Материалдар / ҚМЖ "Ж дыбысы мен әрпі" 1 сынып сауат ашу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ "Ж дыбысы мен әрпі" 1 сынып сауат ашу

Материал туралы қысқаша түсінік
1 сыныптың сауат ашу пәнінен ұстаздарға көмекке ұсынылған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Мамыр 2018
7512
30 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні:Сауат ашу

Сынып:1

Мектеп:Мортық ауылы №34негізгі мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні :

Дюсембина Д.К.

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:



Сабақтың тақырыбы:


Табиғатқа саяхат.

Жж дыбысы мен әрпі

Оқу мақсаты

1.2.9.1 Әріпті тану,ажырату оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолдану.

1.1.9.3 Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау.

1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату.

1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тыныс белгілерін қою.

Сабақ мақсаттары

Барлықоқушылар:Әріпті біледі, жаза алады, оқи алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Әріптерді таниды және ажыратады.Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды.

Кейбір оқушылар:Мәтінді оқи алады, өз ойын еркін жеткізе алады.

Бағалау критерилері

  • Әріпті таниды,ажыратады оны дыбыспен сәйкестендіреді.

  • Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолданды.

  • Сөздің буыннан тұратынын түсінді және сөздегі буын санын анықтайды.

  • Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажыратды.

  • Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тыныс белгілерін қояды.

Тілдік мақсат


Оқушылардың «Сұрақтар әлеміне саяхат»әдісімен айтылым дағдысын, сөздікпен, мәтінмен жұмыс жасауда оқылым, айтылым дағдысы, «Топтастыру» әдісі арқылы айтылым, жазылым дағдыларын дамыту.

Жазылым дағдысы бойынша негізгі сөз тіркестерімен үш тілде танысады, жазады, айтады.

Жапырақ-листья,Жалау-флаг,Жеті-семь

Құндылықтарға баулу

Біз Мәңгілік Елдің мызғымас Жеті тұғырын нығайту.Сабақ барысында оқушылардың бірін-бірі тыңдау, көмектесу, жұптасып тапсырма орындау, жауапкершілікті арттыру, өзгелердің мәдениетіне қамқорлықпен қарау

Денсаулық және

техника қауіпсіздігінің

сақталуы

Техникалыққауіпсіздікережесіментаныстыру.

Алтын ережетаныстырылады

Топ ережесінсақтау.


Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, музыка, бейнелеу, өзін-өзі тану

АКТ қолданудағдысы (сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз)

Интербелсенді тақта, аудиожазба,суреттер,әріптер.

Алдыңғы меңгерілген білім

Ә.ә дыбысы мен әрпін біледі. Әріпті тану,ажырату оны дыбыспен сәйкестендіре алады. Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолдана алады..

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтажоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

Минут 10

Ынтымақтастық атмосферасы қалыптастыру. Балалар сабақты бастамас бұрын, бір-бірімізге сәттілік тілейік .

Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен,

Бізге келсін қуаныш, нұр іздеген.

Шуақ толған жанымыз, жүрегіміз

Үлгі алсын көрген жан мына бізден.


Суреттер арқылы 3 топқа бөлемін.

Рисунок 2 5-конечная звезда 1


І топ Жапырақ ІІ топ Жұлдыз ІІІ топ Жеміс


Балалар өткен әріптерімізді қайталап алайық!

«Сұрақтар әлеміне саяхат» әдісі арқылы өткен тапсырмаларды пысықтау мақсатында сұрақ-жауап өткіземін.

1.Балалар қазақ тілінде неше әріп бар?

2.Дыбыстар нешеге бөлінеді? т.б.

Жауап берген оқушыға жұлдызша беру арқылы бағалаймын.


Сабақтың тақырыбын жұмбақ жасыру арқылы ашамын.


Жасыл болып жыпырлап өнеді,

Сары болып жерге түседі. (Жапырақ)


Күндіз бәрі қашады

Түнде аспанды басады.(Жұлдыз)


Бұтақта ілініп тұрамын,

Піскенде себетке құладым. (Жеміс)

Өлең шумақтары









Жапырақ, жұлдыз, жеміс суреттері.




Жұлдызшалар











Жұмбақтар


Сабақтың ортасы


20 минут






























































































Балалар бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы «Ж ж» дыбысы мен әрпі.


Ж дыбысы туралы бейнежазба көрсетемін.


Жеті сөзіне дыбыстық талдау жасаймыз


Ж дыбысы –ұяң дауыссыз дыбыс. Жасалуына қарай – тіл алды дауыссыз.

Айтылуына қарай –ызың дауыссыз.



Group 1

1. Сөздікпен жұмыс:

1.Хормен оқу

2.Тізбектей оқу

жаға жалау жасыл жақсы жылтыр жарыс

жаса жасау жайлау жаман жауын Жарас

Жеке жұмыс

2. Тапсырма
Мәтінді дауыстап оқыңыз. Сұрақтарға жауап беріңіз.

  • Мәтінде не туралы айтылған?

  • Жарыс мәресіне кім тез жетеді?

