Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:10ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Файлдармен жұмыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Файлдармен жұмыс істеу негіздерін түсіндіру: файлды ашу, оқу, сақтау және оған өзгерістер енгізу әдістері; Файлдармен жұмыс істегенде қолданылатын түрлі форматтар мен бағдарламалар туралы ақпарат беру; Файлдарды басқару дағдыларымен таныстыру және ақпаратты тиімді сақтау мен жазу тәсілдерін үйрету. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
1) Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. 2) Мақал-мәтелдер арқылы бөлуӘр оқушыға белгілі бір мақал немесе мәтелдің жартысы беріледі. Мақал толық болуы үшін әр топ мүшесі мақалдың қалған бөлігін тауып, сәйкес топ құрылады. 1-топ Instagram. 2-топ TikTok 3) Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау «Серпілген сауалдар» әдісі Оқушылар шеңбер құрып тұрып, допты лақтыру арқылы келесі оқушыға өткен тарау бойынша сұрақ қояды. Ол оқушы жауа беріп, келесі оқушыға сұрақ қойып, допты лақтырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары тұжырымдалады |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру «Миға шабуыл» әдісі - Программалау үдерісінде файлдан оқу немесе файлға жазуды не үшін пайдаланады деп ойлайсың? - Программалау үдерісінде ақпаратты файлдан оқудың немесе өңделген ақпаратты файлға жазудың қандай маңызы бар? Тақырыпты слайд көрсетілімімен демонстрациялау. Оқушылар тақырыпты топта талқылайды Процедура мен функцияның айырмашылығын анықтаңыз Білімді бекіту. 1-тапсырма. Input.txt мәтіндік файлын құр, оған 15 және 12 сандарын бос орын арқылы жаз. Python-да келесі бағдарламаны жаз және бағдарламаның нәтижесін жаз.
Сергіту сәті.
2-тапсырма. Сөздерді қосу* Кіру файлдарын (іnput.txt) латын әріптерінен тұратын екі жол жеке қатарларда берілген. Осы екі жолды кіру файлынан оқып, шығу файлына (output.txt) қосып жаз
3-тапсырма. Тақ сандарды анықтау** A[N] (1<N<99, ai<1000). Осы массивтегі барлық тақ сандарды шығу файлына жаз
|
Оқушылар кестені дәптерге толтырады Жұмыс парағы бойынша тапсыпмаларды орындайды: - әрекеттердің дұрыс ретін анықтайды Дескриптор: - программа кодын жазады және орындалу нәтижесін жазады
Көз жаттығуларын орындайды Дескриптор: программа кодын жазады және орындалу нәтижесін жазады
Дескриптор: программа кодын жазады және орындалу нәтижесін жазады |
3 балл 3 балл 4 балл |
Презентация, Оқулық
Жұмыс парағы, оқулық
Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Кіріс файлында (input.txt) латын әріптерінен екі сөз әр түрлі жолдарда жазылған. Кіріс файлындағы осы екі сөзді оқып, оларды біріктіріп, Шығыс файлына жазыңыз (output.txt). Рефлексия. - нені білді, нені үйренді - не түсініксіз қалды - немен жұмыс жасау қажет |
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады Өзін өзі бағалау |
Білім класс |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Файлдармен жұмыс
ҚМЖ. Файлдармен жұмыс
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:10ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Файлдармен жұмыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Файлдармен жұмыс істеу негіздерін түсіндіру: файлды ашу, оқу, сақтау және оған өзгерістер енгізу әдістері; Файлдармен жұмыс істегенде қолданылатын түрлі форматтар мен бағдарламалар туралы ақпарат беру; Файлдарды басқару дағдыларымен таныстыру және ақпаратты тиімді сақтау мен жазу тәсілдерін үйрету. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
1) Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. 2) Мақал-мәтелдер арқылы бөлуӘр оқушыға белгілі бір мақал немесе мәтелдің жартысы беріледі. Мақал толық болуы үшін әр топ мүшесі мақалдың қалған бөлігін тауып, сәйкес топ құрылады. 1-топ Instagram. 2-топ TikTok 3) Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау «Серпілген сауалдар» әдісі Оқушылар шеңбер құрып тұрып, допты лақтыру арқылы келесі оқушыға өткен тарау бойынша сұрақ қояды. Ол оқушы жауа беріп, келесі оқушыға сұрақ қойып, допты лақтырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары тұжырымдалады |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру «Миға шабуыл» әдісі - Программалау үдерісінде файлдан оқу немесе файлға жазуды не үшін пайдаланады деп ойлайсың? - Программалау үдерісінде ақпаратты файлдан оқудың немесе өңделген ақпаратты файлға жазудың қандай маңызы бар? Тақырыпты слайд көрсетілімімен демонстрациялау. Оқушылар тақырыпты топта талқылайды Процедура мен функцияның айырмашылығын анықтаңыз Білімді бекіту. 1-тапсырма. Input.txt мәтіндік файлын құр, оған 15 және 12 сандарын бос орын арқылы жаз. Python-да келесі бағдарламаны жаз және бағдарламаның нәтижесін жаз.
Сергіту сәті.
2-тапсырма. Сөздерді қосу* Кіру файлдарын (іnput.txt) латын әріптерінен тұратын екі жол жеке қатарларда берілген. Осы екі жолды кіру файлынан оқып, шығу файлына (output.txt) қосып жаз
3-тапсырма. Тақ сандарды анықтау** A[N] (1<N<99, ai<1000). Осы массивтегі барлық тақ сандарды шығу файлына жаз
|
Оқушылар кестені дәптерге толтырады Жұмыс парағы бойынша тапсыпмаларды орындайды: - әрекеттердің дұрыс ретін анықтайды Дескриптор: - программа кодын жазады және орындалу нәтижесін жазады
Көз жаттығуларын орындайды Дескриптор: программа кодын жазады және орындалу нәтижесін жазады
Дескриптор: программа кодын жазады және орындалу нәтижесін жазады |
3 балл 3 балл 4 балл |
Презентация, Оқулық
Жұмыс парағы, оқулық
Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Кіріс файлында (input.txt) латын әріптерінен екі сөз әр түрлі жолдарда жазылған. Кіріс файлындағы осы екі сөзді оқып, оларды біріктіріп, Шығыс файлына жазыңыз (output.txt). Рефлексия. - нені білді, нені үйренді - не түсініксіз қалды - немен жұмыс жасау қажет |
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады Өзін өзі бағалау |
Білім класс |
шағым қалдыра аласыз















