Бекітілді:
Әбіш Кекілбаев атындағы Binom school мектеп-лицейі
Қысқа мерзімді(сабақ) жоспары
Жолдық әдістер
|
Бөлім |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Есболова Айгерім Өмірханқызы |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып : 10 “Ә” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жолдық әдістер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.2 жолдарды өңдеу үшін процедуралар мен функцияларды пайдалану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Бағалау критерийлері |
дұрыс жазады:
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 15 минут
|
1.Оқушылармен сәлемдесу. 2. Оқушыларды түгендеу. 3. Алдыңғы сабаққа шолу (жеке тапсырма) Функция және процедура, жолдармен жұмыс/ b.socrative.com Әртүрлі ленталар әдісі бойынша оқушыларды 3 топқа бөлу 5. Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру Ұйымдастыру кезеңі 1) Тақырыпты ашу. Мәтінді өңдеуді қажет ететін өмірлік мысалдар келтіру. Мысалы: телефонға пин-код қою барысында міндетті түрде төрт саннан тұратынын тексеру немесе почта адресі міндетті түрде @ таңбасы болуы және т.б. 2) Сабаққа шолу. Практикалық демонстрация арқылы түсіндіру Терминдер. Жолға қолданылатын функциялар мен процедуралардың қолдану барысын көрсету. Ерекше балаларға: Карточкалар арқылы |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2. Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды. 3.Қайталау тапсырмасын орындайды 4. Топтарға бөлінеді. 5. Жаңа тақырыпты тыңдайды. |
Білу
Функционалдық бағалау(Креативті ойлау) |
Презентация
|
|
Ортасы 22 минут
|
Топтық жұмыс (зерттеу
жұмысы) Жұптық жұмыс (оқулық - 81 бет )
*Ескерту: есеп ұлттық құндылыққа негізделуі керек Қалыптастырушы бағалау ұйымдастыру. Оқушыларға практикалық тапсырмаларды беру.
2. Ұлттық ойын түрлерінен тұратын жол берілген, жолда неше “а” әріпі бар екенін анықтайтын код жазыңыз
3. “Салт-дәстүр, әдебиет пен өнер - еліміздің рухани байлығы” Берілген жолдағы “еліміздің” ішкі жолын “ұлтымыздың” ішкі жолына ауыстырыңыз
Бағалау критерийлері: 1 тапсырма – 5 балл 2 тапсырма - 8 балл 3 тапсырма – 10 балл Топтық қосымша балл: 2 балл – үздік топ 1 балл – екінші топ 0 балл – соңғы топ Дескриптор:
|
1.Тапсырмаларды орындайды. 2. Топта жұмыс жасайды. 3. Тапсырма нәтижесін мұғалімге тексертеді. 4. Көмек қажет жағдайда мұғалімнен көмек сұрайды. |
Түсіну
Мұғалім 10 балдық жүйемен бағалайды
Қолдану
Жаратылыстану-математикалық сауаттылық
Оқу сауаттылығы
|
|
|
Соңы: 8 минут |
1. Топтарды бағалау.(1,2,3) 2.Рефлексия «Плюс Минус Қызықты» әдісі. Өзін-өзі бағалау парағын тарату. Кері байланыс. |
1.Оқушылар кері байланыс жасайды. |
Өзін-өзі бағалау |
|
Қосымша 1
Сабақты түсіндіру барысы
Демонстрация және түсіндіру
Барлық жол таңбаларын бас әріпке түрлендіреді

Барлық жол таңбаларын кіші әріпке түрлендіреді.

Жолдың тек кіші әріптерден тұратындығын тексереді.

Жолдың тек бас әріптегі таңбалардан тұратындығын тексереді.

Жолды тізімге түрлендіреді

Тізім элементтерін көрсетілген бөлгіштің көмегімен жолға біріктіреді (бұл жағдайда бос орын).

Көрсетілген ішкі жолды басқа ішкі жолға ауыстырады

Көрсетілген бөлгішті пайдаланып жолды ішкі жолдар тізіміне бөледі.

Жолдың басында және соңында бос орындар мен басқа таңбаларды жояды

Жолдағы ішкі жолды іздейді және бірінші индексін немесе ішкі жол табылмаса -1 қайтарады.

Жолдағы ішкі жолдың бірінші пайда болу индексін қайтарады, егер ішкі жол табылмаса, ValueError шақырады.
![]()
Жолдағы ішкі жолдың пайда болу санын есептейді.

Әр сөздің бірінші әрпін бас әріпке, ал қалғанын төменгі әріпке түрлендіреді.

Жолдың бірінші таңбасын бас әріпке, ал қалғандарының барлығын кіші әріпке түрлендіреді.
Қосымша 2.

