Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1С Функциялардың шектері және үзіліссіздігі |
Есенов колледжі ЖШС: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топ: 1курстар |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
11.5.1.1 функцияның нүктедегі шегін біледі; 11.5.1.2 функцияның шексіздіктегі шегін біледі; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Білім алушылар: - функцияның нүктедегі шегінің қасиеттерін қолданады; - функцияның нүктедегі шектерін есептейді; - функцияның шексіздіктегі шегін біледі; - функцияның шексіздіктегі шегін есептейді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Білім алушылар: көпмүшені көбейткіштерге жіктеген кезде қолданылатын қадамдарды сипаттау үшін математикалық терминдерді дұрыс пайдалану. Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Көпмүшенің дәрежесін анықтаңыз..... көпмүшені канондық түрде жазыңыз..... үлкен коэффициентін анықтаңыз.... көпмүшені стандарт түрге келтіріңіз..... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Білім ала білуі, жағдаятты талдау, жаңа жағдаяттарға бейімделу, топпен жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу. ҚҰНДЫЛЫҚТАР -Жайлылық -Құрмет+ -Жарқындылық -Ынтымақтастық+ -Мақсаттылық+ -Жауапкершілік+ -Өмір бойы оқу+ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физикалық және химиялық есептерді шығаруда меңгерген білімін қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақтың әр кезеңінде жаңа материалды меңгеруді, қорытындылауды тиімді жүзеге асыру үшін презентациямен жұмыс және тапсырмаларды Activ Board –та орындау арқылы интерактив тақтамен жұмыстану дағдыларын дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Функцияның қасиеттері, функцияның гафигі және оның теңдеуі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі: - Білім алушылардың назарын шоғырландыру; - Білім алушылардың «жақын арадағы дамуын» анықтау. |
1-5 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Ұ 4 минут Ұ М 10 минут
М 8 минут
Т 8 минут Ж 8 минут
Ұ. М 5 минут
Ж 5 минут
Т 8 минут
Ж 10 минут
Ө 10 минут |
Мақсат: функцияның нүктедегі шегін біледі; Жұппен жұмыс. I. Әр жұп калькулятор көмегімен төмендегі кестені толтырады:
Сонда келесі кесте шығады:
Сонымен,
Анықтама. Егер,
кез-келген
Мысал №1.
(
Шешуі:
Жауабы: -14 . Мысал №2.
Шешуі:
Жауабы:
II. Шектер туралы негізгі теоремалар: 1) Егер,
2) Егер,
3) Тұрақты көбейткішті шек
белгісінің алдына шығаруға болады: Топпен жұмыс. №155.
а)
б)
в)
г)
д)
е)
Жауаптары:
№155 а) -3; ә)
Жұппен жұмыс. №1. Шектерді есептеңіз:
1)
4)
7)
10)
Жауаптары: 1) 2; 2) 4;
3)
6)
Мақсат: функцияның шексіздіктегі шегін біледі; Анықтама. f(x) функциясы сандық түзуінің
бойында анықталған болсын. Егер, Дәл солай,
егер Жұппен жұмыс. Білім алушылар «екеуге саналу» арқылы жұптарға біріктіріледі және дайын сызбалар арқылы шығарылатын есептерді орындайды. Тапсырма 1: Графиктері 1-4 суретте көрсетілген
функциялардың қайсысының
Тақырыпқа сай бейнеролик көрсету: «Шексіздіктегі функция шектерін табу»; «Белгісіздік дегеніміз не?». Анықталмағандықтарды ашу үшін: Функция өрнегін қысқартады: көбейткіштерге жіктейді; функцияны қысқаша көбейту формулаларымен, тригонометриялық формулалалардың көмегімен түрлендіреді, түйіндесіне көбейтеді, бұл бұдан әрі қысқартуға мүмкіндік береді. Топпен жұмыс. «Галерея» стратегиясы қолданылады, әр топ өз постерін қалған топтарға мазмұндайды, сұрақтар болса, жауап береді. Білім алушылар «3 тапсырма» көмегімен үш топқа бөлінеді. 1-ші топтың тапсырмасы:
№1 Мысал:
2-ші топтың тапсырмасы:
№2 Мысал:
3-ші топтың тапсырмасы:
№3 Мысал:
Жұппен жұмыс. I. №3.5
№3.7
№3.9
II. №4.1
№4.3
№4.5
III. №5.1
№5.3
№5.5
Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары. №1.
