|
Мектеп: |
|
|||||
|
Пәні: Жаратылыстану |
Бөлім : Энергия және қозғалыс |
|||||
|
Күні: |
Мұғалім: |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Энергия түрлері және көздері |
|||||
|
Оқу мақсаттары |
6.5.1.1 - энергия көздерін атау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Дәстүрлі және баламалы энергия көздерін, энергия және энергетика деген не екенін білу Жаңартылатын және жаңартылмайтын энергия көздерінің классификациясын құрастыру Энергия көздерінің сарқылу мәселесін түсіну |
|||||
|
Құндылықты сіңіру |
Қарым-қатынас дағдылары, дәлдік, ой-өрісті кеңейту, бір-бірін құрметтеу, функционалдық сауаттылық. |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ қезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5-7 минут |
1. Мұғалімнің кіріспе сөзі (Сабақтың жұмылдырушы бастамасы. Сабаққа психологиялық көзқарас.) «Жасырын энергия» ? Мұғалім сыныпқа келесі сұрақтарды қояды:
Енді үй жұмысын тексерейік бұл сұраққа қайтып келеміз. 2. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру (Бақылау, өзін-өзі бақылау және өзара бақылау үйлесімі) Мақсаты: оқу материалын меңгеру деңгейін тексеру, олқылықтарды анықтау және оларды түзету. Мұғалімнің сілтемесі: https://curipod.com/8a0946b2-38d2-46db-9adc-df486bd48714/lessons/3158f3ff-3404-4cff-a728-9aa4240a3bcd?showpreview=true Кейбір оқушылар тақтадағы сұрақтарға жауап береді: https://wordwall.net/resource/28840120/6-сынып-тітіркенгіштік |
Оқушы мұғалімді мұқият тыңдайды. Үй жұмысына сілтеме: https://curi.live |
«Ауызша мадақтау» әдісі |
Интерактивті тақта презентация Стикерлер |
||
|
Сабақтың ортасы 7-10 минут 10-15 минут |
Оқушыларды топқа бөлу. (үлестірме қағаз арқылы, топқа бөлу тізімі бойынша қағаздарды тарату қажет) Топтық жұмысы ережесін еске түсіру Жаңа сабақ Мұғалімнің түсіндірмесі. Бүгінгі сабақты өз өздеріңді ұйымдастыра отырып, игересіздер. Алдарыңызда, жаңа тақырыпқа байланысты материалдар мен оқулық бар, осы құралдарды қолдану арқылы топта талқылай отырып, шектелген уақытта тапсырмаларды орындау қажет. Мысалы;
1-тапсырма. Топтық жұмыс - «Суреттермен жұмыс»
Дескриптор
2- тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
СЕРГІТУ СӘТІ https://www.youtube.com/watch?v=BYQexdAO4HE&t=55s Деңгейлік тапсырмалар Энергия түрлері, энергия көздері және атом энергиясы туралы деңгейлік тапсырмалар 6-сынып оқушылары үшін Мақсаты: Оқушылар энергия түрлері, энергия көздері, атом энергиясы және радиобелсенді қалдықтар туралы білімдерін кеңейтіп, оларды салыстыруды және бағалауды үйренеді. 1-топ: Энергия түрлері Дескрипторлар: ✅ Энергия түрлерін ажыратады
және сипаттайды. Деңгейлік тапсырмалар: ? 1-деңгей: Энергияның қандай
түрлері бар? Әрқайсысына қысқаша анықтама
беріңіз. Бағалау критерийлері: ✔ 1-деңгей: Энергия түрлерін
дұрыс анықтайды (1 балл). 2-топ: Энергия көздері Дескрипторлар: ✅ Жаңартылатын және
жаңартылмайтын энергия көздерін ажыратады. Деңгейлік тапсырмалар: ? 1-деңгей: Жаңартылатын және
жаңартылмайтын энергия көздеріне мысалдар
келтіріңіз. Бағалау критерийлері: ✔ 1-деңгей: Энергия көздерін
дұрыс ажыратып, мысалдар келтіреді (1 балл). 3-топ: Атом энергиясы және радиобелсенді қалдықтар Дескрипторлар: ✅ Атом энергиясының алыну жолын
