|
Сабақ : 12 |
Химиялық реакциялардың типтері, қосылу, айырылу. |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Б.Расулова |
|||||
|
Сынып:8 «А,Ә,Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары): |
Химиялық реакциялардың типтері қосылу және айырылу реакцияларының түзілу механизмімен танысу. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Химиялық реакциядың типтерін ажыратуға болатынын түсінеді. |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Химиялық реакциялардағы қосылу мен айырылу реакцияларын байланыстыра біледі. |
||||||
|
Кейбір оқушылар:Химиялық формула арқылы химиялық реакциялардың түзілу жолдарын меңгереді. |
||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар... (істей) алады: Химиялық формулалар арқылы реакция теңдеулерін түзе алады. |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:Құбылыстар, реакциялар, топша, период, тип, қосылу, айырылу. |
||||||
|
Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер):Химиялық реакция түзудің жолдарын бір-біріне сұрақ тастап қою арқылы жауап береді. |
||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: 1. Физикалық құбылыс. 2. Химиялық құбылыс. 3. Заттар жоқтан пайда болмайды, бардан жоғалмайды тек олар топтасады. 4. Химиялық формула дегеніміщз не? 5. Химиялық теңдеулер дегеніміз не? |
||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||||
|
Химиялық реакциялар арқылы типтерін ажырата білу. |
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау. |
||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Химиялық реакциялардың теңдеулері. Зат массасының сақталу заңы. |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарлан-ған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз). |
Жоспарланған уақыт |
||||
|
Басталуы. |
Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут) Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатын түсіндіру. |
Басталуы. |
||||
|
Ортасы. |
«Мен саған, сен маған» әдісі (5 минут) 1. Зат мөлшері дегеніміз не? 2. Молярлық масса дегеніміз не? 3. Химиялық реакция дегеніміз не? 4. Физикалық құбылыстар дегеніміз не? 5. Химиялық құбылыстар дегеніміз не? 6. Валенттілік ұғымын кім ұсынған? 7. Химиялық формула дегеніміз не? 8. Химиялық теңдеулер дегеніміз не? Жаңа сабақ –Химиялық реакциялардың типтері, қосылу, айырылуымен таныстырылым ( 5 минут) «Реакция» туралы түсінік ,оның түзілу жолдарын түсіндіру. Оқулықпен жұмыс. «Кезбе тілші» ( 7 минут) 6-кесте. Химиялық реакция дегенімізге мысал келтіріп оларды теңестіру. «Ой толғаныс» (5 минут) 5-жаттығу. Формуласы көрсетілген салыстырмалы молекулалық массасын есептеп шық. «Кім жылдам?» ( 10 минут) 10,11,12-жаттығуларды орындау. Қорытындылау. «Ыстық орындық» әдісі. ( 5 минут) Оқушылар отырып,оған сұрақты бір -біріне қояды,сұрақтарына жауап береді. Үйге тапсырма (1 минут) Д.И.Менделеев периодтық жүйесіндегі химиялық элементтердің таңбаларын, валенттілігін жаттау. |
Оқулық. Интербелсенді тақта |
||||
|
АКТ Жұмыс дәптерлері Оқулық. Тақта, бор. Тақта, бор. Ақ парақтар |
||||||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс (4 минут) «Активатор 3-2-1» әдісі. Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді. Бағалау парағы |
Стикерлер Оқулық |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз? |
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||
|
|
|
Математика, тарих пәндерімен байланыс орнатылған. |
||||
|
Рефлексия . Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
|
|
|
|||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Химиялық реакция типтері: қосылу және айырылу
|
Сабақ : 12 |
Химиялық реакциялардың типтері, қосылу, айырылу. |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Б.Расулова |
|||||
|
Сынып:8 «А,Ә,Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары): |
Химиялық реакциялардың типтері қосылу және айырылу реакцияларының түзілу механизмімен танысу. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Химиялық реакциядың типтерін ажыратуға болатынын түсінеді. |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Химиялық реакциялардағы қосылу мен айырылу реакцияларын байланыстыра біледі. |
||||||
|
Кейбір оқушылар:Химиялық формула арқылы химиялық реакциялардың түзілу жолдарын меңгереді. |
||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар... (істей) алады: Химиялық формулалар арқылы реакция теңдеулерін түзе алады. |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:Құбылыстар, реакциялар, топша, период, тип, қосылу, айырылу. |
||||||
|
Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер):Химиялық реакция түзудің жолдарын бір-біріне сұрақ тастап қою арқылы жауап береді. |
||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: 1. Физикалық құбылыс. 2. Химиялық құбылыс. 3. Заттар жоқтан пайда болмайды, бардан жоғалмайды тек олар топтасады. 4. Химиялық формула дегеніміщз не? 5. Химиялық теңдеулер дегеніміз не? |
||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||||
|
Химиялық реакциялар арқылы типтерін ажырата білу. |
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау. |
||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Химиялық реакциялардың теңдеулері. Зат массасының сақталу заңы. |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарлан-ған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз). |
Жоспарланған уақыт |
||||
|
Басталуы. |
Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут) Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатын түсіндіру. |
Басталуы. |
||||
|
Ортасы. |
«Мен саған, сен маған» әдісі (5 минут) 1. Зат мөлшері дегеніміз не? 2. Молярлық масса дегеніміз не? 3. Химиялық реакция дегеніміз не? 4. Физикалық құбылыстар дегеніміз не? 5. Химиялық құбылыстар дегеніміз не? 6. Валенттілік ұғымын кім ұсынған? 7. Химиялық формула дегеніміз не? 8. Химиялық теңдеулер дегеніміз не? Жаңа сабақ –Химиялық реакциялардың типтері, қосылу, айырылуымен таныстырылым ( 5 минут) «Реакция» туралы түсінік ,оның түзілу жолдарын түсіндіру. Оқулықпен жұмыс. «Кезбе тілші» ( 7 минут) 6-кесте. Химиялық реакция дегенімізге мысал келтіріп оларды теңестіру. «Ой толғаныс» (5 минут) 5-жаттығу. Формуласы көрсетілген салыстырмалы молекулалық массасын есептеп шық. «Кім жылдам?» ( 10 минут) 10,11,12-жаттығуларды орындау. Қорытындылау. «Ыстық орындық» әдісі. ( 5 минут) Оқушылар отырып,оған сұрақты бір -біріне қояды,сұрақтарына жауап береді. Үйге тапсырма (1 минут) Д.И.Менделеев периодтық жүйесіндегі химиялық элементтердің таңбаларын, валенттілігін жаттау. |
Оқулық. Интербелсенді тақта |
||||
|
АКТ Жұмыс дәптерлері Оқулық. Тақта, бор. Тақта, бор. Ақ парақтар |
||||||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс (4 минут) «Активатор 3-2-1» әдісі. Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді. Бағалау парағы |
Стикерлер Оқулық |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз? |
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||
|
|
|
Математика, тарих пәндерімен байланыс орнатылған. |
||||
|
Рефлексия . Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
|
|
|
|||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? |
||||||
шағым қалдыра аласыз


