Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
А.Үкібаев атындағы ЖОББМ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
4-бөлім Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Оспанова Эльмира Жанәділқызы |
|
|
Күні: |
17.11.2025 |
|
|
Сынып: 5 «А», 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғажайып ағаштар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу; 5.4.3.1. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну үшін оқиды, нақты ақпаратты тауып анықтайды Тапсырмалар барысында тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдана алады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
Оқушыларды түгендеу, психологиялық жағымды ахуал туындату, көңіл-күйлерін көтеру т.б. |
Амандасады, бір-біріне жақсы тілек тілейді, кезекшілер түгендейді, сабаққа назар аударады. |
|
|
|
Үй тапсырмасы 8 мин Жаңа сабақ Мәтіндермен жұмыс 23 мин |
47-бет, 5-тапсырма дәптерге жазба жұмыс орындау 1-тапсырма. Мәтінддері оқу, мазмұндау. Екі мәтінге қандай ортақ тақырып қоюға болады? Нанды қандай өсімдікерден алады? Адамдар қандай жануарлардың сүтін пайдаланады? Қосымша ақпаратпен танысу |
Оқушылар орындап келген жұмыстарын ортаға салып, талқылайды 1-тапсырма. Мәтінддері оқып, мазмұнымен танысады Сұрақтарды оқып, жауап береді Шұжық ағашы және какао ағашы туралы ақпаратпен танысады, ағаштардың ерекшелігі, адамзат үшін ашылуы, пайдасы туралы ақпаратты талқылайды, мәтіннен ауыспалы мағынада қолданылатын сөздерді тауып, түсіндіреді |
әр дұрыс жауап -1 оқушы пікірінің нақтылығы -2 мәтінді оқиды; - мәтіннен негізгі ақпаратты табады-2 әр дұрыс жауап -1 |
Оқулық |
|
|
2-тапсырма. Қою қаріппен берілген сөздердің синонимдерін тауып, сөйлем құрау Тұрғындар Салқын Ұқсас Пісіреді Халық Тағам Зерттеу Аздап Айнымай қалады Алматыдағы ғажайып ағаш. Бейнематериал |
2-тапсырма. Қою қаріппен берілген сөздердің синонимдерін тауып, сөйлем құрайды Тұрғындар- халық Салқын -суық Ұқсас –айнымайды Пісіреді – қайнатады, дайындайды Халық - ел Тағам ас - ауқат Зерттеу – зерделеу, сараптау Аздап - шамалап Айнымай қалады - ұқсайды Алматыдағы ғажайып ағаш. Бейнематериалды тамашалайды, ой пікір білдіреді |
Берілген сөздермен сөйлем құрау, олардың синонимін анықтау - 2 |
Панель-тақтада Ютуб |
|
Бекіту тапсырмасы 5 мин Кері байланыс 5 мин Үйге: 2 мин |
1.Сонымен қандай ғажайып ағаштар туралы ақпарат алдық? Олардың ерекшелігі неде? 2. Синоним, антоним, омоним ережелерін қайталау, еске түсіру «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы жүргізіледі. Мен бүгінгі сабақта......................білдім. ...........қызықты болды. Маған...........................қиын болды. Мен енді....................... . ....................сезінемін. 5-тапсырма 48-бет, орындалуын түсіндіремін |
Оқушылар өз пікірлері- мен бөліседі, дайын клишелерді қолданады, өз сөздерімен жауап береді Оқушылар кері байланыс жасайды Берілгенімен танысады |
Әр дұрыс жауап 1 балл |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Ғажайып ағаштар
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
А.Үкібаев атындағы ЖОББМ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
4-бөлім Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Оспанова Эльмира Жанәділқызы |
|
|
Күні: |
17.11.2025 |
|
|
Сынып: 5 «А», 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғажайып ағаштар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу; 5.4.3.1. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну үшін оқиды, нақты ақпаратты тауып анықтайды Тапсырмалар барысында тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдана алады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
Оқушыларды түгендеу, психологиялық жағымды ахуал туындату, көңіл-күйлерін көтеру т.б. |
Амандасады, бір-біріне жақсы тілек тілейді, кезекшілер түгендейді, сабаққа назар аударады. |
|
|
|
Үй тапсырмасы 8 мин Жаңа сабақ Мәтіндермен жұмыс 23 мин |
47-бет, 5-тапсырма дәптерге жазба жұмыс орындау 1-тапсырма. Мәтінддері оқу, мазмұндау. Екі мәтінге қандай ортақ тақырып қоюға болады? Нанды қандай өсімдікерден алады? Адамдар қандай жануарлардың сүтін пайдаланады? Қосымша ақпаратпен танысу |
Оқушылар орындап келген жұмыстарын ортаға салып, талқылайды 1-тапсырма. Мәтінддері оқып, мазмұнымен танысады Сұрақтарды оқып, жауап береді Шұжық ағашы және какао ағашы туралы ақпаратпен танысады, ағаштардың ерекшелігі, адамзат үшін ашылуы, пайдасы туралы ақпаратты талқылайды, мәтіннен ауыспалы мағынада қолданылатын сөздерді тауып, түсіндіреді |
әр дұрыс жауап -1 оқушы пікірінің нақтылығы -2 мәтінді оқиды; - мәтіннен негізгі ақпаратты табады-2 әр дұрыс жауап -1 |
Оқулық |
|
|
2-тапсырма. Қою қаріппен берілген сөздердің синонимдерін тауып, сөйлем құрау Тұрғындар Салқын Ұқсас Пісіреді Халық Тағам Зерттеу Аздап Айнымай қалады Алматыдағы ғажайып ағаш. Бейнематериал |
2-тапсырма. Қою қаріппен берілген сөздердің синонимдерін тауып, сөйлем құрайды Тұрғындар- халық Салқын -суық Ұқсас –айнымайды Пісіреді – қайнатады, дайындайды Халық - ел Тағам ас - ауқат Зерттеу – зерделеу, сараптау Аздап - шамалап Айнымай қалады - ұқсайды Алматыдағы ғажайып ағаш. Бейнематериалды тамашалайды, ой пікір білдіреді |
Берілген сөздермен сөйлем құрау, олардың синонимін анықтау - 2 |
Панель-тақтада Ютуб |
|
Бекіту тапсырмасы 5 мин Кері байланыс 5 мин Үйге: 2 мин |
1.Сонымен қандай ғажайып ағаштар туралы ақпарат алдық? Олардың ерекшелігі неде? 2. Синоним, антоним, омоним ережелерін қайталау, еске түсіру «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы жүргізіледі. Мен бүгінгі сабақта......................білдім. ...........қызықты болды. Маған...........................қиын болды. Мен енді....................... . ....................сезінемін. 5-тапсырма 48-бет, орындалуын түсіндіремін |
Оқушылар өз пікірлері- мен бөліседі, дайын клишелерді қолданады, өз сөздерімен жауап береді Оқушылар кері байланыс жасайды Берілгенімен танысады |
Әр дұрыс жауап 1 балл |
|
шағым қалдыра аласыз