түсіндіреді. Деңгейлік тапсырмалар: ? 1-деңгей: Атом энергиясы қалай алынады? Оның
негізгі көзі қандай? Бағалау критерийлері: ✔ 1-деңгей: Атом энергиясы мен оның көздерін дұрыс
сипаттайды (1 балл). Жалпы бағалау шкаласы: ✔ 3-4
балл – төмен деңгей Бағалауды ұсынады. |
Энергия түрлерімен танысып, талдау жасайды Оқушылар бір бірін бағалап отырады (карточка арқылы) Әр оқушы кесте бойынша алған энергиясы мен шығынын салыстырып айтады Топпен тапсырмаларды орындайды Тапсырмаларды дәптерге қағазға жазып, кезекпен жауаптарын қорғайды Бағалау парағында топ ішінде бір бірін бағалайды Топтар орындаған тапсырмаларын көрші топқа беріп бағалайды |
«Басбармақ» арқылы бағалау Бірін-бірі бағалау Жетондар арқылы бағалау Бір бірін, өзін және топты бағалау |
Суреттер Маркерлер Смайликтер Жас ерекшеліктеріне сай азық-түлік өнімдерінің қоректік құндылығы кестесі Презентация Үлестірме қағаздар |
||
|
5-10 мин |
Жеке жұмыс. Тамшы әдісі. Мұғалім сұрақтары жазылған суреттерді қолшатырға алдын ала іліп қояды да, қолшатырмен балаларға жақындап тамшы жинауды ұсынады.
|
Кезекпен қолшатырдан тамшы алып, сұраққа жауап береді |
Жетондар арқылы бағалау |
Қолшатыр мен «тамшылар» |
||
|
Сабақтың соңы 3-5 мин |
https://teacher.gynzy.com/en/board/b81adf5d-a304-401c-bb80-0442e4bf111c Смайликтер арқылы сабаққа деген оқушылардың кері байланысын анықтау Үйге тапсырма: Күні бойы қажетті энергияны толық аласың ба немесе жұмсайсың ба? Болжам жаса. Жоба құр |
Интерактивті тақтада смайлдармен кері байланыс береді |
Кері байланыс |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ "Энергия түрлері және көздері"
ҚМЖ "Энергия түрлері және көздері"
|
Мектеп: |
|
|||||
|
Пәні: Жаратылыстану |
Бөлім : Энергия және қозғалыс |
|||||
|
Күні: |
Мұғалім: |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Энергия түрлері және көздері |
|||||
|
Оқу мақсаттары |
6.5.1.1 - энергия көздерін атау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Дәстүрлі және баламалы энергия көздерін, энергия және энергетика деген не екенін білу Жаңартылатын және жаңартылмайтын энергия көздерінің классификациясын құрастыру Энергия көздерінің сарқылу мәселесін түсіну |
|||||
|
Құндылықты сіңіру |
Қарым-қатынас дағдылары, дәлдік, ой-өрісті кеңейту, бір-бірін құрметтеу, функционалдық сауаттылық. |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ қезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5-7 минут |
1. Мұғалімнің кіріспе сөзі (Сабақтың жұмылдырушы бастамасы. Сабаққа психологиялық көзқарас.) «Жасырын энергия» ? Мұғалім сыныпқа келесі сұрақтарды қояды:
Енді үй жұмысын тексерейік бұл сұраққа қайтып келеміз. 2. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру (Бақылау, өзін-өзі бақылау және өзара бақылау үйлесімі) Мақсаты: оқу материалын меңгеру деңгейін тексеру, олқылықтарды анықтау және оларды түзету. Мұғалімнің сілтемесі: https://curipod.com/8a0946b2-38d2-46db-9adc-df486bd48714/lessons/3158f3ff-3404-4cff-a728-9aa4240a3bcd?showpreview=true Кейбір оқушылар тақтадағы сұрақтарға жауап береді: https://wordwall.net/resource/28840120/6-сынып-тітіркенгіштік |
Оқушы мұғалімді мұқият тыңдайды. Үй жұмысына сілтеме: https://curi.live |
«Ауызша мадақтау» әдісі |
