Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Деректер базасы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
14.11.2024 ж |
|
|
Сынып:9ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Электрондық кестеде деректер базасын құру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Электрондық кестелерде деректер базасын жасау әдістерін түсіндіре біледі Деректерді пішімдеу дағдыларын біледі Электрондық кестеде мәліметтермен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастырады |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Әділдік және жауапкершілік» әрбір оқушының жұмысына объективті баға беру және жауапкершілікпен қарауға ынталандыру. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Жұмысқа психологиялық көзқарас қалыптастыру. Оқушылардың зейінін шоғырландыру. «Құпия» ойыны. Мұғалім барлық қатысушылардың уысына құпиялап бір зат салады (түйме, моншақ, түйреуіш, сағат секілді… сабақтың тақырыбына сай немесе осы заттардың бас әріптерінен бүгінгі тақырып шығатындай болса да болады). Бір оқушы ортаға шығып басқалардың қолындағы затты сұрақ қою арқылы құпияны ашуға тырысады. Құпиясы ашылған оқушы ортаға шығып әрекетті жалғастырады. Білімді өзектендіру. Миға шабуыл - Eхsel кестесіндегі ұяшықтармен жұмыс істеу ерекшеліктері қандай? - Электрондық кестедегі қарапайым мәліметтер базасына не сілтеме жасай алады? - Ecхel-дің қандай ерекшеліктеріне байланысты деректер базасы ретінде пайдалану ыңғайлы деп саналады? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты тұжырымдалады. |
Балалар сабаққа дайындалады.
Оқушылар ортаға шығып әрекеттерді орындайды
Сұрақтарға жауап береді
|
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды меңгеру. Оқулықпен жұмыс. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады (Бейнежазба материалдары, слайд материалдарын қолдануға болады) Оқушылармен бірге жаңа ақпаратты талқылау. Топта жұмыс істеу. Пәндер бойынша қарапайым мәліметтер базасын жасаңыз "Математика", "Геометрия", "Биология" және "Физика". Сендер жасаған мәліметтер базасы 4-6 өрістен және 10-15 жазбадан аспауы керек. Сергіту сәті.
Білімді бекіту. 1 тапсырма. Жеке жұмыс 1.Сәйкестікті белгіле:
2 тапсырма. Берілген мәтін бойынша деректер базасын құру қажет.
1)Әзірленген деректер базасында қанша өріс бар? 2)Кілттік өрісті анықта 3)Әзірленген деректер базасында қанша жазба бар? Жауабы: 1)___ 2)___ 3)___ 3-тапсырма. Жеке жұмыс. Әзірленген деректер базасының өрістерінің атауларын жаз: Жауабы:___________________________________ 4 -тапсырма. Берілген кестеде деректердің типтерін анықта:
5 тапсырма. Деректер базасын құр:
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын қалыптастырады Кесте құрады Оқулықпен жұмыс Көз жаттығуларын орындау Жұмыс парағы бойынша тапсырмалар орындайды: Дескриптор: - сәйкестікті орнатады Дескриптор: - деректер базасын құрады - өріс атауын анықтайды - жазбалар санын анықтайды -кілттік өрісті анықтайды Дескриптор: - деректердің типтерін анықтайды Дескриптор: - деректер базасын құрады
|
3 балл 2 балл 3 балл 2 балл |
оқулық
Оқулық, жұмыс парағы:
|
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Мектеп кітапханашысына "100 тамаша кітап" жобасы аясында сұрыпталған Қазақ әдебиеті мен әлемдік классикалық әдебиеттің дерекқорын құруға көмектесіңіз. Осы тізімге енгізуге лайық деп санайтын 10 кітапты тізімдеңіз, пішінді пайдаланып, "100 керемет кітап"деп аталатын дерекқорды сақтаңыз. Сабақты қорытындылау: Бүгінгі сабақта не үйрендің? Қандай тапсырмалар қызықты болды? Сабақта қандай көңіл-күй болды?