Дескриптор: Білім алушы

- мәтінді қатесіз оқиды;

- мәтіннің мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

3
.Тапсырма
.
1 -тапсырма
Әр жұп суретке мұқият қараңыз. Сөздерді оқыңыз және оған қарама-қарсы
мағыналы сөздер тауып айтыңыз.
сол жақ - ... үлкен - ... ауыр - ...


жылдам - ... ыстық - ... ашық - ...
Дескриптор: Білім алушы

- берілген сөздерге қарсы мағыналы сөздерді айтады. 7

2-тапсырма
Сөздерді оқыңыз. Мәндес сөздерді анықтаңыз және бір-бірімен байланыстырып
сызыңыз.

Д
ескриптор:
Білім алушы

- мәндес сөздерді анықтайды және байланыстырып сызады.

Топтық жұмыс:«Мені тауып көр» ойыны.


І топ «Жапырақ.

Ждыбысы сөз басында келетін заттарды атап, аттарын жазады.

ІІ топ «Жұлдыз»

Суреттердің атын тауып жаз.



ІІІ топ «Жеміс»

Топтық жұмысты «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалаймын.


Сергіту сәті


Топтық жұмыс

Жаңбыр тамшыларынан қандай сөздер құрауға болады?


Аралар арқылы бағалаймын



Дәптермен жұмыс




Қарамен берілген сөздердің мағынасын ажырата біл.

Тұрма жай, Суға жуа-жуа,

Қамыр жай. Тазаланды жуа.




АКТ












Оқулық

























Суреттер














































АКТ






























Сабақтың соңы


Қорытынды:


«Топтастыру» әдісі

1.Ж дыбысынан келетін сөздер айту.

2.Сөздерді буынға бөлу.

3. Ж дыбысын дауысты және дауыссыз екенін ажырату.


Жалау Жүгері

Прямая со стрелкой 3 Прямая со стрелкой 4

Прямая со стрелкой 1 Жапалақ

Прямая со стрелкой 2 Прямая со стрелкой 5 Прямая со стрелкой 6 Жеміс Ж


Жантақ


Жаға




Саралау – оқушыларғакөбірекқолдаукөрсетудіқалайжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Оқушыларға берілген тапсырмаларды уақытылы кері байланыс арқылы білім деңгейін анықтау жұмыстарын жүргізу.

Визуальды оқушыларға жеке жұмыс арқылы жаңа білімді меңгертуге ықпал ету.

Барлық оқушыларға сөздікпен және мәтінмен жұмыс жасата отырып жаңа білімді меңгертуге назар аударамын.

Жақын арада даму аймағын ұйымдастырамын.






Білім алушылырдың деңгейлерін анықтауда қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.


Жұлдызшалар арқылы бағалау


«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалау.


Аралар арқылы бағалау


Кері байланыс:



Ө те жақсы Жақсы түсінбедім


Тақтада тұрған смайликтерге стикер жапсырады.

Техникалық қауіпсіздік ережесімен таныстыру.

Алтын ереже таныстырылады

Топ ережесін сақтау.


Сабақ бойынша рефлексия






Жалпы бағалау

Сабақта қандай екі нарсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:


2:


Қандай екі нарсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:


2:


Сабақ кезінде мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?



Тақырып

Табиғатқа саяхат. Жж дыбысы мен әрпі

Оқумақсаты

1.2.9.1 Әріпті тану,ажырату оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолдану.

1.1.9.3 Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау.

1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату.

1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тыныс белгілерін қою.

Ойлаудағдылары

Білу, түсіну, қолдану, талдау

Бағалаукритерийлері

  • Әріпті таниды,ажыратады оны дыбыспен сәйкестендіреді.

  • Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолданады.

  • Сөздің буыннан тұратынын түсінді және сөздегі буын санын анықтайды.

  • Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажыратды.

Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тыныс белгілерін қояды.


Тапсырма:

  1. Сөздікпен жұмыс

  2. Жеке жұмыс

  3. Жж дыбысы сөз басында келетін заттарды атап, аттарын жаз.

  4. Жаңбыр тамшыларынан сөздер құра.

  5. Ж дыбысынан келетін сөздер айт, буынға бөл.



Бағалау критерийлері


Дескриптор


  • Әріпті таниды, ажыратады оны дыбыспен сәйкестендіреді.


  • Әріпті таниды,

  • Әріптерді ажыратады

  • Дыбыспен сәйкестендіре алады.

  • Оқудың түрлерін (буындап оқиды, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқиды, түсініп оқиды) қолданады.

  • Буындап оқи алады.

  • Мәтінді қатесіз оқиды;

  • Мәтіннің мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.


  • Сөздің буыннан тұратынын түсінді және сөздегі буын санын анықтайды.


  • Сөзді буындап оқи алады.

  • Сөздегі буын санын анықтай алады.

  • Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажыратды.

  • Мәндес сөздерді анықтайды және байланыстырып сызады.

  • Берілген сөздерге қарсы мағыналы сөздерді айтады.


  • Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тыныс белгілерін қояды.

  • Сөйлемді бас әріптен бастап жазады.

  • Сөйлем соңына тыныс белгілерін қояды.

































Ақмола облысы, Целиноград ауданы,


Мортық ауылы № 34 негізгі мектеп


Дюсембина Динара Кенжебековна


Бастауыш сынып мұғалімі



Иин;7770830401531



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!