Тексерілді:
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|||
|
Күні |
17.10.2024 ж |
|||
|
Сынып: 5ә,б |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4-компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Графикалық ақпаратты ұсыну ұғымына анықтама береді. Графикалық ақпаратты бейнелеудің әдістерін біледі. Растрлық суретті екілік кодпен бейнелейді. |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
"Тәуелсіздік және Отаншылдық" ұлттық бірлікті, патриотизмді және азаматтық жауапкершілікті нығайту |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы мин 5 |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу. Өткен тақырыпта ақпаратты компьютерде екілік кодпен ұсынудың үш түрімен танысқан болатынбыз. Бұл тақырыпта осы үш түрінің арасынан графикалық ақпаратты екілік кодпен қалай ұсынуға болатынын сөз етейік. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы мин 35 |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Графикалық ақпаратты аналогты және цифрлық нысандарда ұсынуға болады. Аналогты нысанда ұсынылған графикалық ақпаратқа қағазға салынған суреттер, кескіндер, қағазға шығарылған фотосуреттер және т.б. жатады. Цифрлық нысанда ұсынылған графикалық ақпаратқа компьютердегі суреттер, кескіндер, фотосуреттер және т.б. жатады. Графикалық ақпаратты бейнелеудің екі әдісі бар. Бірінші әдіс бойынша, графикалық объктілер кескінділер, векторлар (бағыттаушы сызықтар), нүктелердің жиынтығы ретінде салынады. Суреттерді компьютерде осылай ұсыну жолын векторлық графика деп атайды. Көрсетілім. Векторлық сурет- қарапайым кесінділер мен доғалардан тұратын графикалық объект. Екінші әдіс бойынша, графикалық объектілер қатарлар мен бағандарда орналасқан түсі мен жарықтылығы әртүрлі нүктелер (пиксельдер) жиынтығы ретінде салынады. Суреттерді компьютерде ұсынудың бұл әдісін растрлық графика деп атайды. Пиксель- растрлық кескіннің ең кішкентай бөлінбейтін бөлігі. Пиксель түсі мен жарықтылығы кескіннің қалған бөлігіне тәуелсіз орнатылуымен ерекшеленеді. Дискреттеу дегеніміз- үзіліссіз кескіндерді белгілі бір кодтар арқылы пиксельдер тобына түрлендіру. Кескінді дискреттеу барысында ол кодталады, яғни әр ұяшыққа мән беріледі. Бұл әдісті сурет үлгілерін мозаикалық кескінде салумен ұқсатуға болады. Топтық жұмыс. 1-тапсырма. Торкөз параққа өздерін ұнататын, күзде пісетін бір жемістің векторлық және растрлық суретін қолмен салындар. Екі суреттің қайсысы оңай салынады? Бейнелерді саластыр. Жеке жұмыс. 2-тапсырма Растрлық суретті екілік кодпен бейнеле.
3-тапсырма Ақ-қара түсті растрлық суреттің екілік коды берілген.Осы екілік кестедегі 1 цифры жазылған торкөздерді параққа түсіргенде ненің кескіні шығады?
|
Мұғалімді тыңдайды Дәптерге пикесльдің анықтамасын жазады Дәптерге дискреттеу ұғымын жазады 1-тапсырманы орындайды Дескриптор: -торкөз параққа векторлық сурет салады; -торкөз параққа растрлық сурет салады; - бейнелерді саластырады. 2-тапсырманы орындайды Дескриптор: -растрлық суретті екілік кодпен бейнелейді. 3-тапсырманы орындайды Дескриптор: -екілік кодпен берілген суреттті параққа түсіреді; |
2балл
3балл |
Торкөз парақ Торкөз парақ Торкөз парақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері
байланыс: |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
§ 1.5, 26-бет 2-тапсырма |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну.
Тексерілді:
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|||
|
Күні |
17.10.2024 ж |
|||
|
Сынып: 5ә,б |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4-компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Графикалық ақпаратты ұсыну ұғымына анықтама береді. Графикалық ақпаратты бейнелеудің әдістерін біледі. Растрлық суретті екілік кодпен бейнелейді. |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
"Тәуелсіздік және Отаншылдық" ұлттық бірлікті, патриотизмді және азаматтық жауапкершілікті нығайту |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы мин 5 |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу. Өткен тақырыпта ақпаратты компьютерде екілік кодпен ұсынудың үш түрімен танысқан болатынбыз. Бұл тақырыпта осы үш түрінің арасынан графикалық ақпаратты екілік кодпен қалай ұсынуға болатынын сөз етейік. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы мин 35 |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Графикалық ақпаратты аналогты және цифрлық нысандарда ұсынуға болады. Аналогты нысанда ұсынылған графикалық ақпаратқа қағазға салынған суреттер, кескіндер, қағазға шығарылған фотосуреттер және т.б. жатады. Цифрлық нысанда ұсынылған графикалық ақпаратқа компьютердегі суреттер, кескіндер, фотосуреттер және т.б. жатады. Графикалық ақпаратты бейнелеудің екі әдісі бар. Бірінші әдіс бойынша, графикалық объктілер кескінділер, векторлар (бағыттаушы сызықтар), нүктелердің жиынтығы ретінде салынады. Суреттерді компьютерде осылай ұсыну жолын векторлық графика деп атайды. Көрсетілім. Векторлық сурет- қарапайым кесінділер мен доғалардан тұратын графикалық объект. Екінші әдіс бойынша, графикалық объектілер қатарлар мен бағандарда орналасқан түсі мен жарықтылығы әртүрлі нүктелер (пиксельдер) жиынтығы ретінде салынады. Суреттерді компьютерде ұсынудың бұл әдісін растрлық графика деп атайды. Пиксель- растрлық кескіннің ең кішкентай бөлінбейтін бөлігі. Пиксель түсі мен жарықтылығы кескіннің қалған бөлігіне тәуелсіз орнатылуымен ерекшеленеді. Дискреттеу дегеніміз- үзіліссіз кескіндерді белгілі бір кодтар арқылы пиксельдер тобына түрлендіру. Кескінді дискреттеу барысында ол кодталады, яғни әр ұяшыққа мән беріледі. Бұл әдісті сурет үлгілерін мозаикалық кескінде салумен ұқсатуға болады. Топтық жұмыс. 1-тапсырма. Торкөз параққа өздерін ұнататын, күзде пісетін бір жемістің векторлық және растрлық суретін қолмен салындар. Екі суреттің қайсысы оңай салынады? Бейнелерді саластыр. Жеке жұмыс. 2-тапсырма Растрлық суретті екілік кодпен бейнеле.
3-тапсырма Ақ-қара түсті растрлық суреттің екілік коды берілген.Осы екілік кестедегі 1 цифры жазылған торкөздерді параққа түсіргенде ненің кескіні шығады?
|
Мұғалімді тыңдайды Дәптерге пикесльдің анықтамасын жазады Дәптерге дискреттеу ұғымын жазады 1-тапсырманы орындайды Дескриптор: -торкөз параққа векторлық сурет салады; -торкөз параққа растрлық сурет салады; - бейнелерді саластырады. 2-тапсырманы орындайды Дескриптор: -растрлық суретті екілік кодпен бейнелейді. 3-тапсырманы орындайды Дескриптор: -екілік кодпен берілген суреттті параққа түсіреді; |
2балл
3балл |
Торкөз парақ Торкөз парақ Торкөз парақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері
байланыс: |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
§ 1.5, 26-бет 2-тапсырма |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