|
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады
|
Білім класс |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Электрондық кестеде деректер базасын құру
ҚМЖ. Электрондық кестеде деректер базасын құру
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Деректер базасы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
14.11.2024 ж |
|
|
Сынып:9ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Электрондық кестеде деректер базасын құру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Электрондық кестелерде деректер базасын жасау әдістерін түсіндіре біледі Деректерді пішімдеу дағдыларын біледі Электрондық кестеде мәліметтермен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастырады |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Әділдік және жауапкершілік» әрбір оқушының жұмысына объективті баға беру және жауапкершілікпен қарауға ынталандыру. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Жұмысқа психологиялық көзқарас қалыптастыру. Оқушылардың зейінін шоғырландыру. «Құпия» ойыны. Мұғалім барлық қатысушылардың уысына құпиялап бір зат салады (түйме, моншақ, түйреуіш, сағат секілді… сабақтың тақырыбына сай немесе осы заттардың бас әріптерінен бүгінгі тақырып шығатындай болса да болады). Бір оқушы ортаға шығып басқалардың қолындағы затты сұрақ қою арқылы құпияны ашуға тырысады. Құпиясы ашылған оқушы ортаға шығып әрекетті жалғастырады. Білімді өзектендіру. Миға шабуыл - Eхsel кестесіндегі ұяшықтармен жұмыс істеу ерекшеліктері қандай? - Электрондық кестедегі қарапайым мәліметтер базасына не сілтеме жасай алады? - Ecхel-дің қандай ерекшеліктеріне байланысты деректер базасы ретінде пайдалану ыңғайлы деп саналады? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты тұжырымдалады. |
Балалар сабаққа дайындалады.
Оқушылар ортаға шығып әрекеттерді орындайды
Сұрақтарға жауап береді
|
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды меңгеру. Оқулықпен жұмыс. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады (Бейнежазба материалдары, слайд материалдарын қолдануға болады) Оқушылармен бірге жаңа ақпаратты талқылау. Топта жұмыс істеу. Пәндер бойынша қарапайым мәліметтер базасын жасаңыз "Математика", "Геометрия", "Биология" және "Физика". Сендер жасаған мәліметтер базасы 4-6 өрістен және 10-15 жазбадан аспауы керек. Сергіту сәті.
Білімді бекіту. 1 тапсырма. Жеке жұмыс 1.Сәйкестікті белгіле:
2 тапсырма. Берілген мәтін бойынша деректер базасын құру қажет.
1)Әзірленген деректер базасында қанша өріс бар? 2)Кілттік өрісті анықта 3)Әзірленген деректер базасында қанша жазба бар? Жауабы: 1)___ 2)___ 3)___ 3-тапсырма. Жеке жұмыс. Әзірленген деректер базасының өрістерінің атауларын жаз: Жауабы:___________________________________ 4 -тапсырма. Берілген кестеде деректердің типтерін анықта:
5 тапсырма. Деректер базасын құр:
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын қалыптастырады Кесте құрады Оқулықпен жұмыс Көз жаттығуларын орындау Жұмыс парағы бойынша тапсырмалар орындайды: Дескриптор: - сәйкестікті орнатады Дескриптор: - деректер базасын құрады - өріс атауын анықтайды - жазбалар санын анықтайды -кілттік өрісті анықтайды Дескриптор: - деректердің типтерін анықтайды Дескриптор: - деректер базасын құрады
|
3 балл 2 балл 3 балл 2 балл |
оқулық
Оқулық, жұмыс парағы:
|
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Мектеп кітапханашысына "100 тамаша кітап" жобасы аясында сұрыпталған Қазақ әдебиеті мен әлемдік классикалық әдебиеттің дерекқорын құруға көмектесіңіз. Осы тізімге енгізуге лайық деп санайтын 10 кітапты тізімдеңіз, пішінді пайдаланып, "100 керемет кітап"деп аталатын дерекқорды сақтаңыз. Сабақты қорытындылау: Бүгінгі сабақта не үйрендің? Қандай тапсырмалар қызықты болды? Сабақта қандай көңіл-күй болды?
|
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады
|
Білім класс |
шағым қалдыра аласыз

