Қосымша 3.
Өзін-өзі бағалау парағы

Қосымша 4
Кері байланыс mentimeter.com


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ_жолдық әдіс_10_сынып
ҚМЖ_жолдық әдіс_10_сынып
Бекітілді:
Әбіш Кекілбаев атындағы Binom school мектеп-лицейі
Қысқа мерзімді(сабақ) жоспары
Жолдық әдістер
|
Бөлім |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Есболова Айгерім Өмірханқызы |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып : 10 “Ә” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жолдық әдістер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.2 жолдарды өңдеу үшін процедуралар мен функцияларды пайдалану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Бағалау критерийлері |
дұрыс жазады:
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 15 минут
|
1.Оқушылармен сәлемдесу. 2. Оқушыларды түгендеу. 3. Алдыңғы сабаққа шолу (жеке тапсырма) Функция және процедура, жолдармен жұмыс/ b.socrative.com Әртүрлі ленталар әдісі бойынша оқушыларды 3 топқа бөлу 5. Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру Ұйымдастыру кезеңі 1) Тақырыпты ашу. Мәтінді өңдеуді қажет ететін өмірлік мысалдар келтіру. Мысалы: телефонға пин-код қою барысында міндетті түрде төрт саннан тұратынын тексеру немесе почта адресі міндетті түрде @ таңбасы болуы және т.б. 2) Сабаққа шолу. Практикалық демонстрация арқылы түсіндіру Терминдер. Жолға қолданылатын функциялар мен процедуралардың қолдану барысын көрсету. Ерекше балаларға: Карточкалар арқылы |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2. Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды. 3.Қайталау тапсырмасын орындайды 4. Топтарға бөлінеді. 5. Жаңа тақырыпты тыңдайды. |
Білу
Функционалдық бағалау(Креативті ойлау) |
Презентация
|
|
Ортасы 22 минут
|
Топтық жұмыс (зерттеу
жұмысы) Жұптық жұмыс (оқулық - 81 бет )
*Ескерту: есеп ұлттық құндылыққа негізделуі керек Қалыптастырушы бағалау ұйымдастыру. Оқушыларға практикалық тапсырмаларды беру.
2. Ұлттық ойын түрлерінен тұратын жол берілген, жолда неше “а” әріпі бар екенін анықтайтын код жазыңыз
3. “Салт-дәстүр, әдебиет пен өнер - еліміздің рухани байлығы” Берілген жолдағы “еліміздің” ішкі жолын “ұлтымыздың” ішкі жолына ауыстырыңыз
Бағалау критерийлері: 1 тапсырма – 5 балл 2 тапсырма - 8 балл 3 тапсырма – 10 балл Топтық қосымша балл: 2 балл – үздік топ 1 балл – екінші топ 0 балл – соңғы топ Дескриптор:
|
1.Тапсырмаларды орындайды. 2. Топта жұмыс жасайды. 3. Тапсырма нәтижесін мұғалімге тексертеді. 4. Көмек қажет жағдайда мұғалімнен көмек сұрайды. |
Түсіну
Мұғалім 10 балдық жүйемен бағалайды
Қолдану
Жаратылыстану-математикалық сауаттылық
Оқу сауаттылығы
|
|
|
Соңы: 8 минут |
1. Топтарды бағалау.(1,2,3) 2.Рефлексия «Плюс Минус Қызықты» әдісі. Өзін-өзі бағалау парағын тарату. Кері байланыс. |
1.Оқушылар кері байланыс жасайды. |
Өзін-өзі бағалау |
|
Қосымша 1
Сабақты түсіндіру барысы
Демонстрация және түсіндіру
Барлық жол таңбаларын бас әріпке түрлендіреді

Барлық жол таңбаларын кіші әріпке түрлендіреді.

Жолдың тек кіші әріптерден тұратындығын тексереді.

Жолдың тек бас әріптегі таңбалардан тұратындығын тексереді.

Жолды тізімге түрлендіреді

Тізім элементтерін көрсетілген бөлгіштің көмегімен жолға біріктіреді (бұл жағдайда бос орын).

Көрсетілген ішкі жолды басқа ішкі жолға ауыстырады

Көрсетілген бөлгішті пайдаланып жолды ішкі жолдар тізіміне бөледі.

Жолдың басында және соңында бос орындар мен басқа таңбаларды жояды

Жолдағы ішкі жолды іздейді және бірінші индексін немесе ішкі жол табылмаса -1 қайтарады.

Жолдағы ішкі жолдың бірінші пайда болу индексін қайтарады, егер ішкі жол табылмаса, ValueError шақырады.
![]()
Жолдағы ішкі жолдың пайда болу санын есептейді.

Әр сөздің бірінші әрпін бас әріпке, ал қалғанын төменгі әріпке түрлендіреді.

Жолдың бірінші таңбасын бас әріпке, ал қалғандарының барлығын кіші әріпке түрлендіреді.
Қосымша 2.

Қосымша 3.
Өзін-өзі бағалау парағы

Қосымша 4
Кері байланыс mentimeter.com


шағым қалдыра аласыз
















