Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: физика Мектеп: Х.Доспанова №28 ЖББМ Күні: . Мұғалімнің аты-жөні: Зулпыхаров А. Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қысым. Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.1 – заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымын түсіну. Көптеген оқушылар: Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымын ажырата білу, мысалдар келтіру, сипаттау. Кейбір оқушылар: Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымына тәжірибе жасай алу, химиялық формуласын жазу.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі (білу, түсіну, қолдану) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым, оқылым дағдыларын арттыру. Арнайы пәндік лексика мен терминалогия: Атомдар-..................... бірігеді. Материя- ......................деп аталады. Заттар да, өрістер де-................... жатады. Зат құрылысының молекулалық теориясының үш қағидасы 1) ................. 2)................. 3).................... тұжырымдалады. Кристалдық тор ................... молекулалар. Пішіні мен көлемін сақтау- ................. тән қасиет. Аққыштық, көлемін сақтау және пішінін оңай өзгерту - .................... тән қасиет. Дуффузия .................өтуі.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы. Тарихтың, мәдениет пен пен тілдің біртұтастығы - әрбір нағыз патриоттың парызы – мемлекеттік тілді білу және отандастарымызға оны меңгеруге көмектесу, Қазақстан халықтарының ортақ тілі болу. Сонымен қатар, Қазақстандағы барлық ұлттың тілдерін дамыту үшін жағдай жасау, үштілділік қағидатын енгізу маңызды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері – қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың молекулалық құрылымының суреттері. Химия – сұйық және қатты денелерге тәжірибе жасау; Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау. Ағылшын тілі – сөздік терминдердің аудармасын анықтау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің құрылымын анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) |
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.1. Сәлемдесу. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Саттым, сатып алдым» әдісі. Оқушылармен бір-біріне бойындағы жағымсыз және жағымды қасиеттерін сату және сатып алу. 1.2. Топқа біріктіру «Өз заттыңды тап» әдісі. Сыныптағы оқушылардың өз заттары арқылы топқа бөлу. ІІ. Үй тапсырмасын қайталау. «Балмұздақтар таяқшасы» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралып, пысықталынады. Мақсаты: Бала сабаққа кез-келген сәтте даяр отырады, тәртіпке бағынады. Қалыптастырушы бағалау |
Оқушылардың өз заттары. Балмұздақтар таяқшасы.
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (15 мин)
|
ІІ. Жаңа сабақ. Топтық жұмыс «ДЖИГСО» әдісі бойынша жеке, жұптық, топтық жұмыс жүргізіледі. Жаңа тақырыпқа мәтін беру, оқулықпен жұмыс жасайды. Газдардың, сұйықтар мен қатты денелердің молекулалық құрылымына түсінік бер. КӘМТ (Күш, Әлсіз, Мүмкіндік, Тәуекел) әдісі арқылы бағалау.
Күш Әлсіздік
Мүмкіндік Тәуекел
|
Оқулықтар, маркер, стикер, постер.
|
|
||||||||||||||||||||
|
(15 мин) |
ІІІ. «Кім шапшаң?» әдісі бойынша саралау тапсырмалары деңгей бойынша А) деңгейі Зат бөлшектерінің құрылымын анықтайды.
Зат үш күйде болады.
В) деңгейі Зат бөлшектерінің құрылымын ажырата біледі.
Ас тұзы
С Диффузия құбылысына тәжірибе жасап, мағанасын түсіндіреді. Су мен тұзды, су мен маргансовканы араластыр. Бөлме ішіне әтір сеп.
|
Оқулықтар, маркер, стикер, тапсырмаға арналған кестелер, тәжірибеге қажетті құралдар. Бағалау парағы.
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
(5 мин)
|
Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызғаны туралы ой пікірлерін білдіре алады.
«Пирамида» әдісі арқылы «Бір минуттық» эссе жазу арқылы оқушылар кері байланыс жасайды. Көк түске - Нені түсінбедім? Жасыл түске - Нені түсіндім? Қызыл түске - Сабақтың қай жері ұнады? Келесі сабақтың қалай өткенін қалайсың? үшбұрышқа іледі.
Үйге тапсырма Үйде орындалатын эксперименттік тапсырма: Диффузия құбылысын анықтау. (Газ, сұйық, қатты денелерде).
|
Стикер.
|
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Деңгейі төмен оқушылар: Зат құрылымының анықтамасын айту, заттың үш күйін білу, қасиеттерін анықтау. Деңгейі орта оқушылар: Зат бөлшектерінің құрылымын ажырата алу, мысалдар келтіру. Деңгейі жоғары оқушылар: Тәжірибе жасау арқылы зат күйлеріне талдау жасау, күнделікті өмірде қолдану.