Келесі қасиеттерді
қанағаттандыратындай, қандай да бір а)
в)
№2. Келесі шектерді есептеңіз: а)
|
Презентация Шыныбеков Ә.Н. Алгебра және анализ бастамалары. Алматы: Атамұра, 2007
6 слайд
7 слайд
8-11 слайд
https://www.youtube.com/watch?v=4S1PIAV5lq8 https://www.youtube.com/watch?v=LECIoZhDljg https://www.youtube.com/watch?v=fa7kuQajmU4
12-31 слайд
32 слайд
33 слайд
34 слайд
1-5 слайд
6-7 слайд
8-10 слайд
11-13 слайд
14 слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Сабақ соңында білім алушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет 2. Білім алушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. |
15 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – білім алушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары білім алушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – білім алушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім алушылар сабақ барысында сұрақтарға жауап беру, тапсырмаларды орындауда өзінің логикалық-математикалық, сөйлеу, танымдық қабілеттерін көрсетуге мүмкін. Талдау барысында қабілеті жоғары білім алушыларға топқа өз ойын толық түсіндіруді ұсыну, тапсырмалар бойынша туындаған тағы қандай мәселелер болу мүмкіндігін қарастыру. |
Енгізілетін жаңа ұғымдарға байланысты анықтамаларды талдаудан кейін орындалатын тапсырма білім алушылардың түсінігінің қалыптасқанын бағалауға мүмкіндік береді. Сонымен қатар оқулықтағы есепті шығаруда өзін өзі бағалау, ал жеке тапсырманы орындау өтілген жаңа ұғымның қаншалықты меңгерілгенін анықтап ұалыптастырушы бағалауды жүзеге асырып Білім алушы жетістігін анықтауға мүмкіндік береді. |
топта жақсы жұмысқа бейімдейтін психологиялық климат және ілім алушыларға өз ойын еркін жеткізуге мүмкіндік туғызатын орта орнату Кабинет ерекшелігін ескере отырып қауіпсіздік ережелерін сақтау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Білім алушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі
ҚМЖ Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1С Функциялардың шектері және үзіліссіздігі |
Есенов колледжі ЖШС: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топ: 1курстар |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
11.5.1.1 функцияның нүктедегі шегін біледі; 11.5.1.2 функцияның шексіздіктегі шегін біледі; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Білім алушылар: - функцияның нүктедегі шегінің қасиеттерін қолданады; - функцияның нүктедегі шектерін есептейді; - функцияның шексіздіктегі шегін біледі; - функцияның шексіздіктегі шегін есептейді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Білім алушылар: көпмүшені көбейткіштерге жіктеген кезде қолданылатын қадамдарды сипаттау үшін математикалық терминдерді дұрыс пайдалану. Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Көпмүшенің дәрежесін анықтаңыз..... көпмүшені канондық түрде жазыңыз..... үлкен коэффициентін анықтаңыз.... көпмүшені стандарт түрге келтіріңіз..... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Білім ала білуі, жағдаятты талдау, жаңа жағдаяттарға бейімделу, топпен жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу. ҚҰНДЫЛЫҚТАР -Жайлылық -Құрмет+ -Жарқындылық -Ынтымақтастық+ -Мақсаттылық+ -Жауапкершілік+ -Өмір бойы оқу+ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физикалық және химиялық есептерді шығаруда меңгерген білімін қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақтың әр кезеңінде жаңа материалды меңгеруді, қорытындылауды тиімді жүзеге асыру үшін презентациямен жұмыс және тапсырмаларды Activ Board –та орындау арқылы интерактив тақтамен жұмыстану дағдыларын дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Функцияның қасиеттері, функцияның гафигі және оның теңдеуі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі: - Білім алушылардың назарын шоғырландыру; - Білім алушылардың «жақын арадағы дамуын» анықтау. |
1-5 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Ұ 4 минут Ұ М 10 минут
М 8 минут
Т 8 минут Ж 8 минут
Ұ. М 5 минут
Ж 5 минут
Т 8 минут
Ж 10 минут
Ө 10 минут |
Мақсат: функцияның нүктедегі шегін біледі; Жұппен жұмыс. I. Әр жұп калькулятор көмегімен төмендегі кестені толтырады:
Сонда келесі кесте шығады:
Сонымен,
Анықтама. Егер,
кез-келген
Мысал №1.