Интерактивті тақта презентация Стикерлер |
||
|
Сабақтың ортасы 7-10 минут 10-15 минут |
Оқушыларды топқа бөлу. (үлестірме қағаз арқылы, топқа бөлу тізімі бойынша қағаздарды тарату қажет) Топтық жұмысы ережесін еске түсіру Жаңа сабақ Мұғалімнің түсіндірмесі. Бүгінгі сабақты өз өздеріңді ұйымдастыра отырып, игересіздер. Алдарыңызда, жаңа тақырыпқа байланысты материалдар мен оқулық бар, осы құралдарды қолдану арқылы топта талқылай отырып, шектелген уақытта тапсырмаларды орындау қажет. Мысалы;
1-тапсырма. Топтық жұмыс - «Суреттермен жұмыс»
Дескриптор
2- тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
СЕРГІТУ СӘТІ https://www.youtube.com/watch?v=BYQexdAO4HE&t=55s Деңгейлік тапсырмалар Энергия түрлері, энергия көздері және атом энергиясы туралы деңгейлік тапсырмалар 6-сынып оқушылары үшін Мақсаты: Оқушылар энергия түрлері, энергия көздері, атом энергиясы және радиобелсенді қалдықтар туралы білімдерін кеңейтіп, оларды салыстыруды және бағалауды үйренеді. 1-топ: Энергия түрлері Дескрипторлар: ✅ Энергия түрлерін ажыратады
және сипаттайды. Деңгейлік тапсырмалар: ? 1-деңгей: Энергияның қандай
түрлері бар? Әрқайсысына қысқаша анықтама
беріңіз. Бағалау критерийлері: ✔ 1-деңгей: Энергия түрлерін
дұрыс анықтайды (1 балл). 2-топ: Энергия көздері Дескрипторлар: ✅ Жаңартылатын және
жаңартылмайтын энергия көздерін ажыратады. Деңгейлік тапсырмалар: ? 1-деңгей: Жаңартылатын және
жаңартылмайтын энергия көздеріне мысалдар
келтіріңіз. Бағалау критерийлері: ✔ 1-деңгей: Энергия көздерін
дұрыс ажыратып, мысалдар келтіреді (1 балл). 3-топ: Атом энергиясы және радиобелсенді қалдықтар Дескрипторлар: ✅ Атом энергиясының алыну жолын
түсіндіреді. Деңгейлік тапсырмалар: ? 1-деңгей: Атом энергиясы қалай алынады? Оның
негізгі көзі қандай? Бағалау критерийлері: ✔ 1-деңгей: Атом энергиясы мен оның көздерін дұрыс
сипаттайды (1 балл). Жалпы бағалау шкаласы: ✔ 3-4
балл – төмен деңгей Бағалауды ұсынады. |
Энергия түрлерімен танысып, талдау жасайды Оқушылар бір бірін бағалап отырады (карточка арқылы) Әр оқушы кесте бойынша алған энергиясы мен шығынын салыстырып айтады Топпен тапсырмаларды орындайды Тапсырмаларды дәптерге қағазға жазып, кезекпен жауаптарын қорғайды Бағалау парағында топ ішінде бір бірін бағалайды Топтар орындаған тапсырмаларын көрші топқа беріп бағалайды |
«Басбармақ» арқылы бағалау Бірін-бірі бағалау Жетондар арқылы бағалау Бір бірін, өзін және топты бағалау |
Суреттер Маркерлер Смайликтер Жас ерекшеліктеріне сай азық-түлік өнімдерінің қоректік құндылығы кестесі Презентация Үлестірме қағаздар |
||
|
5-10 мин |
Жеке жұмыс. Тамшы әдісі. Мұғалім сұрақтары жазылған суреттерді қолшатырға алдын ала іліп қояды да, қолшатырмен балаларға жақындап тамшы жинауды ұсынады.
|
Кезекпен қолшатырдан тамшы алып, сұраққа жауап береді |
Жетондар арқылы бағалау |
Қолшатыр мен «тамшылар» |
||
|
Сабақтың соңы 3-5 мин |
https://teacher.gynzy.com/en/board/b81adf5d-a304-401c-bb80-0442e4bf111c Смайликтер арқылы сабаққа деген оқушылардың кері байланысын анықтау Үйге тапсырма: Күні бойы қажетті энергияны толық аласың ба немесе жұмсайсың ба? Болжам жаса. Жоба құр |
Интерактивті тақтада смайлдармен кері байланыс береді |
Кері байланыс |
|||
шағым қалдыра аласыз

















