 3
|
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Кестені дескрипторға сәйкес толтырады.
Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Дескриптор: -Қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады -Есептеулерде қысқаша көбейту формалаларын қолдана алады -Дәлелдеуді жүргізе алады. ҚБ:«Бас бармақ» әдісі |
Презентация Слайд Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық Презентация |
|
||||||||||
|
10 мин Оқулықпен жұмыс |
|
Тапсырманы орындайды
|
Оқушының тақтадағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау |
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|
||||||||||
|
5 минут |
Бүгінгі сабақта: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; - ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Рефлексия:
Үйге тапсырма.№31.4 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Тақта Бор
Кітап Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
|
|
||||||||||
Тексерілді : Согинтаева А
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қмж: Екі өрнектің квадраттарының айырмасы
Қмж: Екі өрнектің квадраттарының айырмасы
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
||||||||||||||
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда): |
Кудайбергенова Жанат Ундербаевна |
||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы. |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.1.10
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын білу -екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын есеп шығаруда қолдану |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||
|
Уақыты Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||
|
5 минут Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Екі өрнектің квадраттарының айырмасы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласы. - екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын қолдану. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтар.
|
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|
||||||||||
|
10 мин Жаңа сабақ |
Құндылықтарды дарыту : «Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарын дарыту. Жаңа сабақ. Видеотүсіндіру. a – b айырмасын a + b қосындысына көбейт: (a – b)(a + b) = a2 + ab – ab + b2 = a2 – b2 немесе a2 – b2 = (a – b)(a + b). a2 – b2 = (a – b)(a + b) теңдігі екі өрнектің квадраттары айырмасының формуласы деп аталады және «екі өрнектің квадраттарының айырмасы олардың айырмасы мен қосындысының көбейтіндісіне тең» деп оқылады. 1-мысал. Көбейтуді орында: a) (5 – 3b)(5 + 3b) = 52 – (3b)2 = 25 – 9b2. b) (7 + 4c)(7 – 4c) = 72 – (4c)2 = 49 – 16c2. 2-мысал. Көбейткіштерге жікте: a) 81 – n2 = 92 – n2 = (9 – n)(9 + n). b) 100m2 – 16x2 y4 = (10m)2 – (4xy2)2 = (10m – 4xy2)(10m + 4xy2 ). 3-мысал. Теңдеуді шеш: x2 – 100 = 0. Шешуі. Алдымен теңдеудің сол жағын көбейткіштерге жікте: x2 – 100 = x2 – 102 = (x – 10)(x + 10). Кейін (x – 10)(x + 10) = 0 теңдеуін шеш. Көбейткіштердің бірі нөлге тең болғанда ғана көбейтіндінің мәні нөлге тең болады: x – 10 = 0 немесе x + 10 = 0, осыдан x = 10 немесе x = –10. Теңдеудің екі шешімі бар: 10 және –10. Жауабы: –10 және 10. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау
|
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|
||||||||||
|
15 минут Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма 1.
Егер
Тапсырма 2. Көпмүше түрінде жазыңыздар:
Тапсырма 3
|
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Кестені дескрипторға сәйкес толтырады.
Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Дескриптор: -Қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады -Есептеулерде қысқаша көбейту формалаларын қолдана алады -Дәлелдеуді жүргізе алады. ҚБ:«Бас бармақ» әдісі |
Презентация Слайд Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық Презентация |
|
||||||||||
|
10 мин Оқулықпен жұмыс |
|
Тапсырманы орындайды
|
Оқушының тақтадағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау |
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|
||||||||||
|
5 минут |
Бүгінгі сабақта: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; - ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Рефлексия:
Үйге тапсырма.№31.4 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Тақта Бор
Кітап Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
|
|
||||||||||
Тексерілді : Согинтаева А
шағым қалдыра аласыз

















