Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Деректер базасы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:9ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Электрондық кестеде деректер базасын құру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; |
|
|
Сабақ мақсаттары |
|
|
|
Бағалау критерийі: |
|
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Әділдік және жауапкершілік» әрбір оқушының жұмысына объективті баға беру және жауапкершілікпен қарауға ынталандыру. |
|
Сабақтың барысы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Электрондық кестеде деректер базасын құру
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Деректер базасы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:9ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Электрондық кестеде деректер базасын құру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; |
|
|
Сабақ мақсаттары |
|
|
|
Бағалау критерийі: |
|
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Әділдік және жауапкершілік» әрбір оқушының жұмысына объективті баға беру және жауапкершілікпен қарауға ынталандыру. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 8 мин |
Электронды кестелерде мәліметтер базасын құру (Ұ) Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді: МҚ өріс пен жазба деген не? Оларды өзара алмастыруға бола ма? Неліктен болмайды? «Мәліметтер қоры» ұғымын және оның қолдану облысын түсіндіріңдер. Қандай мысалдар келтіре аласыңдар? Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерін талқылаңыз |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Оқулық, презентация, видео сабақ, электронды білім класс Жұмыс дәптер |
||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Жаңа сабақ. Оқушыларға кесте жасау үрдісін түсіндіріңіз. Жұмыстың орындалу реті: MS Access-ті іске қосыңыз. Бұл үшін MS Office панелінде орналасқан MS Access пиктограммасын басыңыз немесе Іске қосу (Пуск)–Программалар-MS Access командаларын орындаңыз немесе “Менің компьютерім” терезесінен MS Office папкасы ішінен MS Access пиктограммасын таңдаңыз. “Деректер қорын құру” терезесінен “Жаңа деректер қоры” ауыстырып-қосқышын таңдаңыз. “Жаңа деректер қоры файлы” терезесінде деректер қоры файлы орналасатын диск және каталогты (папканы) көрсетіп, файл аты өрісіне файлдың атын енгізіңіз. ОК батырмасын басыңыз. “Деректер қоры” терезесінде “Кесте” батырмасын таңдап, “Құру” батырмасын басыңыз. “Жаңа кесте” терезесінде жаңа кестенің құрылымын құру режимі – Конструкторды таңдаңыз. Кестенің Конструктор терезесінде әр өріске ат беріңіз және типін таңдаңыз. Мәлімет типтеріне ерекше тоқталып, айырмашылықтарына мән беріңіз. Оқушылармен талқылаңыз. Талқылау Зерттеу
тапсырмасы. Кестемен жұмыс Оқушылар кестедегі мәліметтерді толтырады.
Компьютермен жұмыс Математика, геометрия, биология және физика пәндеріне қатысты қарапайым кестелік дерекқор құрыңдар. Мысалы, 2- суретке қараңдар. Құрастырып ұсынатын дерекқорларың төмендегі критерийге сай болсын. Жазбалар саны 10–15 аралығында, ал Өрістер саны 4–6 аралығында болсын. |
Деректер базасын құруды үйренеді
Дескриптор
базасын қолдану жолын салыстырады.
Дескриптор Компьютерде дерек қорын жасап ұсынады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар |
||||||
|
Сабақтың соңы Қорытындылау 7 мин. Рефлексия |
Оқушылар сұраққа жауап береді:
Сабақ барысында қандай қиындықтар болды? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||
|
Үйге тапсырма |
45 бет. Үй тапсырмасы. |
Жазып алады |
|
|
шағым қалдыра аласыз