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
Тәжірибе жұмысын жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалау. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың оқу мақсаты шынайы болды, оқушылар бүгінгі сабақта сөздердің байланысу түрлерін білді. Сыныптың ахуалы жоғары дәрежеде болды, себебі оқушылар топтық жарысқа түсіп, постер қорғады. Жоспарым бүгінгі сабаққа тиімді болды. 45 мин ішінде жоспарланған сабақ жоспарымды өтіп үлгердім. |
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақтың қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы. 7 сынып
ҚМЖ. Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы. 7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: физика Мектеп: Х.Доспанова №28 ЖББМ Күні: . Мұғалімнің аты-жөні: Зулпыхаров А. Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қысым. Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.1 – заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымын түсіну. Көптеген оқушылар: Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымын ажырата білу, мысалдар келтіру, сипаттау. Кейбір оқушылар: Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымына тәжірибе жасай алу, химиялық формуласын жазу.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі (білу, түсіну, қолдану) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым, оқылым дағдыларын арттыру. Арнайы пәндік лексика мен терминалогия: Атомдар-..................... бірігеді. Материя- ......................деп аталады. Заттар да, өрістер де-................... жатады. Зат құрылысының молекулалық теориясының үш қағидасы 1) ................. 2)................. 3).................... тұжырымдалады. Кристалдық тор ................... молекулалар. Пішіні мен көлемін сақтау- ................. тән қасиет. Аққыштық, көлемін сақтау және пішінін оңай өзгерту - .................... тән қасиет. Дуффузия .................өтуі.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы. Тарихтың, мәдениет пен пен тілдің біртұтастығы - әрбір нағыз патриоттың парызы – мемлекеттік тілді білу және отандастарымызға оны меңгеруге көмектесу, Қазақстан халықтарының ортақ тілі болу. Сонымен қатар, Қазақстандағы барлық ұлттың тілдерін дамыту үшін жағдай жасау, үштілділік қағидатын енгізу маңызды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері – қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың молекулалық құрылымының суреттері. Химия – сұйық және қатты денелерге тәжірибе жасау; Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау. Ағылшын тілі – сөздік терминдердің аудармасын анықтау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің құрылымын анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) |
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.1. Сәлемдесу. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Саттым, сатып алдым» әдісі. Оқушылармен бір-біріне бойындағы жағымсыз және жағымды қасиеттерін сату және сатып алу. 1.2. Топқа біріктіру «Өз заттыңды тап» әдісі. Сыныптағы оқушылардың өз заттары арқылы топқа бөлу. ІІ. Үй тапсырмасын қайталау. «Балмұздақтар таяқшасы» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралып, пысықталынады. Мақсаты: Бала сабаққа кез-келген сәтте даяр отырады, тәртіпке бағынады. Қалыптастырушы бағалау |
Оқушылардың өз заттары. Балмұздақтар таяқшасы.
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (15 мин)
|
ІІ. Жаңа сабақ. Топтық жұмыс «ДЖИГСО» әдісі бойынша жеке, жұптық, топтық жұмыс жүргізіледі. Жаңа тақырыпқа мәтін беру, оқулықпен жұмыс жасайды. Газдардың, сұйықтар мен қатты денелердің молекулалық құрылымына түсінік бер. КӘМТ (Күш, Әлсіз, Мүмкіндік, Тәуекел) әдісі арқылы бағалау.
Күш Әлсіздік
Мүмкіндік Тәуекел
|
Оқулықтар, маркер, стикер, постер.
|
|
||||||||||||||||||||
|
(15 мин) |
ІІІ. «Кім шапшаң?» әдісі бойынша саралау тапсырмалары деңгей бойынша А) деңгейі Зат бөлшектерінің құрылымын анықтайды.
Зат үш күйде болады.
В) деңгейі Зат бөлшектерінің құрылымын ажырата біледі.
Ас тұзы
С Диффузия құбылысына тәжірибе жасап, мағанасын түсіндіреді. Су мен тұзды, су мен маргансовканы араластыр. Бөлме ішіне әтір сеп.
|
Оқулықтар, маркер, стикер, тапсырмаға арналған кестелер, тәжірибеге қажетті құралдар. Бағалау парағы.
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
(5 мин)
|
Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызғаны туралы ой пікірлерін білдіре алады.
«Пирамида» әдісі арқылы «Бір минуттық» эссе жазу арқылы оқушылар кері байланыс жасайды. Көк түске - Нені түсінбедім? Жасыл түске - Нені түсіндім? Қызыл түске - Сабақтың қай жері ұнады? Келесі сабақтың қалай өткенін қалайсың? үшбұрышқа іледі.
Үйге тапсырма Үйде орындалатын эксперименттік тапсырма: Диффузия құбылысын анықтау. (Газ, сұйық, қатты денелерде).
|
Стикер.
|
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Деңгейі төмен оқушылар: Зат құрылымының анықтамасын айту, заттың үш күйін білу, қасиеттерін анықтау. Деңгейі орта оқушылар: Зат бөлшектерінің құрылымын ажырата алу, мысалдар келтіру. Деңгейі жоғары оқушылар: Тәжірибе жасау арқылы зат күйлеріне талдау жасау, күнделікті өмірде қолдану.
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
Тәжірибе жұмысын жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалау. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың оқу мақсаты шынайы болды, оқушылар бүгінгі сабақта сөздердің байланысу түрлерін білді. Сыныптың ахуалы жоғары дәрежеде болды, себебі оқушылар топтық жарысқа түсіп, постер қорғады. Жоспарым бүгінгі сабаққа тиімді болды. 45 мин ішінде жоспарланған сабақ жоспарымды өтіп үлгердім. |
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақтың қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