(
Шешуі:
Жауабы: -14 . Мысал №2.
Шешуі:
Жауабы:
II. Шектер туралы негізгі теоремалар: 1) Егер,
2) Егер,
3) Тұрақты көбейткішті шек
белгісінің алдына шығаруға болады: Топпен жұмыс. №155.
а)
б)
в)
г)
д)
е)
Жауаптары:
№155 а) -3; ә)
Жұппен жұмыс. №1. Шектерді есептеңіз:
1)
4)
7)
10)
Жауаптары: 1) 2; 2) 4;
3)
6)
Мақсат: функцияның шексіздіктегі шегін біледі; Анықтама. f(x) функциясы сандық түзуінің
бойында анықталған болсын. Егер, Дәл солай,
егер Жұппен жұмыс. Білім алушылар «екеуге саналу» арқылы жұптарға біріктіріледі және дайын сызбалар арқылы шығарылатын есептерді орындайды. Тапсырма 1: Графиктері 1-4 суретте көрсетілген
функциялардың қайсысының
Тақырыпқа сай бейнеролик көрсету: «Шексіздіктегі функция шектерін табу»; «Белгісіздік дегеніміз не?». Анықталмағандықтарды ашу үшін: Функция өрнегін қысқартады: көбейткіштерге жіктейді; функцияны қысқаша көбейту формулаларымен, тригонометриялық формулалалардың көмегімен түрлендіреді, түйіндесіне көбейтеді, бұл бұдан әрі қысқартуға мүмкіндік береді. Топпен жұмыс. «Галерея» стратегиясы қолданылады, әр топ өз постерін қалған топтарға мазмұндайды, сұрақтар болса, жауап береді. Білім алушылар «3 тапсырма» көмегімен үш топқа бөлінеді. 1-ші топтың тапсырмасы:
№1 Мысал:
2-ші топтың тапсырмасы:
№2 Мысал:
3-ші топтың тапсырмасы:
№3 Мысал:
Жұппен жұмыс. I. №3.5
№3.7
№3.9
II. №4.1
№4.3
№4.5
III. №5.1
№5.3
№5.5
Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары. №1.
Келесі қасиеттерді
қанағаттандыратындай, қандай да бір а)
в)
№2. Келесі шектерді есептеңіз: а)
|
Презентация Шыныбеков Ә.Н. Алгебра және анализ бастамалары. Алматы: Атамұра, 2007
6 слайд
7 слайд
8-11 слайд
https://www.youtube.com/watch?v=4S1PIAV5lq8 https://www.youtube.com/watch?v=LECIoZhDljg https://www.youtube.com/watch?v=fa7kuQajmU4
12-31 слайд
32 слайд
33 слайд
34 слайд
1-5 слайд
6-7 слайд
8-10 слайд
11-13 слайд
14 слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Сабақ соңында білім алушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет 2. Білім алушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. |
15 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – білім алушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары білім алушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – білім алушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім алушылар сабақ барысында сұрақтарға жауап беру, тапсырмаларды орындауда өзінің логикалық-математикалық, сөйлеу, танымдық қабілеттерін көрсетуге мүмкін. Талдау барысында қабілеті жоғары білім алушыларға топқа өз ойын толық түсіндіруді ұсыну, тапсырмалар бойынша туындаған тағы қандай мәселелер болу мүмкіндігін қарастыру. |
Енгізілетін жаңа ұғымдарға байланысты анықтамаларды талдаудан кейін орындалатын тапсырма білім алушылардың түсінігінің қалыптасқанын бағалауға мүмкіндік береді. Сонымен қатар оқулықтағы есепті шығаруда өзін өзі бағалау, ал жеке тапсырманы орындау өтілген жаңа ұғымның қаншалықты меңгерілгенін анықтап ұалыптастырушы бағалауды жүзеге асырып Білім алушы жетістігін анықтауға мүмкіндік береді. |
топта жақсы жұмысқа бейімдейтін психологиялық климат және ілім алушыларға өз ойын еркін жеткізуге мүмкіндік туғызатын орта орнату Кабинет ерекшелігін ескере отырып қауіпсіздік ережелерін сақтау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Білім алушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз









және функция өседі
және функция төменнен
шенелген
функцияның графигін
салыңыз:
және 














